To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE, by jednak nas skontrolować? Dziennikarka RMF FM o kulisach

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. AG, AP)

Wg korespondentki RMF FM w Brukseli bezpośrednim powodem wprowadzenia "procedury kontroli praworządności" w Polsce był list Zbigniewa Ziobry do Fransa Timmermansa. Minister oskarżył w nim wiceszefa KE o "próby nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Komisja Europejska uruchomiła wczoraj procedurę monitorowania praworządności w Polsce. Powodem są kontrowersje wokół przyjęcia ustaw o TK oraz radiofonii i telewizji - o czym na konferencji informował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Teraz Katarzyna Szymańska-Borginon, korespondentka RMF FM w Brukseli, zdradza na swoim blogu na RMF24.pl kulisy decyzji Komisji i jej wiceprzewodniczącego.

"PiS już rządzi, powinien więc mówić do wszystkich, a nie tylko do swoich wyborców(...). Nie da się jednocześnie oczekiwać przychylności czy pobłażliwości (np. odroczenia procedury nadzoru) a jednocześnie pisać aroganckie listy", czytamy na blogu.

"Niemerytoryczna odpowiedź była decydująca"

"Z mojej rozmowy z Timmermansem wynika, że to właśnie niemerytoryczna odpowiedź Zbigniewa Ziobry na jego list z 23 grudnia była decydująca dla ostatecznego podjęcia tej niekorzystnej dla Polski decyzji o rozpoczęciu procedury", podaje dziennikarka.

"Postawiłem w swoim liście bardzo precyzyjne, prawnicze pytania i oczekiwałem precyzyjnych odpowiedzi - powiedział mi Timmermans. A przypomnę, że Ziobro w swoim liście apelował do komisarza, żeby nie pouczał, a sam to robił w co drugim zdaniu", czytamy na blogu.

Przypomnijmy, w ostatnich dniach grudnia Timmermans wysłał do Ziobry list, w którym wyraził swoje zaniepokojenie sytuacją w Polsce, zwłaszcza zamieszaniem wokół Trybunału Konstytucyjnego, prosząc jednocześnie o wyjaśnienia. W odpowiedzi na to pismo Ziobro wytknął wiceprzewodniczącemu KE "brak wiedzy związanej z Trybunałem", a sam list określił mianem próby "nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa". Ziobro postanowił nie odpowiadać na żadne z zadanych przez Timmermansa pytań.

Na brak konkretnych odpowiedzi Timmermans zwrócił uwagę w wysłanym wczoraj piśmie do Ziobry, do którego dotarł "Financial Times". "Chciałem także zauważyć, że Pański list nie uwzględniał poprawek do ustawy o TK, przyjętych przez Sejm 23 grudnia", pisze Timmermans.

Wiceprzewodniczący KE określił krótko, jaki według niego jest cel wprowadzonych przez PiS zmian w TK. "W moim rozumieniu łączny efekt tych zmian ma sprawić, by sprawowanie kontroli nad prawami i uchwałami Sejmu przez Trybunał Konstytucyjny było znacznie trudniejsze. Pragnę zauważyć, że polski rząd sięgnął 23 grudnia po opinię Komisji Weneckiej ws. tego prawa. Jednak polski parlament nie poczekał na tę opinię i prawo w międzyczasie weszło w życie", czytamy w liście do Ziobry.

Błędy w komunikacji z wysokimi przedstawicielami Unii Europejskiej na Twitterze wytknął Ziobrze były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski:Okładka "Wprost" - unijni działacze jako faszyści

Nieoficjalnie mówi się też, że Timmermansa rozzłościły ostatnie okładki w polskiej prasie. W najbardziej kontrowersyjnej - we "Wprost" - najwyżsi urzędnicy unijni zostali pokazani w faszystowskich mundurach. Rodzina wiceprzewodniczącego aktywnie wspierała działania antynazistowskie, pomagała też żołnierzom generała Maczka. Temat okładek został poruszony w trakcie spotkania komisarzy ws. sytuacji w Polsce.

This is the front cover of Polish magazine Wprost today, stating " these people want to control Poland again". For me,...

Posted by Guy Verhofstadt on Monday, January 11, 2016


Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Beata Szydło o wprowadzeniu procedury monitorowania praworządności w Polsce Szydło: Decyzja KE to "standardowa procedura". Premier oskarża PO o zatarg z Komisją
 • Frans Timmermans, wiceszef Komisji Europejskiej KE skontroluje praworządność w Polsce. Pytamy posłów o komentarz. "Przykre", "Mało nas to obchodzi"
Komentarze (792)
To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE, by jednak nas skontrolować? Dziennikarka RMF FM o kulisach
Zaloguj się
 • freeman72

  0

  Brawo Zbyszek Beria! Człowiek wielu talentów. Teraz staję się dyplomatą o niesamowitym wyczuciu sytuacji i zdolności do rozwiązywania wszelkich spraw międzynarodowych. Brawo! Więcej nam potrzeba Prezesie takich ludzi!

 • bernardg4444

  0

  Czyżby ten ziobro jest z ziebra pierwszego człowieka na ziemi ? Oj Adam chyba długo nie pożyłeś jeśli twój szkielet zbudowany był z takich ziober.

 • andrzej_kmicic_2015

  Oceniono 1 raz 1

  Poprzednio też od Ziobry zaczął się koniec PISku, mam nadzieje że tym razem Pan minister również nie zawiedzie :-).

 • Oceniono 1 raz 1

  Polske reprezentuje grupa oszolomow pozbawiona elementarnej wiedzy. Trudno nie przyznac racji Bismarckowi, ktory powiedzial: " Dajcie Polakom rzadzic, a sami sie wykoncza"

 • buffalo69

  Oceniono 3 razy 3

  Nigdy nie miałem i nie mam wątpliwości, że Zbigniew Ziobro to wyjątkowo arogancki, pozbawiony elementarnych zasad moralnych karierowicz. I to ze względu na te jego cechy Kaczyński ponownie zrobił z niego ministra.

 • almagus

  Oceniono 2 razy -2

  Czyli odfrunie zziobrany balon!

  Trafiło się do Odry, ale kraj niezbyt mądry!

  Takie monotematyczne wiersze.
  Na czasy gorsze i lepsze.
  Polskę prasują w kancik.
  Niechaj będzie jak brylancik.
  Z obczyzny płyną tęsknoty.
  Wiejskie malwy i płoty.
  Polska w duszy zrodzonego.
  Pamięć dziadków z kraju tego.
  Kraj nie jego, lecz sentyment.
  Poleci na ten kontynent.
  Lecz tu z gazet wiele wiemy.
  W kraju tym ciągle problemy.
  Jak jest dobrze, pośpią sobie.
  Potem zdrada jest przy żłobie.

  Na nic głosy mędrców narodu.
  Kiedy smoleńskie decyzje wschodu.

  2016-01-15 almagus
  Fot: PiSiOR

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 32 razy 30

  To list Ziobry do Timmermansa przekonał KE" a nie PO poprzez swych europosłów i ekipę Tuska.
  To oznacz, że Schetyna w podsłuchanej rozmowie bredził. Czyż nie?

  www.polska.newsweek.pl/demonstracje-przeciw-pis,artykuly,376662,1.html

 • dpalac

  Oceniono 5 razy 3

  czyli podpierd.olili (PiS) sie sami. W sumie nic dziwnego - sposob w jaki cokolwiek robia jest odrazajacy dla nas to co dopiero dla nich tam w UE

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje