Atak terrorystyczny na hotel w Burkina Faso. Co najmniej 22 osoby nie żyją, uwolniono 126 zakładników

16.01.2016 07:30
Atak terrorystyczny na hotel w Burkina Faso

Atak terrorystyczny na hotel w Burkina Faso (Fot. REUTERS TV / REUTERS)

1. Za atak są odpowiedzialni terroryści z lokalnego oddziału Al-Kaidy
2. Zamachowcy zaatakowali hotel w Wagadugu
3. Nie żyją co najmniej 22 osoby, ale całkowity bilans ofiar nie jest znany
4. Siły bezpieczeństwa uwolniły 126 zakładników. Wielu jest rannych

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Do zamachu doszło w piątek o godz. 19.45 czasu lokalnego. Terroryści zaatakowali położony w dzielnicy biznesowej sześciopiętrowy hotel Splendid oraz pobliską kawiarnię Cappuccino. Oba miejsca są chętnie odwiedzane przez cudzoziemców.W hotelu przez kilka godzin trwała operacja antyterrorystyczna. Na wyższych piętrach dochodziło do wymiany ognia, wciąż znajdowane są kolejne ciała - podaje agencja AFP. Aktualny bilans to 23 zabitych; ofiary to obywatele 18 państw - podały źródła bezpieczeństwa. Zginęło też czworo napastników.Siły bezpieczeństwa uwolniły również 126 zakładników, w tym ministra służb cywilnych Clementa Sawadogu. Wśród nich są co najmniej 33 ranne osoby. Według ambasadora Francji w Burkina Faso w ataku zginęło jednak 27 osób, a z hotelu uwolniono kolejne 150.

Zamachowcy należeli do miejscowego odłamu Al-Kaidy

- Za zamachem stoi regionalna grupa Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu - twierdzą eksperci z Instytutu SITE, który zajmuje się całodobowym śledzeniem aktywności grup terrorystycznych w internecie.

Agencje przypominają, że jest to pierwszy atak terrorystyczny w Burkina Faso. Pod koniec listopada 2015 roku odbyły się w tym kraju pierwsze demokratyczne wybory parlamentarne i prezydenckie, które zakończyły rozpoczęty pod koniec 2014 r. proces transformacji ustrojowej w Burkina Faso. W wyniku fali protestów obalono wtedy rządzącego od 27 lat prezydenta Compaore.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także

Najnowsze informacje