Niemcy szykują dodruk "Mein Kampf". Pierwszy nakład rozszedł się błyskawicznie

16.01.2016 11:43

"Mein Kampf'' wznowione i wydane w Polsce z komentarzem historycznym Bogdana Michalskiego (Fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta)

"Mein Kampf" jest dostępny w niemieckich księgarniach od tygodnia, ale już zniknął z półek. Ze względu na ogromne zainteresowanie jej wydawca szykuje teraz dodruk kolejnych egzemplarzy krytycznego wydania publikacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pierwszy nakład kontrowersyjnej książki - 4 tys. egzemplarzy - natychmiast zniknął z półek. Ponadto już w dniu premiery książki do Instytutu w Monachium nadeszło 15 tys. zamówień - podał dziennik "Berliner Zeitung".

"Zleciliśmy dodruk kolejnych egzemplarzy, reagujemy elastycznie na popyt" - zapewnia wydawca - Instytut Historii Współczesnej w Monachium. "Będziemy sukcesywnie zwiększać nakład, aby każdy zainteresowany mógł ją nabyć" - napisał dyrektor IfZ zastrzegając, że nie może wykluczyć, iż na zakup książki trzeba będzie poczekać.

Andreas Wirsching zaznaczył, że cena naukowej publikacji - 59 euro - została celowo ustalona na tak niskim poziomie, aby była dostępna nie tylko dla fachowców, lecz także dla szerszego grona czytelników. Traktujemy to jako "wkład do historyczno-politycznego kształcenia społeczeństwa" - wyjaśnił historyk.

Krytyczne wydanie książki z "polityczno-moralną funkcją"

Książka napisana przez Hitlera w latach 20. została wydana po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej. Jej wcześniejszą publikację blokowały władze Bawarii posiadające przekazane im przez USA prawa autorskie do tego dzieła. Z końcem zeszłego roku prawa te wygasły - aby uprzedzić pojawienie się na rynku publikacji bez naukowego komentarza, historycy z IfZ przygotowali krytyczne wydanie książki.

Zdaniem Wirschinga, "Mein Kampf" jest jednym z najważniejszych źródeł historii narodowego socjalizmu. Krytyczne wydanie publikacji ma także jego zdaniem "polityczno-moralną funkcję", gdyż zapobiega sytuacji, w której na rynku ukazałoby się po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii wiele wydań nieopatrzonych komentarzem.

Licząca blisko 2000 stron dwutomowa publikacja zawiera oprócz oryginalnego tekstu liczne przypisy oraz komentarze wyjaśniające kontekst historyczny i demaskujące manipulacje stosowane przez Hitlera.

"Mein Kampf" będzie wykorzystywane w szkołach?

Hitler napisał pierwszą część "Mein Kampf" w więzieniu w Landsbergu, gdzie odbywał karę więzienia po nieudanym puczu w Monachium w listopadzie 1923 roku. Pierwszy tom ukazał się w 1925 roku, a drugi rok później. Od 1930 roku obie części wydawano jako całość.

Przyszły wódz III Rzeszy zawarł w nich swój rasistowski i antysemicki program, zapowiadając między innymi zdobycie "przestrzeni życiowej" na Wschodzie. Do końca wojny sprzedano lub rozdano ponad 12 mln egzemplarzy "Mein Kampf".

Niemiecka minister oświaty Johanna Wanka opowiedziała się za wykorzystaniem naukowego wydania "Mein Kampf" na lekcjach historii. Pomysł ten poparły Związek Nauczycieli Niemieckich, a także władze Bawarii.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (179)
Zaloguj się
 • Tomasz Gorski

  Oceniono 28 razy 16

  niemcy nic nie zmądrzeli , gazeta.pl cenzuruje , nie zamieszcza wszystkich komentarzy

 • rikol

  Oceniono 21 razy 11

  Koran też powinien być wydawany tylko z komentarzami, bo za dużo ludzi wierzy w te głupoty.

 • do_podziwu

  Oceniono 23 razy 11

  Wydanie ksiazki z komentarzem -mysle dobra decyzja .W dobie internetu trudno "cos" zakazac ,modrzej jest wydac oficjalnie w takiej formie jak ta.

 • yamata

  Oceniono 11 razy 7

  Stara miłość nie rdzewieje... ;)

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 14 razy 6

  Widzieliście "nową flagę" Niemiec?
  "Niemiecka stacja Tele5 umieściła na fladze Niemiec islamski półksiężyc" !

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 16 razy 6

  Ciekawe, że przez tyle lat nie było tej publikacji, a nagle, pojawiła się i przyczyna i instrukcja.
  Czyżby wybrano tradycyjną metodę wyjścia z kryzysu finansowego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje