Amerykańska prasa też pisze o Polsce. Tak nas dziś widzą za oceanem

14.01.2016 08:41

"NYT" pisze o sytuacji politycznej w Polsce (Fot. Agencja Gazeta)

1. Polską zajęło się kilka opiniotwórczych tytułów amerykańskiej prasy
2. O sytuacji nad Wisłą piszą "NYT", "The Nation" i prestiżowy "Foreign Affairs"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ostatnich dniach kilka amerykańskich tytułów pisało o Polsce. Był wśród nich m.in. "New York Times".

"NYT": karanie Polski sankcjami może być kontrproduktywne

"Obserwowanie, w jaki sposób Polska, prymus Europy Wschodniej, sama przyjmuje dyktatorskie posunięcia, było w ostatnich tygodniach przygnębiające" - pisze "New York Times" w tekście zilustrowanym obrazkiem czarnego węża oplatającego kontur Polski.

W artykule redakcyjnym "NYT" wyraża przekonanie, że ewentualne kroki ze strony UE wobec Polski są mało prawdopodobne, m.in. dlatego, że Węgry i inne kraje życzliwe Polsce mogą je zawetować, a także ze względu na obawy przed pogłębieniem wrogości między Warszawą a Brukselą.

"Niemniej należy jasno dać do zrozumienia polskiemu rządowi, że odchodzenie od fundamentalnych wartości demokracji liberalnej jest naganne i niemądre" - zaznacza nowojorski dziennik, który pisze, że od wygrania wyborów w październiku "nacjonalistyczna, eurosceptyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, kierowana przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, szybko przystąpiła do swej konserwatywnej agendy".

Gazeta ocenia, że karanie Polski na drodze sankcji mogłoby przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, a poza tym byłoby obłudne ze względu na "rozpowszechnienie podobnie zorientowanych partii w Europie". Ale nie powinno to przeszkodzić unijnym przywódcom w daniu jasno do zrozumienia Polakom, że polityka Jarosława Kaczyńskiego jest "szkodliwym odejściem od demokracji, którą Polska tak entuzjastycznie przyjęła 25 lat temu" - podsumowuje "New York Times".

"The Nation": "Bezkompromisowa rewolucja" Kaczyńskiego

"PiS zasługuje na najmocniejsze międzynarodowe potępienie" - napisał lewicowy tygodnik "The Nation".

Autor tego artykułu, amerykański politolog David Ost, który jest autorem książek o przemianach w Europie Wschodniej, zaznaczył na wstępie, że "to normalne dla parlamentaryzmu, że przyjmuje nowe ustawy, gdy nowy rząd obejmuje władzę".

"Ale gdy ten nowy rząd osłabia Trybunał Konstytucyjny, a następnie przyjmuje w niezwykłym tempie wiele zmieniających system ustaw - i to jeszcze w czasie świąt, gdy uwaga publiczna jest gdzie indziej - to wtedy zasadne jest mówienie o zmianie reżimu, a nie zwykłym przejęciu władzy" - napisał Ost.

Zdaniem Osta lider PiS Jarosław Kaczyński dokonuje "bezkompromisowej rewolucji", która ma polegać na odejściu od liberalnych instytucji i etosu kompromisu na rzecz "monopolu władzy".

Walka z Trybunałem Konstytucyjnym, jak ocenia Ost, objawiła "zabójczą kombinację cynizmu, hipokryzji i determinacji", które od dawna należą do "arsenału Kaczyńskiego". Jeśli chodzi natomiast o ustawę medialną, to "PiS nie próbuje nawet ukrywać swych intencji, by wyeliminować krytykę" - dodał.

"Foreign Affairs": UE musi "pomóc zachować liberalną demokrację w Polsce"

Z kolei prestiżowy dwumiesięcznik "Foreign Affairs" piórem profesorów politologii Daniela Kelemena oraz Mitchella Orensteina na kilka dni przed podjętą w środę przez Komisję Europejską decyzją o rozpoczęciu procedury wyjaśniającej w sprawie praworządności w Polsce, apelowali do liderów UE, "by działali szybko, aby pomóc zachować liberalną demokrację w Polsce".

"Musi być jasne, że kraj może doświadczyć kosztownych sankcji, w tym zawieszenia unijnych funduszy, jeśli rząd PiS nie będzie szanował zasad demokracji" - czytamy na łamach "FA".

Autorzy wytknęli Unii Europejskiej "bezczynność" w kwestii powstrzymania dryfowania od pięciu lat Węgier w kierunku autorytaryzmu, czym - ich zdaniem - UE zasygnalizowała innym "aspirującym autokratom" w Europie, że też mogą popełnić podobne ataki na demokrację bez groźby poniesienia znaczących konsekwencji.

Kelemen i Orenstein ostrzegli, że biorąc pod uwagę wyzwania, przed jakimi stoi dziś UE, w tym potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii oraz kryzys z uchodźcami, istnieje ryzyko, że Europa przeoczy "wewnętrzną batalię konstytucyjną" w Polsce. "To byłby wielki błąd. Jeśli UE poniesie porażkę w obronie demokracji i rządów prawa w Polsce, tak jak to miało miejsce na Węgrzech, to straci wiarygodność jako związek pluralistycznych demokracji i ryzykuje wywołanie fali regresu demokracji w innych państwach członkowskich" - ostrzega "FA".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (504)
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 266 razy 172

  Nikt nie chce docenić Mao Kacztunga XXI wieku? A on taki piękny amerykancki!

 • agent-0700

  Oceniono 235 razy 141

  W PiS ie cześć nie kuma część udaje że nie kuma dlaczego tak ich nie lubią zachodnie media.
  Oczywiście według powyższych to żydo - masoneria jest temu winna. Już niedługo nawet do ciemnej masy przestaną docierać bzdety jakimi karmią.

 • 20portal

  Oceniono 185 razy 97

  Jarosław chce, aby Polska stała sie "samotnym białym żaglem" na europejskiej fali. Sprzyjając w ten sposób Putinowi jest jednocześnie jego wrogiem. A więc - biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia w Polsce i w świecie - wracamy do sytuacji, a w której przychodzi nam żyć między wrogami. Nasze cwaniactwo ma polegać na tym, że wyciągamy łapę po pieniądze wrogiej (z pozycji PiS) Unii Europejskiej. Pocieszające jest jedynie to, że po naszej stronie jest (podobno, bo Orban sprytnie wykorzystuje geniusza Kaczyńskiego do rozgrywania swoich politycznych interesów) Wielkie Europejskie MOCARSTWO, tzn,. Węgry.
  Czy się to skończy dla Polski? Wie to każde dziecko.
  Ale Trybunalik Stanu w niedalekiej przyszłości tylko dla Dudy i Szydło, bo prezes jest tylko zwykłym posłem.
  A może głupi naród na to zasługuje? Ciemny lud wszystko kupuje...

 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 169 razy 83

  Biedne pisiorki, jeszcze chwilę temu jeździli prosić do USA o wsparcie, a teraz będą musieli przekonywac, że USA jest beee...

  Jak będą tak często zmieniać zdanie, tak często będą się obracać, to wkrótce dostaną mdłości. Ale wymiotować będą wszyscy Polacy :(

 • game_off

  Oceniono 140 razy 56

  Co się dzieje, że ta wizja pięknej i nowoczesnej Polski tak słabo się sprzedaje w zachodnim świecie? Czyżby PiS nie radził sobie z PR, opartym przecież na "oczywistej oczywistości" zdrady, spisku, ruiny i zamachu? A może zachód to nie jest już nasz sojusznik i kierunek, tylko mamy lepszych sojuszników - Orbana, Fico, Saakaszwilego i inne czołowe postaci najpotężniejszych demokracji świata?

 • 11lech

  Oceniono 143 razy 51

  Rządzi nami zakompleksiony, małostkowy nieudacznik życiowy, wyalienowany z realnego życia – stary kawaler bez konta bankowego i prawa jazdy, za to z kotem. Jego motto to szukanie wszędzie wrogów, zemsta i po nas choćby potop. Bez skrupułów łamie prawo zapewniwszy sobie poparcie urzędników watykańskich. Mistrz kłamstwa, bezczelności i tupetu. Obiecywał, iż jak brat będzie prezydentem, nigdy nie będzie premierem. Skłamał. Obiecywał 500 zł na każde dziecko – jest tylko na drugie. Czyli znowu skłamał jak w wielu innych sprawach. Zrobił swoimi podwładnymi wikarego Maliniaka zwanego marionetką (służbowe przeloty samolotem i hotele na prywatne wykłady) i matkę księdza udającą szefa rządu (kłamiącą, że Macierewicz nigdy nie będzie ministrem obrony). To smutne fakty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje