Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku bankowym

15.01.2016 17:54
Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda (Prezydent.pl)

1. Prezydent podpisał w piątek ustawę o podatku bankowym
2. O decyzji poinformowała Kancelaria Prezydenta
3. W piątek rano Sejm przyjął większość poprawek Senatu do tej ustawy

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Celem ustawy o podatku bankowym jest, jak argumentowali autorzy, pozyskanie dodatkowego "źródła finansowania wydatków budżetowych, w szczególności wydatków społecznych".

Zgodnie z ustawą opodatkowaniem zostaną objęte banki (krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych), zakłady ubezpieczeń i reasekuracji, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz firmy pożyczkowe.

Ustawa zakłada m.in., że firmy ubezpieczeniowe i pożyczkowe nie będą mogły się sztucznie dzielić, by uniknąć podatku. Limit aktywów (odpowiednio 2 mld zł i 200 mln zł), powyżej których będą płacić podatek, dotyczy nie pojedynczych firm, ale całej grupy kapitałowej.Podatek wyższy niż w pierwotnym projekcie ustawy

Sejm w pierwszym głosowaniu zdecydował też, że aktywa banków spółdzielczych, które są częścią zrzeszenia, nie będą sumowały się przy wyliczaniu kwoty podatku. Ten zapis chciał zmienić Senat, ale Sejm się na to w piątek nie zgodził.

Według szefa senackiej komisji budżetu i finansów, zwolnione będą np. wszystkie banki spółdzielcze, a także Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Z kolei w przypadku spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, zwolnionych będzie 43 proc. aktywów, a "57 proc. aktywów sektora będzie podlegać opodatkowaniu".

Pierwotnie zakładano, że podstawa opodatkowania miesięcznie wyniesie 0,0325 proc. W trakcie prac posłowie PiS złożyli poprawkę, by stawkę zwiększyć do poziomu 0,0366 proc. miesięcznie (0,39 - 0,44 proc. rocznie). Posłowie tłumaczyli tę podwyżkę utrzymaniem wpływów z tego podatku na zaplanowanym wcześniej poziomie.

Podatek niezbędny do realizacji pakietu społecznego PiS

Premier Beata Szydło mówiła niedawno, że opodatkowanie sektora finansowego jest potrzebne, by można było realizować projekty prospołeczne rządu. Te projekty to np.500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego i zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

- Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie - argumentowała Szydło. Podkreśliła jednocześnie, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich".

We wtorek krytyczne opinie wobec niektórych artykułów ustawy o podatku bankowym wydał Europejski Bank Centralny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (260)
Andrzej Duda podpisał ustawę o podatku bankowym
Zaloguj się
 • czysty.harry

  0

  500 złotych na wzmacnianie patologii społecznej.Przez idiotów pisowców w Polsce zwiększy się liczba żuli nierobów płodzących dzieci aby otrzymać zasiłek.To się nazywa polityka pro społeczna.

 • ludpracujacy

  Oceniono 1 raz 1

  zamiast Prezydenta mamy Rezydenta oraz długoPiS prezesa.

 • razb1947

  Oceniono 26 razy 26

  Dobrze że podpisał tą ustawę, tylko że ten podatek powinien być przynajmniej 1%.

 • olek123a

  0

  Maliniak jest the beeeeeeest

 • pablo.b

  Oceniono 1 raz 1

  B. Szydło: "Uderzamy w korporacje finansowe, bo dzisiaj Polacy mają najdroższe opłaty bankowe, najdroższe marże, usługi bankowe są jednymi z najdroższych w Europie"

  To się nazywa logika. Czy Ty myślisz, że to spowoduje obniżenie owych opłat i prowizji? Wręcz przeciwnie - banki odbiją to sobie na ludziach. Tak jak wy szukacie brakującej kasy na swoje obietnice wyborcze w bankach (omawiany podatek) tak banki będą bilansować sobie straty z tego tytułu z kieszeni klientów.

 • senior2244

  Oceniono 10 razy 6

  Spróbował by nie podpisać sługus kaczora.

 • wildek63

  Oceniono 1 raz 1

  Niczym się Pan nie różni od swojego poprzednika!! Podpisuje Pan wszystko, co podsunie Panu Pana Partia!!!!

 • wildek63

  0

  Niczym się Pan nie różni od swojego poprzednika!! Podpisuje Pan wszystko, co podsunie Panu Pana Partia!!!!

 • antykaczysta40

  Oceniono 9 razy 5

  A to ci niespodzianka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje