S&P obniża rating Polski. A tymczasem w mediach publicznych...

15.01.2016 20:29

"Wiadomości" TVP (TVP1 (kadr))

Agencja S&P obniżyła rating Polski z perspektywą dalszego spadku. W efekcie kurs złotego dramatycznie spadł. Wydawało się, że to ważna informacja. Jednak w wieczornym wydaniu wiadomości rating otrzymał... 7 sekund czasu antenowego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Agencja Standard&Poor's, pierwsza z trzech wielkich agencji ratingowych, obniżyła ocenę naszej wiarygodności kredytowej. W efekcie kurs euro w kilka chwil wzrósł niemal do 4,50 zł.

A tymczasem w "Wiadomościach"...

Wydawałoby się, że ta wiadomość trafi na czołówkę wszystkich serwisów informacyjnych. W końcu zmiana rating S&P to m.in. osłabienie złotego i większy koszt spłaty zobowiązań Polski. W "Faktach" TVN wiadomość pojawiła się jako pierwsza. Poświęcono jej 30 sekund programu. Obniżenie ratingu Polski stało się też głównym tematem "Faktów po Faktach", których gościem był eurodeputowany i były komisarz Janusz Lewandowski (PO).

Zupełnie inaczej informację przekazały "Wiadomości" TVP1. Najważniejszym wydarzeniem dnia, według "Wiadomości", był projekt ustawy o kredytach we frankach Andrzeja Dudy. Dalsze miejsca zajął nowy podatek bankowy określony jako "danina" i ustawa o policji. W końcu, na czwartym miejscu, pojawił się temat ratingu S&P. Zajął... 7 sekund czasu antenowego.

"Przed godziną amerykańska agencja ratingowa Standard&Poors obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski" - to CAŁY komunikat, jaki usłyszeliśmy w programie.

W dalszej części "Wiadomości" podano informację m.in. o głodujących dzieciach w Syrii i Żołnierzach Wyklętych. Oba materiały zajęły zdecydowanie więcej czasu antenowego.Polska traci na wiarygodności kredytowej

Jak podaje "Wyborcza Biz" przed 18, a więc już po zamknięciu notowań na GPW, agencja Standard & Poor's obniżyła rating Polski z A- do BBB+, a jego perspektywa jest negatywna. Oznacza to ni mniej, ni więcej, tylko to, że kolejny ruch, jeśli będzie, może być znów w dół.

"Obniżka odzwierciedla naszą opinię, że system sprawdzeń i równowag (ang. checks and balances, czyli system zapewniający instytucjonalną i polityczną stabilność) został istotnie naruszony, a niezależność i efektywność kluczowych instytucji, jak Trybunał Konstytucyjny i media publiczne, zostały osłabione" - czytamy w oficjalnym komunikacie S&P.

W reakcji na obniżkę ratingu zareagowali inwestorzy na rynku walutowym. Ok. godz. 18 euro kosztowało 4,48 zł, dolar 4,09 zł, a frank 4,09 zł.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (855)
Zaloguj się
 • daszek.fistaszek

  Oceniono 245 razy 189

  Obiecali zająć się frankowiczami? no to spełniają obietnice.
  Zawsze można dodać - wina Tuska :)

 • puuchatek

  Oceniono 298 razy 168

  No, toście pomogli frankowiczom :-)

  Gratulacje. Dok olejnych wyborów jeszcze 3,5 roku. Strach pomyśleć, jak to wszystko będzie wtedy wyglądało.

 • Christian Badura

  Oceniono 291 razy 159

  No i robi się bagno: Niedawno Frankowicze mieli problem, teraz Ci co wzięli kredyt niemalże w każdej walucie... A skutki odpolitycznienia mediów już widać: Zamiata się te tematy które są bolączką PiSu i się mówi tylko o rzeczach w których PiS może kojarzyć się pozytywnie... Nie myślałem, że tak szybko da się tą "pozytywną zmianę" odczuć...

 • alex1w

  Oceniono 280 razy 144

  Danka Holecka już wczoraj się skompromitowała... Jej wybór. Jej image.

 • maslana2015

  Oceniono 252 razy 136

  Dziwne, że kurski z yarozbawem jeszcze ich w mundury nie wpakowali. Wiadomości są już z prl-u. Oby tak dalej pisiory, wiatr historii zmiecie was jeszcze w tym roku.

 • p0p0ropopo

  Oceniono 260 razy 132

  i dlatego pisiarnia nie potrzebuje rzetelnych dziennikarzy i obiektywnych mediów!
  to narzędzie smoleńskiej propagandy. ja jej nie mam i nie mam zamiaru oglądać.

 • avorum

  Oceniono 196 razy 88

  Toż to proste - aktyw musi się zastanowić i wymyślić, jak tę "zasługę" przypisać Tuskowi i Kopacz. I ewentualnie jak przy okazji umoczyć Nowoczesną. Na 23:00 zwołano naradę na Żoliborzu ;). Jutro b będą wyniki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje