Czabański: "My ratujemy media na rzecz ludzi, którzy przeciw nam protestują"

14.01.2016 07:35
1. Krzysztof Czabański udzielił wywiadu PAP
2. Przedstawił w nim wizję mediów publicznych wg PiS
3. Czabański zapewnił, że "my naprawdę ratujemy media"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czabański zapewnił na początek, że "mała ustawa medialna" to na pewno nie koniec zmian w mediach publicznych. - "Dużą" ustawę medialną chcemy procedować w marcu lub kwietniu, jak opracujemy model finansowania - zaznaczył.

Czabański dodał, że w tym samym czasie w Sejmie będzie rozpatrywane sprawozdanie KRRiT za 2015 r. - Sądząc z sytuacji w mediach publicznych, a także ocen politycznych prezydenta i większości parlamentarnej, trudno mi sobie wyobrazić, żeby to sprawozdanie zostało zaakceptowane - ocenił. Co to będzie oznaczać? Że "zakończy się kadencja obecnych członków KRRiT, a parlament i prezydent wybiorą nowych".

- Wówczas cała operacja przekształcenia mediów publicznych i odseparowania ich od KRRiT będzie biegła we współpracy i harmonii z samą Krajową Radą, ciałami przedstawicielskimi i nową Radą Mediów Narodowych - mówił Czabański.

"Ratujemy media"

Czabański odniósł się też do kontrowersji wokół zmian w mediach i protestów przeciw ich reformie.

- Jeżeli obywatele wykazują aktywność i chcą bronić mediów, to ja się bardzo cieszę. Trochę się dziwię, że nie bronili ich przez ostatnie lata. Może dlatego, że były w ich rękach i nie widzieli powodu, żeby ich bronić? Jak musieli dopuścić do głosu trochę innych obywateli, to zaczęło im to przeszkadzać - stwierdził, dodając jednak, że "nie chce oceniać indywidualnie", a "wiele osób przychodziło tam [na protesty - przyp. red.] w dobrych zamiarach i intencjach".

- My naprawdę ratujemy media na rzecz ludzi, którzy teraz przeciwko nam protestują - zapewnił.

Nieodwoływalność RMN gwarancją niezależności

Czabański wytłumaczył też, jak rozumie niezależność mediów publicznych w sytuacji, w której ich władze będzie znaczniej łatwiej odwołać, niż jest to możliwe w obecnym stanie prawnym.

- Zwracam jednak uwagę, że obecnie, choć obowiązuje określona kadencja zarządu, to i tak można go wcześniej odwołać. Tak więc nie kadencyjność jest warunkiem niezależności, ale to, żeby politycy nie wtrącali się w świat mediów, żeby nie próbowali sterować programami - mówił.

Podkreślił też, że kadencja Rady Mediów Narodowych, powoływanej przez parlament i prezydenta, "trwa sześć lat i przez ten czas jest ona praktycznie nieodwoływalna".

- I to jest największa gwarancja dla niezależności poszczególnych mediów publicznych: że Rada, która powołuje władze tych mediów, zatwierdza plany programowe i finansowe, ocenia realizację misji przez te media, jest sama w sobie ciałem niezależnym i nieusuwalnym - mówił.

Konkurs CV zamiast "weryfikacji"

Pytany o zwolnienia w mediach publicznych Czabański zapewnił, że "weryfikacji dziennikarzy" nie będzie.

- Weryfikacja dziennikarzy w Polsce ma bardzo określoną treść emocjonalną i kojarzy się ze stanem wojennym. Ja sam byłem dziennikarzem wyrzuconym, tzw. niezweryfikowanym i nie życzę sobie, żeby to porównywać do stanu wojennego. Kryteriów, które stosuje się przy przyjmowaniu pracowników do pracy, nie nazywa się weryfikacją, tylko konkursem CV - stwierdził.

Czabański zdementował też głosy mówiące o tym, że Jacek Kurski rządzi TVP tylko przejściowo.

- Nie ma szefów przejściowych. Jacek Kurski został powołany do tego, żeby naprawić TVP i jeżeli się z tego zadania będzie dobrze wywiązywał, jeżeli widzowie zobaczą, że telewizja się poprawia, nie będzie żadnego powodu, żeby go zmienić - powiedział.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (320)
Zaloguj się
 • slone3333

  Oceniono 178 razy 166

  Sami uszczęsliwiacze i ten lud niewdzięczny, tak ciemny, że nawet nie chce tego kupić.

 • echnaton11

  Oceniono 163 razy 155

  Waszczykowski też chce karmić wegetarian schabowymi dla ich dobra. Samarytanie po prostu.

 • taksobiegadam

  Oceniono 117 razy 113

  "Tak więc nie kadencyjność jest warunkiem niezależności, ale to, żeby politycy nie wtrącali się w świat mediów, żeby nie próbowali sterować programami - mówił."

  I najlepszym tego dowodem jest wybranie polityka na szefa TVP.

 • m_j_1977_byd

  Oceniono 97 razy 93

  Argumentacja zapewne trafi do ograniczonego intelektualnie elektoratu PiS. Inteligentni mogą co najwyżej piss zrobić na te wypociny.

 • qwiqqu

  Oceniono 95 razy 89

  Czabański - kolejny członek PZPR w PiSie. Kolejne resortowe dziecko. Czym skorupka za młodu nasiąkła, tym na starość trąci.

 • antytryzub

  Oceniono 74 razy 72

  "My ratujemy media na rzecz ludzi, którzy przeciw nam protestują"
  czyli robicie to dla naszego dobra !!!
  bo my , nie wiemy co jest dla nas dobre ?

 • chloe7611

  Oceniono 73 razy 69

  Bardzo dziekuje panu Czabanskiemu i jego przyjaciolom za uratowanie mediow. Dzieki temu juz niedlugo bede mogla sie dowiedziec, ze to ze nie dostaje 500 zlotych na moje dzieci, a moja kwota wolna od podatkow nie wzrosla, to wszystko sprawka opozycji i imperialistow z Unii Europejskiej, sprzymierzonych przeciwko naszemu Narodowi.

 • ibrylowska

  Oceniono 71 razy 65

  Po prostu PISowska komuna. Wstyd i szkoda Polski

 • stenrw

  Oceniono 122 razy 62

  Oni NAPRAWDĘ zgłupieli do cna albo mają innych za durniów. Czabański wierzy, że zaklęcia zmienią rzeczywistość?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje