Kulisy decyzji UE o kontroli Polski, rząd bagatelizuje sprawę, kolejne zwolnienia w TVP [SKRÓT DNIA]

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro (Agencja Gazeta)

To list Zbigniewa Ziobry miał być bezpośrednim powodem do wszczęcia procedur unijnych wobec Polski. Zdaniem premier Szydło odpowiedzialni są jednak posłowie PO. Jednocześnie w Sejmie procedowana jest kolejna kontrowersyjna ustawa [SKRÓT DNIA].

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. To list Zbigniewa Ziobry do Fransa Timmermansa był bezpośrednim powodem wprowadzenia procedury monitorowania praworządności w Polsce - poinformowała korespondentka RMF FM w Brukseli. Nieoficjalnie mówi się też, że wiceprzewodniczącego KE rozzłościły ostatnie okładki w polskiej prasie, które przedstawiły polityków z Berlina i Brukseli w mundurach nazistów.

2. Zdaniem premier Beaty Szydło działania wobec Polski to "normalna decyzja jaką podejmuje KE". Szydło uważa, że to posłowie PO "pobiegli do Brukseli na skargę". - Po prostu cała sprawa wymknęła się im spod kontroli - oceniła. Winą za problemy Polski w KE obarczyła także Timmermansa, który "może kierować się w swoich ocenach politycznymi sympatiami". Komisarz został bowiem odznaczony przez Bronisława Komorowskiego. Szydło nie wspomniała jednak o tym, że polityka odznaczył też Lech Kaczyński.

Z kolei rzecznik rządu bagatelizował znaczenie wdrożonych procedur. - Cała ta sprawa jest swoistą bańką mydlaną, nadmuchaną sztucznie. W Polsce nie dzieje się nic złego - mówił.

3. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30 proc. poparcia ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe), Nowoczesna 27 proc. (spadek o 1 p.p.), a Platforma Obywatelska 14 proc. (bez zmian). Ugrupowanie Kukiz '15 może liczyć na 9 proc. poparcia (wzrost o 3 p.p), a SLD na 5 (wzrost o 1 p.p). 

4. Kolejne zmiany personalne w mediach publicznych. Z Telewizją Polską pożegnała się dziś Beata Tadla. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański przekonuje jednak, że PiS "naprawdę ratuje media". Czabański zapewnił, że "mała ustawa medialna" to na pewno nie koniec zmian w mediach publicznych.5. Były szef BBN generał Stanisław Koziej został zwolniony z Akademii Obrony Narodowej. "Przyczyna: likwidacja zajmowanego przeze mnie stanowiska profesora zwyczajnego", napisał Koziej na Twitterze. Gen. Koziej pełnił m.in. funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego w latach 2010-2015.

6. Sejm obraduje nad projektem nowelizacji kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji przez służby specjalne. Wcześniej Komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła cały projekt. Prawdopodobnie jeszcze dziś nowelizacja zostanie przyjęta. Ustawa chroni prawo obywatela, a z drugiej strony daje służbom prawo do wykorzystywania środków operacyjnych - wyjaśniał sprawozdawca projektu

3 rzeczy, które wszyscy powinni wiedzieć o kontrowersyjnych zmianach >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Beata Szydło o wprowadzeniu procedury monitorowania praworządności w Polsce Szydło: Decyzja KE to "standardowa procedura". Premier oskarża PO o zatarg z Komisją
 • Zbigniew Ziobro To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE, by jednak nas skontrolować? Dziennikarka RMF FM o kulisach
 • Ławy rządowe podczas debaty w Sejmie Awantura w Sejmie i nowe pomysły PiS, decyzja UE ws. Polski, czystka w TVP [SKRÓT DNIA]
Komentarze (49)
Kulisy decyzji UE o kontroli Polski, rząd bagatelizuje sprawę, kolejne zwolnienia w TVP [SKRÓT DNIA]
Zaloguj się
 • pyffello114

  Oceniono 2 razy -2

  Rząd PiS-u może tę sprawę bagatelizować, ale fakt pozostaje faktem, że ten rząd narobił Polsce okropnego wstydu w całej Europie i zapisał Polskę trwale w hostorii jako PIERWSZY KRAJ, w którym trzeba pilnować przworządności.

 • emiljon

  0

  Panie Ziobro niedaj sie tak szybko prowokowac !!!tyle pracy jest do zrobienia po PO,przepisy prawo trzeba zmieniac ,do urzedow pracy powinno byc porady prawnicze jesli firma jest nie wyplacalna co ma taki pracownik zrobic ,jestesmy w UNI gdzie tylko zwykly obywatel se liczy i dlaniego jest pisane prawo,jesli idzie nawet pijany ulica to policja ma prawo jego pilnowac aby sie jemu nic niestalo anie jak bylo za PO ze zamykali do wiezienia akryminalistow wypuszczali po kilki dniach.

 • swietyszczur

  Oceniono 1 raz -1

  Kraje "postkomunistyczne " nigdy nie powinny ( no moze z wyjatkiem Czech ) byc przyjete do Unii . Gospodarczo i mentalnie sa lata swietlne za Zachodem .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  NIEMCY TERAZ SĄ ŻECZYWICIE NIE HITLEROWCY . TO PRAWDA MŁODE POKOLENIE POWOJENNE NIE JEST JUZ NAZISTOWSKA . ALE HITLEROWCY NAZICI OKRADLI POLSKE W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ CO JĄ WYWOŁALI ZNISZCZYLI WSZYSTKO ZGWAŁCILI I WYMORDOWALI PODPALILI JĄ A DZIESIEJSZE POKOLENIE KORZYSTA Z TEGO ZŁODZIEJSTWA TO CO NAM UKRADLI NAZISCI . I NIGDY NIEMCY NIE NAPRAWILI I NIE ZAPŁACILI POLSCE SZKÓD WOJENNYCH A TO CO UKRADLI NIGDY NIE ODALI A TO 5 BILIONÓW DOLARÓW . NIEMCY DZISIAJ SĄ BOGACZAMI TO PRAWDA ALE SKĄD UKRADLI TO WIEMY . JUZ OD 1000 LAT JESTESMY POD CZYJMS ZABOREM JAK NIE NIEMCY TO RUSKIE . I TAK DALEJ BYC NIE BEDZIE.I NIE MAJĄ PRAWA DAWAC SZWABY REPRYMENDY JAKIS KARTEK OSTRZEGAWCZYCH POLSCE BO DZISIEJ W POLSCE JEST NEDZA GŁÓD UBUSTWO WŁASNIE PRZEZ TYCH ZŁODZIEJI MORDERCÓW BANDYTÓW PODPALACZY POLSKI PRZEZ NIEMCÓW .NAJLEPIEJ NAKRASC WYMORDOWAC I ŻYC SOBIE JAK NAJLEPIEJ A POLSKA NIECH ZDYCHA .

 • pyffello114

  Oceniono 1 raz -1

  Przeżyliśmy Maciusia (Szczepańskiego), przeżyjemy i Jacusia (Kurskiego).
  Przeżyliśmy główki trupie, przeżyjemy i te głupie!!!!!

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  słuchaj no ty schetyno . raz na zawsze . unia europejska nie jest dla polski żadną rodzinną ani wspólnota czy przeyjaciele . to wrogowie polscy ktrórzy kradną i okradają miejsze kraje i nigdy nie bedą dla polski żadnymi europejczykami. jestesmy w uni europejskiej drugą albo trzecią pod rasą ludzi i taka jest prawda. nas okradają zagłaDZAJĄ I MORDUJĄ UBUSTWEM . JUZ SIE W POLSCE ROZPOCZEŁA PROCEDURA ODEJSCIA OD TEJ MAFI ZŁODZIEJÓW .

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 4 razy -2

  e tam PROCEDURY UNIJNE WOBEC POLSKI, TO WINA TUSKA!

 • candid13

  Oceniono 1 raz -1

  Kaczynski odbiera te procedure informacyjna Unii jako osobisty atak Tuska na niego, Kaczynskiego Jaroslawa.
  On kazda niezgodę ze nim odbiera dokładnie tak samo. Ten typ tak ma. On dzieli ludzi na niewolnikow i wrogow.TO JEST OBJAW PARANOI, opisany w podręcznikach. Wystarczy przeczytac wywiad Toranskiej z tym osobnikiem. Juz tam widac chory obraz swiata.
  A TO SIE POGARSZA Z WIEKIEM, CO WIEM OD PSYCHIATRY. Obecnie Jarosław jest „WSCIEKŁOSZCZĘSLIWY”, jak to okreslił Petru. Oscyluje pomiędzy wsciekłoscią (kiedy ktos sie z nim nie zgadza) oraz szczęsciem, kiedy otoczenie da sie kontrolowac.

  Ten facet jest napedzany obsesją i poczuciem zagrozenia, na ktore odpowiada totalną kontrolą otoczenia. Klasyczne i podrecznikowe.

  Pomyslmy o facecie, ktory od lat izoluje sie od swiata murem ochroniarzy. Kto normalny tak postępuje? Przeciez to wariat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje