Ekspert: Decyzja KE może mieć odwrotny skutek. Da argument, że suwerenność Polski jest naruszana

13.01.2016 19:56
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło (KACPER PEMPEL / REUTERS / REUTERS)

Decyzja KE o rozpoczęciu wobec Polski procedury ochrony praworządności może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego - ocenił ekspert brytyjskiego ośrodka Open Europe Pieter Cleppe. W jego opinii "pouczanie o demokracji" nie jest zadaniem biurokracji unijnej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Oczywiście bardzo ważny jest szacunek dla Trybunału Konstytucyjnego, którym nie wolno manipulować, a media muszą być niezależne. Ale z tym problemy ma więcej krajów członkowskich UE, a nie tylko Polska. Najgorszym sposobem zajmowania się tymi problemami są próby pouczania krajów o demokracji przez ponadnarodową strukturę biurokratyczną, która nie pochodzi z wyboru - ocenił Cleppe.

- Zapobieganie zagrożeniem dla państwa prawa to zadanie organizacji pozarządowych i think tanków, a przede wszystkim polskiego społeczeństwa obywatelskiego i opozycji - dodał.

"Suwerenność Polski jest naruszana przez europejskie instytucje"

Zdaniem eksperta krytykowanie i próby pouczania podejmowane przez Komisję Europejską mogą przynieść rezultat odwrotny od zamierzonego, bo sprowokują argumenty o tym, że "suwerenność Polski jest naruszana przez europejskie instytucje". - To zaś pozwoli odwrócić uwagę od istoty problemu - ocenił ekspert.

Według Cleppego na razie działania KE wobec Polski mają polegać na wymianie informacji. - Decyzja ta wygląda na kompromis pomiędzy tymi komisarzami, którzy chcieli iść dalej, a tymi, którzy byli bardziej powściągliwi i chcieli jedynie dialogu z polskim rządem - ocenił.

- To ustępstwo na rzecz jastrzębi w Komisji - dodał ekspert. Jego zdaniem do "jastrzębi" zalicza się wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, a szef Komisji Jean-Claude Juncker był raczej za dialogiem.

KE postanowiła rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Jak poinformował Timmermans, celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. Według niego decyzja ma związek z tym, że dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów nie są przestrzegane przez polskie władze, a nowelizacja ustawy o TK może utrudnić jego działalność.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (283)
Zaloguj się
 • samsung_galaxy

  Oceniono 85 razy 19

  Wreszcie do was dotarło, że znakomita większość Polaków może nie kochać PiS-u ale jeszcze bardziej nienawidzi tych, którzy obcych na swój kraj ściągają? Gratuluję refleksu! :))

 • snowbird1

  Oceniono 39 razy 13

  Dobra, w ktora strone plyna pieniadze I komu na tym zeby plynely powinno zalezec?

 • zaduma24

  Oceniono 20 razy 8

  Ekspertów jest tyle że pod każdą tezę można odpowiedniego znależć

 • piotrek_meteorolog

  Oceniono 22 razy 4

  Polacy podobnie jak Brytyjczycy chcą być w Unii, ale nie zgadzają się na dyktat Niemiec w Unii. Instytucje unijne są narzędziem polityki Niemiec. Wiele krajów w tym Polska tego nie zaakceptują. Jestem przekonany, że dzisiejsza decyzja KE spowoduje wzrost sceptycyzmu wśród Polaków wobec Unii. Polacy widzieli Unię jako unię narodów a nie unię, gdzie jeden kraj narzuca innym swoją wolę a tak się to dzieje.Polacy tego nie zaakceptują ze względy na swoją historię a Wielka Brytania ze względy na poczucie swojej wartości. Dowodem jest problem uchodźców oraz Nord Stream. To zaś, ze PO chce odzyskać władzę dzięki ingerencji organów unijnych wystawia tej formacji jak najgorsze recenzje.

 • Raweł Pichter

  Oceniono 26 razy 4

  Proszę o wyłączenie możliwości komentowania artykułów związanych z aktualnym rządem z uwagi na zatrważającą liczbę obraźliwych komentarzy!

  Te artykuły to mowa nienawiści w stosunku do demokratycznie wybranego rządu i jego elektoratu.

  /prowokacja/

 • moher.pospolity

  Oceniono 23 razy 3

  Lemingi pany, krytykujecie opinie Brytyjczyka tego, a stanowiska wodza swego o nazwisku Tusk znacie?? - identyczne jest.

 • wojtekkowalczyk4

  Oceniono 15 razy 3

  Merkel jest dumna z Platformy jak caryca z Targowicy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje