Sondaż CBOS: PiS rośnie w siłę. Nowoczesna daleko w tyle

15.01.2016 16:02
PiS rośnie w sondażu CBOS. W Sejmie znalazłyby się cztery partie

PiS rośnie w sondażu CBOS. W Sejmie znalazłyby się cztery partie (Kuba Atys / AG / Gazeta.pl)

1. CBOS opublikował nowy sondaż
2. Prawo i Sprawiedliwość wzrosło o 4 punkty procentowe
3. Według CBOS Nowoczesna jest prawie dwa razy słabsza od PiS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W styczniu 39 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 22 proc. na Nowoczesną a 13 proc. na Platformę Obywatelską. Na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15 z 9 proc. poparciem, wynika z sondażu CBOS.W porównaniu z grudniem PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską) zyskało 4 punkty procentowe. Po jednym punkcie procentowym zyskały Nowoczesna i Kukiz'15. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej spadło o 2 punkty procentowe.

W styczniu zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych (o 3 punkty procentowe więcej niż w grudniu 2015 r.). 20 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach (spadek o 4 punkty procentowe). 13 proc. nie podjęło decyzję i tej sprawie (wzrost o 1 punkt procentowy).

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 7-14 stycznia 2016 roku na liczącej 1063 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.Nagły spadek Nowoczesnej

Jeszcze we wczorajszym sondażu Millward Brown dla TVN , Nowoczesną i PiS dzieliły tylko trzy punkty procentowe. Według Millward Brown, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu z poparciem na poziomie 27 proc. znalazłaby się Nowoczesna.

W Sejmie znalazłyby się poza tym jeszcze trzy ugrupowania - Platforma Obywatelska (14 proc.), Kukiz'15 (9 proc.) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (5 proc.).

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (889)
Zaloguj się
 • bengalik

  Oceniono 195 razy 139

  PO w CBOS tez miało zawsze 40 i więcej. To rządową pracownia, wynik zawsze po linii.

 • default_nick

  Oceniono 169 razy 117

  Sondaże CBOS są z dupy wyjęte bo to państwowa sondażownia podległa pod premiera. Dobra, żartowałem, CBOS podlega pod miłośnika kotów w Żoliborza.

 • henry13b

  Oceniono 115 razy 85

  Nie dziwi mnie ten wynik. Centrum Badania Opinii Społecznej (Dz. U. z 1997 r. Nr 30, poz. 163). Obecnie formalnie jest fundacją, nad którą nadzór sprawuje Prezes Rady Ministrów ( dlatego PIS ma takie dobre wyniki !!!)

 • adrian_te

  Oceniono 93 razy 75

  CBOS zawsze wierny. Nie ważny kto aktualnie rządzi. Żenująca instytucja.

 • buzhidao

  Oceniono 70 razy 48

  Bo to jest tak: CBOS jest zawsze prorządowy, a np. IBRIS za drobną opłatą lansuje nowoczesne partie.
  Jedynie sondaże na kilka dni przed wyborami mają jakąkolwiek wartość, bo wtedy następuje rychła weryfikacja. Reszta to wróżenie z fusów, często na konkretne zamówienie.

 • true_lysander

  Oceniono 37 razy 33

  Sondaże, ondaże, da..,że... Że Co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje