Amerykańska prasa też pisze o Polsce. Tak nas dziś widzą za oceanem

14.01.2016 08:41

"NYT" pisze o sytuacji politycznej w Polsce (Fot. Agencja Gazeta)

1. Polską zajęło się kilka opiniotwórczych tytułów amerykańskiej prasy
2. O sytuacji nad Wisłą piszą "NYT", "The Nation" i prestiżowy "Foreign Affairs"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W ostatnich dniach kilka amerykańskich tytułów pisało o Polsce. Był wśród nich m.in. "New York Times".

"NYT": karanie Polski sankcjami może być kontrproduktywne

"Obserwowanie, w jaki sposób Polska, prymus Europy Wschodniej, sama przyjmuje dyktatorskie posunięcia, było w ostatnich tygodniach przygnębiające" - pisze "New York Times" w tekście zilustrowanym obrazkiem czarnego węża oplatającego kontur Polski.

W artykule redakcyjnym "NYT" wyraża przekonanie, że ewentualne kroki ze strony UE wobec Polski są mało prawdopodobne, m.in. dlatego, że Węgry i inne kraje życzliwe Polsce mogą je zawetować, a także ze względu na obawy przed pogłębieniem wrogości między Warszawą a Brukselą.

"Niemniej należy jasno dać do zrozumienia polskiemu rządowi, że odchodzenie od fundamentalnych wartości demokracji liberalnej jest naganne i niemądre" - zaznacza nowojorski dziennik, który pisze, że od wygrania wyborów w październiku "nacjonalistyczna, eurosceptyczna partia Prawo i Sprawiedliwość, kierowana przez byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego, szybko przystąpiła do swej konserwatywnej agendy".

Gazeta ocenia, że karanie Polski na drodze sankcji mogłoby przynieść skutki odwrotne do zamierzonych, a poza tym byłoby obłudne ze względu na "rozpowszechnienie podobnie zorientowanych partii w Europie". Ale nie powinno to przeszkodzić unijnym przywódcom w daniu jasno do zrozumienia Polakom, że polityka Jarosława Kaczyńskiego jest "szkodliwym odejściem od demokracji, którą Polska tak entuzjastycznie przyjęła 25 lat temu" - podsumowuje "New York Times".

"The Nation": "Bezkompromisowa rewolucja" Kaczyńskiego

"PiS zasługuje na najmocniejsze międzynarodowe potępienie" - napisał lewicowy tygodnik "The Nation".

Autor tego artykułu, amerykański politolog David Ost, który jest autorem książek o przemianach w Europie Wschodniej, zaznaczył na wstępie, że "to normalne dla parlamentaryzmu, że przyjmuje nowe ustawy, gdy nowy rząd obejmuje władzę".

"Ale gdy ten nowy rząd osłabia Trybunał Konstytucyjny, a następnie przyjmuje w niezwykłym tempie wiele zmieniających system ustaw - i to jeszcze w czasie świąt, gdy uwaga publiczna jest gdzie indziej - to wtedy zasadne jest mówienie o zmianie reżimu, a nie zwykłym przejęciu władzy" - napisał Ost.

Zdaniem Osta lider PiS Jarosław Kaczyński dokonuje "bezkompromisowej rewolucji", która ma polegać na odejściu od liberalnych instytucji i etosu kompromisu na rzecz "monopolu władzy".

Walka z Trybunałem Konstytucyjnym, jak ocenia Ost, objawiła "zabójczą kombinację cynizmu, hipokryzji i determinacji", które od dawna należą do "arsenału Kaczyńskiego". Jeśli chodzi natomiast o ustawę medialną, to "PiS nie próbuje nawet ukrywać swych intencji, by wyeliminować krytykę" - dodał.

"Foreign Affairs": UE musi "pomóc zachować liberalną demokrację w Polsce"

Z kolei prestiżowy dwumiesięcznik "Foreign Affairs" piórem profesorów politologii Daniela Kelemena oraz Mitchella Orensteina na kilka dni przed podjętą w środę przez Komisję Europejską decyzją o rozpoczęciu procedury wyjaśniającej w sprawie praworządności w Polsce, apelowali do liderów UE, "by działali szybko, aby pomóc zachować liberalną demokrację w Polsce".

"Musi być jasne, że kraj może doświadczyć kosztownych sankcji, w tym zawieszenia unijnych funduszy, jeśli rząd PiS nie będzie szanował zasad demokracji" - czytamy na łamach "FA".

Autorzy wytknęli Unii Europejskiej "bezczynność" w kwestii powstrzymania dryfowania od pięciu lat Węgier w kierunku autorytaryzmu, czym - ich zdaniem - UE zasygnalizowała innym "aspirującym autokratom" w Europie, że też mogą popełnić podobne ataki na demokrację bez groźby poniesienia znaczących konsekwencji.

Kelemen i Orenstein ostrzegli, że biorąc pod uwagę wyzwania, przed jakimi stoi dziś UE, w tym potencjalne wyjście Wielkiej Brytanii oraz kryzys z uchodźcami, istnieje ryzyko, że Europa przeoczy "wewnętrzną batalię konstytucyjną" w Polsce. "To byłby wielki błąd. Jeśli UE poniesie porażkę w obronie demokracji i rządów prawa w Polsce, tak jak to miało miejsce na Węgrzech, to straci wiarygodność jako związek pluralistycznych demokracji i ryzykuje wywołanie fali regresu demokracji w innych państwach członkowskich" - ostrzega "FA".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (504)
Amerykańska prasa też pisze o Polsce. Tak nas dziś widzą za oceanem
Zaloguj się
 • androsak

  0

  Niemcom naubliżali od faszystów a co z Amerykanami którzy o rządach pisowskich wyrażają jeszcze bardziej dosadne opinie?

 • 0

  Liczę na to, że Unia Europejska pomoże nam rozwiązać problemy w Polsce…! Nadal czekają Nas kolejne poPiS-y manipulantów, arogantów i NIErządu...! To nie jest bój o żadną partię... KOD to walka o Wolność i Demokrację dla Wszystkich Polaków... Życzę Wszystkim Naszym Rodakom, żeby w roku 2016 otworzyły się im szeroko oczy na demolowanie Naszej Ojczyzny przez PiS...! Niech żyją Wolność i Demokracja...! Prędzej, czy później, dla dobra Wszystkich Polaków naprawimy błędy PiS...!

 • czestochowiak26

  0

  jeszcze tylko znieść możliwość posiadania 2 obywatelstw przez polaków aby się właściciele tych dzienników bardziej podburzyli w imieniu swoich współwyznawców !

 • observer48

  0

  NYT nie dyktuje Waszyngtonowi, a artykuł cytowany przez Wybiórczą to wprawdzie artykuł redakcyjny, ale parę widicznych błędów językowych zdradza kogoś z Polski, komu udało się przekonać Radę Redakcyjną New York Timesa, aby te brednie opublikować jako artykuł redakcyjny.

 • ch3heg

  Oceniono 1 raz 1

  Niech się gazeta Neuesdeustchland
  Wstrzyma z wstępniakiem o pomocy
  Bo tu są ludzie, którzy jeszcze
  Budzą się z krzykiem w środku nocy

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  a co pisze prasa w palau ... badzo chcialbym wiedziec jak oni nas widza...

 • wojtek2784

  Oceniono 3 razy 3

  Uczył Marcin Marcina , a sam .... Próba PiS odzyskania suwerenności nawet szczątkowej kończy się połajankami mediów które są własnością bankierów.
  Te dziwne wpisy pożytecznych idiotów obrzucających PiS epitetami jest żenująca.

 • mniklasp

  Oceniono 1 raz 1

  NYT jest akurat zrodlem wiedzy o swiecie? wolne zarty. To jest socjalistyczna gazeta. Opinie tej gazety sa lewicowo liberalne , szkoda czasu na te gazete.

 • tennieztej

  Oceniono 2 razy 2

  A w tej hameryce jak powiem że jestem polakiem to od razu, oh, moja mama, ciocia, babcia, dziadek czy też prapradziadek byli z Polski. łechta to moją dumę. A już jak jedna z przyjaciółek mojej córki powiedziała że ma koleżankę której ojciec urodził się w Polsce, to mnie zupełnie rozbroiło. Muszę dodać że i w społeczności żydowskiej takie nastawienie na wskazanie miejsca kraju urodzenia ich przodków, jest też popularne. A w Europie, no cóż, w dalszym ciągu helmuty widzą nas jako podludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje