Mieszkańcy Lubartowa tworzą lokalną jednostkę paramilitarną. Powstanie ich więcej?

Mieszkańcy miasta Lubartów, pasjonaci historii i militariów, członkowie grup rekonstrukcyjnych, tworzą lokalną jednostkę paramilitarną. Wystąpili nawet o środki finansowe na zakup potrzebnego sprzętu. Na razie jest ich sześćdziesięciu, ale kolejnych chętnych nie brakuje.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jako pierwszy informację o pomyśle utworzenia Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego w Lubartowie podał lokalny oddział Telewizji Publicznej. Z informacji zawartych w materiale TVP 3 wynika, że ochotnicy mają ambitny plan zakupienia mundurów, broni i samochodu. Głównym celem organizacji ma być obrona mieszkańców regionu i pomaganie służbom mundurowym, ale "tylko w razie takiej konieczności".

Informację o nietypowym pomyśle potwierdził w rozmowie z Gazeta.pl szef Biura Zarządzania Kryzysowego w Lubartowie, Michał Błaszczak. - Prezes stowarzyszenia wystąpił z prośbą do władz miasta o dofinansowanie. Kontakty z tym stowarzyszeniem odbywają się na takich samych zasadach jak z innymi stowarzyszeniami - stwierdził ogólnikowo Błaszczak.

W skład grupy, która działa pod skrzydłami stowarzyszenia Bezpieczny Lublin, wchodzą ludzie różnych profesji - byli wojskowi, nauczyciele, pielęgniarki. Jednostka ma nawet swojego kapelana, którym jest ojciec kapucyn.

Brak aktów prawnych

Jak miałaby wyglądać instytucjonalizacja inicjatywy mieszkańców? - Właśnie ta kwestia jest najtrudniejsza w całej sprawie Organizacje proobronne i paramilitarne nie są w jakiś szczególny sposób umocowane prawnie, działają na zasadzie stowarzyszeń. W obliczu wydarzeń sprzed kilku lub kilkunastu miesięcy rozpoczęły się wzmożone rozmowy na temat różnego rodzaju form obrony terytorialnej lub gwardii narodowej - powiedział Błaszczak.

Podobne organizacje nie są niczym wyjątkowym w Stanach Zjednoczonych. Z tą różnicą, że w USA istnieje wiele dokumentów, na czele z konstytucją, które regulują struktury organizacyjne jednostek paramilitarnych i formę ich współpracy z zawodowym wojskiem. Oddziały Gwardii Narodowej w czasie pokoju podlegają gubernatorom stanowym i służą głównie do zapobiegania i usuwania szkód wyrządzonych przez klęski żywiołowe. W czasie wojny ochotnicy, których służba zwyczajowo trwa osiem lat, mogą być jednak wcieleni do regularnej armii.

Obrona Terytorialna Kraju

- W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad prawnymi aspektami takich działań, pod koniec roku został także powołany przez ministra MON-u Pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju. Więc - jak widać - temat jest ważny, ale nadal czekamy na konkretne akty prawne, które mogłyby wskazywać tryb i zasady współpracy z takimi organizacjami - kończy Błaszczak.

Tworzeniem Obrony Terytorialnej Kraju ma się zająć, powołany przez resort Antoniego Macierewicza, dr Grzegorz Kwaśniak, który niejednokrotnie wytykał polskim władzom zaniedbania w zakresie obronności. "Bezkrytyczna, granicząca z naiwnością wiara w solidarność sojuszniczą NATO oraz błędna interpretacja podstawowych artykułów Traktatu Północnoatlantyckiego powoduje przerzucenie troski za nasze własne bezpieczeństwo na barki sojuszników oraz degradację własnego, narodowego potencjału obronnego", pisał Kwaśniak w artykule "Kto nas obroni? (Ogólna ocena wybranych elementów gotowości obronnej RP)", opublikowanym na łamach serwisu obronanarodowa.pl .

Obszerny tekst kończy zdanie: "Zagrożenie jakie tworzy Rosja dla całej Europy, ale przede wszystkim państw Europu Środkowo-Wschodniej, w tym dla Polski, powoduje, że dalsze tolerowanie takich elit i takiej polityki bezpieczeństwa militarnego jest niedopuszczalne i wymaga jak najszybszej zmiany dopóki jeszcze nie jest za późno."

Czy jest to zapowiedź uregulowania prawnego lokalnych jednostek paramilitarnych, o tym powinniśmy się wkrótce przekonać.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (53)
Mieszkańcy Lubartowa tworzą lokalną jednostkę paramilitarną. Powstanie ich więcej?
Zaloguj się
 • matitalolo

  0

  Tworzy się zbrojne ramię pisu. Dadzą im kałachy , żeby rozprawili się z Polakami gorszego sortu. Do czego innego sie nie nadają.

 • wyciety

  Oceniono 75 razy -7

  Bardzo dobrze,ze obywatele organizuja sie w oczekiwaniu na najazd muslimskiej dziczy.

 • szmul.bender

  Oceniono 8 razy -2

  A nie mają żadnej nazwy ? - Proponuję Szeregi Ambitnych (SA) albo Służby Sprawiedliwosci (SS). A najważniejsze że mają kapucyna.

 • villiers

  Oceniono 77 razy -7

  Uprzejmie proszę mnie nie punktować na zielono.
  W GW kolor zielony oznacza kapustę ( donosiciela i kapusia).

 • villiers

  Oceniono 80 razy -8

  U mnie również powstaje ochotnicza jednostka saperów . Na razie mamy majora i dwóch szeregowców. Owi szeregowcy są tak zaaferowani zleconymi im zadaniami ,że już od godz.7 chodzą na kolanach wkoło sklepiku szukając niedopałów. A są tak zdyscyplinowani ( unijnie ) ,że po mentolowym nawet do rąk nie weźmie.

 • zigzaur

  Oceniono 12 razy -4

  Jeszcze będzie tak, że Lubartów ogłosi niepodległość i stanie się czymś w rodzaju San Marino czy innej Aruby. Raj podatkowy, dyskretne banki i łatwość założenia spółki bez pytania o pochodzenie kapitału.

 • dreamdre

  Oceniono 19 razy -7

  hahaha ... tak minusują, że wszystkie posty mają minus
  trollki, opamiętajcie się, ktoś musi mieć rację ... hahaha

 • wodakrolewska

  Oceniono 20 razy -12

  W Stanach gubernator, szeryf, prokurator są wybierani w wyborach bezpośrednich a nie instalowani jak u nas odgórnie.
  Dlatego takie organizacje mają tam sens.
  U nas to się może skończyć tak w Kambodży. Lokalnie szkolono "jednostkę paramilitarną" a potem dowodził nimi POl POt, którego przeszkolono we Francji. Finansowało CIA a broń mieli czeską sprezentowaną przez Madeleine Albright.
  Wymordowali ponad 2 miliony swoich rodaków, a wystarczył do ich kierowania JEDEN agent przeszkolony przez laureata Nagrody Nobla.
  Strach się bać.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 15 razy -1

  nowe Sztafety Ochronne??? proponuje, czarne mundury, wyraźny emblemat na rękawie i trupia czaszkę na czapce - już raz się sprawdziło wiec nie ma powodu żeby nie skorzystać z "dobrych" wzorców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX