Wałęsa kontra ci, co sądzą, że był agentem SB. IPN: Będzie debata

15.01.2016 09:38
Lech Wałęsa

Lech Wałęsa (Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta)

"Proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem" - napisał Lech Wałęsa. IPN już potwierdził, że będzie debata. Formuła: Były prezydent kontra ludzie, którzy twierdzą, że był agentem SB.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem" - oświadczył b. prezydent. Pismo w tej sprawie Wałęsa skierował do dyrektora gdańskiego oddziału IPN Mirosława Golona i opublikował na swoim blogu.

Prośba Wałęsy. IPN zgadza się na debatę

"Zwracam się z uprzejmą prośbą do gdańskiego oddziału IPN o zorganizowanie spotkania udzielających się publicznie pisarzy i ekspertów od tzw. Bolka (tj. ok. 10-15 osób w tym reżyser Braun) ze mną i otwartą nagrywaną dyskusję. Warunkiem jedynym jaki stawiam to: po każdym zadanym pytaniu, czy wypowiedzi będę miał możliwość odniesienia się do słów rozmówcy i odpowiedzi. Czekam na termin takiego spotkania" - napisał były prezydent

"W związku z propozycją Prezydenta Lecha Wałęsy z dnia 8 stycznia 2016 roku informuję, że Instytut Pamięci Narodowej wyraził gotowość zorganizowania debaty. Szczegóły planowanego przedsięwzięcia zostaną ustalone w najbliższych dniach - napisał dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, prof. dr hab. Mirosław Golon.

Czego chce Wałęsa?

Jak Wałęsa argumentuje chęć debaty ze swoimi przeciwnikami? Pisze m.in. o trwającym nieustannie stalkingu, "tak w tradycyjnych środkach przekazu medialnego jak i w przestrzeni internetowej". Do pomysłu debaty skłonił Wałęsę - jak to nazwał - "nieprzyjemny incydent w drugi dzień świąt".

- Otóż wychodzę z kościoła, dobiegają do mnie dwie dziewczynki. Jedna ma mikrofon, a druga zadaje mi pytanie: 'Jak pan się czuje w kościele jako współpracownik i agent, kablujący na swoich kolegów?'. I to mnie wkurzyło maksymalnie i mówię 'Wy gówniarze, to przecież nie tak, ja nic nie mam wspólnego z tymi oskarżeniami'. I w związku z tym postanowiłem, mimo wszystko - jeszcze raz zawalczę z wami. I stąd zapraszam największych moich wrogów, niech przyjdą ze swoimi argumentami - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami Wałęsa.

Jego zdaniem, dziewczyny były w wieku ok. 15-16 lat. - Podstawili gówniarzy. Ale dałem się po raz pierwszy zaskoczyć - taka bezczelność, wychodząc z kościoła. Przyciśnięto mnie już tak, że nie daruję. Wkurzyłem się na te gówniary i pomyślałem, że coś trzeba zrobić. Prawdę mam w kieszeni, a oni mi tu kłamstwa zarzucają - mówił.

Podkreślił, że jest w każdej chwili gotowy do dyskusji z tymi, którzy twierdzą, że był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. - Jestem gotów natychmiast - będzie telefon (z IPN - red.) i już mogę jechać. Dlatego, że prawda nie wymaga przygotowań - powiedział.

"Nigdy nie byłem agentem, walczyłem po swojemu"

- Prawda zawsze się obroni. Ja się nie boję prawdy. To, co oni mówią to jest kłamstwo, perfidne kłamstwo. I dlatego ja się nie boję. Zaraz mogę stawać i mogę udowadniać - a oni nie mają nic. Bo to, co oni mają, to są plewy. Jak długo można? Mając argumenty, wiem jak było. Nigdy nie byłem agentem, oczywiście walczyłem po swojemu - oświadczył Wałęsa.

Przyznał, że nie do końca wierzy, że zaproszeni na spotkanie oponenci uznają jego racje.

- Oni za daleko zaszli. Ale ponieważ to będzie publiczne, to publika - jestem przekonany - da się przekonać. To ma być publiczne postawienie kropki nad "i". Ja im udowodnię prawdę, a oni mają tylko kłamstwa - będą może próbować zakrzyczeć, nie dopuścić do głosu - dodał.

Wałęsa: Ujawnię nowe informacje

Wałęsa pytany, kto miałby uczestniczyć w tym spotkaniu, odpowiedział: - 10-15 osób, największych wrogów. Kto się takim czuje, to zapraszam go, niech przyjdzie do płotu jak u Kargula. Ja mówię krótki tekst, gdzieś 10 minut wstępu i teraz powalczmy. Po każdym, który mi coś zarzuci lub powie, ja tylko muszę mieć odpowiedź.

Zapowiedział, że ujawni też nowe informacje mające świadczyć o tym, że nigdy nie podjął współpracy z SB. Wyjaśnił, że może opowiedzieć np. o funkcjonariuszu służb, który ostrzegł go kiedyś przed aresztowaniem. - Czy takie źródła można było ujawniać? Do jakiegoś czasu nie. Ja zamierzałem walczyć i potrzebowałem mieć w tamtych szeregach agentów. Nie ujawniałem paru rzeczy, bo nie było potrzeby - ale ponieważ uważają, że to za mało - to parę rzeczy ujawnię - zadeklarował.

Sprawdź też książkę "Jak Lech Wałęsa przechytrzył komunistów" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (190)
Zaloguj się
 • farmer_mendoza

  Oceniono 56 razy 22

  Wtedy, w latach 70-tych, może mu się wydawało, że z nimi pogrywa, udając agenta. W 80'tych nawet trochę stracili nad nim kontrolę, gdy zainteresowały się nim zachodnie media i dostał Nobla. Stał się trochę za duży. Nie zmienia to tego, że był dla ubecji łatwym obiektem do szantażu, przez co łatwo sterowalny: przystał na grubą kreskę, która jest główną praprzyczyną naszych dzisiejszych konfliktów. Podczas gdy archiwa służb Czechosłowacji i NRD zostały otwarte, a politycy partyjni starych systemów dostali zakaz udziału w życiu politycznym, u nas do tej pory kręcą się przy władzy.
  W 1992 Bolek pogrążył się całkowicie, gdy dla ukrycia dziesiątek sejmowych agentów, w tym siebie, obalił legalny rząd, co każdy może zobaczyć na filmie Nocna Zmiana. Jak sie z tego wytłumaczy?

 • sunim

  Oceniono 32 razy 16

  Pan Bolesław spóźnił się z tym o jakieś 25 lat. Ale wiadomo było, że sumienie nie da mu spokoju. Ciekawe, czy na debatę przyniesie dokumenty które swego czasu ukradł?

 • romikus

  Oceniono 10 razy 6

  Lechu nie martw się już WYGRAŁEŚ!!!! To co było zostało zniszczone, a to co jeszcze zostało to wmówi się wszystkim że to fałszywki esbeckie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • jaenson

  Oceniono 40 razy 6

  Tak to juz jest z pisiorkami, sami w zyciu nie zdzialali nic pozytecznego to oskarzaja innych o wlasne czyny.

 • Michał Pogórski

  Oceniono 39 razy 5

  Panie Wałęsa. Przeproś człowieku tych ludzi na których donosiłes bo bodajże 21 osób było represjonowanych przez twoje donosy. Każdy już wie, ze byłeś człowieku tewusiem i o czym tu dyskutować?

 • kaszpir2

  Oceniono 16 razy 4

  Wałęsa ? Wybrany z tłumu prymitywny człowiek , bez wykształcenia , wybrany właśnie dla tego że będzie łatwo się nim sterowało i nie będzie zadawał pytań ...
  Wałęsa był kukiełką którą sterowali komuniści ...

  Miał pokazać "ciemnemu ludowi" że robotnik obalił komunizm , a w tym czasie komuniści między sobą rozdzielali cały PL przemysł i bogactwa.
  Dawni komuniści i działacze zrobili się "właścicielami" dużych PL fabryk i itd ...
  I zaczęli sprzedawać Polski przemysł ...

  Wałęsa dostał później od USA łapówkę 1mln USD , niby "prawa autorskie" ale jakoś nie tak dawno film powstał i jakoś USA nie zareagowało ???
  Później "Nobla" ...

  Nobla to powinien dostać Gorbaczow , bo to on zapoczatkował upadek komunizmu ...

  W PL komunizm nie upadł , tylko zszedł z "pierwszego planu" ...

 • Bogumiła Denega

  Oceniono 4 razy 4

  z czego chce się rozliczac ,z tego że to co dzieje się na świecie to jego zasługa,cały ten chaos,teraz mówi na obecny rząd że,, BE,,jak strajkowali jeszcze za czasów PO kazał zamykac,z tego że przeganiał wszystkich kto zbliżył się do jego wrót,z tego że czytałam książke i wypowiedzi jego żony jaki był.nigdy nie powiedziałam nic dobrego na tą osobę ,wazeliniarz

 • norbertrabarbar

  Oceniono 20 razy 4

  Przypomnijmy, że Lech Wałęsa za walkę z komuną ma status bohatera w polskiej historii, a zarzuty, że współpracował z SB nigdy nie zostały potwierdzone żadnym dowodem.

  Za to Jarosław Kaczyński przejdzie do historii jako człowiek, który zaczął walczyć z komuną dopiero po 1989 roku kiedy komuna już upadła i który przez swoje konserwatywne poglądy odrywał Polskę od Europy czym osłabiał pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

  I oczywiście teczka Jarosława Kaczyńskiego zaginęła... bo komuniści nie chcieli żeby świat się dowiedział, że to Kaczyński obalił komunę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje