Niemiecka policja zatrzymała Andersa Breivika dwa lata przed zamachem. Miał przy sobie broń i amunicję

Norway Breivik

Norway Breivik (Frank Augstein / AP (AP Photo/Frank Augstein, File))

1. Policjanci zatrzmali Breivika podczas rutynowej kontroli
2. Informacja o zatrzymaniu nigdy nie dotarła do Norwegii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niemiecka policja miała zatrzymać Andersa Breivika podczas rutynowej kontroli w pobliżu położonej na północ od Frankfurtu miejscowości Wetzlar. Miał przy sobie części broni i amunicję. Jak podaje portal thelocal.no za ABC Nyheter, sprawę opisał niemiecki dokumentalista Daniel Harrich.

Harrich przez lata badał problem nielegalnego handlu bronią w Europie. - Trzy i pół roku temu otrzymałem wiadomość, że niemieckie władze niemal złapały Breivika w 2009 roku - powiedział filmowiec. Fakt ten ujawnił w swoim najnowszym filmie, "Waffen für den Terror" ("Broń Terroru"). Według Harricha, informacja o zatrzymaniu nigdy nie dotarła do norweskiej policji.

Breivik odsiaduję karę 21 lat więzienia - najwyższą, jaką przewiduje norweski kodeks karny. Jeśli sąd stwierdzi, że po odbyciu kary mężczyzna nadal stanowi zagrożenie, jego pobyt w więzieniu może zostać wydłużony. W zamachach przeprowadzonych przez Breivika zginęło 77 osób, a co najmniej 300 zostało rannych.

O tym, jak Breivikowi udało się przeprowadzić zamach na Utoi, przeczytaj w doskonałym reportażu "Jeden z nas" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Anders Breivik Breivik zostanie studentem Uniwersytetu w Oslo. "Chciał zniszczyć system. Ale my musimy przestrzegać zasad"
 • Anders Breivik przed sądem Breivik grozi strajkiem głodowym. Chce m.in. nowego Playstation i podwyżki kieszonkowego
 • Anders Breivik Anders Breivik zapowiada głodówkę. Skarży się na fatalne warunki w więzieniu
Komentarze (75)
Niemiecka policja zatrzymała Andersa Breivika dwa lata przed zamachem. Miał przy sobie broń i amunicję
Zaloguj się
 • szymek_50

  Oceniono 2 razy 0

  Miał też z Polską powiązania.

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  A Jarek sprytnie oszukuje narod I nadal jest na wolnosci. To taki starszy Breivik z nieco mniej zreczna reka do broni palnej. Ale za to podobnie chory umysl I dyktatorskie zapedy! Jak go nie zatrzymamy to on nie uszkodzi 300 osob - on moze uszkodzic ponad 30 milionow!!!

 • lubat

  0

  To niemiecka policja dopiero teraz sobie o tym przypomniała czy GW wyczerpały się tematy?

 • boniface

  Oceniono 1 raz 1

  Gdyby w Europie było wiecej Brevikow to by było mniej czerwonej zarazy a i u nas kaczolsnd by sie tak nie rozwiną. Brevikow błąd był jedynie ze celował w dzieciaki a nie ich rodziców.

 • gizberniasty

  Oceniono 2 razy 2

  To zatrzymała czy prawie zatrzymała????

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy -1

  Dlaczego nie zaproponowano mu pracy? Przecież można było oddelegować go do Kolonii i nie doszłoby do kompromitacji niemieckiej policji.

 • milka1st

  Oceniono 16 razy -2

  Nie wierzę w to co czytam, serio, ciężko mi uwierzyć, że naród, który tyle oberwał w czasie II wojny światowej, w czasach stalinowskich, który bez rozlewu krwi wyrwał się z ruskich łap gloryfikuje zwykłego bydlaka, mordercę ponad 70 osób, gnojka, który strzelał do młodzieży !! Ludzie ogarnijcie się! Można mieć różne sympatie polityczne, można bać się imigrantów, można być szowinistą, ksenofobem, homofobem , ale ten typ strzelał do ludzi jak do kaczek, zabijał z zimną krwią. Jak nasi nacjonaliści, bo zakładam, że wśród nich ma największe poparcie mogą popierać kogoś kto wznosi rękę w geście hitlerowskiego pozdrowienia ? Macie gęby pełne frazesów, miłości do Boga, ojczyzny, ale honoru nie macie , bo to właśnie ci hajlujący mieli nas za niższą rasę. Teraz rozpętujecie nagonkę na Niemców wypominając im II wojnę a podnosicie łapę w geście pozdrowienia...gratuluję znajomości historii, poziomu empatii i zdrowego rozsądku.

 • typowy_seba2

  Oceniono 76 razy -10

  a najgorsze, ze mial racje. Popelnil kilka bledow. Najwiekszy z nich to strzelanie do rodakow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje