Juncker: Komisja Europejska nie ma problemu z Polską, a jedynie z inicjatywami rządu

15.01.2016 11:35
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker (Geert Vanden Wijngaert / AP (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert))

Komisja Europejska nie ma problemu z Polską, a jedynie z niektórymi inicjatywami polskiego rządu - przekonywał w piątek przewodniczący KE Jean-Claude Juncker. Dodał też, że nie sądzi, aby Polska odwróciła się od UE.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Na konferencji prasowej w Brukseli Juncker przyznał, że aktualna dyskusja w UE na temat Polski bardzo go martwi.

"Polska zasługuje na szacunek"

Jak powiedział, nie chce, by Polacy mieli wrażenie, iż cała UE jest przeciwko nim.

"Polska jest krajem, który zasługuje na wielki szacunek i nawet podziw, jeśli o mnie chodzi (...) Polska wiele razy cierpiała i jej los był przesądzany przez zgubne działania tych, którzy chcieli decydować za nią" - oświadczył Juncker.

Podkreślił też, że rozpoczynając z Polską dialog w ramach mechanizmu ochrony praworządności KE działa w ramach traktatów UE.

"Polska się nie odwróci"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek również to, że nie sądzi, iż Polacy odwrócą się od UE w związku z rozpoczęciem wobec ich kraju procedury ochrony praworządności.

Jak podkreślił, około 80 proc. Polaków popiera członkostwo Polski w UE, a Polska od początku czerpie wielkie korzyści z integracji europejskiej. "Nie sądzę, by Polska odwróciła się od UE" - dodał Juncker.

"Mechanizm dialogu"

Relacjonował, że w rozmowie telefonicznej z premier Beatą Szydło w ostatni wtorek powiedział jej, iż KE nie podejmie nowej decyzji, która byłaby krokiem w kierunku uruchomienia wobec Polski art. 7 Traktatu UE; artykuł ten umożliwia nałożenie sankcji na kraj członkowski, w którym dochodzi do systemowego naruszania zasad państwa prawa.

"Od początku było jasne, i mówiłem o tym publicznie, że wchodzimy w ten nowy mechanizm (ochrony państwa prawa - red.), istniejący od 2014 roku, który jest mechanizmem dialogu" - tłumaczył Juncker. "Nie chcę dramatyzować tej sprawy, ale chciałbym, aby nasi polscy przyjaciele traktowali to bardzo poważnie" - dodał.

Procedura ochrony państwa

W środę KE rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa. Powodem jest nieprzestrzeganie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wybory sędziów, a także wątpliwości co do reformy TK. Pierwsza faza procedury polega na dialogu i wymianie informacji z polskim rządem.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (182)
Zaloguj się
 • dobrazmiana666

  Oceniono 18 razy 8

  Panie Junker normalni Polacy to wiedzą. Nie ma się przed kim tłumaczyć, rządzący i tak tego nie zrozumieją, bo oni na czarne mówią białe i tak już im zostanie.

 • jarr17

  Oceniono 19 razy 7

  Polska nigdy nie odwróci się od Europy.
  Europa to my.

 • hatteras

  Oceniono 29 razy 5

  Polska nalezy do Europy i ci ,ktorzy chca ja od niej oderwac to zdrajcy.

 • 1kom1

  Oceniono 24 razy 4

  znamienne że Komisja Europejska nie ma problemu z gwałceniem/okradaniem Europejek ani z obrzucaniem kamieniami autobusu szkolnego przez imigrantów w Calais ..., nie przeszkadza jej obecność w dzikim obozowisku nielegalnych 7000 murzynów i arabów i nie wnika w odpowiedzialność rządu Francji za tolerowanie takiego stanu rzeczy. Jak państwo prawa może zgadzać się na tego rodzaju ruch bezwizowy w stosunku do obywateli z poza Unii? Nie mówiąc już o ich działalności tychże...

 • jacek-1111

  Oceniono 3 razy 3

  ble ,ble ,ble, jakby to coś zmieniało ,rząd be a Polacy cacy,myśli ze jesteśmy kretynami.

 • Robert Staroń

  Oceniono 3 razy 3

  PIS robi wszystko dla dobra Polski żeby wreszcie skrócic macki tym zawistnym sprzedawczykom z PO lewakom i ich szczątkom . Moim zdaniem ta zmiana jest potrzebna widze w tym dojscie do prawdy i czystosci a przekonują mnie do wiary w PIS dobre inicjatywy jak obnizenie wieku em. 500zl na dzieci i wiele innych. UE kapitalisci i koloniści.........Precz od Polski i naszych pieniędzy

 • pozhoga

  Oceniono 35 razy 3

  W Luksemburgu lewicowy rząd likwiduje TK w ogóle, a całą radę jedynego państwowego radia mianuje rząd. W Niemczech nie ma istotnej opozycji parlamentarnej, a rząd blokował info o nocy sylwestrowej w państwowych mediach.
  Herr Juncker - do roboty !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje