"WP": Amerykańscy komandosi wylądowali w Iraku. Będą walczyć z IS

14.01.2016 13:25
Członkowie amerykańskich oddziałów specjalnych na patrolu w Afganistanie

Członkowie amerykańskich oddziałów specjalnych na patrolu w Afganistanie (Fot. Wikimedia Commons / Spc. Joseph A. Wilson)

1. Oddział amerykańskich komandosów wylądował w Iraku
2. O tym fakcie poinformował Ash Carter
3. Celem komandosów będą dżihadyści z IS

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Elitarny oddział amerykańskich komandosów wylądował w Iraku, gdzie będzie uczestniczyć w operacjach wymierzonych w dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) - informuje dziennik "Washington Post" powołując się na ministra obrony USA Asha Cartera.

Zdaniem szefa Pentagonu jest to element szerszej operacji, obejmującej także terytorium Syrii.

Zaangażowanie USA w Iraku i Syrii

Amerykańskie oddziały specjalne, które są już w Iraku, mają podjąć bliską współpracę z siłami zbrojnymi tego kraju. Celem ich działań będą bojownicy i dowódcy IS - podkreślił Carter, na którego powołuje się "WP". Amerykański minister poruszył tę kwestię w przemówieniu do żołnierzy w bazie 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Około 500 wojskowych z tej jednostki ma za miesiąc wyjechać do Iraku i Kuwejtu, skąd również będą prowadzić działania przeciwko IS - dodaje "WP".

Dziennik przypomina, że amerykańskie oddziały specjalne uczestniczą w Syrii w szkoleniu rebeliantów, którym udało się odbić w zeszłym miesiącu z rąk dżihadystów m.in. strategiczną tamę Tiszrin. "WP" ocenia, że było to "zwycięstwo, które pomoże wywrzeć dodatkową presję na IS w mieście ar-Rakka", uznawanym za stolicę dżihadystów.

Do Iraku wyjedzie 1300 spadochroniarzy

- Skoro nie mogę ujawnić szczegółów, to powiem tylko, że komandosi nawiązali już kontakt z nowymi jednostkami, które mają takie same cele, a także stworzyli nowe kanały komunikacji z lokalnymi i zmotywowanymi partnerami, a także wyznaczyli nowe cele do nalotów i ataków wszelkiego typu - mówił Carter. Według ministra obejmować one będą m.in. linie komunikacyjne IS.

"WP" przypomina, że wiosną do Iraku wysłanych ma być 1300 żołnierzy ze 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Ich zadaniem będzie szkolenie irackich sił, a także przygotowanie do ofensywy na Mosul na północny kraju. Carter zaznaczył jednak, że miasto będzie musiało być odbite przez jednostki wierne władzom w Bagdadzie. Nie wykluczył jednak amerykańskiego wsparcia w operacji.

- Dotarcie do Mosulu i jego odbicie nie będzie proste i szybkie; dojdzie do wielu starć z IS - mówił Carter cytowany przez "WP".

Wystąpienie Cartera miało miejsce na tydzień przed zaplanowaną wizytą w Paryżu. Minister obrony USA ma się tam spotkać z przedstawicielami władz Francji, Australii, Niemiec, Włoch, Holandii i Wielkiej Brytanii w celu uzgodnienia dalszych działań przeciwko IS.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (100)
"WP": Amerykańscy komandosi wylądowali w Iraku. Będą walczyć z IS
Zaloguj się
 • pull_up

  Oceniono 1 raz 1

  zaraz, to Mosul cały czas ma ISIS??? Pow wielkich ofensywach wspieranych przez amerykańskie lotnictwo? Bo Aleppo już dawno odebrane. Coś słaba ta akcja Amerykanów w Iraku.

 • dawaj_czasy

  Oceniono 7 razy 1

  Rosja ma juz wszedzie wrogow

  Nie tylko Gruzja, Ukraina, Turcja, Łotwa i Estonia. Rosja jest na granicy konfliktu ze wszystkimi sąsiadami - pisze Gazieta.ru.
  reklama

  Przekonuje o tym portal Gazieta.ru, publikując obszerną analizę dotychczasowych stosunków Moskwy z sąsiednimi stolicami.
  Gazieta.ru wymienia państwa, które wkrótce mogą znaleźć się w ostrym konflikcie z Moskwą, głównie ze względu na rozbieżność interesów gospodarczych. I tak Mongolia chce budować elektrownie wodne na rzece Selenga, która jest jednym z głównych dopływów, tracącego wodę jeziora Bajkał. Ułan Bator upiera się przy przegrodzeniu rzeki zaporami, a Moskwa stanowczo mówi nie. Helsinki mają pretensje do Rosji, że ta nie potrafi zatrzymać u siebie fali uchodźców, którzy przedostają się do Finlandii, a także rozpoczętej przez Rosatom budowy elektrowni jądrowej w pobliżu rosyjsko - fińskiej granicy. Kirgizja, która przystąpiła do Euroazjatyckiej Grupy Gospodarczej nie może pogodzić się z dyktatem Moskwy. Chinom nie po drodze z wielkim sąsiadem w wielu kwestiach gospodarczych i nawet „Szlak Jedwabny” prowadzący do Europy budują omijając Rosję.
  Gazieta.ru zwraca też uwagę, że po wydarzeniach z ostatnich lat większość państw współpracujących z Moskwą zaczęła się jej bać. Portal konkluduje, że tylko słaba kondycja rosyjskiej gospodarki powstrzyma Kreml przed zaognianiem politycznych konfliktów.

 • 363a

  Oceniono 7 razy -1

  ech gdyby wylądowali na Żoliborzu to ten pisuarcyrk by się skończył a kaczor odpoczął w Guantanamo

 • vidi12

  Oceniono 75 razy -9

  "Amerykańscy komandosi wylądowali w Iraku. Będą walczyć z IS"... ramię w ramię :(

 • jg.k

  Oceniono 5 razy -1

  No to ruscy wylądują zaraz w Syrii i wezmą ich z dwóch stron. Tyle, że tak jednym jak i drugim nie chodzi o islamistów. USA chodzi o przejęcie Syrii i ropy a Rosji o zachowanie wpływów i bazy morskiej w tym kraju. Szykuje się wojenka, że hej.

 • wunderwaffen

  Oceniono 21 razy -1

  @tow.lenin.wiecznie.zywy
  No tak, bo jeszcze mało śmierci i nieszczęść przynieśli jankescy zbrodniarze i ludobójcy do Iraku czy na cały Bliski Wschód.
  Yanks GO HOME, genocidal bastards!
  -----------------------

  Ten Moskiewski pajac kilka dni temu zapomniał przelogować się i zaciekle bronił PIS, prawie jak dotychczas bronił cnoty Putina. Nie zapaliła się Wam w głowach czerwona lampka?

  Większość trolli Putina, których znacie z forum, teraz pracuje dla PIS! Możecie sprawdzić w ich dotychczasowych wPISach. Coś chyba jest nie tak, prawda?

 • p0p0ropopo

  Oceniono 10 razy -2

  czyli wypada więcej przeciwników na jednego Yankesa niż na Johna Wayne'a w 'High the noon'....

 • wunderwaffen

  Oceniono 11 razy -3

  @ledwozip
  Moskale, ujadajcie na swoich portalach. Nie minusujcie sensownych chłopów.
  -----------------------------

  Okazuje się że każdy troll Moskwy którego dotychczas znaliśmy z tego forum, każdy lewak który nienawidził Amerykanów, teraz (gdy zapomni się przelogować) to pracuje dla nowej władzy PISlamskij...

  W kontekście nocnego ataku na biuro NATO przez ludzi przygłupa, który tłumaczył tajne raporty na rosyjski. Amerykańscy sojusznicy nie powinni wywiązać sie z zobowiązań sojuszniczych i porwać kilka szczurów PISlamskich do Guantanamo, aby tam właściwie ich przesłuchać, aby upewnić sie kim naprawdę są te szczury?

  Chciałbym wiedzieć czy PISlamskie szczury podgryzają Białą, Zachodnią Cywilizację z głupoty, ze chciwości, czy z powodu post-żydowskich korzeni?

 • tow.lenin.wiecznie.zywy

  Oceniono 18 razy -8

  No tak, bo jeszcze mało śmierci i nieszczęść przynieśli jankescy zbrodniarze i ludobójcy do Iraku czy na cały Bliski Wschód.

  Yanks GO HOME, genocidal bastards!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje