Byliśmy jak Łotwa, jesteśmy jak Meksyk? Kraje z takim samym ratingiem jak Polska

Kraje z takim samym ratingiem jak Polska

Kraje z takim samym ratingiem jak Polska (BRENDAN MCDERMID / REUTERS | Infogram)

Agencja Ratingowa S&P obniżyła rating Polski do kategorii BBB plus. Sprawdź jakie państwa znajdują się w tej grupie, a jakie w grupie A minus, w której Polska była do tej pory.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus". Od lutego 2015 r. perspektywa polskiego ratingu w S&P była pozytywna.

Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy "S&P po prostu się myli". - Nie bierze pod uwagę zjawisk gospodarczych, koncentruje się na polityce. Gospodarka ma się świetnie - mówił w rozmowie z TVN24 i dodał, że agencja będzie musiała "za jakiś czas wycofać się z tej błędnej decyzji".

Polska jak Meksyk?

Agencje ratingowe oceniają kraje w skali literowo-cyfrowej. Od krajów bankrutów na poziomie D do krajów o najwyższym poziomie AAA. Oceny te świadczą o wiarygodności kredytowej danego kraju dla inwestorów na rynkach kredytowych.

Do krajów ocenionych przez Standard & Poor's na BBB plus należą wraz z Polską m.in. Hiszpania i Meksyk.Przed obniżeniem ratingu S&P przyznawało Polsce kategorię A minus. To nasz najwyższy rating w historii. W tej grupie znajdują się m.in. Litwa i Łotwa.

"Demontaż instytucji państwowych"

Rating Polski obniżono pierwszy raz w historii. W uzasadnieniu agencja Standard & Poor's podała, że na zmianę oceny wpłynął "demontaż instytucji państwowych i osłabienie ich niezależności". - Nie ma zastrzeżeń do fundamentów naszej gospodarki. Przewiduje się, że będziemy rośli. Głównym motywem decyzji są kwestie polityczne. To, co się dzieje w Polsce po wyborach - komentował w TOK FM z Bartłomiej Godusławski z ''Pulsu Biznesu''. Podkreślał, że A minus była najwyższą oceną naszego kraju.

Polityczna opinia

Z kolei analityk ekonomiczny Xelion, Piotr Kuczyński komentował w TOK FM: Musimy zapomnieć np. o spadkach cen np. na stacjach benzynowych.

Polska po obniżce ratingu. Co to znaczy i czy nas to zaboli? >>>

Jego zdaniem ten raport jest kuriozalny. - W uzasadnieniu na samym początku są wyliczone powody czysto polityczne. Pierwszy raz w życiu to widzę - komentował Kuczyński.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • dsfsdgf Minister finansów: S&P będzie musiała się wycofać z błędnej decyzji [KOMENTARZE]
 • "Wiadomości" TVP S&P obniża rating Polski. A tymczasem w mediach publicznych...
Komentarze (458)
Byliśmy jak Łotwa, jesteśmy jak Meksyk? Kraje z takim samym ratingiem jak Polska
Zaloguj się
 • awers777

  0

  No to zobaczymy takie rankingi za 3 lata.
  Dobrze Polsce to nie wróży.
  Ale co tam, PiS pobawi się wadzą, poczyni szkody ale tysiące żołnierzy kaczyńskiego przez kilka lat dostanie dobre posady i obłowi się na państwowym

 • 0

  Zdaniem ministra finansów Pawła Szałamachy... "Gospodarka ma się świetnie"!!! W 10 tygodni tak sie poprawiala??? - przeciez Polaka, jeszcze w listopadzie byla "w ruinie". Ale oszusci i manipulatorzy ci z PiS-u. Nie chce dlugoPiSu!!! nie chce Kaczoracji!

 • finder2000

  Oceniono 1 raz 1

  youtu.be/ZTvy9I7qma8

 • ibrylowska

  Oceniono 3 razy -1

  3 miesiące rządów PIS i prezydenta Dudy zrobiły to, ze Polska straciła zaufanie instytucji międzynarodowych i ma procedurę sprawdzającą praworządność w Polsce w KE i obniżony rating i perspektywę negatywną agencji S&P. Ale specjaliści od psucia państwa, po prostu PIS nie nadają się do rządzenia.

 • ibrylowska

  Oceniono 3 razy -1

  Trzeba być specjalistami od psucia państwa, żeby po 3 miesiącach rządzenia mieć procedurę sprawdzająca praworządność w Polsce przez KE i jeszcze obniżony rating i perspektywę negatywną agencji S&P. Za to odpowiedzialny rządzący PIS i prezydent. To , że PIS wygrał wybory to nie znaczy , że może niedemokratycznie rządzić i powodować, że Polska na arenie międzynarodowej traci zaufanie.

 • alef.omega

  Oceniono 2 razy -2

  We are on the highway to hell...with a divine catholic driver

 • candid13

  Oceniono 2 razy -2

  PiS to jest toksyczna komuna wyznawcow. Zaczynali jako w miare normalna partia polityczna. W miare, jak Wodzowi rosnie psychoza, sytuacja sie pogarsza. Poza tym Wodz stosuje metody selekcji. Pozostaja specyficzni ludzie podatni na manipulacje.

  Trzeba pamietac, ze para manipulant-manipulowany zawsze ma dwa konce. Ludzie o nieco wiekszej odpornosci probuja sie przeciwstawic i albo sa wyrzucani, albo spluwaja i odchodza. Mozna zaobserwowac proces zdrowienia tych, ktorzy odeszli. Zaczynaja sie zachowywac i wypowiadac jak normalni ludzie ( Dorn, Kaminski ...).

 • finder2000

  Oceniono 2 razy 2

  Tu jest dobry komentarz...

  youtu.be/ZTvy9I7qma8

 • vincent1947

  Oceniono 1 raz 1

  Rynek Irański otwarty - sankcje zniesione. No cóż, za kilka miesięcy zajmiemy zwolnione miejsce dzięki naszej zbiorowej mądrości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje