Petru: Polska na arenie międzynarodowej i gospodarczej jest na kolanach

16.01.2016 15:41
Ryszard Petru

Ryszard Petru (Fot. Tomasz Pietrzyk/ Agencja Gazeta)

1. Petru skomentował obniżenie polskiego ratingu kredytowego
2. Lider Nowoczesnej stwierdził, że "Polska jest na kolanach"
3. Petru ocenił, iż w rządzie nie ma ekspertów od spraw gospodarczych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Polska jest na kolanach na arenie międzynarodowej i gospodarczej - mówił lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując m.in. wszczęcie przez KE procedury ochrony praworządności, obniżenie polskiego ratingu kredytowego i projekt ws. pomocy frankowiczom.

- Zauważmy, że nigdy wcześniej wobec żadnego kraju nie rozpoczęto procedury, która może w ostatecznym rozrachunku wykluczyć dany kraj z głosowania w Radzie Unii - mówił Petru podczas briefingu dla dziennikarzy.

Dodał, że nie zdarzyło mu się jeszcze komentować sytuacji, kiedy Polska ma obniżoną wiarygodność kredytową.

- To olbrzymie uderzenie w Polskę. (...) Tak naprawdę reputację budowało się przez 26 lat, a teraz w ciągu trzech miesięcy rządów PiS ją się niszczy - przestrzegał.

Złoty jako "toxic asset"?

Petru ocenił, że "zniszczenie reputacji" Polski to skutek m.in. uchwalenia noweli dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego z jednoczesnym złamaniem prawa, zmiany ustawy medialnej i "wysyłanie listów do Unii Europejskiej, udających, że nic się nie stało", a także przygotowanie ustawy w sprawie frankowiczów bez odpowiednich wyliczeń.

Jak powiedział, w jednym z artykułów w prasie zagranicznej przeczytał, iż złoty stał się "tzw. toxic asset, czyli niebezpieczną walutą".

"Morawiecki nie ma nic do gadania"

Ocenił, iż w rządzie PiS nie ma żadnego eksperta od spraw gospodarczych, gdyż minister rozwoju Mateusz Morawiecki "nie ma nic do gadania", a minister finansów Paweł Szałamacha "to prawnik, który niestety - obawiam się - nie rozumie mechanizmów rynkowych". - Jemu się wydaje, że jak zmieni coś w prawie, to wszystko jest możliwe - ocenił lider Nowoczesnej.

Petru dodał, że niedługo trzeba będzie rzucić "wszystkie ręce na pokład", by doradzać PiS ekonomicznie.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (516)
Zaloguj się
 • oldboy1983

  Oceniono 182 razy 68

  Mateusz Morawiecki-najwiekszy "bankster" w Sejmie(ale wporzadku bo PiSowiec.Komuchow bez kwalifikacji w PiS-ie cala masa.ale znowu wporzadku bo nawroceni w Toruni u O.Rydzyka.A do kredytow Frankowych "geniusze" namawial PiS i burzyl sie jak PO ograniczalo wiec przestancie pisac te bzdury bo nikogo tu nie przekonacie.(ludzie tutaj potrafia czytac i weryfikowac wasza propagande)

 • alex1w

  Oceniono 200 razy 68

  To że Polska obecnie jest na kolanach to wiadomo... jest na cenzurowanym i postrzegana znowu jako dziwny i dziki kraj.
  Pytanie... Dzięki komu i jakiej partii, Jesteśmy tak postrzegani na Świecie od dwóch miesięcy?...

 • zunia10

  Oceniono 165 razy 59

  Obniżenie ratingu Agencja wytłumaczyła bardzo dokładnie - to efekt braku zaufania do polskich instytucji zmuszonych do działania w sytuacji łamania praworządności przez PIS. DZIĘKUJEMY tej Jedynie Słusznej Parti, my Polacy! A Brudziński dziś w Trójce w audycji Beaty Michniewicz stwierdził, że spadek wartości złotówki będzie miał świetny wpływ na Polaków, bo już nie będą jeździć na narty do Włoch i Austrii, a będą zmuszeni korzystać z polskich stoków!!! Któryś z oponentów skomentował: "dokładnie jak w PRLu", dla młodszego pokolenia dodam - jak w zamierzchłym socjalizmie. Najazd Hunów dewastuje wszystko!!!

 • siekieraaxe

  Oceniono 72 razy 44

  Uuuua !
  ale się musiał Soros wk..ic

 • alex1w

  Oceniono 185 razy 35

  Durne płatne Pisowskie trolle... Wasze każde minusowanie jest sensu stricto plusem.

 • fakiba

  Oceniono 172 razy 34

  W pisie głównym i jedynym ekspertem od wszystkiego jest prezio , reszta tańczy jak on zagra

 • fakiba

  Oceniono 154 razy 30

  Na razie jest jeszcze na kolanach i może szybko stanąć na nogi , ale jak jeszcze trochę pisiory sobie poszaleją , to będzie leżeć plackiem i długo się nie podniesie

 • starszy58

  Oceniono 141 razy 27

  Stan obecny nie jest jeszcze taki zły. Rzecz w tym, że kolesie się dopiero rozkręcają. A najgorzej, że oni naprawdę wierzą w to co robią. W te wszystkie spiski blokujące dobrą zmianę i w geniusz prezesa. Nie zdarzyła się w historii sytuacja, że taki mix głupoty, paranoi i władzy skończył się dobrze.

 • polakadam

  Oceniono 151 razy 25

  Polska na kolanach i Duda na kolanach
  Kim ty jesteś? Prezydentem
  Jaki znak twój? Pismo Święte
  Kto cię wybrał? Naród głupi
  Kto twym panem jest? Biskupi
  A co z Polską ? Oszukana
  Jak pracujesz? Na kolanach
  Komu służysz? Prezesowi
  Hołd oddajesz? Rydzykowi
  Oszukujesz? I co z tego?
  A sumienie? CO TAKIEGO ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje