Ustawa o podatku bankowym weszła w życie. W piątek podpisał ją prezydent

16.01.2016 12:43
Andrzej Duda

Andrzej Duda (Fot. Sławomir Kamiński/ Agencja Gazeta)

1. W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o podatku bankowym
2. W piątek rano Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tej ustawy
3. Jeszcze tego samego dnia dokument podpisał prezydent

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych przewiduje, że od lutego 2016 r. m.in. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe będą obłożone tzw. podatkiem bankowym, wynoszącym rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów.

elem ustawy o podatku bankowym jest, jak argumentowali autorzy - posłowie PiS - pozyskanie dodatkowego "źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych". Zgodnie z ustawą opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

Pierwotnie zakładano, że podstawa opodatkowania miesięcznie wyniesie 0,0325 proc. W trakcie prac posłowie PiS złożyli poprawkę, by stawkę zwiększyć do poziomu 0,0366 proc. miesięcznie, czyli z 0,39 proc do 0,44 proc. rocznie.

Podatek niezbędny do realizacji pakietu społecznego PiS

Premier Beata Szydło mówiła niedawno, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu. Te projekty to np.500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego i zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

- Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie - argumentowała Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (49)
Ustawa o podatku bankowym weszła w życie. W piątek podpisał ją prezydent
Zaloguj się
 • marekwin

  0

  Notariusz pisiorskiego demolkorządu coś skrobnął. Żenada... Lewą łapką

 • edals

  0

  Żenujące jest że w Polsce tysiące ludzi jest bezskutecznie poszukiwana listami gończymi. Poszukiwana to oczywiście forma bez treści. W rzeczywistości nikt ich nie szuka, mieszkają latami w swoich domach, czasem dzielnicowy pojawi się i spyta ale oczywiście dostaje odpowiedź negatywną. Wpadają tylko przez przypadek, gdy przekroczą przepisy drogowe i zostają wylegitymowani. W tym samym czasie w komendach dziesiątki, a może setki policjantów niby się tym zajmuje. Biorą pensje za dobre chęci, niby dobre chęci. Tak naprawdę za podpisanie listy obecności i przebywanie w budynku przez 8 godzin. Najwyższy czas policzyć i zacząć sensownie wydawać pieniądze za poszukiwania przestępców. Wystarczy wprowadzić ustawę umożliwiającą uzyskiwanie nagród za doprowadzenie poszukiwanych kryminalistów przed oblicze wymiaru sprawiedliwości. Przy każdym z listów gończych powinna być określona wysokość nagrody, a gwarantuję że w krótkim czasie większość poszukiwanych trafi do więzień i w ogólnym bilansie wyjdzie to dużo taniej niż opłacanie mało skutecznych policjantów.

 • imie_jaszczomp

  Oceniono 4 razy 0

  Żeby tylko panu pRezydentowi nie zabrakło długopisów do podpisania wszystkiego, co mu podsuną. Może by tak mała akcja wysyłania długopisów?

 • candid13

  Oceniono 3 razy -1

  Jakoś w znacznym stopniu to zachowanie przypomina także kult jednostki, gdzie ludzie pokroju Stalina i Hitlera w podobny sposób pozbawiali otoczenie wolnej woli i poglądów . Jeśli porównuje się tych dwóch dyktatorów, to i nasz niedoszły trzeci ma z nimi wiele cech wspólnych. Chociażby to, że ich wszystkich można określić kilkoma słowami: CYNIK, DESPOTA, DYKTATOR, MANIPULANT. Wszyscy potrzebowali wojny (nasz też), stworzyli kult jednostki (j. w.). Stosunek do religii odróżniał jedynie Stalina, ale i on jej nie lekceważył.
  I chociaż sam JK kiedyś ogłaszał: „Nie będzie w Polsce dyktatury i tylko ktoś bardzo głupi może wierzyć w tego rodzaju zagrożenie”, to wciąż pamiętamy to freudowskie przejęzyczenie: „I żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne”.

 • candid13

  Oceniono 3 razy -1

  Dwór prezesunia dla pieniędzy zrobi wszystko – NAWET WYLIŻE Z PRZYJEMNOŚCIĄ, PUBLICZNIE TYŁEK ŁASKAWCY.

  W „Gumisiach” jest taki księciunio a jego przyboczny „ogr” najbardziej lojalny wazeliniarz, zbiera zwykle największe cięgi i znosi to z lubością, komplementując swojego pana.

 • p0p0ropopo

  Oceniono 37 razy -3

  Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...Podpisać Odesłać...

 • p0p0ropopo

  Oceniono 24 razy -2

  ponoć wszystkie kartki, które dostał rezydent na święta, od razu podpisał i odesłał do URMu do podpisania... kempa ich nie opublikowała tylko dlatego, że była przerwa świąteczna...
  sprzątaczka - ta jeszcze zatrudniona za PO - zorientowała się co jest grane i odłożyła do kartonu...

 • yyyggg13

  Oceniono 9 razy 1

  Ten podatek jest na calym cywilizowanym swiecie. Brawo. Zapewniam, ze ceny uslug nie wzrosna. Teraz powinny sie przyjzec organizacje ochrony praw konsumentow, czy nie bedzie zmowy. Teraz sklepy wielkopowierzchniowe. Tez bedzie podniesienie kwoty wolnej od podatku. Da sie? Da sie. Ciekawe dlaczego poprzedni rzad tego nie zrobil.

 • alex1w

  Oceniono 37 razy -3

  ... Czy jest coś, czego rezydent nie podpisał???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje