Wyjazdowe posiedzenie PiS, mowa o ratingu. "Minister powiedział, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja"

16.01.2016 13:40
Szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki

Szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

1. W podwarszawskiej Jachrance trwa dwudniowe posiedzenie klubu PiS
2. Dziś z parlamentarzystami spotkała się Beata Szydło
3. Premier mówiła m.in. o założeniach i planach rządu na najbliższe miesiące

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Według informatorów Polskiej Agencji Prasowej z PiS wystąpienie Beaty Szydło trwało około 20 minut i było "dość ogólne". - Premier mówiła o ustawach, które rząd już złożył lub proceduje, m.in. 500 zł na dziecko. Mówiła, że są w Sejmie, albo w konsultacjach. Powiedziała też, że za chwilę pojawią się w Sejmie kolejne ustawy obiecane w kampanii - relacjonował polityk z kierownictwa partii.

- Była też mowa o planach na najbliższe miesiące, o pierwszych 100 dniach rządu, współpracy na linii rząd-posłowie. Premier Szydło mówiła również o swoim wtorkowym wyjeździe do Strasburga - dodał inny poseł.

Z relacji informatorów PAP wynika też, że na sali zgromadziło się dużo mniej posłów niż podczas piątkowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego. Sam prezes PiS nie przysłuchiwał się wystąpieniu Szydło.

Morawiecki: Sytuacja na świecie nam nie sprzyja

Po Szydło głos zabrali ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji Anna Zalewska, pracy Elżbieta Rafalska, zdrowia Konstanty Radziwiłł, środowiska Jan Szyszko i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki. Według źródła PAP, wicepremier odniósł się m.in. do decyzji agencji ratingowej Standard & Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu w walucie obcej do poziomu "BBB plus" z "A minus".

- Minister powiedział, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja. Po raz pierwszy bank centralny USA podnosi stopy procentowe i wysysa pieniądze z innych rynków. W obecnej sytuacji trzeba zachować spokój. Przypomniał też, że Hiszpania ma taki sam rating, jak Polska, a Włochy mają niższy, choć są krajem gospodarczo większym od nas - relacjonują informatorzy PAP.

- Parametry makroekonomiczne są stabilne, więc nie wpłynęły na ocenę ratingową. Zdecydowała głównie ocena sytuacji politycznej i geopolitycznej - miał mówić minister. Morawiecki miał też wyrazić pogląd, że inwestycje są za niskie w stosunku do PKB; zapowiedział, że wkrótce wraz z ministrami gospodarczymi zaproponują rozwiązania, które zmienią ten stan.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (232)
Wyjazdowe posiedzenie PiS, mowa o ratingu. "Minister powiedział, że sytuacja na świecie nam nie sprzyja"
Zaloguj się
 • ciesiol

  Oceniono 1 raz 1

  Morawiecki, na jakie zlecenie moczysz dupe w tym zaklamanym, projekcie, kto Cie zblatowal, jakie kwity maja na Ciebie , ze uczestniczysz w takim Gownie bo nie wierze nie wiesz co robisz niszczac Polske.

 • wandulkadwa

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktos moze mi powiedziec ile jako emerytka zaplacilam za pobyt pisowcow w tym hotelu.

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  PO kradło, to my też będziemy kraść. Włosi mają kiepski ranking, to my będziemy mieli jeszcze gorszy. TV była stronnicza, to teraz będzie tylko nasza. Co by tu jeszcze, spieprzyć panowie, co by tu jeszcze?

 • cyklista

  Oceniono 1 raz 1

  Wszyscy myśleli, że jak Morawiecki prowadził bank, to on fachowiec. A on dupa wołowa, nie fachowiec, przynajmniej w kwestii zarządzania finansami państwa. Bo bank i tak wyjdzie na swoje.

 • senior2244

  Oceniono 5 razy 1

  Odwraca kota ogonem jak tatuś.To nie sytuacja na świecie nam nie sprzyja tylko durne rządy Świroslawa.

 • klarneta8

  Oceniono 6 razy 0

  Ten rzad do sytuacji w swiecie, dolewa jeszcze BENZYNY do ognia. SMIESZNE TLUMACZENIE,zrobcie porzadek u siebie,a nie zwalajcie winy na innych. Kazdy przy zdrowych zmyslach krytykuje to co w tym rzadzie widzi.

 • signal

  Oceniono 3 razy 1

  Ten pisowski milioner minister jest żałosny inni maja tez niski rating ale my mieliśmy lepszy panie minister .

 • probono1210

  Oceniono 12 razy 0

  Czy Pan Morawiecki dostrzega konsekwencje postepowania rzadu PiS?
  Czy moze pan oszacowac ile to bedzie nas normalnych ludzi kosztowalo?
  Dzis Polska jest pod mikroskopem UE jak rowniez nasza wiarygodnosc finansowa zostala obnizona ( po 20 latach stabilnosci ).

 • candid13

  Oceniono 10 razy 0

  400 pisuarow w czterogwiazdkowym hotelu w Jahrance z jedzeniem piciem przez dwa dni !!!!

  Jak sie do tego maja osmiorniczki dla 2 (dwoch) osob u knajpie Sowa & przyjaciele !?!?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje