Niemcy szykują dodruk "Mein Kampf". Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie

16.01.2016 11:43

"Mein Kampf'' wznowione i wydane w Polsce z komentarzem historycznym Bogdana Michalskiego (Fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta)

"Mein Kampf" jest dostępny w niemieckich księgarniach od tygodnia, ale już zniknął z półek. Ze względu na ogromne zainteresowanie jej wydawca szykuje teraz dodruk kolejnych egzemplarzy krytycznego wydania publikacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszy nakład kontrowersyjnej książki - 4 tys. egzemplarzy - natychmiast zniknął z półek. Ponadto już w dniu premiery książki do Instytutu w Monachium nadeszło 15 tys. zamówień - podał dziennik "Berliner Zeitung".

"Zleciliśmy dodruk kolejnych egzemplarzy, reagujemy elastycznie na popyt" - zapewnia wydawca - Instytut Historii Współczesnej w Monachium. "Będziemy sukcesywnie zwiększać nakład, aby każdy zainteresowany mógł ją nabyć" - napisał dyrektor IfZ zastrzegając, że nie może wykluczyć, iż na zakup książki trzeba będzie poczekać.

Andreas Wirsching zaznaczył, że cena naukowej publikacji - 59 euro - została celowo ustalona na tak niskim poziomie, aby była dostępna nie tylko dla fachowców, lecz także dla szerszego grona czytelników. Traktujemy to jako "wkład do historyczno-politycznego kształcenia społeczeństwa" - wyjaśnił historyk.

Krytyczne wydanie książki z "polityczno-moralną funkcją"

Książka napisana przez Hitlera w latach 20. została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie do tego dzieła. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły - aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki.

Zdaniem Wirschinga, "Mein Kampf" jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu. Krytyczne wydanie publikacji ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega sytuacji, w której na rynku ukazałoby się po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii wiele wydań nieopatrzonych komentarzem.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera.

"Mein Kampf" będzie wykorzystywane w szkołach?

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

Niemiecka minister oświaty Johanna Wanka opowiedziała się za wykorzystaniem naukowego wydania "Mein Kampf" na lekcjach historii. Pomysł ten poparły Związek Nauczycieli Niemieckich, a także władze Bawarii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (179)
Niemcy szykują dodruk "Mein Kampf". Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie
Zaloguj się
 • wieprzowinapozydowsku

  0

  "Niemcy szykują dodruk "Mein Kampf". Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie"

  Przyjmujcie wiecej uchodzcow, a zainteresowanie jeszcze bedzie roslo :(
  __________________________

  Indianie tez mieli problem z imigrantami, teraz mieszkaja w rezerwatach

 • mitexmitex

  0

  Dodruk bo chyba Niemcy brali po dwa egzemplarze jak u nas PiS-owcy książkę prezesa,a resztę za podatnika pieniądze wykupiła partia

 • cat_1

  Oceniono 5 razy -3

  w Polsce jest pełno durni którzy pozdrawiają się "rzymskim salutem", może to oni wykupili ?

 • lubat

  Oceniono 5 razy 5

  I gdzie tu problem? 4 tys. czy nawet 15 tys. to w 80-milionowym kraju kropla w morzu. Taki nakład nie zaspokoi nawet bibliotek publicznych, a przecież po 70 latach zakazu pokusi się wielu historyków - amatorów.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 95 razy -5

  59 Euro - jak znalazl!
  :-))

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 95 razy -5

  Polakom to ja polecilbym enuncjacje pana Kudove-Kalergi...
  Lepsze od Hitlera, a i Unia Europejska na nich sie opiera..

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 95 razy -5

  Teraz wydac Talmud z komentarzem chrzescijanskim...
  i dla kazdego kupujacego w promocji - "Protokoly medrcow Syjonu"..

 • clo

  Oceniono 2 razy -2

  I tego powinniśmy się bać! Tu jest pole do popisu dla Wyborczej. To jest zagrożenie. To nie będzie literatura piekna tylko mit wielkich niemiec. Adaś nie wiesz jaki był stosunek Adolfa do ściany wschodniej. Rusz pieski!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje