LubimyCzytać.pl idzie na wojnę z tymi, którzy w internecie wyśmiewają kuriozalne recenzje arcydzieł. "W Polsce i tak mało się czyta..."

16.01.2016 10:56
Oświadczenie serwisu LubimyCzytać.pl i jedna z recenzji

Oświadczenie serwisu LubimyCzytać.pl i jedna z recenzji (LubimyCzytać.pl)

"Kolejna lektura do du*y" - to o "Antygonie". "Tego gniotu chyba nic już nie pobije" - to z kolei "Pan Tadeusz". Te i wiele innych opinii można znaleźć na facebookowej stronie "Recenzje z Lubimy Czytać". Nie podoba się to administratorom serwisu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Strona Lubimyczytać.pl to, zdaje się, największa społeczność czytelników w Polsce. Ponad pół miliona zarejestrowanych użytkowników i wiele tysięcy ocen i recenzji. Jak słusznie zauważają administratorzy strony, "nie jest możliwe, aby wszyscy użytkownicy, którzy odwiedzają serwis, byli literackimi krytykami i posługiwali się nienaganną polszczyzną".

Fiodor Dostojewski, "Idiota""pierwsze 400 stron bym wyciął i zostawił ostatnie 40"

Posted by Recenzje z Lubimy Czytać on 23 grudnia 2015


W recenzjach znaleźć można wiele "kwiatków". "Gombrowicz stanowczo przesadza z formą i stylem" - pisze Magda o "Trans-atlantyku" Gombrowicza i dodaje ocenę 1 na 10 gwiazdek. "Jądro ciemności" Conrada dostaje ocenę 2 na 10. "Zupełna porażka" - pisze jacob i dodaje: "Fuszerka jakich mało. A interpunkcja! Leży! (...) Forma? Dno!".

"Sto stron wynurzeń o rybach"

Najlepsze z opinii pojawiają się od niedawna na facebookowej stronie "Recenzje z Lubimy Czytać", która od drugiej połowy grudnia zyskała już niemałą popularność. Choć schemat jest dość znany - kolejne fanpage'e publikowały już co lepsze wyimki m.in. z forów internetowych - administratorom takie działanie nie przypadło do gustu.

Ernest Hemingway, "Stary człowiek i morze", 1/10

Posted by Recenzje z Lubimy Czytać on 9 stycznia 2016


Na stronie LubimyCzytać.pl pojawiło się oświadczenie, w którym czytamy: "Wyśmiewanie tych wpisów wydaje się niepotrzebne. Zwłaszcza w Polsce, w kraju, gdzie odsetek tych, którzy przeczytali w ciągu roku choć jedną książkę, wynosi 41,7% (dane z roku 2014). Zamiast piętnować opinie może lepiej byłoby skupić się na tym, że istnieje społeczność czytelników, która lubi czytać i swobodnie rozmawiać o książkach".

I faktycznie, nie czytamy dużo - 19 milionów Polaków nie przeczytało nawet fragmentu książki. Dla porównania w Czechach czytelnictwo jest na ponad dwa razy wyższym poziomie. Ale czy to jest właśnie powód, dla którego twórcy Recenzji z Lubimy Czytać powinni - jak sugeruje oświadczenie - "usunąć stronę z Facebooka"?

"Naciągane rymy, naciąganie faktów"

O fanpage'u napisał w "Dużym Formacie" Wojciech Orliński więc i jemu się dostaje. "Według niego idea tej strony - zasadzająca się na tym, by wyciągać z serwisu opinie napisane przez użytkowników lubimyczytać.pl i je wyśmiewać - jest 'genialnym pomysłem'. Pozwolimy sobie nie zgodzić się z tym stanowiskiem" - piszą administratorzy.

CD: Adam Mickiewicz, "Pan Tadeusz"

Posted by Recenzje z Lubimy Czytać on 3 stycznia 2016


Ale na tym nie koniec. LubimyCzytać.pl chce podjąć kroki prawne wobec osoby, która na fanpage'u "wykorzystuje nicki, awatary, a przede wszystkim całe teksty autorskie". "Użytkowników, których teksty zostały (i może jeszcze zostaną) wykorzystane na danym fanpage'u informujemy, że podjęliśmy formalne kroki rozwiązania sytuacji" - zapewnia serwis.

Czytaj i pozwól, niech czytają twoi,
Niech się z nich każdy niewinnie rozśmieje.
Żaden nagany sobie nie przyswoi,
Nicht się nie zgorszy, mam pewną nadzieję.
Prawdziwa cnota krytyk się nie boi,
Niechaj występek jęczy i boleje.


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (101)
Zaloguj się
 • monika.libra36

  Oceniono 45 razy 41

  "Jeżeli książka wysokiego lotu nie natrafi na czytelnika wysokiego lotu – zawiśnie w powietrzu, chybi. Gotowość, aktywność, wysiłek twórczy potrzebne są na obu krańcach tego połączenia". Ryszard Kapuściński

 • adam3407

  Oceniono 27 razy 27

  Na lubimyczytac.pl są dobre recenzje i są złe recenzje. Redaktorzy strony powinni być tego świadomi i nie spinać się gdy ktoś postanowi pośmiać się z tych gorszych. Publikując w sieci trzeba liczyć się z tym, że można napotkać krytykę, mniej lub bardziej słuszną.

 • monika.libra36

  Oceniono 30 razy 20

  "Dom o wyższym kapitale kulturowym najłatwiej rozpoznać po tym, że kolekcja książek jest większa od kolekcji puszek po piwie".
  Adam Leszczyński, Studia to nie towar, „Gazeta Wyborcza”, 13 lutego 2008

 • pierrecruise

  Oceniono 21 razy 13

  Powiem wam, że gdy Amerykanin czyta "Hamleta" i go nie rozumie, to się tym nie chwali na około, wie, że to jest jego porażka i że aby odnieść sukces życiowy musi się bardziej starać i zacząć dokształcać, wie, że jego szef zapewne wie, czemu "Hamlet" jest arcydziełem. W Ameryce nikt nie chce całe życie harować na bogactwo swojego szefa, każdy chce być tym szefem, u nas z kolei bycie półanalfabetą jest cool, a praca na etacie i harowanie do końca życia na bogactwo innych, to po prostu marzeń szczyt.

 • makvelithedon7

  Oceniono 8 razy 8

  Analogiczna sytuacja występuje na Filmwebie. Banda przygłupich "recenzentów" (to chyba nie jest właściwe słowo...) specjalizuje się w wypisywaniu głupot o ponadczasowych klasykach. Zwłaszcza, jeśli film nie jest jednoznaczny i wymaga szerszego spojrzenia, albo znajomości literatury na bazie której powstał film. I tak kuriozalne wypociny można przeczytać na przykład o filmie "Fear and Loathing in Las Vegas" albo "Żywot Briana". To nie jest kwestia interpretacji, tylko wrodzonego idiotyzmu i uprzedzeń. Nie wspomnę nawet o komentarzach w stylu "zasnąłem po pięciu minutach... nuda i beznadzieja" pod filmem "Dwunastu gniewnych ludzi". To coś zupełnie innego...

 • 666stefan

  Oceniono 12 razy 6

  Lubimy czytać lubi też straszyć sądem - to nie pierwsze ich straszenie fejsbukowiczów. Żeby skutecznie promować książki trzeba najpierw wyciągnąć kij z dupy i nie mieć się za papieży czytelnictwa.

 • isiah.thomas

  Oceniono 9 razy 5

  Słowacki wielkim poetą był.

 • volongoto41

  Oceniono 10 razy 4

  Pod Grunwaldem dostaliśmy dwa nagie miecze, ale były one tak tępe, że nawet nie nadawały się na grilla, bo nie można było na nie świni nadziać, przez co nasze rycerstwo tak się wkur…ło, że zamiast świętować zwycięstwo, szybko rozjechało się do domów, aby napić się miodu… Gdyby nie te tępe miecze, to pod Grunwaldem sprawilibyśmy Krzyżakom jeszcze większy łomot, a Malborka nikt by dzisiaj nie zwiedzał, bo nie było by czego zwiedzać…. I my potomkowie tych rycerzy o tym pamiętamy, i o tym większym łomocie również, i możemy go w każdej chwili komuś spuścić….….

 • golass

  Oceniono 12 razy 4

  szkoda, bardzo fajny fanpejdz. ale - jak to w Polsce - musi byc spina.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje