Będziemy mieli przezroczyste urny wyborcze za 30 mln zł

15.01.2016 10:35

ADAM STĘPIEŃ

1. Będziemy mieli nowe przezroczyste urny wyborcze
2. Na zakup zarezerwowano w budżecie ok. 30 mln zł
3. Koszt jednej urny to ok. 1000 zł. Ma ich być 28 tys.
4. W rezultacie budżet Krajowego Biura Wyborczego wzrośnie o 76,6 proc

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Krajowe Biuro Wyborcze zakupi nowe, przezroczyste urny wyborcze. Ich łączny koszt to około 30 mln zł. Informację podano podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Budżet KBW ma wynieść blisko 91 mln zł, co oznacza wzrost o 76,6 proc. - Jest to spowodowane przede wszystkim planowanym zakupem przezroczystych urn wyborczych w ilości 28 tys. Średnia za taką urnę wychodzi ponad 1000 zł - powiedział członek komisji Łukasz Schreiber (PiS).

Jak poinformowała szefowa KBW Beata Tokaj, wymóg kupna przezroczystych urn wynika ze zmian w kodeksie wyborczym. Zaznaczyła, że nie ma jeszcze decyzji, czy zostanie zorganizowany przetarg centralny w KBW na ich zakup, czy też zostanie to przekazane poszczególnym gminom. - Wydawałoby się, że gmina zna najlepiej swoją specyfikę. Szacujemy w tej chwili koszty, co będzie tańsze - wyjaśniła.

Co się zmieni w kodeksie wyborczym?

Zmiany, o których mówiła Tokaj, poza nowymi urnami przewidują nakładki na spis wyborców. Pisała o tym w zeszłym roku "Gazeta Wyborcza". Każda komisja ma otrzymać specjalną nieprześwitującą nakładkę na spis uprawnionych do głosowania. Nakładka będzie miała wycięte okienko o rozmiarach paska, na którym zapisane są dane pojedynczego wyborcy. PiS argumentowało konieczność wprowadzenia zmian ochroną danych osobowych.

Przezroczyste urny wyborcze to pomysł Bronisława Komorowskiego. Ich wprowadzenie oznacza, że każda komisja będzie musiała otrzymać od gminy odpowiednią liczbę kopert, koniecznie białych, dla każdego głosującego. To zagwarantuje wyborcom prawo do ochrony danych osobowych. Potrzeba więc będzie przeszło 30 mln kopert - tylu jest w Polsce obywateli uprawnionych do głosowania.

- To racjonalny krok i pewne minimum, by odbudować zaufanie społeczne do państwa i procedur demokratycznych - powiedział "Wyborczej" Arkadiusz Radwan z Instytutu Allerhanda. Organizacja prowadzi badania nad transformacją i harmonizacją prawa. - To szczególnie ważne w sytuacji, gdy frekwencja wyborcza w wyborach i referendach jest niska. Konieczne są zmiany, by ludzie wierzyli, że będą traktowani uczciwie. To wyraz transparentności - ocenił.

O zmianach czytaj też w "Gazecie Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (242)
Zaloguj się
 • Marcin D-G

  Oceniono 47 razy 33

  Transparentne urny zamiast transparentnego prawa i transparentnego państwa. Kupmy lepiej urny dla wszystkich naszych wybrańców narodu i zatrudnijmy profesjonalistów na kontraktach menadżerskich. Żadnych politologów i historyków, czy innych śpiewaków albo specjalistów po kul'u tylko specjalistów zarządzania i ekonomii...

 • xorock

  Oceniono 46 razy 28

  Co tam głodne dzieci w szkołach albo głosowanie przez internet. Można sobie urnę kupić gdzie ktoś ładny biznes zrobi.

 • chinskibadziew

  Oceniono 62 razy 24

  Przy okazji możecie napisać ile rząd zaoszczędzi na rezygnacji z zakupu "Gazety Wybiórczej " wystarczy i to z nawiązką ;-)

 • webdesigner192120

  Oceniono 24 razy 18

  i bardzo dobrze !!! przecież w takiej przedniej urnie mógł się Tusk-u schować z długopisem i drukarką kart wyborczych. A że drogie no cóż plexi jest w cenie.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 32 razy 16

  Nie lepiej przerobic niszczarki do papieru na urny, a tytul wielkiego wodza wprowadzic dozywotnio?!?

 • nazimno

  Oceniono 37 razy 15

  To nie przezroczysta urna decyduje o uczciwosci liczenia glosow.

  Zapoznajcie sie z systemami oddawania glosow, procedura techniczna i urzadzeniami
  stosowanymi np. w USA i innych krajach.

  System musi WYKLUCZAC jakakolwiek manipulacje.
  Polski system i procedura maja wiele istotnych luk.
  Dlaczego tak jest i jak to zmienic - to jest zadanie merytoryczne.
  I nie wypisujcie tu rozmaitych BREDNI, BLUZG, bo to nie rozwiazuje NICZEGO.

 • mbppolka

  Oceniono 18 razy 14

  W jaki sposób przeźroczyste urny zapewnią transparentność wyborów?
  Do każdej urny można wrzucić dowolną kartkę dowolnie wypełnioną no chyba, że PiS będzie przedtem sprawdzał jak ktowypełnił karty do głosowania a potem za rączkę odprowadzał do przeźroczystej urny. Gratuluję pomysłu ;)

 • Damian Barczyk

  Oceniono 14 razy 12

  1000zł za urnę przy tak dużym zamówieniu??
  Czy jest na to jakiś przetarg? Ja chcę to zlecenie!:)
  jak już prześroczyste to czemu nie tanie urna z wytrzymałego pleksi

 • antrop

  Oceniono 11 razy 9

  Już kombinują. Przezroczysta urna nie wpływa na sposób liczenia a komisje z losowania patrzą tylko na zarobek a nie na uczciwość. Po głosowaniu krasnoludki z PiS przeliczą słuszne głosy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje