Posłanka Pawłowicz chce zamrozić budżet TK. "Zamiast na jubileusz, pieniądze pójdą na sądy"

14.01.2016 16:54
Krystyna Pawłowicz na posiedzeniu komisji ustawodawczej

Krystyna Pawłowicz na posiedzeniu komisji ustawodawczej (Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta)

1. Budżet TK miał wzrosnąć do 33,9 mln złotych
2. Pawłowicz: To pieniądze na wynagrodzenia i jubileusz za milion złotych
3. Przedmiotem burzliwej dyskusji był także budżet RPO

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas posiedzenia komisji finansów publicznych dyskutowano opinie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka dotyczące tegorocznych budżetów wielu instytucji.

Szczególnie burzliwa dyskusja dotyczyła budżetu Trybunału Konstytucyjnego, którego wydatki - jak wskazywała Zofia Czernow, posłanka PO - miałby wzrosnąć o 8,6% stosunku do poprzedniego roku.

W takim przypadku na Trybunał państwo przeznaczyłoby w 2016 roku 33,9 mln złotych. Komisja finansów ostatecznie budżet TK zaopiniowała pozytywnie, jednak wobec tej decyzji pojawił się głos sprzeciwu.

Posłanka Krystyna Pawłowicz z PiS złożyła wniosek by "zamrozić budżet TK w wielkości z roku 2015". Dlaczego?

- Z budżetu Trybunału wynika, że są to pieniądze przeznaczone głównie na wynagrodzenia i na zorganizowanie jubileuszu za 1 mln zł - mówiła Pawłowicz.

Zaoszczędzone w ten sposób 3-4 mln złotych, wyjaśniała, zostałaby przeznaczona na wynagrodzenia w administracji sądów powszechnych

RPO i "odium skrzywienia lewicowego"

W komisji finansów odbyła się także dyskusja na temat budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich. Wydatki RPO miałyby z kolei wzrosnąć do 18%, do 45,5 mln złotych.

Ten projekt komisja zaopiniowała negatywnie, rekomendując ograniczenie budżetu rzecznika do 7,9 mln złotych.

Pracę biura Rzecznika skomentowała Krystyna Pawłowicz, według której RPO priorytetyzuje tematykę genderową i równościową i planuje wydatki dotyczące utworzenia "nowego pionu od tych spraw i stanowisko nowego zastępcy".

- Niedawno pan premier Piotr Gliński powołał już pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Sprawy, którymi - z porzuceniem swoich głównych zadań konstytucyjnych - zająć się ma pan Bodnar, te zadania weszły w zakres zadań pełnomocnika, którego powołał pan premier - stwierdziła Pawłowicz.

Dodała także, że dublowanie zadań nie jest potrzebne, a zmiana pozwoli "odjąć odium skrzywienia lewicowego i działalność RPO będzie miała bardziej obiektywny charakter".

Bodnar o budżecie

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar argumentował, że konieczne są inwestycje w zabytkową siedzibę biura RPO, zgodne z zaleceniami Państwowej Inspekcji Pracy i ochrony przeciwpożarowej. Stwierdził też, że jest gotów obniżyć wydatki o ok. 3 mln zł.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zauważyła z kolei, że powołanie przez wicepremiera Glińskiego pełnomocnika ma się nijak do zadań RPO, ponieważ RPO jest organem konstytucyjnym i któremu rząd musi zapewnić możliwość działania.

W tegorocznym budżecie państwa zaplanowano dochody na poziomie 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Według tych założeń, deficyt nie powinien przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Rząd zapowiada, że największy wpływ na dochody budżetu państwa w 2016 r. będzie miało, wprowadzenie podatków od niektórych instytucji finansowych i sklepów wielkopowierzchniowych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (199)
Zaloguj się
 • re_x

  Oceniono 30 razy 26

  co to jest 3-4 mln?chce pani Pawłowicz oszczędności?to proponuję zamrozić ze Światowych Dni Młodzieży , gdzie przeznaczacie dodatkowe 80 mln zł na zabezpieczenie ...czyli łącznie 180 mln na "zabezpieczenie" 6 dniowej imprezy?! to 30 mln dziennie- 1,25 mln zł na godzinę jeżeli liczymy całą dobę!

 • miroslawa_potrzeba

  Oceniono 25 razy 23

  A ten ryj, jakże malowniczy, to od czego?
  Od pukania weń? :D

 • judas1

  Oceniono 15 razy 13

  oni tylko qwa mówią o oszczędzaniu a sami...

 • tcas

  Oceniono 11 razy 11

  Kolejny genialny pomysły PiS'omatołkowej profesor.
  Wrócę jeszcze do jej poprzedniej genialnej myśli o bojkocie niemieckich produktów. Toż ona jest jawnym przeciwnikiem swojej partii. Z jednej strony PiS-owski rząd zbiera kasę na realizację obietnic wyborczych przez podatki od obrotu w handlu, a tu ten oświecony geniusz namawia społeczeństwo do zaniżania wysokości do opodatkowania. Wewnętrzna "służba bezpieczeństwa PiS" powinna się zająć ta sprawą.

 • rudi46

  Oceniono 10 razy 10

  Szkoda ze glupota nie potrafi fruwac bo by bylo o jednego p osla mniej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje