Będzie kontynuacja kultowego programu "Sonda"? Chce tego dyrektor TVP2

13.01.2016 09:34
Fragment odcinka

Fragment odcinka "Sondy" (Fot. Youtube.com/mkpl2006)

Maciej Chmiel, nowy dyrektor TVP2 chce, żeby jego stacja była bardziej misyjna i inteligencka. Rozważa powrót programu przypominającego słynną "Sondę".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- To dobry projekt, chciałbym rozwinąć. Moglibyśmy zobaczyć, co było przewidywane przez autorów "Sondy" w roku 1980 jako rzeczywistość roku 2016, skonfrontować to z teraźniejszością, po czym wysłać taki list w butelce do następnej generacji, czyli opowiedzieć o naszych wyobrażeniach tego, co będzie za 35 lat - mówił Chmiel w Tok Fm.- Powinniśmy zwrócić większą uwagę na programy, które określamy umownie misyjnymi, tak żeby przestały być umowne, a stały się czymś naturalnym - podkreślał Chmiel.

Dwójka jest programem inteligenckim, obliczonym na kontakt widza z kulturą, sztuką, dobrze zrobionym serialem. To 95 proc. naszych aktywności i chciałbym się na tym skupić -zapowiedział.

"Sceptyk" kontra "entuzjasta"

"Sonda" była popularnonaukowym program nadawanym przez Telewizję Polską w latach 1977-1989. Prowadzili go Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. Obaj zginęli w wypadku samochodowym w 1989 r. Po ich śmierci zakończono emisję programu.

O popularności "Sondy" zadecydowała jej przystępna formuła. Prowadzący swobodnie rozmawiali nauce i nowinkach technicznych, nie zanudzając czytelnika skomplikowanymi teoriami. Jeden z nich wcielał się w rolę "sceptyka", a drugi "entuzjasty".Dodatkowo program uatrakcyjniały oryginalne scenografie, felietony filmowe i proste eksperymenty wykonywane przez prowadzących w studiu. Do dziś wielu widzów uważa "Sondę" za niedościgniony wzór programu naukowego.

Na antenie ukazało się ponad 500 odcinków programu, jednak wiele taśm zostało bezpowrotnie zniszczonych.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (188)
Zaloguj się
 • sunim

  Oceniono 49 razy 49

  Będzie trudno, choć pomysł by wracać do takich rzeczy mi się podoba.

 • kastoripollux

  Oceniono 57 razy 43

  Ciarki idą jak ogląda się czołówkę. To był wspaniały program, na który czekało się cały tydzień od czwartku do czwartku. Szokiem była wiadomość o śmierci jego twórców. Pamiętam jak Bogumiła Wander płakała informując widzów o tej tragedii.
  Nie uda się jednak wskrzesić tego programu. Dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. To były inne czasy. W sondzie pokazywali jak wygląda normalny świat. U nas to traktowało się jako sf. Sonda - okno na świat w komunie.
  To był fantastyczny program popularnonaukowy, Teraz są inne możliwości i chyba nic z tego nie wyjdzie, chociaż trzymam kciuki za ponowny sukces. I jeszcze jedno - gdyby tylko do takich zmian PiS się ograniczył to nie wtopi na przejęciu telewizji, której z powodu durnych seriali nie da się już oglądać. Kurski jednak nie wróży dobrze tej instytucji. Cham, gbur i ignorant nie zrobi nic dobrego dla firmy, którą przejął. To będzie narzędzie PiS-u do permanentnej indoktrynacji religijno-politycznej.

 • mozart

  Oceniono 34 razy 34

  Nie ma juz takich ludzi jak Kurek i Kaminski, bo nikt nie potrafi spokojnie argumentowac swoich racji pozostawiajac decyzje widzowi.

 • maciejasjmj

  Oceniono 38 razy 20

  "Dwójka jest programem inteligenckim, obliczonym na kontakt widza z kulturą, sztuką, dobrze zrobionym serialem."

  Pan chyba inny program niż ja ogląda... zwłaszcza w kwestii seriali.

 • kretu23

  Oceniono 24 razy 12

  Tomek Pyć nie żyje, a mój tato, jeden z kierowników produkcji .... To było jego życie. Żyje Sondą do dziś

 • wolny.kan.gur

  Oceniono 8 razy 8

  Sondy sklonować się nie da, Kurek z Kamińskim byli nie do zastąpienia. Ale może uda się zachować chociaż coś z jej ducha - trzymam kciuki.
  I nikt mnie nie przekona że "Rolnik szuka żony" to właściwy kierunek w telewizji publicznej, taki syf niech zostanie skonsumowany przez widzów Polsatu albo TVNu.

 • rulz007

  Oceniono 14 razy 6

  super pomysł. tylko gdzie znaleźć takich ludzi? to nie może być celebryta z przypadku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje