Błaszczak: przygotowanie wizyty prezydenta Kaczyńskiego w Katyniu było skandaliczne

16.01.2016 16:47
Mariusz Błaszczak

Mariusz Błaszczak (Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta)

- Zachowanie funkcjonariuszy BOR pozostawia wiele do życzenia 10 kwietnia 2010 r., a przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, w naszej wstępnej ocenie, było skandaliczne; dlatego tę sprawę trzeba wyjaśnić - powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas spotkania z dziennikarzami pytano Błaszczaka, jaki jest cel powołania zespołu do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Zespół został powołany w BOR.

- Nikt z nas nie ma wątpliwości, że zachowanie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu pozostawia wiele do życzenia 10 kwietnia 2010 r. Przygotowanie tej wizyty także w naszej wstępnej ocenie było skandaliczne - mówił Błaszczak.

- W związku z tym uważamy, że trzeba tę sprawę wyjaśnić, tak jak wyjaśnienie należy się nam, obywatelom naszego kraju związane w ogóle z przyczynami katastrofy smoleńskiej. Więc Biuro Ochrony Rządu taki zespół powołało, gdyż postawa tej służby przed 10 kwietnia 2010 r. była skandaliczna - podkreślał.

Błaszczak zaznaczył, że prace zespołu będą miały otwarty charakter, a opinia publiczna będzie informowana o ich przebiegu.

Czym jest powołany w BOR zespół?

Zespół do oceny prawidłowości przygotowania i zabezpieczenia wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób podlegających ochronie BOR w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. został powołany w uzgodnieniu z wiceszefem MSWiA Jarosławem Zielińskim, nadzorującym pracę Biura Ochrony Rządu.

Jak podało MSWiA, zespół zgromadzi materiały dotyczące przygotowania, organizacji, zabezpieczenia i realizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego i innych osób w Katyniu 10 kwietnia 2010 r. MSWiA informuje, że "w toku prac zostaną przeanalizowane podjęte zadania ochronne; zespół zidentyfikuje również obszary i działania mogące mieć wpływ na zabezpieczenie wizyty".

Pracami zespołu kieruje zastępca Szefa BOR pułkownik Jacek Lipski, a w jego pracach mogą także brać udział, z głosem doradczym, np. przedstawiciele ministerstw i urzędów centralnych.

Według zapowiedzi resortu, przewodniczący przedstawi szefowi BOR końcowe sprawozdanie z prac zespołu nie później niż do 31 maja 2016 r.

Katastrofa smoleńska

W katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (595)
Zaloguj się
 • krak15

  Oceniono 154 razy 136

  Funkcjonariusze BOR powinni byli lecieć przed samolotem i dmuchać.... aby rozpędzić mgłę.

 • ziemek69

  Oceniono 239 razy 127

  Skandaliczne to jest, że ministrem obrony RP zostaje gość, który pierwszy uciekł po katastrofie do Polski.

 • czeski_honza

  Oceniono 117 razy 107

  Czy ten facet kiedykolwiek się uśmiecha? Zawsze skrzywiony jak srający kot na puszczy.

 • starynick

  Oceniono 213 razy 99

  Samolot żeby wylądować, musi najpierw wystartować.
  Jak to się stało że start prezydenckiej tutki był tak opóźniony ?
  Czyżby na kogoś czekał?

 • myan

  Oceniono 99 razy 87

  Drogi Panie Blaszczak, nie katastrofy, tylko zamachu- to przeciez opowiadaliscie przez 5 lat...

 • earthboundmisfit

  Oceniono 175 razy 79

  "przygotowanie wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu, w naszej wstępnej ocenie, było skandaliczne"

  Zgadzam się. Pretensje kierować pod adresem A. Du*y i J. Sasina.

 • maks1956

  Oceniono 156 razy 62

  za ten lot organizacyjny była odpowiedzialna kancelaria prezydenta i koniec dyskusji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje