Byliśmy jak Łotwa, jesteśmy jak Meksyk? Kraje z takim samym ratingiem jak Polska

16.01.2016 14:29
Kraje z takim samym ratingiem jak Polska

Kraje z takim samym ratingiem jak Polska (BRENDAN MCDERMID / REUTERS | Infogram)

Agencja Ratingowa S&P obniżyła rating Polski do kategorii BBB plus. Sprawdź jakie państwa znajdują się w tej grupie, a jakie w grupie A minus, w której Polska była do tej pory.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna.

Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy "S&P po prostu się myli". - Nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych, koncentruje się na polityce. Gospodarka ma się świetnie - mówił w rozmowie z TVN24 i dodał, że agencja będzie musiała "za jakiś czas wycofać się z tej błędnej decyzji".

Polska jak Meksyk?

Agencje ratingowe oceniają kraje w skali literowo-cyfrowej. Od krajów bankrutów na poziomie D do krajów o najwyższym poziomie AAA. Oceny te świadczą o wiarygodności kredytowej danego kraju dla inwestorów na rynkach kredytowych.

Do krajów ocenionych przez Standard & Poor's na BBB plus należą wraz z Polską m.in. Hiszpania i Meksyk.



Przed obniżeniem ratingu S&P przyznawało Polsce kategorię A minus. To nasz najwyższy rating w historii. W tej grupie znajdują się m.in. Litwa i Łotwa.





"Demontaż instytucji państwowych"

Rating Polski obniżono pierwszy raz w historii. W uzasadnieniu agencja Standard & Poor's podała, że na zmianę oceny wpłynął "demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności". - Nie ma zastrzeżeń do fundamentów naszej gospodarki. Przewiduje się, że będziemy rośli. Głównym motywem decyzji są kwestie polityczne. To, co się dzieje w Polsce po wyborach - komentował w TOK FM z Bartłomiej Godusławski z ''Pulsu Biznesu''. Podkreślał, że A minus była najwyższą oceną naszego kraju.

Polityczna opinia

Z kolei analityk ekonomiczny Xelion, Piotr Kuczyński komentował w TOK FM: Musimy zapomnieć np. o spadkach cen np. na stacjach benzynowych.

Polska po obniżce ratingu. Co to znaczy i czy nas to zaboli? >>>

Jego zdaniem ten raport jest kuriozalny. - W uzasadnieniu na samym początku są wyliczone powody czysto polityczne. Pierwszy raz w życiu to widzę - komentował Kuczyński.



Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (458)
Zaloguj się
 • ch3heg

  Oceniono 51 razy 37

  Sami specjalisci na forum, nawet nie wiedza co to rating, co nie przeszkadza im sie wypowiadac xD
  Obejrzyjcie "We władzy agencji ratingowych" - moze troche ochłoniecie.

 • george1955

  Oceniono 64 razy 34

  zacznijcie pisac o Islandii,gdzie oszusci bankierzy wyladowali w wiezieniach a sytuacja kraju znacznie sie poprawila . Macie dziennikarzy,wyslijcie na Islandie ,moj kolega ze studiow na WSPS Jacek Hugo Bader jest swietnym reportarzysta,i pisal zawsze prawde ,wiec moze szanownej redakcji otworzy przymrozone oczy

 • 5szok

  Oceniono 131 razy 13

  ciekawe... Meksyk. Hiszpania.Peru. I Polska. Sami katolicy.
  Może spisek jezuitów

 • Maciek Sowinski

  Oceniono 16 razy 10

  A poniewaz budujemy w Warszawie Budapeszt to popatrzmy na rating Wegier, BB. A wiec jeszcze mozemy z BBB spasc na BB jak bedziemy ten Budapeszt tal namietnie budowac.

 • fellow_x

  Oceniono 9 razy 7

  nie jestem za PiSem ale obejrzyjcie sobie "Big Short" i tam zobaczycie co to sa agencje ratingowe.

 • kurzyrozumek

  Oceniono 10 razy 6

  Global Financial Integrity w raporcie z 8 grudnia 2015 za okrez 2004- 2013 zaliczył nas do krajów rozwijających sie. Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia, Czechy zostały uznane krajami rozwiniętymi. Co się dziwić że mamy taki rating skoro mamy 20 miejsce na świeci (149 krajów rozwijających się) pod względem nielegalnego wypływu pieniądza , jesteśmy na 3 miesjcu w rankingu pod względem ilości oszustw celnych w stosunku do PKB....itd. Plasujemy się w ścisłej światowej czołówce prawie we wszystkich ocenach nieprawidłowości w funkcjonowaniu państwa.
  Mamy 4 biliony zł długu
  I wielkie zdziwienie ze nam rating obniżyli.

 • bobik57

  Oceniono 134 razy 6

  To nie tylko chodzi o to, że jesteśmy jak Hiszpania czy Meksyk. Ale mamy też projekcję negatywną. To oznacza, że idziemy w stronę Węgier, czy Rumunii.

  Jeśli ktoś nie rozumie tak szerokiego horyzontu to wyjaśnię krócej. Jesteśmy GORSI od Słowacji. Dziękujemy PiS, dajecie radę, nie ma co!

 • Wiktor Nowak

  Oceniono 11 razy 5

  Spokojna głowa... zastępca zastępcy szamana z Umbatumbe mówi że jesteśmy potęgą. To się liczy nie jakieś sratingi.

 • czechy11

  Oceniono 27 razy 5

  Dobra zmiana dobra zmiana. Osiągamy Meksyk a przed nami Argentyna i Wenezulea. Guru z Żoliborza wiedzie nas ku świetlanej przyszlosci bez jedzenia i prądu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje