Dzięki "reformie" PiS-u zabraknie tysięcy miejsc w przedszkolach. Tylko w Łodzi dla ok. 3 tys. trzylatków

13.01.2016 17:55
Dzieci z przedszkola miejskiego nr 2 w Toruniu

Dzieci z przedszkola miejskiego nr 2 w Toruniu (Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta)

1. Samorząd w Łodzi: W przedszkolach zabraknie miejsc dla ok. 3 tys. trzylatków
2. To efekt pozostania w przedszkolach sześciolatków
3. Podobna sytuacja panuje w innych miastach
4. Rusza akcja zachęcająca rodziców do posyłania dzieci do szkoły w wieku 6 lat

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- W tym roku do łódzkich przedszkoli przyjęto 600 dzieci w wieku 2,5 lat. W nowym roku szkolnym rodzice 2,5-latków będą mogli tylko pomarzyć, aby ich pociechy zostały przyjęte do miejskich przedszkoli, bo zabraknie dla nich miejsc. Czy rządy PiS mają polegać na całkowitej destrukcji systemu edukacji przedszkolnej, która została wypracowana przez lata? - pytała na konferencji wiceprzewodnicząca łódzkiej Rady Miejskiej Małgorzata Niewiadomska-Cudak (SLD).

Jak podała radna, w Łodzi w nowym roku przedszkolnym planuje się przyjęcie do placówek ok. 2,9 tys. dzieci. - W tej grupie 1,8 tys. to przedszkolaki w wieku 4-6 lat. Obecnie w Łodzi zameldowanych jest ok. 5,5 tys. trzylatków. Łatwo obliczyć, że dla prawie 3 tys. dzieci może zabraknąć miejsc w łódzkich przedszkolach - dodała.

Podobnego chaosu można się spodziewać m.in. w Warszawie, o czym pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza".

W ubiegłym roku, po wstępnej rekrutacji do przedszkoli, w miejskich placówkach pozostało ok. 600 wolnych miejsc. Władze Łodzi zachęcały wówczas do wysyłania do nich dzieci 2,5-letnich - wielu rodziców skorzystało z oferty, przedszkola planowały kontynuację przyjmowania młodszych dzieci.

"Będziemy zachęcać do posyłania dzieci do szkół w wieku sześciu lat"

Zgodnie z przyjętą w styczniu znowelizowaną ustawą o systemie oświaty dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku siedmiu lat, po obligatoryjnym rocznym przygotowaniu przedszkolnym. Zdaniem inicjatora akcji "Miasto szkół dla maluchów" wiceprezydenta Łodzi Tomasza Treli, jeśli sześciolatki pozostaną w przedszkolach, to w miejskich placówkach na pewno zabraknie miejsc dla dzieci najmłodszych - w wieku 2,5-3 lat.

- W ramach akcji będziemy zachęcać do posyłania dzieci do szkół w wieku sześciu lat i wykorzystywania stworzonej specjalnie na ich potrzeby infrastruktury dostosowanej do wymogów ustawy wprowadzonej przez poprzedni rząd. Miasto wydało ponad 5 mln zł na dostosowanie sanitariatów do potrzeb sześciolatków i 550 tys. zł na doposażenie szkół - podkreśliła radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD).

Akcję popiera łódzki oddział ZNP. - Będziemy gorąco zachęcać rodziców dzieci sześcioletnich, które korzystały z opieki przedszkolnej bądź mają pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, aby wysyłali je do pierwszej klasy. Szkoły łódzkie są przygotowane do ich przyjęcia; będą dni otwarte i namawiamy rodziców do zobaczenia, jak szkoły wyglądają - mówił prezes łódzkiego ZNP Marek Ćwiek.

W łódzkich szkołach ubędzie ok. 200 klas pierwszych. Nauczyciele stracą pracę?

Z wyliczeń ZNP wynika, że niepójście do szkoły sześciolatków spowoduje, że w łódzkich szkołach ubędzie ok. 200 klas pierwszych. - Ok. 130 nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego może stracić pracę. To ogromny problem, bo ci ludzie na pewno nie znajdą pracy w zawodzie - podkreślił Ćwiek.

W ramach akcji samorządowców w łódzkich szkołach 6 lutego odbędą się dni otwarte, w trakcie których rodzice będą mogli poznać warunki stworzone dla sześciolatków. Wiceprezydent planuje także włączenie do akcji przedszkoli oraz nakręcenie spotów z udziałem rodziców, których dzieci rozpoczęły swoją edukację szkolną w wieku sześciu lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (208)
Dzięki "reformie" PiS-u zabraknie tysięcy miejsc w przedszkolach. Tylko w Łodzi dla ok. 3 tys. trzylatków
Zaloguj się
 • wycienty

  0

  PO chciało lepiej. jakby wysłali do szkół czterolatki to i dwulatka by dało rade do przedszkola upchnąć. Ba! Nawet roczniak by się załapał

 • nezu-chan

  0

  Mam dziecko w przedszkolu publicznym 4latka. Myślałam o tym, żeby jakoś go odraczać i nie wysyłać do szkoły w wieku 6 lat. I niby powinno mi wszystko pasować. Zostanie w przedszkolu rok dłużej, akurat będzie rok po zamieszaniu i zmianach i może będzie w miarę normalnie. Ale jakoś myślę o rodzicach trzylatków, o tym co przeżywają teraz i stwierdzam, że to wcale nie jest dobra zmiana. Nie można by odkręcać tego stopniowo i powoli? A przede wszystkim z planem, wyliiczając ile miejsc i gdzie - liczba dzieci 3letnich i 6letnich to powszechnie dostępna informacja przecież.

 • adam1967r

  Oceniono 3 razy -1

  Dobra zmiana . Dla Polaków ciemniaków . Dla normalnych koszmarny sen

 • moontravel

  0

  Rozdają 500zł a potem rodzicu radź se sam. Ani miejsca w przedszkolu, ani bezpłatnych podręczników ani tanich ubranek i jedzenia... Te 500zł to nic nie da jeśli dla dziecka nie ma miejsca w przedszkolu a na prywatne te 500zł nie starczy.

 • sruba_rzymska

  Oceniono 1 raz 1

  Gazeta w dalszym ciągu blokuje możliwość komentowania artykułów o uchodźcach, dlatego proponuję wpisywanie komentarzy na ten temat pod wszystkimi innymi artykułami! Szlak może człowieka trafić, jak czyta o autokarze z dziećmi obrzuconym kamieniami przez "imigrantów" (jedno z dzieci dostało ataku epilepsji) i nie może tego skomentować! Gdyby takiego czynu dopuściła się jakakolwiek grupa Europejczyków, czy również nie wolno by było tego komentować? Chyba pora się opamiętać!

 • ltte

  Oceniono 2 razy 2

  Z tego artykułu wynikają dwie sprawy.
  Pierwsza, jak bardzo nie radzą sobie władze miast, gmin, samorządy.
  Druga, jak bardzo te nieradzące sobie jednostki chciałyby bezpardonowo ingerować w prawo rodziców do wychowywania swoich dzieci.

 • fctheduck

  Oceniono 5 razy -1

  Aktywność pisdzielskich trolli nadal wysoka, czyli pis szufluje państwową kasę i ładuje w intrernetowy hejt.

 • fctheduck

  Oceniono 7 razy -1

  Bo Elbanowscy to k...a tacy eksperci jak cała reszta w pisie. To teraz macie 'dobrą zmianę' i kombinujcie co zrobić z dziećmi. Proponuję zrezygnować z pracy. PiS-da wam 500 pln.

 • 1pirat2

  Oceniono 5 razy 3

  Pierwsze (dobre) zmiany, które obiecał nam PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje