Niemiecka policja zatrzymała Andersa Breivika dwa lata przed zamachem. Miał przy sobie broń i amunicję

14.01.2016 22:53
Norway Breivik

Norway Breivik (Frank Augstein / AP (AP Photo/Frank Augstein, File))

1. Policjanci zatrzmali Breivika podczas rutynowej kontroli
2. Informacja o zatrzymaniu nigdy nie dotarła do Norwegii

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Niemiecka policja miała zatrzymać Andersa Breivika podczas rutynowej kontroli w pobliżu położonej na północ od Frankfurtu miejscowości Wetzlar. Miał przy sobie części broni i amunicję. Jak podaje portal thelocal.no za ABC Nyheter, sprawę opisał niemiecki dokumentalista Daniel Harrich.

Harrich przez lata badał problem nielegalnego handlu bronią w Europie. - Trzy i pół roku temu otrzymałem wiadomość, że niemieckie władze niemal złapały Breivika w 2009 roku - powiedział filmowiec. Fakt ten ujawnił w swoim najnowszym filmie, "Waffen für den Terror" ("Broń Terroru"). Według Harricha, informacja o zatrzymaniu nigdy nie dotarła do norweskiej policji.

Breivik odsiaduję karę 21 lat więzienia - najwyższą, jaką przewiduje norweski kodeks karny. Jeśli sąd stwierdzi, że po odbyciu kary mężczyzna nadal stanowi zagrożenie, jego pobyt w więzieniu może zostać wydłużony. W zamachach przeprowadzonych przez Breivika zginęło 77 osób, a co najmniej 300 zostało rannych.

O tym, jak Breivikowi udało się przeprowadzić zamach na Utoi, przeczytaj w doskonałym reportażu "Jeden z nas" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (75)
Zaloguj się
 • 111slavo

  Oceniono 30 razy 16

  Teraz czas by niemiecka milicja zajela sie miłośnikami seksu z kozami nim po dwóch latach dowiemy sie, ze po zamachu i gwałtach na 1 000 000 Niemkach mieli takie wiadomości ale je olali w imie politycznej poprawności. Ave Duck ;)

 • saksalainen

  Oceniono 8 razy 8

  Czemu w tym artykule nie ma więcej informacji niż w tytule? Przecież to bez sensu...

 • ted1

  Oceniono 8 razy 6

  Ten artykuł to jakaś żenada. Niemiecka policja "zatrzymała" czy "prawie złapała"? Na czym polega "prawie"? Jak zatrzymała to co dalej z nim zrobi la - dostał jakieś zarzuty? Wypuściła? Jak wypuściła to dlaczego? I tak dalej. Dobre dziennikarstwo?

 • ch3heg

  Oceniono 5 razy 3

  I co w związku z tym bo nie bardzo rozumiem? Zatrzymała go i co? Złamał prawo? Fakt ze posiadał broń to nie przestępstwo.

 • jack3yp

  Oceniono 5 razy 3

  Zaraz, zaraz czy to przeciek... czy przytyk...
  No, teraz to chyba całe szczęście, że niemiecka policja ujawniła pewne fakty po pięciu dniach...
  Bo mogła w ogóle, prawda...

 • alter95

  Oceniono 19 razy 3

  Czemu policja przetrzymuje informacje o prawicowych terrorystach? Czyżby poprawność polityczna?

 • blue911

  Oceniono 2 razy 2

  A Jarek sprytnie oszukuje narod I nadal jest na wolnosci. To taki starszy Breivik z nieco mniej zreczna reka do broni palnej. Ale za to podobnie chory umysl I dyktatorskie zapedy! Jak go nie zatrzymamy to on nie uszkodzi 300 osob - on moze uszkodzic ponad 30 milionow!!!

 • gizberniasty

  Oceniono 2 razy 2

  To zatrzymała czy prawie zatrzymała????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje