KE wszczęła procedurę przeciwko Polsce. Co powiedziała komisarz Bieńkowska? [TEZY]

14.01.2016 19:22
Elżbieta Bieńkowska na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Elżbieta Bieńkowska na Europejskim Kongresie Gospodarczym (GRZEGORZ CELEJEWSKI/Agencja Gazeta)

1. Bieńkowska: "UE powinna zrobić wszystko, aby nie antagonizować Polaków"
2. Komisarz apelowała o "otwarty i szczery dialog z rządem"
3. Wobec Polski wszczęto tzw. procedurę kontroli praworządności

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Elzbieta Bieńkowska podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej wystąpiła z szeregiem tez odnoszących się do sytuacji w Polsce.

Jej zdaniem Unia powinna prowadzić z polskim rządem otwarty, szczery dialog. Przypominała też, że w Polsce odbyły się demokratyczne wybory i nikt tego faktu nie neguje.

- Jako kolegium komisarzy musimy zrobić wszystko, co możliwe, by nie antagonizować narodu polskiego przeciwko instytucjom europejskim i integracji europejskiej, ale by rozmawiać otwarcie i szczerze z polskim rządem - miała powiedzieć Bieńkowska.

Unia stronnicza?

Zdaniem Bieńkowskiej, KE najpierw powinna ocenić informacje dostarczone przez polski rząd, działając w granicach prawa. Apelowała także o "równe traktowanie państw członkowskich" oraz unikanie stronniczości i ostrzegała UE przed zajmowaniem się dziedzinami, w których nie ma kompetencji.

Bieńkowska zabrała głos w debacie, jednak oczekiwano od niej niezaangażowanego stanowiska. W środę Komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące reformy Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja ta zapadła w drodze konsensusu, po długiej dyskusji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (326)
Zaloguj się
 • rtg

  Oceniono 97 razy 67

  Rzecznik Rządu tak jak rzad jest cienkim Bolkiem bez krytycyzmu i znajomości reguł dyplomacji w rozmowach z UE w tym elegancji wypowiedzi. Szczyt głupoty wypowiedzi i na piśmie to jest w rządzie Zero "minister sprawiedliwości".

 • baska_w5

  Oceniono 69 razy 49

  Unia może i będzie prowadziła szczery dialog, ale nie obecny polski rząd. Pojęcie szczerości jest im całkowicie obce.

 • annnaaaaa

  Oceniono 80 razy 48

  Jakie wielkie zdziwienie że jak chce się dostawać pieniądze z Unii to trzeba przestrzegać zasad demokracji.
  najbardziej nasrał do własnego gniazda Jarek i Broszka nie nadąża wynosić tego gówna

 • alohakos

  Oceniono 60 razy 40

  wow... gdzie jest mod? Ilość nieocenzurowanych przekleństw pod adresem komisarz Bieńkowskiej jest niebotyczna ... a to jest forum ogólno-dostępne.

  Pokazuje to tylko poziom troli i wielbicieli pis. Ale przynajmniej zarobią na melanż i będą mieli się czym chwalić wśród swoich licealnych kolegów i koleżanek

 • accommo

  Oceniono 9 razy 7

  Gdy obstrukcjoniści staną się zbyt irytujący, nazwijcie ich faszystami, nazistami albo antysemitami. Skojarzenie to, wystarczająco często powtarzane, stanie się faktem w opinii publicznej. pl.wikiquote.org/wiki/J%C3%B3zef_Stalin

 • piotr110660

  Oceniono 20 razy 4

  ale jaja, ale jaja

 • jasio1231

  Oceniono 17 razy 3

  " W środę Komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące reformy Trybunału Konstytucyjnego."

  Taki juz mamy w Europie klimat

 • hen.wlo

  Oceniono 17 razy 1

  Wczoraj w telewizji można było zobaczyć jak witają się najwyżsi urzędnicy unijni.Jak na powitanie się całują,głaskają i poklepują nawzajem.Przypomina to zachowanie mafiozów z
  Ojca Chrzestnego. Demonstrują to przed kamerami chyba po to,aby dać do zrozumienia,
  jacy są zżyci,że są w stanie załatwić wszystko,że tworzą grupę kierującą się zasadą:jeden za wszystkich,wszyscy za jednego.,.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje