Ekspert: Decyzja KE może mieć odwrotny skutek. Da argument, że suwerenność Polski jest naruszana

13.01.2016 19:56
Premier Beata Szydło

Premier Beata Szydło (KACPER PEMPEL / REUTERS / REUTERS)

Decyzja KE o rozpoczęciu wobec Polski procedury ochrony praworządności może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego - ocenił ekspert brytyjskiego ośrodka Open Europe Pieter Cleppe. W jego opinii "pouczanie o demokracji" nie jest zadaniem biurokracji unijnej.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Oczywiście bardzo ważny jest szacunek dla Trybunału Konstytucyjnego, którym nie wolno manipulować, a media muszą być niezależne. Ale z tym problemy ma więcej krajów członkowskich UE, a nie tylko Polska. Najgorszym sposobem zajmowania się tymi problemami są próby pouczania krajów o demokracji przez ponadnarodową strukturę biurokratyczną, która nie pochodzi z wyboru - ocenił Cleppe.

- Zapobieganie zagrożeniem dla państwa prawa to zadanie organizacji pozarządowych i think tanków, a przede wszystkim polskiego społeczeństwa obywatelskiego i opozycji - dodał.

"Suwerenność Polski jest naruszana przez europejskie instytucje"

Zdaniem eksperta krytykowanie i próby pouczania podejmowane przez Komisję Europejską mogą przynieść rezultat odwrotny od zamierzonego, bo sprowokują argumenty o tym, że "suwerenność Polski jest naruszana przez europejskie instytucje". - To zaś pozwoli odwrócić uwagę od istoty problemu - ocenił ekspert.

Według Cleppego na razie działania KE wobec Polski mają polegać na wymianie informacji. - Decyzja ta wygląda na kompromis pomiędzy tymi komisarzami, którzy chcieli iść dalej, a tymi, którzy byli bardziej powściągliwi i chcieli jedynie dialogu z polskim rządem - ocenił.

- To ustępstwo na rzecz jastrzębi w Komisji - dodał ekspert. Jego zdaniem do "jastrzębi" zalicza się wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, a szef Komisji Jean-Claude Juncker był raczej za dialogiem.

KE postanowiła rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Jak poinformował Timmermans, celem jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów. Według niego decyzja ma związek z tym, że dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jego składu i wyboru sędziów nie są przestrzegane przez polskie władze, a nowelizacja ustawy o TK może utrudnić jego działalność.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (283)
Ekspert: Decyzja KE może mieć odwrotny skutek. Da argument, że suwerenność Polski jest naruszana
Zaloguj się
 • safom

  0

  Już wynika. Mimo obrony ? po 4.39. Nie pi.......ć o Chinach.

 • szabepio

  0

  Wal sie pisdzielcu

 • moher.pospolity

  Oceniono 23 razy 3

  Lemingi pany, krytykujecie opinie Brytyjczyka tego, a stanowiska wodza swego o nazwisku Tusk znacie?? - identyczne jest.

 • lalamido76

  Oceniono 3 razy -1

  Tak jak nie cierpię moherowo-socjalistycznego PiS-u, tak z tym się zgodzę. nic z tego dobrego nie wyniknie.

 • supertlumacz

  Oceniono 11 razy -7

  Wielką zasługą GW jest polaryzacja społeczeństwa...
  Ja jestem po stronie gojów...

 • majo_rmajor

  Oceniono 4 razy -2

  Przecież piss ciągle szermuje hasłem, że broni Polski i swerenności. Nic nowego. Mam też już trochę dosyć przewidywań i wróżb ekspertów. Ciągle się nie sprawdzają. Ktoś pqiedział, że "Ekspert toczłowiek, który nie myśli, on wie".

 • qwardian

  Oceniono 69 razy -7

  Polskie zdradliwe sukinsyny z Platformy i Nowoczesnej, sprzedawczyki i regeneraci, donosiciele, szpicle wszystko przeciw naszej biednej Polsce i naszym głodnym polskim dzieciom....

 • kniazwitold

  Oceniono 9 razy -3

  Suwerenność pisuaru jest naruszana, a nie Polski - tępe pisowskie JAGORY z GW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje