Będziemy mieli przezroczyste urny wyborcze za 30 mln zł

15.01.2016 10:35

ADAM STĘPIEŃ

1. Będziemy mieli nowe przezroczyste urny wyborcze
2. Na zakup zarezerwowano w budżecie ok. 30 mln zł
3. Koszt jednej urny to ok. 1000 zł. Ma ich być 28 tys.
4. W rezultacie budżet Krajowego Biura Wyborczego wzrośnie o 76,6 proc

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Krajowe Biuro Wyborcze zakupi nowe, przezroczyste urny wyborcze. Ich łączny koszt to około 30 mln zł. Informację podano podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Budżet KBW ma wynieść blisko 91 mln zł, co oznacza wzrost o 76,6 proc. - Jest to spowodowane przede wszystkim planowanym zakupem przezroczystych urn wyborczych w ilości 28 tys. Średnia za taką urnę wychodzi ponad 1000 zł - powiedział członek komisji Łukasz Schreiber (PiS).

Jak poinformowała szefowa KBW Beata Tokaj, wymóg kupna przezroczystych urn wynika ze zmian w kodeksie wyborczym. Zaznaczyła, że nie ma jeszcze decyzji, czy zostanie zorganizowany przetarg centralny w KBW na ich zakup, czy też zostanie to przekazane poszczególnym gminom. - Wydawałoby się, że gmina zna najlepiej swoją specyfikę. Szacujemy w tej chwili koszty, co będzie tańsze - wyjaśniła.

Co się zmieni w kodeksie wyborczym?

Zmiany, o których mówiła Tokaj, poza nowymi urnami przewidują nakładki na spis wyborców. Pisała o tym w zeszłym roku "Gazeta Wyborcza". Każda komisja ma otrzymać specjalną nieprześwitującą nakładkę na spis uprawnionych do głosowania. Nakładka będzie miała wycięte okienko o rozmiarach paska, na którym zapisane są dane pojedynczego wyborcy. PiS argumentowało konieczność wprowadzenia zmian ochroną danych osobowych.

Przezroczyste urny wyborcze to pomysł Bronisława Komorowskiego. Ich wprowadzenie oznacza, że każda komisja będzie musiała otrzymać od gminy odpowiednią liczbę kopert, koniecznie białych, dla każdego głosującego. To zagwarantuje wyborcom prawo do ochrony danych osobowych. Potrzeba więc będzie przeszło 30 mln kopert - tylu jest w Polsce obywateli uprawnionych do głosowania.

- To racjonalny krok i pewne minimum, by odbudować zaufanie społeczne do państwa i procedur demokratycznych - powiedział "Wyborczej" Arkadiusz Radwan z Instytutu Allerhanda. Organizacja prowadzi badania nad transformacją i harmonizacją prawa. - To szczególnie ważne w sytuacji, gdy frekwencja wyborcza w wyborach i referendach jest niska. Konieczne są zmiany, by ludzie wierzyli, że będą traktowani uczciwie. To wyraz transparentności - ocenił.

O zmianach czytaj też w "Gazecie Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (242)
Będziemy mieli przezroczyste urny wyborcze za 30 mln zł
Zaloguj się
 • spence

  0

  A nie wystarczyłyby półprzezroczyste? Widać by było ilość (poziom) wrzuconych głosów, ale nie dałoby się nic odczytać, zatem nie potrzeba by było kopert.

 • uzdek98

  0

  czy moge prosic o nazwisko wlasciciela firmy, ktora produkuje te urny ?

 • eryn_7

  Oceniono 2 razy 2

  Przezroczyste urny nie sa zadnym gwarantem prawidlowego przebiegu wyborow, jak dowiodly pseudo wybory na Krymie, przeprowadzone przez Rosje. A co jesli po wydaniu 30 mln. na urny z plexi, nie dowioza kopert na glosy? Ludzie albo beda musieli glosowac jawnie (wbrew konstytucyjnej zasadzie tajnosci wyborow), albo wcale. Kolejny wyskok prezydenta Komorowskiego w rodzaju wizyt w Japoni "ty szogunie" i "bulu". Tyle ze za 30 mln. Miejmy nadzieje,ze parlament obecnej kadencji, czy rzad PIS (w czyjejkolwiek gestii to lezy) ukroci te glupote.

 • goplana24

  Oceniono 5 razy -1

  ciekawe czyja pisia rodzina będzie je produkowała??????

 • drugiepietro

  Oceniono 2 razy 2

  Kto te urny produkuje albo będzie produkował?

 • kinemator

  Oceniono 2 razy 2

  Czyli jak rano wrzucę przy głosowaniu kartkę z napisem "Je.... PIS" to będzie w urnie do zakończenia głosowania. Przecież nikt nie będzie ryzykował oskarżenia o fałszowanie, żeby to wyciągnąć.

 • meszugga

  Oceniono 2 razy -2

  Owsiak zbiera za nich kasę na umarlaki to mogą się wygłupiać.

 • realistas

  Oceniono 6 razy -2

  Od razu będą sprawdzać na kogo głosowano.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje