Kancelaria Prezydenta pokazała propozycje dla frankowiczów. "Niektórym bankom to się nie spodoba"

15.01.2016 12:14
Frank

Frank (ADAM STĘPIEŃ)

Projekt ustawy o kredytach walutowych zawiera algorytm pozwalający wyliczać "kurs sprawiedliwy" - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta, Maciej Łopiński. Prezydent obiecał zajęcie się frankowiczami w ciągu trzech miesięcy swoich rządów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Przeliczenie walutowego kredytu hipotecznego na złote po "sprawiedliwym" kursie zakłada projekt ustawy o "sposobach przywrócenia równości stron" w umowach na kredyty walutowe, przedstawiony w piątek przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Macieja Łopińskiego. Kurs "sprawiedliwy" ma być indywidualnie wyliczany dla każdego kredytobiorcy.

Prezydencki minister podał na konferencji prasowej, że zapisy projektu mają obejmować tych, którzy wzięli walutowe kredyty mieszkaniowe na własne potrzeby. Nie będzie obejmować wykorzystujących kredyt w działalności gospodarczej.

Łopiński poinformował też, że projekt, przygotowany w Kancelarii Prezydenta po kilku miesiącach konsultacji ze środowiskami frankowiczów, został im przekazany. Będzie też skierowany, z prośbą o opinię, do KNF. - Nie jest to projekt uzgodniony z bankowcami, część banków będzie zapewne niezadowolona - przyznał.

- Liczymy, że ten projekt będzie korzystny dla gospodarki - powiedział Łopiński, dodając, że dzięki niemu "zwiększy się poziom podatków, uzyskiwanych przez budżet państwa".

Informująca o szczegółach projektu, mec. Aneta Frań-Adamek mówiła, że w przypadku spreadów, kredytodawca będzie zobowiązany do dokonania wyliczeń różnic między stosowanym przez niego kursem, a kursem NBP. "Suma będzie odejmowana na wniosek konsumentów od kwoty przeznaczonej do spłaty" - powiedziała Frań-Adamek.

Projekt, jak mówiła, zawiera zapisy o trzech rodzajach restrukturyzacji kredytów. Będzie to restrukturyzacja dobrowolna, przymusowa, a także przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.

W piątek przypada pierwsza rocznica "czarnego czwartku", gdy w wyniku skokowego wzrostu kursu franka kredytobiorcy walutowi znaleźli się w trudnej sytuacji.

Zobacz także
Komentarze (14)
Kancelaria Prezydenta pokazała propozycje dla frankowiczów. "Niektórym bankom to się nie spodoba"
Zaloguj się
 • choraczerskademokracja

  Oceniono 3 razy 1

  "Niektórym bankom to się nie spodoba" - rany boskie!!! jak żyć panie premierze, jak żyć... ? :))))

 • puuchatek

  Oceniono 23 razy -3

  Pozwolę sobie skomentować w punktach.

  RAZ: sam jestem "frankowiczem".

  DWA: tak, obecnie płacę ratę kredytu większą, bo frank stoi wyżej.

  TRZY: podpisując umowę kredytu musiałem też podpisać, że znam zagrożenia wynikające z tzw. ryzyka kursowego.

  CZTERY: nie, nie jestem stratny - bo przez ostatnie 10 lat ŁĄCZNIE zapłaciłem dużo mniej, niż zapłaciłbym, gdybym miał kredyt w złotówkach. Tak, TERAZ płacę więcej. Ale ŚREDNIO wciąż jeszcze i tak jestem "do przodu".

  PIĘĆ: nawet jeśli za parę lat nie będę już "do przodu", to podjąłem taką a nie inną decyzję - JA ją podjąłem i JA ponoszę jej konsekwencje. I nie śmiem oczekiwać, że inni będą się dokładać do mojego spłacania kredytu.

  SZEŚĆ: jak sejm debatował, czy ograniczyć możliwość brania kredytów walutowych, to PiS był PRZECIWNY.

  A teraz apel do wszystkich PiSmaków na tym forum (i do tych państwa, co demonstrują): przeczytajcie uważnie to, co napisałem wyżej. I jeszcze raz. I tyle razy, ile trzeba. I spróbujcie zrozumieć.

 • tylk0p0

  Oceniono 10 razy 4

  z poślizgiem? poziom waszego dziennikarstwa równa się poziomowi waszych wyznawców typu fakiba i chineng. miłego upadania :)

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 8 razy 6

  Ja też potępiam, wraz z GW, Kancelarię Prezydenta za to, że z tak ogromnym "poślizgiem" zaprezentowała jakieś rozwiązanie dla nabranych przez Swetru i kolegów z PO. Tyle miesięcy trzeba było czekać, żeby coś z siebie wydusili!
  I niech nikt się nie waży twierdzić, że PO miała 8 lat i nic nie zrobiła. Nie zrobiła, bo PiS na to nie pozwalał, a w ogóle to Platforma musiała przez tyle lat sprzątać po dwuletnich rządach faszystów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje