Posłanka Pawłowicz chce zamrozić budżet TK. "Zamiast na jubileusz, pieniądze pójdą na sądy"

14.01.2016 16:54
Krystyna Pawłowicz na posiedzeniu komisji ustawodawczej

Krystyna Pawłowicz na posiedzeniu komisji ustawodawczej (Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta)

1. Budżet TK miał wzrosnąć do 33,9 mln złotych
2. Pawłowicz: To pieniądze na wynagrodzenia i jubileusz za milion złotych
3. Przedmiotem burzliwej dyskusji był także budżet RPO

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas posiedzenia komisji finansów publicznych dyskutowano opinie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka dotyczące tegorocznych budżetów wielu instytucji.

Szczególnie burzliwa dyskusja dotyczyła budżetu Trybunału Konstytucyjnego, którego wydatki - jak wskazywała Zofia Czernow, posłanka PO - miałby wzrosnąć o 8,6% stosunku do poprzedniego roku.

W takim przypadku na Trybunał państwo przeznaczyłoby w 2016 roku 33,9 mln złotych. Komisja finansów ostatecznie budżet TK zaopiniowała pozytywnie, jednak wobec tej decyzji pojawił się głos sprzeciwu.

Posłanka Krystyna Pawłowicz z PiS złożyła wniosek by "zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015". Dlaczego?

- Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł - mówiła Pawłowicz.

Zaoszczędzone w ten sposób 3-4 mln złotych, wyjaśniała, zostałaby przeznaczona na wynagrodzenia w administracji sądów powszechnych

RPO i "odium skrzywienia lewicowego"

W komisji finansów odbyła się także dyskusja na temat budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydatki RPO miałyby z kolei wzrosnąć do 18%, do 45,5 mln złotych.

Ten projekt komisja zaopiniowała negatywnie, rekomendując ograniczenie budżetu rzecznika do 7,9 mln złotych.

Pracę biura Rzecznika skomentowała Krystyna Pawłowicz, według której RPO priorytetyzuje tematykę genderową i równościową i planuje wydatki dotyczące utworzenia "nowego pionu od tych spraw i stanowisko nowego zastępcy".

- Niedawno pan premier Piotr Gliński powołał już pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Sprawy, którymi - z porzuceniem swoich głównych zadań konstytucyjnych - zająć się ma pan Bodnar, te zadania weszły w zakres zadań pełnomocnika, którego powołał pan premier - stwierdziła Pawłowicz.

Dodała także, że dublowanie zadań nie jest potrzebne, a zmiana pozwoli "odjąć odium skrzywienia lewicowego i działalność RPO będzie miała bardziej obiektywny charakter".

Bodnar o budżecie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar argumentował, że konieczne są inwestycje w zabytkową siedzibę biura RPO, zgodne z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy i ochrony przeciwpożarowej. Stwierdził też, że jest gotów obniżyć wydatki o ok. 3 mln zł.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zauważyła z kolei, że powołanie przez wicepremiera Glińskiego pełnomocnika ma się nijak do zadań RPO, ponieważ RPO jest organem konstytucyjnym i któremu rząd musi zapewnić możliwość działania.

W tegorocznym budżecie państwa zaplanowano dochody na poziomie 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Według tych założeń, deficyt nie powinien przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Rząd zapowiada, że największy wpływ na dochody budżetu państwa w 2016 r. będzie miało, wprowadzenie podatków od niektórych instytucji finansowych i sklepów wielkopowierzchniowych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (199)
Posłanka Pawłowicz chce zamrozić budżet TK. "Zamiast na jubileusz, pieniądze pójdą na sądy"
Zaloguj się
 • uzdek98

  Oceniono 4 razy 0

  gut, odciac swinskie ryje od koryta... wiecej takich pomyslow kobieto, to nie bedziesz uchodzic za pomylona...

 • candid13

  Oceniono 5 razy -1

  O, cos wyskoczylo w necie
  „Były as Centralnego Biura Antykorupcyjnego i były poseł popołudniową porą spotkał się z bardzo ważnymi politykami PiS. Czy to oznacza, że Tomasz Kaczmarek (39 l.), którego cała Polska zapamiętała jako „Agenta Tomka” dostanie stanowisko w nowym rządzie PiS?”
  I nazwiska prowadzacych. Z sasiednich gabinetow, of kors
  „Piątek. Godz. 17.00. Restauracja Buffo na tyłach Sejmu. Przy jednym stoliku zasiadają wiceszef PiS Adam Lipiński (59 l.), kandydat na ministra skarbu Dawid Jackiewicz (42 l.), znana olsztyńska posłanka PiS Iwona Arent (47 l.) i dawno niewidziany w stolicy
  BYŁY POSEŁ TOMASZ KACZMAREK.”

 • munkela

  Oceniono 3 razy -1

  Piotrowicz, 100 kg + aniolek Karakana, chce zamrozenia budzetu Trybunalu Konstytucyjnego oraz obciecia budzetu urzedu Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Rownoczesnie, uwielbiany przez nia Karakan ,niszczacy Polske i jej pozycje w swiecie przy pomocy 2 kukiel - glizd , uwaza iz 100 MILIONOW na Swiatowe Dni Mlodziezy nie jest suma wystarczajaca!

  Zarzadzil wiec aby odpowiednia komisja sejmowa dodala do tej sumy NASTEPNE 80 MILIONOW !!!

  Na wszelkich dochodach finansowych , jakie beda z tych uroczystosci swoja lape polozy, OCZYWISCIE, Kosciol rzymskokatolicki i NIE zaplaci od tych dochodow zadnych podatkow.

  Pamietajmy, ze Swiatowe Dni Mlodziezy w Rio, w Brazylii pozostawily w budzecie tego panstwa olbrzymia dziure. Finansowo okazaly sie dla panstwa wielka klapa!!!

  Karakan zada tez zwiekszenia Funduszu Koscielnego o "drobne" 17 MILIONOW ZLOTYCH.

  Obywatele Polski moga zapomniec o likwidacji Funduszu Koscielnego.

  Liczba ksiezy zmniejsza sie a fundusz wciaz rosnie.

  W roku 2014 wydatki na skladki zdrowotne i emerytalne dla duchowienstwa wyniosly 133,1 MILIONA zlotych. To swoisty rekord !

  Kilka lat temu budzet panstwa wydawal na ten fundusz 90 MILIONOW zlotych.

  P.S. Osoba niepelnosprawna, ktora chce osobiscie prosic o interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich nie ma takiej mozliwosci bo w starym budynku w ktorym urzeduje rzecznik, NIE MA WINDY !!!

 • zoomca

  Oceniono 3 razy 1

  Ta kobieta i jej podobni osobnicy sa powodem dla ktorego NIE MOZNA ograniczac finansow badz likwidowac RPO.

 • kula5211

  Oceniono 11 razy -1

  Proponuję zamrozić -- jej OZÓR

 • kula5211

  Oceniono 16 razy 0

  Co się dziwicie --- przecież w PISie tylko tacy są , począwszy od przewielebnego i najprawdziwszego Polaka ( Kwa-kwa)

 • krzaki-ciernistych-krzewow

  Oceniono 27 razy -3

  80 mln lekka rocKa PiSwoska hołota dorzuciła do Swiarowych Dni Młodzieży. A ten bezczelny babsztyl mówi ze 2 mln na działanie ważnego sadu to wielka oszczędność. Wredna głupia tępa baba.

 • krzaki-ciernistych-krzewow

  Oceniono 17 razy -1

  Zamrozić to trzeba te bezczelna ropuchę Pawłowicz ku przestrodze ludzkości.

 • stefan-50

  Oceniono 11 razy -1

  W pierwszej kolejności wstrzymać wypłatę PiSdzielskim sędziom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje