Dzięki "reformie" PiS-u zabraknie tysięcy miejsc w przedszkolach. Tylko w Łodzi dla ok. 3 tys. trzylatków

13.01.2016 17:55
Dzieci z przedszkola miejskiego nr 2 w Toruniu

Dzieci z przedszkola miejskiego nr 2 w Toruniu (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

1. Samorząd w Łodzi: W przedszkolach zabraknie miejsc dla ok. 3 tys. trzylatków
2. To efekt pozostania w przedszkolach sześciolatków
3. Podobna sytuacja panuje w innych miastach
4. Rusza akcja zachęcająca rodziców do posyłania dzieci do szkoły w wieku 6 lat

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W tym roku do łódzkich przedszkoli przyjęto 600 dzieci w wieku 2,5 lat. W nowym roku szkolnym rodzice 2,5-latków będą mogli tylko pomarzyć, aby ich pociechy zostały przyjęte do miejskich przedszkoli, bo zabraknie dla nich miejsc. Czy rządy PiS mają polegać na całkowitej destrukcji systemu edukacji przedszkolnej, która została wypracowana przez lata? - pytała na konferencji wiceprzewodnicząca łódzkiej Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD).

Jak podała radna, w Łodzi w nowym roku przedszkolnym planuje się przyjęcie do placówek ok. 2,9 tys. dzieci. - W tej grupie 1,8 tys. to przedszkolaki w wieku 4-6 lat. Obecnie w Łodzi zameldowanych jest ok. 5,5 tys. trzylatków. Łatwo obliczyć, że dla prawie 3 tys. dzieci może zabraknąć miejsc w łódzkich przedszkolach - dodała.

Podobnego chaosu można się spodziewać m.in. w Warszawie, o czym pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza".

W ubiegłym roku, po wstępnej rekrutacji do przedszkoli, w miejskich placówkach pozostało ok. 600 wolnych miejsc. Władze Łodzi zachęcały wówczas do wysyłania do nich dzieci 2,5-letnich - wielu rodziców skorzystało z oferty, przedszkola planowały kontynuację przyjmowania młodszych dzieci.

"Będziemy zachęcać do posyłania dzieci do szkół w wieku sześciu lat"

Zgodnie z przyjętą w styczniu znowelizowaną ustawą o systemie oświaty dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po obligatoryjnym rocznym przygotowaniu przedszkolnym. Zdaniem inicjatora akcji "Miasto szkół dla maluchów" wiceprezydenta Łodzi Tomasza Treli, jeśli sześciolatki pozostaną w przedszkolach, to w miejskich placówkach na pewno zabraknie miejsc dla dzieci najmłodszych - w wieku 2,5-3 lat.

- W ramach akcji będziemy zachęcać do posyłania dzieci do szkół w wieku sześciu lat i wykorzystywania stworzonej specjalnie na ich potrzeby infrastruktury dostosowanej do wymogów ustawy wprowadzonej przez poprzedni rząd. Miasto wydało ponad 5 mln zł na dostosowanie sanitariatów do potrzeb sześciolatków i 550 tys. zł na doposażenie szkół - podkreśliła radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD).

Akcję popiera łódzki oddział ZNP. - Będziemy gorąco zachęcać rodziców dzieci sześcioletnich, które korzystały z opieki przedszkolnej bądź mają pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby wysyłali je do pierwszej klasy. Szkoły łódzkie są przygotowane do ich przyjęcia; będą dni otwarte i namawiamy rodziców do zobaczenia, jak szkoły wyglądają - mówił prezes łódzkiego ZNP Marek Ćwiek.

W łódzkich szkołach ubędzie ok. 200 klas pierwszych. Nauczyciele stracą pracę?

Z wyliczeń ZNP wynika, że niepójście do szkoły sześciolatków spowoduje, że w łódzkich szkołach ubędzie ok. 200 klas pierwszych. - Ok. 130 nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego może stracić pracę. To ogromny problem, bo ci ludzie na pewno nie znajdą pracy w zawodzie - podkreślił Ćwiek.

W ramach akcji samorządowców w łódzkich szkołach 6 lutego odbędą się dni otwarte, w trakcie których rodzice będą mogli poznać warunki stworzone dla sześciolatków. Wiceprezydent planuje także włączenie do akcji przedszkoli oraz nakręcenie spotów z udziałem rodziców, których dzieci rozpoczęły swoją edukację szkolną w wieku sześciu lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • helena44_44

  Oceniono 65 razy 45

  W mojej szkole sześiolatki radzą sobie świetnie, mam też uczniów w szóstej klasie, którzy poszli do szkoły w wieku 6 lat i są najlepsi w klasie. Dzieci są chętne do nauki, ciekawe świata, więc bez problemów mogą zacząć szkołę w wieku 6 lat

 • tece92a

  Oceniono 48 razy 30

  Brawo Łódż; na mapie,w miejscu,gdzie leży Wasze miasto - Elbanowski wypalił papierosem dziurę.

 • jantos51

  Oceniono 16 razy 16

  Pisiory mają się dobrze, kaczorek ma samochód służbowy, kierowcę i ochronę i miesięcznicę a reszta niech się martwi

 • yosemitesam

  Oceniono 25 razy 13

  Tępe zakompleksione pisdzielstwo odrywa się na platformie, nie zdając sobie nawet sprawy, że na złość robią przede wszystkim dzieciakom i ich rodzicom. Reforma cyklu nauczania to nie regulacja stóp procentowych, to wiele bardziej skomplikowana i rozłożona w czasie operacja, ale te tłuki zaślepione nienawiścią do PO tego nie ogarniają.

 • tomtom0

  Oceniono 24 razy 10

  Decydenci pisowcy nie mają pojęcia o metodach nauczania początkowego w szkołach /natomiast ci którzy mają pojęcie to wazeliniarze/. W pierwszej klasie dzieci uczą się w dużej części w formie zabawowej.

 • alabama8

  Oceniono 9 razy 9

  No i wam Elbanowscy uratowali maluchy.
  Nie chcieliście 6-cio latków w szkołach? Będziecie mieć 4-ro latki w domach - bo w przedszkolach nie ma miejsc, a szkolne sale będą stały puste.

 • genia50

  Oceniono 8 razy 6

  A co bedzie jak nastapi w Polsce "baby boom"?Skad wtedy miejsca w przedszkolach?Chyba,ze autorami tegoż maja byc bezrobotni,ktorzy beda siedziec w domu i nianczyc dzieci.To chyba dobrze,gdy sa dzieci i potrzeba przedszkoli,tak slysze od dawna.Ale w dzieci tez trzeba inwestować i tworzyc infrastrukturę,a nie tylko oszczedzac i przesuwac,żeby bylo jak najtaniej.

 • drakoboy

  Oceniono 10 razy 6

  I o to właśnie PiSowi chodzi. Jak braknie miejsc w przedszkolach dla najmłodszych dzieci to ich matki będą musiały opiekować się nimi w domach a tym samym zrezygnować z pracy. To uderzenie w kobiety bo wedle katolickiej mentalności kobieta ma zajmować się domem i dziećmi a nie pracą. No i wygodnie będzie rządzić biednymi siedzącymi w domach ludźmi, których egzystencja jest uzależniona od państwowych dotacji i zasiłków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje