Petru: "Widziałem jak prezydentowi drży ręka". Lider Nowoczesnej o problemach rządu Szydło z UE

Ryszard Petru

Ryszard Petru (fot. Jacek Marczewski/Agencja Gazeta)

Polska jeszcze nigdy nie była na kolanach tak bardzo - ocenił sytuację w kraju Ryszard Petru. W "Kropce nad i" lider Nowoczesnej rozmawiał o wszczętej wobec Polski procedurze kontroli praworządności.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem Ryszarda Petru, skutki procedury mogą być katastrofalne dla wiarygodności kraju i będą miały dalekosiężne konsekwencje.

Lider Nowoczesnej powiedział, że ma nadzieję, że ktoś w PiS będzie w stanie doprowadzić do zmiany kursu w partii. Sugerował, że tym kimś mógłby być prezydent, bo tylko w ten sposób miałby szansę na drugą kadencję:

- Nie można w kółko zmuszać prezydenta do podpisywania rzeczy, których on nie chce podpisywać. Przecież jemu ręka drży. Jest prawnikiem i doskonale wie, że łamie prawo - komentował lider Nowoczesnej. - Tego pan nie wie - rzuciła Olejnik. - Owszem, wiem - odparł Petru.

Przywołał swoje spotkanie z prezydentem Dudą: - Kiedy dyskutował z nami kwestię Trybunału Konstytucyjnego, nie wydawał mi się człowiekiem zachwyconym ani spokojnym ani zrelaksowanym. Czuł się bardzo pod presją.

Szydło leci do Brukseli

Petru skomentował także zbliżającą się wizytę Beaty Szydło w Brukseli. - Polski rząd od '89 roku jeszcze nie był tak na kolanach, jak rząd pani premier Beaty Szydło - mówił.

Jego zdaniem, jadąc do Brukseli, Szydło znajdzie się w "koszmarnej" sytuacji, bo mimo, że jest premierem, to jej pole manewru jest ograniczone wolą prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Jak zauważył, strategia rządu PiS jest podobna do strategii Viktora Orbana - jednak zmiany, które rząd Szydło wprowadził w ciągu dwóch miesięcy, Orban przeprowadzał przez trzy lata. Ponadto, Orban wycofał się z kilku radykalnych pomysłów pod naciskami - nic zaś nie wskazuje na to, że rząd PiS zamierza złagodzić swoje stanowisko

Debata dotycząca sytuacji w Polsce odbędzie się w Parlamencie Europejskim 19 stycznia. W rozmowie z Polsat News premier Szydło zapowiedziała, że w czasie debaty będzie "podkreślać, że Polska - tak jak każde inne państwo Unii Europejskiej - ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji, które dotyczą [jej] wewnętrznej sytuacji".

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "O jednym takim" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Zbigniew Ziobro To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE, by jednak nas skontrolować? Dziennikarka RMF FM o kulisach
 • Beata Szydło o wprowadzeniu procedury monitorowania praworządności w Polsce Szydło: Decyzja KE to "standardowa procedura". Premier oskarża PO o zatarg z Komisją
Komentarze (780)
Petru: "Widziałem jak prezydentowi drży ręka". Lider Nowoczesnej o problemach rządu Szydło z UE
Zaloguj się
 • oliwia-192

  0

  Petru, jeszcze Nowoczesna czy już Platforma Obywatelska? Polecam wszystkim artykuł bookstar. pl/9935

 • green_mala2010

  0

  tak jest na kolanach dzisiaj to nie jest na szczęście Polska tylko PAD i pani premierka - przed prezesem. Szkoda Polski, nie mam już nadziei na ich samodzielność. Też by wam sie ręce od takiego stresu trzęsły.

 • lazy_bones

  0

  Fajnie że pracownicy i lobbyści banków są zrelaksowani, trudno im się z resztą dziwić, co nie zmienia faktu że jak się przyjrzeć bliżej do jakiej władzy doszły owe instytucje i jakich przekrętów się dopuściły, to nawet martwemu włos na głowie się zjeży...

 • ta.deusz

  Oceniono 1 raz 1

  a ja widzę swetra na śmietniku

 • dorik2

  Oceniono 1 raz 1

  Czy Szydło w Brukseli będzie wygadywać te same bzdury co w Polsce, czy ktoś jej napisze lepsze wystąpienie?

 • danpol2

  Oceniono 1 raz -1

  Pani Premier powinna postawić sprawę jasno i twardo w Brukseli ; "albo się odwalicie od naszych państwowych decyzji albo żegnaj Fruziu - czyli unio, mamy was w doopie"

 • mczes57

  Oceniono 2 razy 0

  Na widok Petru mnie też drży. Szczęka.

 • almagus

  0

  .Zła Solidarności scheda, opuścić szkodę potrzeba.

  Czy wybory były po to.
  aby cięgi brać z ochotą?
  Największy oszust złej woli.
  Na naszą szkodę swawoli.
  Podpala jak kukłę „Bolka”.
  Z armią matołów swawolka.
  Czwarta Polska, służby czarne.
  I tragedie elitarne.
  W dobrej wierze zaplątani.
  Muszą odejść od tych drani!

  2016-01-16 almagus

 • sceptyk2009

  Oceniono 4 razy -2

  "Przecież jemu ręka drży przy podpisywaniu..."
  Widać,musi się brzydko bawić.
  A co mamusia mówiła do Jędrusia ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje