Będzie I faza procedury kontroli praworządności wobec Polski. KE zakończyła debatę

13.01.2016 11:17
1. KE uruchomiła procedurę monitorowania praworządności w Polsce
2. Powód? Kontrowersje wokół przyjęcia ustaw o TK oraz radiofonii i telewizji
3. W KE nie było żadnych różnic w sprawie rozpoczęcia procedury
4. Decyzja o zastosowaniu procedury to pierwszy taki przypadek w historii UE

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Komisja Europejska zdecydowała o przeprowadzeniu wstępnej oceny sytuacji wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym w ramach unijnej procedury państwa prawa - oświadczył wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans. - Rządy prawa to jedna z naszych fundamentalnych wartości. Wyrażaliśmy obawy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce - mówił, podkreślając, że działania podjęte przez nowo wybrany parlament w Polsce wpływają na funkcjonowanie TK.

- Chcemy ocenić dogłębnie sytuację bez przesądzania o kolejnych możliwych krokach i upewnić się, że rządy prawa będą respektowane. Naszym celem jest racjonalne rozwiązanie problemów z Polską, a nie oskarżanie czy wdawanie się w polemikę - zastrzegł.

Timmermans skierował już do polskich władz list z zaproszeniem do dialogu w tej sprawie. Polityk zapowiedział też, że w każdej chwili jest gotowy udać się do Warszawy, by o tym porozmawiać. KE ma wrócić do dyskusji o sytuacji w Polsce w połowie marca.

Co dalej?

Pierwszym krokiem KE będzie teraz ocena, czy istnieją sygnały "systemowego zagrożenia" dla rządów prawa w Polsce . Tutaj Komisja oprze się na opinii Rady Europy, a dokładnie Komisji Weneckiej, która ma ocenić zmiany w polskiej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Temat Polski nie był ani jedynym, ani pierwszym punktem spotkania komisarzy. Obrady zaczęli oni od sprawy kryzysu uchodźczego. KE zajmie się też m.in. podsumowaniem pierwszych miesięcy funkcjonowania Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, prawami socjalnymi, a także przeprowadzi dyskusję o przyznaniu Chinom statusu kraju o gospodarce rynkowej.

Celem kontroli praworządności jest dogłębne sprawdzenie, czy w danym kraju przestrzegane są zasady państwa prawa oraz ewentualna korekta w przypadku wykrycia łamania reguł demokracji. Procedura może zakończyć się zawieszeniem prawa kraju członkowskiego do głosowania w Radzie UE. Więcej o kontroli praworządności TUTAJ.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (1507)
Zaloguj się
 • linulina

  Oceniono 348 razy 230

  I bardzo dobrze, może naczelnik zauważy, że nie działa w próżni i łamanie demokracji w Polsce widzi cały świat. Nistety, za dzialania jarusia i jego marionetek zapłacą wszyscy Polacy

 • pietrek1960

  Oceniono 337 razy 171

  Pisowski troll, to nieudacznik życiowy, najczęściej bezrobotny sfrustrowany matoł,któremu w życiu nie wyszło, bo jest nieporadny życiowo, nie zdążył na pociąg zwany rozwojem Polski i teraz psioczy na PO. A jako że do roboty nic nie ma to pisze te bzdurne komentarze za które dostaje prawdziwie godne wynagrodzenie na poziomie 0,01 zł za jeden post.Tak Wam Pis daje zarabiać ,A wy dalej miejcie te klapy na oczach i idzcie ślepo za Waszym Panem Kaczyńskim, a on będzie śmiał się z Was matoły, jacy w durni i naiwni .

 • seven-of-nine

  Oceniono 242 razy 116

  "Chcemy upewnić się, że rządy prawa będą respektowane" Timmermans jesteś nadzieją na to że polandia pisowska nie wyląduje w kręgu cywilizacyjnym korei północnej, białorusi i sowietów!!!!

 • hanklo

  Oceniono 174 razy 116

  A co jest z suflerem ?, Czy on ma kontakt z Panią Premier??. Czy sufler będzie rozmawiać przez telefon czy tez być może siedzi już ( albo stoi) pod stołem?. Czy sufler już się obudził?.Oto są pytania w tak ważnej kwestii.

 • timekiller

  Oceniono 81 razy 47

  I bardzo dobrze! Skoro Psychopaci i Szaleńcy nie potrafią się zachować przyzwoicie i praworządnie, nie szanując żadnych reguł i autorytetów poza JK i wielebnym z Torunia to może musi popłynąć mocny głos z Unii. Niestety dla tych Psujów Państwa i całej rzeszy ich wazeliniarzy i tak nic nie dotrze. W ramach całego wachlarza profitów, stołków jaki im się teraz nadarzył i dla łaskawego spojrzenia Prezesa zrobią każdą głupotę i świństwo!

 • wujek_samo_bro

  Oceniono 56 razy 42

  To świetna dla PiS-u wiadomość - wszak "prawdziwa cnota krytyk się nie boi!" ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje