"NZZ": sankcje UE byłyby dowodem na brak szacunku dla wyborców w Polsce

14.01.2016 10:20
Jarosław Kaczyński na pierwszej w 2016 r. miesięcznicy smoleńskiej

Jarosław Kaczyński na pierwszej w 2016 r. miesięcznicy smoleńskiej (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

1. Szwajcarski "Neue Zuercher Zeitung" pisze o sytuacji w Polsce
2. Zdaniem felietonisty dziennika sankcje na nasz kraj to zły pomysł
3. Unijna "kara" przyniosłyby "skutek odwrotny do zamierzonego - ocenia "NZZ"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dotychczasowe działania rządu w Polsce wywołują niepokój, ale obłożenie tego kraju unijnymi sankcjami świadczyłoby o braku szacunku UE dla woli polskich wyborców - ocenia szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung".

"Zasadniczo należy przyznać rację Komisji Europejskiej. Ostatnie wydarzenia w Polsce dają powody do niepokoju" - pisze publicysta gazety, przypominając, że PiS podjęło w październiku "próbę zneutralizowania wpływu Trybunału Konstytucyjnego przez pospieszne zmiany w ustawach".

Jednak zdaniem "NZZ" ocena zmian w ustawie medialnej nie jest już tak jednoznaczna: "Plany takie jak zapowiedziane zwolnienia całych załóg w mediach publicznych w celu zastąpienia ich pracownikami przyjaznymi rządowi wydają się ekstremalne. Jednak w mniejszym lub większym stopniu wszędzie, nie tylko w Polsce, politycy próbują zdobyć władzę nad nadawcami".

"Kultura polityczna i rozumienie demokracji bywają różne"

Komisja Europejska widzi samą siebie jako gwarantkę podstawowych wartości UE, w tym praworządności. Jednak "cechy państwa prawa i demokracji nie wszędzie w Europie są takie same. Kultura polityczna i rozumienie demokracji bywają bardzo różne" - podkreśla "NZZ".

Dziennik uważa, że "wielu Brytyjczyków z niesmakiem spogląda na nieprzejrzyste rządy koalicyjne, które w większości państw europejskich są czymś normalnym. Z kolei kontynentalnej Europie trudno jest zrozumieć istnienie i legitymację wyższej izby brytyjskiego parlamentu, złożonej z niewybieranych przedstawicieli. (...) A przecież wszystko to są demokracje".

Sankcje? Nienajlepszy pomysł

W Polsce "dzikie polityczne obyczaje mogą się wielu wydać osobliwe, ale przecież nikt nie twierdzi, że październikowe wybory parlamentarne (w tym kraju) zostały sfałszowane". Komentator wydawanej w Zurychu gazety zauważa, że Polacy doświadczyli już "burzliwych rządów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego", więc zdawali sobie sprawę z tego, "co ich czeka, gdy powierzali jego partii absolutną większość parlamentarną (...). Nie ma powodu, by wątpić w prawowitość woli narodu".

"Sankcje UE wobec Polski, które i tak nie rokują zbyt wielkich nadziei, byłyby (...) złym posunięciem i prawdopodobnie przyniosłyby skutek odwrotny do zamierzonego. Po pierwsze, pobudziłyby odruch obronny i nacjonalistyczne (nastroje) oraz dałyby legitymację wątpliwej polityce PiS. Po drugie, unijne sankcje kwestionowałyby podstawowe wartości, na które Unia się powołuje. Z demokratycznymi zasadami trudno jest pogodzić brak szacunku dla suwerenności i woli polskiego wyborcy" - konkluduje publicysta "Neue Zuercher Zeitung".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (127)
Zaloguj się
 • romek4805

  Oceniono 20 razy 10

  to nie wszyscy Polacy a tylko 17procent nie zapominajcie dlatego mówienie że wybrał was naród jest nieuzasadniony

 • alfalfa

  Oceniono 31 razy 1

  "Polacy doświadczyli już "burzliwych rządów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego", więc zdawali sobie sprawę z tego, "co ich czeka, gdy powierzali jego partii absolutną większość parlamentarną (...). Nie ma powodu, by wątpić w prawowitość woli narodu""

  Dokładnie tak a protestują ci, którzy władzę stracili. I tyle na ten temat Komisjo Europejska.
  A.

 • annx78

  0

  w cenach opium czy kokainy??

 • katolib

  Oceniono 7 razy -1

  Kaczyński u władzy dowodem na brak szacunku dla wyborców w Polsce

 • doni72

  Oceniono 9 razy -1

  Polityka zagraniczna PO nie byla to dobra polityka,ale PiS w hipokryzji bije ich na leb.Kaczynski ze swoimi przydupasami w parti i mediach psioczyl,psioczy i podejmuje dzialania antyunijne,a na kijowskim majdanie przekonywal Ukraincow do Uni,chwalil i mowil o wielkiej europejskiej rodzinie w ktorej jest miejsce dla Ukrainy.Podobnie sprawa ma sie z wolnym przeplywem i zatrudnieniem,pakowac na kark tzw.starej uni swoich bezrobotnych,lub niedoplacanych pracownikow,czesto nasz asocjalny element rowniez i jeczec o sankcjach dla Moskwy co dziala w obie strony i zwieksza bezrobocie i dochody w ogole.Akurat w tej drugiej kwesti PO zachowywalo sie podobnie,choc nie robili tyle obciachu.

 • ramzes-ra

  Oceniono 9 razy -1

  Zamiast się zająć poprawą życia obywateli jak obiecywali przed wyborami, mamy działania niezgodne z Konstytucją z TK z brutalnym zwalnianiu ludzi z mediów i zwiększaniem inwigilacji obywateli przez Policję. W tej sytuacji nie można się dziwić że Unia podejmuje kompromitujące nie Polskę ale PIS działanie sprawdzające, bowiem łamanie i omijanie prawa jest w Unii niedopuszczalne. Jeżeli kontrolerzy Unii potwierdzą fakty łamania prawa w Polsce przez rządzących a PIS nie będzie chciał wycofać się z łamania prawa zapewne będą sankcje które dodatkowo skompromitują ale nie Polskę tylko PIS.

 • ukw8087

  Oceniono 7 razy -1

  PiS-iory , zróbcie zrzutę , i kupcie Kurduplowi jakąś przyzwoitą Kapotę ...
  W tym Płaszczu wygląda jak Łajza ...
  Ciuchy , ubiór to Jego słaba strona , jak Brochy ...

 • ar.co

  Oceniono 13 razy -1

  Hmmm, ciekawe, że pisze o tym gazeta państwa, które ... do Unii nie należy.

 • senior2244

  Oceniono 11 razy -1

  Trzy żałosne durne PiSowskie gęby. Jak sie na was patrzy to rzygać się chce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje