Pięć osób zginęło w wybuchu samochodu pułapki w Turcji

14.01.2016 07:46
Policja przed siedzibą kurdyjskiej partii DBP w Diyarbakir

Policja przed siedzibą kurdyjskiej partii DBP w Diyarbakir (SERTAC KAYAR/REUTERS)

1. Bojownicy PKK dokonali zamachu w prowincji Diyarbakir
2. W zamachu zginęły m.in. dwie osoby z rodzin policjantów

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Pięć osób zginęło, a 39 zostało rannych w wybuchu samochodu pułapki w prowincji Diyarbakir na południowym wschodzie Turcji. Zamach przeprowadzili bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - poinformowały władze.

Celem ataku bojowników PKK były budynki mieszkalne funkcjonariuszy policji w mieście Cinar. Do zamachu doszło w środę około godz. 23.30 (godz. 22.30 w Polsce) - przekazało biuro gubernatora prowincji.

W oświadczeniu poinformowano, że napastnicy ostrzelali też ośrodek sił bezpieczeństwa w tej okolicy, co doprowadziło do wymiany ognia, w której nikt nie ucierpiał.

Zabici i ranni

W zamachu bombowym zginęły dwie osoby z rodzin policjantów, a ciała trzech kolejnych zabitych, również cywilów, wyciągnięto spod gruzów zniszczonego budynku. Ranni, wśród nich funkcjonariusze, zostali przetransportowani do pobliskich szpitali.

PKK, która domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji, jest uznawana przez UE i USA za organizację terrorystyczną. Bojownicy organizacji chwycili za broń w 1984 roku i szacuje się, że od tego czasu konflikt kurdyjsko-turecki pociągnął za sobą ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych, głównie kurdyjskich rebeliantów.

Na południowym wschodzie Turcji, zamieszkanym głównie przez Kurdów, zrobiło się niespokojnie, odkąd w lipcu ubiegłego roku zerwany został rozejm między bojownikami PKK a tureckimi siłami bezpieczeństwa.

W 2015 roku "wyeliminowanych zostało ponad 3 tys. terrorystów" z PKK - powiedział pod koniec grudnia turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (6)
Pięć osób zginęło w wybuchu samochodu pułapki w Turcji
Zaloguj się
 • sorgetergeft

  0

  intryguje mnie dlaczego to kurdowie sa terrorystami, skoro odnosze olbrzymie sukcesy w walce z is? bo szmata erdogan smeagol kurdow nie lubi? to turcja wspiera is, to turcja zaatakowala kurdow, bo nie w smak byly im sukcesy kurdyjskiej armi w syrii. kurdowie jako jedyni maja jaja w tym regionie i zamiast wiac do europy walcza o swoja ziemie i prawa. i ich ue z usa nazywaja terrorystami??!! walic ue i usa w takim razie. btw rowniez polacy walcza po stronie rojavy, tylko dlaczego o tym nikt do cholery nie pisze? ue czy stany zabronily??!!

 • kocurxtr

  Oceniono 8 razy -4

  taaaa
  wpuszczajcie więcej ciapatego bydła do Europy ...
  juz teraz w każdym większym mieście łażą grupy znudzonych byczków ciapatych i patrza kogo by zaczepić, zgwałcić obrabować - a politycy ? pier.dolone brukselskie politpoprawne lewactwo powinno być porządnie przez tych byczków zgwałcone.... może wówczas zaczęli by myśleć

  JEŻELI PAŃSTWO NIE DBA O BEZPIECZEŃSTWO OBYWATELI, NIE POTRAFI ZAPANOWAĆ NAD TYM BYDŁEM - TO OBYWATELE WEZMĄ SPRAWY W SWOJE RĘCE
  czekam na pierwsze pogromy...

 • zigzaur

  Oceniono 10 razy -2

  Zdaje się, że niedawno jakieś Chu jło odgrażało się, że zrobi Turcji kuku. Patrz serial "siedemnaście sekund listopada".

 • fctheduck

  Oceniono 9 razy -1

  Przez chwilę myślałem, że chodzi o bojowników PKP

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje