KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Co powiedziała komisarz Bieńkowska? [TEZY]

14.01.2016 19:22
Elżbieta Bieńkowska na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Elżbieta Bieńkowska na Europejskim Kongresie Gospodarczym (GRZEGORZ CELEJEWSKI/Agencja Gazeta)

1. Bieńkowska: "UE powinna zrobić wszystko, aby nie antagonizować Polaków"
2. Komisarz apelowała o "otwarty i szczery dialog z rządem"
3. Wobec Polski wszczęto tzw. procedurę kontroli praworządności

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Elzbieta Bieńkowska podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej wystąpiła z szeregiem tez odnoszących się do sytuacji w Polsce.

Jej zdaniem Unia powinna prowadzić z polskim rządem otwarty, szczery dialog. Przypominała też, że w Polsce odbyły się demokratyczne wybory i nikt tego faktu nie neguje.

- Jako kolegium komisarzy musimy zrobić wszystko, co możliwe, by nie antagonizować narodu polskiego przeciwko instytucjom europejskim i integracji europejskiej, ale by rozmawiać otwarcie i szczerze z polskim rządem - miała powiedzieć Bieńkowska.

Unia stronnicza?

Zdaniem Bieńkowskiej, KE najpierw powinna ocenić informacje dostarczone przez polski rząd, działając w granicach prawa. Apelowała także o "równe traktowanie państw członkowskich" oraz unikanie stronniczości i ostrzegała UE przed zajmowaniem się dziedzinami, w których nie ma kompetencji.

Bieńkowska zabrała głos w debacie, jednak oczekiwano od niej niezaangażowanego stanowiska. W środę Komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące reformy Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja ta zapadła w drodze konsensusu, po długiej dyskusji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (326)
KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Co powiedziała komisarz Bieńkowska? [TEZY]
Zaloguj się
 • eloelo1234567

  0

  Mogą nas cmoknąć :) po za tym mogą być zaniepokojeni :) jak to bywało wcześniej

 • lp05

  Oceniono 1 raz -1

  Dość dziwne zachowanie naszej komisary, odbiegające od ostatnich standardów wśród najwyższych dostojników PO. Czyżby to sygnał, że nie wszyscy wśród nich zgłupli do końca,
  czy też otrzeźwienie po ostatnich manifestacjach, które miały zgromadzić milion uczestników i pod wodzą PO rozpocząć szturm Bastylii i obalić rządy znienawidzonego PiSu.
  Sorry, ale klimat w Polsce w ostatnich miesiącach znacznie zmienił się i na długie lata będzie tutaj panowała epoka lodowcowa. Być może odwołanie tej planowanej szopki nieco uspokoiłoby sytuację, ale dni PO w obecnym kształcie są policzone. Jak można ciągle pie...ć, że w Polsce łamana jest demokracja, a jednocześnie otwarcie wzywać ludzi na ulice w celu obalenia rządu. Ten wielce miłujący demokrację, jeden z najlepszych galacticos PO, niejaki Grzegorz Schetyna, nadal przebywa na wolności w kraju, gdzie ponoć demokracja jest deptana, a w dodatku otrzymał poparcie od pozostałych graczy PO. Więc pytam galacticos PO i ich kiboli, jest w Polsce demokracja czy jej nie ma.
  Złudne wasze nadzieje, że w obliczu konfliktu z UE naród stanie po waszej stronie. Wolność jest zdecydowanie cenniejsza niż największe choćby dotacje z UE. A w dodatku wy jawnie, przy blasku fleszy szliście skamlać o bratnią pomoc do PE, gdy większość targowiczan nie zdawała sobie sprawy, że Rzeczpospolita została już sprzedana.
  Biada wam sprzedawczyki, historia wam tego nie zapomni.

 • zaduma24

  Oceniono 1 raz -1

  W programie, który oglądałem minister prezydencki p.Szczerski zaapelował do p.Bienowskiej aby na posiedzeniu komisji mówiła prawdę więc nie rozumiem o co pretensje

 • finder2000

  Oceniono 9 razy -1

  Ta pokraczna i skompromitowana PIGI ma jeszcze czelność wypowiadać się w tej kwestii?
  W Polsce "za 6 tyś pracuje złodziej albo idiota" ciekawe czy jest usatysfakcjonowana z pensji europejskiej... Jeden Tusk druga Bieńkowska i wielu innych pasożytów ot cała Unia Europejska

 • plorg

  Oceniono 7 razy -1

  "Komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa"

  Komisja lewa chce się zajmować ochroną prawa :)
  To coś jak złodziej zajmie się ochroną własności.

 • almagus

  Oceniono 6 razy -2

  Trafiło się do Odry, ale kraj niezbyt mądry!

  Takie monotematyczne wiersze.
  Na czasy gorsze i lepsze.
  Polskę prasują w kancik.
  Niechaj będzie jak brylancik.
  Z obczyzny płyną tęsknoty.
  Wiejskie malwy i płoty.
  Polska w duszy zrodzonego.
  Pamięć dziadków z kraju tego.
  Kraj nie jego, lecz sentyment.
  Poleci na ten kontynent.
  Lecz tu z gazet wiele wiemy.
  W kraju tym ciągle problemy.
  Jak jest dobrze, pośpią sobie.
  Potem zdrada jest przy żłobie.

  Na nic głosy mędrców narodu.
  Kiedy smoleńskie decyzje wschodu.

  2016-01-15 almagus
  Foto: PiSiOR

 • volongoto41

  Oceniono 3 razy -1

  Na jej miejscu to te włosy bym sobie jeszcze bardziej utlenił....

 • frusto

  Oceniono 15 razy -1

  Komisarz Bieńkowska: "To znaczy wiadomo, że to nie jest prawda, ale co, kto będzie te pieniądze zwracał? Ja wiem, jak jest, kontrole robiliśmy po to, żeby wyszło, że jest dobrze. A jest źle, ale to są setki milionów złotych". Na szczęście teraz jest komisarzem, i już może się postarać, by także europejskie kontrole wychodziły dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje