Petru: "Widziałem jak prezydentowi drży ręka". Lider Nowoczesnej o problemach rządu Szydło z UE

14.01.2016 21:21
Ryszard Petru

Ryszard Petru (fot. Jacek Marczewski/Agencja Gazeta)

Polska jeszcze nigdy nie była na kolanach tak bardzo - ocenił sytuację w kraju Ryszard Petru. W "Kropce nad i" lider Nowoczesnej rozmawiał o wszczętej wobec Polski procedurze kontroli praworządności.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Zdaniem Ryszarda Petru, skutki procedury mogą być katastrofalne dla wiarygodności kraju i będą miały dalekosiężne konsekwencje.

Lider Nowoczesnej powiedział, że ma nadzieję, że ktoś w PiS będzie w stanie doprowadzić do zmiany kursu w partii. Sugerował, że tym kimś mógłby być prezydent, bo tylko w ten sposób miałby szansę na drugą kadencję:

- Nie można w kółko zmuszać prezydenta do podpisywania rzeczy, których on nie chce podpisywać. Przecież jemu ręka drży. Jest prawnikiem i doskonale wie, że łamie prawo - komentował lider Nowoczesnej. - Tego pan nie wie - rzuciła Olejnik. - Owszem, wiem - odparł Petru.

Przywołał swoje spotkanie z prezydentem Dudą: - Kiedy dyskutował z nami kwestię Trybunału Konstytucyjnego, nie wydawał mi się człowiekiem zachwyconym ani spokojnym ani zrelaksowanym. Czuł się bardzo pod presją.

Szydło leci do Brukseli

Petru skomentował także zbliżającą się wizytę Beaty Szydło w Brukseli. - Polski rząd od '89 roku jeszcze nie był tak na kolanach, jak rząd pani premier Beaty Szydło - mówił.

Jego zdaniem, jadąc do Brukseli, Szydło znajdzie się w "koszmarnej" sytuacji, bo mimo, że jest premierem, to jej pole manewru jest ograniczone wolą prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego.

Jak zauważył, strategia rządu PiS jest podobna do strategii Viktora Orbana - jednak zmiany, które rząd Szydło wprowadził w ciągu dwóch miesięcy, Orban przeprowadzał przez trzy lata. Ponadto, Orban wycofał się z kilku radykalnych pomysłów pod naciskami - nic zaś nie wskazuje na to, że rząd PiS zamierza złagodzić swoje stanowisko

Debata dotycząca sytuacji w Polsce odbędzie się w Parlamencie Europejskim 19 stycznia. W rozmowie z Polsat News premier Szydło zapowiedziała, że w czasie debaty będzie "podkreślać, że Polska - tak jak każde inne państwo Unii Europejskiej - ma prawo do podejmowania suwerennych decyzji, które dotyczą [jej] wewnętrznej sytuacji".

O przywódcy PiS-u przeczytasz w książce "O jednym takim" >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (780)
Zaloguj się
 • pysio62

  Oceniono 374 razy 230

  Duda jest marionetka Kaczynskiego, czlowiekiem bez zasad i "charakteru" i bedzie robic to co mu Kaczynski kaze. To sie w dajacej sie przewidziec przyszlosci nie zmieni, jesli ktos ma takie zludzenia, ze Duda cos tam niby moze zrobic, to to jest wyrazny blad naiwnosci.

 • jaroslaw_sfalszowana_lojalka

  Oceniono 272 razy 156

  Naczelnik - satrapa
  Premiera - atrapa
  Maliniak - fajtłapa

 • yeah_bunny

  Oceniono 237 razy 135

  Nie wierze w wyrzuty sumienia Pinokia.
  Pewnie ręka mu drżała bo sobie ją nadwyrężył podpisywaniem wszystkiego jak leci

 • krzysztof_57

  Oceniono 235 razy 123

  Panie Duda,kończ pan ,wstydu oszczędź.......albo zostań pan sobą,przestań być pacynką w ręku człowieka którym pilnie powinno zająć się konsylium psychiatrów.Człowieku,zwany prezydentem,myśl samodzielnie......

 • freeman72

  Oceniono 97 razy 87

  Nie tylko Szydło i Duda zdają sobie sprawę, że wchodzą w bagno. Prezes też się już nie śmieje tak jak podczas przepychania ustaw w sejmie. Nawet Kempa straciła doskonały humor, który demonstrowała śmiejąc się do rozpuchu jak opozycja mówiła o łamaniu wolności słowa podczas debaty o ustawie medialnej. W ogóle PIS chyba myślał, że nikt im nic nie zrobi i to jest taka dobra zabawa. A tu kicha - nie mając relacji w Europie, nie znając się na dyplomacji i języków nagle proszą o pomoc opozycję, którą przed chwilą wdeptywali w ziemię ...

 • zegrz

  Oceniono 89 razy 75

  Przestańcie!!!
  A.Duda jest niezłomny!
  I nic nie złamie jego postanowienia by wszystko podpisywać.

 • searam

  Oceniono 167 razy 73

  Uprzejmi wpisywacze Nie "swetru" i nie"kaczor". Nowoczesna.pl to nie Staroswiecka.pl.
  Poparcie p.Petru jest okazale i wzrastajace. Poparcie p.Kaczynskiego jest spadajace na pysk. Postgomolkowska i geriatryczna partia PiS ma swoja chwile. I tylko chwile.

 • robson-67

  Oceniono 79 razy 57

  Zdziwiłbym się gdyby tacy ludzie jak Prezydent, czy Pani Premier nie byli świadomi tego że za swoje czyny historia ich rozliczy. Pytanie tylko jak długo pozwolą jeszcze sobą pomiatać przez prezesika, bezkarnego posła, co o wszystkim decyduje, ale za nic nie odpowiada. Mam nadzieję że w końcu wyrosną im jaja i się postawią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje