MSZ Rosji o wraku Tu-154: To nie są historyczne przedmioty. Nie zmieniliśmy stanowiska w tej sprawie

14.01.2016 20:47
Fragment wraku samolotu Tu-154

Fragment wraku samolotu Tu-154 (Fot. Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego)

1. Rosja nie zmieniła swojego stanowiska w sprawie wraku samolotu Tu-154M
2. Zacharowa: Strona rosyjska jest gotowa do rozmów na ten temat

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Nasze stanowisko w sprawie wraku samolotu (...) jest dobrze znane i nie uległo zmianom - oświadczyła Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

- Toczy się śledztwo, to jest dowód rzeczowy. Nie są to po prostu historyczne przedmioty, a rzeczy, które są dowodami rzeczowymi. Nie ma tu żadnej zmiany naszego stanowiska, nie ukrywamy niczego przed polskimi kolegami, jesteśmy gotowi omówić tę kwestię jeszcze raz i odpowiedzieć na wszystkie pytania - powiedziała Zacharowa, cytowana przez agencję RIA-Nowosti.

22 stycznia konsultacje w Moskwie

22 stycznia w Moskwie wiceszefowie MSZ Polski i Rosji - Marek Ziółkowski i Władimir Titow przeprowadzą konsultacje polityczne. Tematami będą relacje polityczne i współpraca gospodarcza, a z inicjatywy strony polskiej również kwestia śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

W katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku w drodze na uroczystości rocznicowe do Katynia, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz wielu wysokich urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Szczątki samolotu wciąż znajdują się w Rosji. Strona rosyjska od dawna deklaruje przekazanie wraku i czarnych skrzynek tupolewa stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy. Śledztwo to zostało przedłużone do 10 marca 2016 roku - poinformowała pod koniec października zeszłego roku Naczelna Prokuratura Wojskowa, która otrzymała taką informację od rosyjskiego Komitetu Śledczego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (230)
Zaloguj się
 • krowanapastwisku

  Oceniono 95 razy 71

  Minister gorszy nawet od Fotygi tyle darł ryja, że Tupolewa migiem odzyskają.

  I co ?

  Pojęcia nie ma co zrobić więc się przypieldolił do cyklistów i wegetarian.

 • jurek4491

  Oceniono 124 razy 44

  Stanowisko Rosji jest zbędne , przecież Prezes powiedział że wrak nie jest już do niczego potrzebny , był bardzo ale to bardzo potrzebny jak rządziła Platforma .
  Międzynarodowa komisja też nie jest potrzeba a jak PiSdzilce byli w opozycji to właśnie taka komisja miała wszystko wyjaśnić .
  Według PiSdzielców zamach był bo był i już , koniec kropka , dowodów żadnych
  A do " zamachu " doszło tak , cytuję ze stenogramów , " Musimy próbować do skutku " , wesolutki generał pod działaniem czegoś tam skacząc po plecach załogi zmusił ich do lądowania w trudnych warunkach atmosferycznych .

 • krowanapastwisku

  Oceniono 45 razy 33

  – O, właśnie. Powiedz mi, co to jest właściwie tradycja? On ciągle o to pyta, mówi, że to jest jakaś dziewczynka.
  – Debil! Tradycja to jest coś ekstra.
  – Ekstradycja!
  – To jest przy porwaniach samolotów. Jak bandyta porywa samolot, to możemy go żądać z powrotem właśnie na zasadzie tej tradycji. To stara tradycja, jeszcze od początków lotnictwa, ekstradycja!.

  Miś.

 • rayan222

  Oceniono 41 razy 31

  22.01. kolejny konflikt, teraz z Niemcami i Unią potem z Ruskimi.....a co na to minister "0"....nic nie napisał jeszcze....DONOSICIEL - ale jaja się zaczną .....i znowu braciszek w grobie będzie się przewracał jak to braciszek zyjący manipuluje i rocznicuje macierek na pewno zrobi zadymę......PIS - ALE ROBICIE SMRÓD.......prawicowi, lewicowi, środkowi A PYTAM GDZIE SA NORMALNI LUDZIE - POLITYCY Z SERCEM ITD. CI Z PRAWICY I LEWICY I ZE ŚRODKA WON Z KRAJU .....A NAJLEPIEJ PRZEZ KOMIN....CHCEMY NORMALNOSCI ministrze "0"

 • cmok_wawelski

  Oceniono 30 razy 26

  Historycznie polska tradycja to zadrzec jednoczesnie z Niemcami i Rosja. Taka mamy geografie w polaczeniu z mentalnoscia.
  Czekamy rezultatow, dawno cos nie bylo jakiejs rozpierduchy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje