To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE, by jednak nas skontrolować? Dziennikarka RMF FM o kulisach

14.01.2016 12:05
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. AG, AP)

Wg korespondentki RMF FM w Brukseli bezpośrednim powodem wprowadzenia "procedury kontroli praworządności" w Polsce był list Zbigniewa Ziobry do Fransa Timmermansa. Minister oskarżył w nim wiceszefa KE o "próby nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komisja Europejska uruchomiła wczoraj procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Powodem są kontrowersje wokół przyjęcia ustaw o TK oraz radiofonii i telewizji - o czym na konferencji informował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Teraz Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, zdradza na swoim blogu na RMF24.pl kulisy decyzji Komisji i jej wiceprzewodniczącego.

"PiS już rządzi, powinien więc mówić do wszystkich, a nie tylko do swoich wyborców(...). Nie da się jednocześnie oczekiwać przychylności czy pobłażliwości (np. odroczenia procedury nadzoru) a jednocześnie pisać aroganckie listy", czytamy na blogu.

"Niemerytoryczna odpowiedź była decydująca"

"Z mojej rozmowy z Timmermansem wynika, że to właśnie niemerytoryczna odpowiedź Zbigniewa Ziobry na jego list z 23 grudnia była decydująca dla ostatecznego podjęcia tej niekorzystnej dla Polski decyzji o rozpoczęciu procedury", podaje dziennikarka.

"Postawiłem w swoim liście bardzo precyzyjne, prawnicze pytania i oczekiwałem precyzyjnych odpowiedzi - powiedział mi Timmermans. A przypomnę, że Ziobro w swoim liście apelował do komisarza, żeby nie pouczał, a sam to robił w co drugim zdaniu", czytamy na blogu.

Przypomnijmy, w ostatnich dniach grudnia Timmermans wysłał do Ziobry list, w którym wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją w Polsce, zwłaszcza zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego, prosząc jednocześnie o wyjaśnienia. W odpowiedzi na to pismo Ziobro wytknął wiceprzewodniczącemu KE "brak wiedzy związanej z Trybunałem", a sam list określił mianem próby "nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa". Ziobro postanowił nie odpowiadać na żadne z zadanych przez Timmermansa pytań.

Na brak konkretnych odpowiedzi Timmermans zwrócił uwagę w wysłanym wczoraj piśmie do Ziobry, do którego dotarł "Financial Times". "Chciałem także zauważyć, że Pański list nie uwzględniał poprawek do ustawy o TK, przyjętych przez Sejm 23 grudnia", pisze Timmermans.

Wiceprzewodniczący KE określił krótko, jaki według niego jest cel wprowadzonych przez PiS zmian w TK. "W moim rozumieniu łączny efekt tych zmian ma sprawić, by sprawowanie kontroli nad prawami i uchwałami Sejmu przez Trybunał Konstytucyjny było znacznie trudniejsze. Pragnę zauważyć, że polski rząd sięgnął 23 grudnia po opinię Komisji Weneckiej ws. tego prawa. Jednak polski parlament nie poczekał na tę opinię i prawo w międzyczasie weszło w życie", czytamy w liście do Ziobry.

Błędy w komunikacji z wysokimi przedstawicielami Unii Europejskiej na Twitterze wytknął Ziobrze były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski:Okładka "Wprost" - unijni działacze jako faszyści

Nieoficjalnie mówi się też, że Timmermansa rozzłościły ostatnie okładki w polskiej prasie. W najbardziej kontrowersyjnej - we "Wprost" - najwyżsi urzędnicy unijni zostali pokazani w faszystowskich mundurach. Rodzina wiceprzewodniczącego aktywnie wspierała działania antynazistowskie, pomagała też żołnierzom generała Maczka. Temat okładek został poruszony w trakcie spotkania komisarzy ws. sytuacji w Polsce.

This is the front cover of Polish magazine Wprost today, stating " these people want to control Poland again". For me,...

Posted by Guy Verhofstadt on Monday, January 11, 2016


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (792)
Zaloguj się
 • gmsaxz

  Oceniono 309 razy 287

  Ziobro był niepoważnym człowiekiem, jest niepoważnym człowiekiem i pewnie juz pozostanie niepoważnym człowiekiem. Maciarewicz był chorym człowiekiem, jest chorym człowiekiem i pewnie juz pozostanie chorym człowiekiem. Z reszty ministrów 'fachowej ekipy' PiS co drugi to jakiś dziwnie zachowujacy się człowiek, Waszczykowski, Gliński, ogólnie sądzę, że niedługo porządzą. Chyba najgorsze co mogło spotkać PiS, to samodzielne rządzenie. Za rok ich własny 'żelazny elektorat' ich od władzy odsunie. Fajnie sie ogląda te komedię, szkoda tylko, że to idzie na serio...

 • doni72

  Oceniono 236 razy 152

  Miler nie jest bohaterem literackim i czyms wyjatkowo pozytywnym w polityce,ale o Zbigniwie Z zawarl cala prawde w kilku slowach.

 • beyond2

  Oceniono 148 razy 132

  Żebro i Maciora powinni siedzieć a nie pisać listy i spotykać się z ludźmi, żal mi tylko tych co głosowali na pisiorów i marionetkę dudusia!!!

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 120 razy 112

  Bufonów, a zwłaszcza przemądrzałych, w polskiej polityce zawsze było po dostatkiem.

 • zigzaur

  Oceniono 179 razy 99

  Jednak to zero na coś się przydało. Dziękujemy za zwrócenie uwagi UE.

 • mario.wario

  Oceniono 118 razy 92

  POLSKA - ZADUPIE EUROPY, III ŚWIAT, LUDZIE MASOWO EMIGRUJĄCY, OSTANIE LATA OPUŚCIŁO TEN KRAJ KILKA MILIONÓW LUDZI ZA CHLEBEM. A NASZ OBRZYGANY RZĄD I ZIOBRO MYSLA ŻE MOGĄ WYMACHIWAĆ SZABELKĄ, ŻE JESTEŚMY MEGA MOCARSTWEM NA MAPIE EUROPY. NORMALNIE SMIECHU WARTE!

 • ak-rb

  Oceniono 83 razy 81

  Ziobro, Ziobro ...Hm...aaa juz wiem !! To ten co ledwo, ledwo skonczyl studia, jeden z gorszych studentow na kierunku. Egzaminy zdal, powiedzmy sobie ... warunkowo. Poniewaz jeden z wykladowcow dopuscil go do egzaminu pod warunkiem, ze nigdy nie bedzie zajmowal sie sprawami zwiazanymi z prawem. No i zajal sie chlopina czyms innym ... polityka. Masakra. Dno i dwa metry mulu....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje