Starosta z Bawarii odesłał autokar z uchodźcami. Do Berlina, do siedziby kanclerz Merkel

14.01.2016 18:25
Starosta z Bawarii odesłała autokar z uchodźcami do Berlina

Starosta z Bawarii odesłała autokar z uchodźcami do Berlina (FABRIZIO BENSCH/REUTERS)

1. Autokar odesłał starosta Landshut w Bawarii - Peter Dreier
2. Bezpośrednim powodem był brak miejsc w ośrodkach w regionie
3. Autokar z uchodźcami z Syrii dojechał do Berlina
4. Akcja jest protestem przeciwko polityce migracyjnej rządu

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Chciałem zasygnalizować, że dotychczasowa polityka wobec uchodźców nie może być kontynuowana - powiedział Dreier, cytowany przez agencję DPA.

Starosta towarzyszył grupie 31 uchodźców podróżujących autokarem do stolicy Niemiec.

- Nic nie zapowiada końca fali uchodźców, możliwości zakwaterowania (imigrantów) w warunkach nie naruszających ich godności skończyły się, a nowych mieszkań jak dotychczas nie widać - powiedział Dreier.Autokar z 31 azylantami z Landshut dotarł wczesnym wieczorem do Berlina. Na przybyłych czekają miejsca w berlińskich ośrodkach.

- Nic nie zapowiada końca fali uchodźców, możliwości zakwaterowania (imigrantów) w warunkach nienaruszających ich godności skończyły się, a nowych mieszkań jak dotychczas nie widać - wyjaśnił Dreier.

Na terenie starostwa znajduje się 66 schronisk, hala przeznaczona dla nowo przybyłych oraz kilka ośrodków dla nieletnich uchodźców bez rodziców.

Grupa uchodźców z Syrii to mężczyźni ze statusem azylantów

Grupa składa się z mężczyzn z Syrii, którym władze przyznały już status azylanta. Wszyscy mają prawo do opuszczenia ośrodka i wprowadzenia się do własnego mieszkania, jednak z powodu braku ofert mieszkaniowych przebywają nadal w schronisku dla uchodźców. Azylanci wyrazili zgodę na wyjazd do Berlina.

Starosta już wcześniej informował Merkel o swoich zamiarach

W rozmowie telefonicznej z Merkel Dreier zapowiadał w październiku, że wyśle do niej uchodźców, dla których zabraknie miejsca na terenie jego starostwa. Działacz samorządowy zaznaczył, że szefowa rządu wyraziła wówczas zgodę. Jak podkreślił, swój przyjazd zgłosił do urzędu kanclerskiego.

Zrozumienie dla akcji starosty wyraził premier Bawarii Horst Seehofer, który domaga się wyznaczenia górnego pułapu liczby imigrantów. Jego zdaniem Niemcy mogą przyjąć rocznie nie więcej niż 200 tys. obcokrajowców.

Sekretarz generalna SPD Katarina Barley skrytykowała natomiast akcję Dreiera. - Przeprowadzanie takich akcji kosztem ludzi, którzy są w potrzebie i szukają schronienia, jest niesmaczne i populistyczne - oceniła.

- Czujemy się piłeczką w grze między Bawarią a Berlinem - powiedział jeden z syryjskich azylantów.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln imigrantów. W tym roku tempo przyjazdów nieco osłabło, jednak nadal granicę niemiecką przekracza dziennie około 3 tys. uciekinierów. Większość z nich przybywa szlakiem bałkańskim, zatrzymując się w graniczącej z Austrią Bawarii. Za zakwaterowanie i wyżywienie uchodźców odpowiedzialne są władze lokalne.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Najczęściej czytane

Najnowsze informacje