Kulisy decyzji UE o kontroli Polski, rząd bagatelizuje sprawę, kolejne zwolnienia w TVP [SKRÓT DNIA]

14.01.2016 18:44
Beata Szydło i Zbigniew Ziobro

Beata Szydło i Zbigniew Ziobro (Agencja Gazeta)

To list Zbigniewa Ziobry miał być bezpośrednim powodem do wszczęcia procedur unijnych wobec Polski. Zdaniem premier Szydło odpowiedzialni są jednak posłowie PO. Jednocześnie w Sejmie procedowana jest kolejna kontrowersyjna ustawa [SKRÓT DNIA].

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

1. To list Zbigniewa Ziobry do Fransa Timmermansa był bezpośrednim powodem wprowadzenia procedury monitorowania praworządności w Polsce - poinformowała korespondentka RMF FM w Brukseli. Nieoficjalnie mówi się też, że wiceprzewodniczącego KE rozzłościły ostatnie okładki w polskiej prasie, które przedstawiły polityków z Berlina i Brukseli w mundurach nazistów.

2. Zdaniem premier Beaty Szydło działania wobec Polski to "normalna decyzja jaką podejmuje KE". Szydło uważa, że to posłowie PO "pobiegli do Brukseli na skargę". - Po prostu cała sprawa wymknęła się im spod kontroli - oceniła. Winą za problemy Polski w KE obarczyła także Timmermansa, który "może kierować się w swoich ocenach politycznymi sympatiami". Komisarz został bowiem odznaczony przez Bronisława Komorowskiego. Szydło nie wspomniała jednak o tym, że polityka odznaczył też Lech Kaczyński.

Z kolei rzecznik rządu bagatelizował znaczenie wdrożonych procedur. - Cała ta sprawa jest swoistą bańką mydlaną, nadmuchaną sztucznie. W Polsce nie dzieje się nic złego - mówił.

3. Sondaż partyjny dla "Faktów" TVN. Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 30 proc. poparcia ankietowanych (spadek o 3 punkty procentowe), Nowoczesna 27 proc. (spadek o 1 p.p.), a Platforma Obywatelska 14 proc. (bez zmian). Ugrupowanie Kukiz '15 może liczyć na 9 proc. poparcia (wzrost o 3 p.p), a SLD na 5 (wzrost o 1 p.p). 

4. Kolejne zmiany personalne w mediach publicznych. Z Telewizją Polską pożegnała się dziś Beata Tadla. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański przekonuje jednak, że PiS "naprawdę ratuje media". Czabański zapewnił, że "mała ustawa medialna" to na pewno nie koniec zmian w mediach publicznych.5. Były szef BBN generał Stanisław Koziej został zwolniony z Akademii Obrony Narodowej. "Przyczyna: likwidacja zajmowanego przeze mnie stanowiska profesora zwyczajnego", napisał Koziej na Twitterze. Gen. Koziej pełnił m.in. funkcję szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego podczas prezydentury Bronisława Komorowskiego w latach 2010-2015.

6. Sejm obraduje nad projektem nowelizacji kilkunastu ustaw regulujących zasady inwigilacji przez służby specjalne. Wcześniej Komisja administracji i spraw wewnętrznych poparła cały projekt. Prawdopodobnie jeszcze dziś nowelizacja zostanie przyjęta. Ustawa chroni prawo obywatela, a z drugiej strony daje służbom prawo do wykorzystywania środków operacyjnych - wyjaśniał sprawozdawca projektu

3 rzeczy, które wszyscy powinni wiedzieć o kontrowersyjnych zmianach >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (49)
Zaloguj się
 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 14 razy 4

  Rządzącym należy nieustannie przypominać: zostaliście wybrani przez naród i to naród was rozliczy. Nie pani Merkel, nie pan Schulz czy pan Timmermans.

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  NIEMCY TERAZ SĄ ŻECZYWICIE NIE HITLEROWCY . TO PRAWDA MŁODE POKOLENIE POWOJENNE NIE JEST JUZ NAZISTOWSKA . ALE HITLEROWCY NAZICI OKRADLI POLSKE W CZASIE DRUGIEJ WOJNY ŚWIATOWEJ CO JĄ WYWOŁALI ZNISZCZYLI WSZYSTKO ZGWAŁCILI I WYMORDOWALI PODPALILI JĄ A DZIESIEJSZE POKOLENIE KORZYSTA Z TEGO ZŁODZIEJSTWA TO CO NAM UKRADLI NAZISCI . I NIGDY NIEMCY NIE NAPRAWILI I NIE ZAPŁACILI POLSCE SZKÓD WOJENNYCH A TO CO UKRADLI NIGDY NIE ODALI A TO 5 BILIONÓW DOLARÓW . NIEMCY DZISIAJ SĄ BOGACZAMI TO PRAWDA ALE SKĄD UKRADLI TO WIEMY . JUZ OD 1000 LAT JESTESMY POD CZYJMS ZABOREM JAK NIE NIEMCY TO RUSKIE . I TAK DALEJ BYC NIE BEDZIE.I NIE MAJĄ PRAWA DAWAC SZWABY REPRYMENDY JAKIS KARTEK OSTRZEGAWCZYCH POLSCE BO DZISIEJ W POLSCE JEST NEDZA GŁÓD UBUSTWO WŁASNIE PRZEZ TYCH ZŁODZIEJI MORDERCÓW BANDYTÓW PODPALACZY POLSKI PRZEZ NIEMCÓW .NAJLEPIEJ NAKRASC WYMORDOWAC I ŻYC SOBIE JAK NAJLEPIEJ A POLSKA NIECH ZDYCHA .

 • junkamm

  Oceniono 1 raz 1

  słuchaj no ty schetyno . raz na zawsze . unia europejska nie jest dla polski żadną rodzinną ani wspólnota czy przeyjaciele . to wrogowie polscy ktrórzy kradną i okradają miejsze kraje i nigdy nie bedą dla polski żadnymi europejczykami. jestesmy w uni europejskiej drugą albo trzecią pod rasą ludzi i taka jest prawda. nas okradają zagłaDZAJĄ I MORDUJĄ UBUSTWEM . JUZ SIE W POLSCE ROZPOCZEŁA PROCEDURA ODEJSCIA OD TEJ MAFI ZŁODZIEJÓW .

 • emiljon

  0

  Panie Ziobro niedaj sie tak szybko prowokowac !!!tyle pracy jest do zrobienia po PO,przepisy prawo trzeba zmieniac ,do urzedow pracy powinno byc porady prawnicze jesli firma jest nie wyplacalna co ma taki pracownik zrobic ,jestesmy w UNI gdzie tylko zwykly obywatel se liczy i dlaniego jest pisane prawo,jesli idzie nawet pijany ulica to policja ma prawo jego pilnowac aby sie jemu nic niestalo anie jak bylo za PO ze zamykali do wiezienia akryminalistow wypuszczali po kilki dniach.

 • swietyszczur

  Oceniono 1 raz -1

  Kraje "postkomunistyczne " nigdy nie powinny ( no moze z wyjatkiem Czech ) byc przyjete do Unii . Gospodarczo i mentalnie sa lata swietlne za Zachodem .

 • pyffello114

  Oceniono 1 raz -1

  Przeżyliśmy Maciusia (Szczepańskiego), przeżyjemy i Jacusia (Kurskiego).
  Przeżyliśmy główki trupie, przeżyjemy i te głupie!!!!!

 • candid13

  Oceniono 1 raz -1

  Kaczynski odbiera te procedure informacyjna Unii jako osobisty atak Tuska na niego, Kaczynskiego Jaroslawa.
  On kazda niezgodę ze nim odbiera dokładnie tak samo. Ten typ tak ma. On dzieli ludzi na niewolnikow i wrogow.TO JEST OBJAW PARANOI, opisany w podręcznikach. Wystarczy przeczytac wywiad Toranskiej z tym osobnikiem. Juz tam widac chory obraz swiata.
  A TO SIE POGARSZA Z WIEKIEM, CO WIEM OD PSYCHIATRY. Obecnie Jarosław jest „WSCIEKŁOSZCZĘSLIWY”, jak to okreslił Petru. Oscyluje pomiędzy wsciekłoscią (kiedy ktos sie z nim nie zgadza) oraz szczęsciem, kiedy otoczenie da sie kontrolowac.

  Ten facet jest napedzany obsesją i poczuciem zagrozenia, na ktore odpowiada totalną kontrolą otoczenia. Klasyczne i podrecznikowe.

  Pomyslmy o facecie, ktory od lat izoluje sie od swiata murem ochroniarzy. Kto normalny tak postępuje? Przeciez to wariat.

 • p0p0ropopo

  Oceniono 5 razy -1

  ciekawe co postanowi kościół w najbliższym czasie. faktem jest, że liderzy sekty smoleńskiej kompromitują się na potęgę w świecie i w Europie. ludzie za granicą patrzą i pytają skąd wytrzasnęliśmy takiego waszczykowskiego, ziobrę czy szydło? opinia iż są zawziętymi i chorymi na władzę jest w Europie powszechna. to, że działają bezprawnie i wbrew wartościom europejskim jest oczywistą oczywistością. jednocześnie wiadomo i zaraz stanie się to powszechnym w Europie, że tę opcję polityczną popierał i nadal popiera kościół katolicki. nie mówię tu tylko o rydzyku, który jest z tej samej gliny, ale o hierarchach polskich - całe tabuny purpuratów popierały pis w wyborach.
  czy papież nie widzi, co się dzieje?! czy biskupi też nie widzą?!
  nie widzieli tego wcześniej, gdy popierali tę grupę z jednego zakładu zamkniętego?!
  czy się zorientują co im grozi i przeorientują póki nie jest za późno na zdecydowaną zmianę?! będą brnąć z pisem do dna?!
  a może nabiorą wody w usta i postawią tchórzliwie na przeczekanie?!
  coś chyba za słabo brać dziennikarska o postawie kościoła głosi...
  kilka artykułów w europejskiej prasie by się im przydało na zachętę.
  to siła, która ma większy wpływ na kaczyńskiego niż cała unia i wszyscy komisarze razem wzięci. tym bardziej, że smoleńscy nie mają zamiaru wypełnić zobowiązań wobec kościoła..
  za dużo mają problemów by jeszcze in vitro zakazać czy też zaostrzyć ustawę antyaborcyjną.

 • alex1w

  Oceniono 13 razy -1

  Konferencja Prasowa Rady Marionetek.
  Pies szczeka, suka waruje i czeka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane