Manifestacja KOD na Węgrzech. Około 200 osób protestowało przed polską ambasadą

16.01.2016 18:02
Demonstracja KOD

Demonstracja KOD (Fot. Gazeta.pl)

1. Około 200 osób wzięło udział w manifestacji przed ambasadą RP
2. Zorganizowali ją węgierscy studenci przy wsparciu KOD
3. Przedstawiciele KOD przyjechali do stolicy Węgier

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Organizatorzy mówili, że chcieli w ten sposób pokazać, iż nie wszyscy na Węgrzech popierają premiera tego kraju Viktora Orbana, oraz wesprzeć Polaków, którym nie podobają się rządy Prawa i Sprawiedliwości. W tłumie demonstrantów znajdowały się zarówno młode osoby, jak i starsi.

Flagi, transparenty, hymny Polski i Węgier

Przedstawiciel KOD Sławomir Miłow powiedział, że przyszłość Europy to młodzi ludzie, tacy jak ci, którzy zorganizowali sobotnią demonstrację. - Dziś ta manifestacja jest niewielka, ale my też zaczynaliśmy dwa miesiące temu od 200 osób. Dziś tworzy nam się młodzieżówka, przychodzą na nasze spotkania ludzie poniżej trzydziestki, którzy interesują się losami swojego kraju. Nie należy im przeszkadzać - mówił Miłow.Demonstranci trzymali flagi polskie i unijne, w tym największą flagę UE z napisem "HELP". Na transparentach napisano: "Za waszą i naszą demokrację", "Polska - Węgry razem w Unii Europejskiej", "Jesteśmy z wami". Niektóre osoby miały narzucone na ramiona biało-czerwone flagi. Skandowano "Wolność, równość, demokracja", odśpiewano też hymny państwowe Polski i Węgier.

Petycji nie było

W adresowanym do zebranych i odczytanym publicznie liście z Warszawy Mateusz Kijowski z KOD zapewniał Węgrów o "łączącej oba narody wspólnej sprawie". "Odchodzimy w obu krajach od obyczaju demokracji, a system jest demolowany. Musimy znów wspólnie walczyć, wspierać się i współpracować" - napisał przedstawiciel KOD.

Na asfalcie przed ambasadą napisano kredą "UE - demokracja".

W polskiej ambasadzie przebywał w tym czasie zastępca ambasadora Michał Andrukonis, który wyraził gotowość wyjścia do demonstrantów, jeśli "będzie takie życzenie". Mimo stosunkowo niskiej temperatury wynoszącej 5 stopni Celsjusza część okien placówki była otwarta, jednak organizatorzy nie przekazali żadnej petycji na ręce ambasadora.

Manifestacja przebiegła pokojowo i zakończyła się po godzinie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (263)
Zaloguj się
 • administrator_naczelny

  Oceniono 67 razy 25

  Jakim trzeba być idiotą, żeby wywieszać flagę unijną z napisem "HELP" w kontekście wydarzeń w Polsce?
  Choć z drugiej strony...dzięki chorej umysłowo Merkel i jej decyzjom wkrótce to może być oficjalna flaga UE!

 • panzerfaust39

  Oceniono 37 razy 19

  Gdzie była węgierska policja ? Później wielkie zdziwienie w Polsce że obniżają rating gdy bydlęta jeżdżą po cały świecie i kwiczą o faszyzmie Widać że PO/Nowoczesna/KOD posuną się do każdych łajdactw aby tylko dopchać się z powrotem do koryta

 • wuetend

  Oceniono 87 razy 13

  Bez kozery można by rzec, że cały cywilizowany świat ratuje polską demokrację. W tym celu Węgrze Soroszu, sypnij więcej groszu

 • erasms43

  Oceniono 37 razy 7

  Dwie transseksualistki zostały zaatakowane przez imigrantów w pobliżu dworca kolejowego w Dortmundzie - czytamy na stronie internetowej "Rzeczpospolitej".

  Redakcja, powołując się na niemiecką stację telewizyjną SAT1, zrelacjonowała wydarzenia, do których doszło w ubiegłą niedzielę w Dortmundzie.
  Dwie transseksualistki, Yasmine i Elisa, zostały napadnięte przez trzech młodych mężczyzn. Napastnicy otoczyli ofiary, podnosili z ziemi kamienie i zaczęli w nie rzucać.
  Pochodzący, jak podają niemieckie media, z Afryki Północnej młodzi mężczyźni zamierzali ukamienować transseksualistki

 • clamcay

  Oceniono 101 razy 7

  jak wyborcza pisze ze było "około 200" to było tak jak przypuszczałem - dwa autobusy :)

 • pbabinicz

  Oceniono 70 razy 6

  KOMITET OBRONY KORYTA - weźcie się do roboty ludzie i zacznijcie uczciwie płacic podatki oraz alimenty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje