"USA są wciąż najsilniejszym krajem na świecie". Ostatnie orędzie Obamy o stanie państwa

13.01.2016 07:46
Prezydent USA Barack Obama

Prezydent USA Barack Obama (Fot. EVAN VUCCI / AP Photo)

1. Barack Obama wygłosił ostatnie orędzie o stanie państwa
2. Amerykański prezydent przyznał, że istnieje zagrożenie ze strony IS
3. Jak zaznaczył, organizacja stanowi zagrożenie i musi zostać zniszczona
4. Obama zastrzegł jednak, że "walka z dżihadystami to nie III wojna światowa"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W nocy z wtorku na środę czasu polskiego amerykański przywódca wygłosił przed obiema izbami Kongresu ostatnie w swojej kadencji orędzie o stanie państwa. - Stany Zjednoczone wciąż są najsilniejszym krajem na świecie - przekonywał. Obama przypomniał też, że USA wydają na wojsko więcej niż osiem kolejnych państw razem wziętych, a kiedy tylko pojawia się jakiś międzynarodowy problem, "ludzie na całym świecie nie zwracają się ku Pekinowi czy Moskwie, ale do nas".

1. Problem tzw. Państwa Islamskiego

- Zarówno Al-Kaida, jak i IS stanowią zagrożenie dla ludzi, bo zaledwie garstka terrorystów, którzy nie cenią życia, w tym własnego, może dokonać wiele szkód - mówił prezydent. Obama przestrzegł jednak, by nie popadać w histerię i nie określać walki z IS trzecią wojna światową, bo tylko czyni się tym dżihadystom przysługę.

- Oni nie zagrażają naszej narodowej egzystencji. To narracja, jaką chcą rozpowszechniać; to narzędzie propagandy wykorzystywane w rekrutacji - mówił.

2. Zniesienie embarga wobec Kuby

Prezydent zaapelował też do Kongresu o zniesienie embarga gospodarczego wobec Kuby i zamknięcie kontrowersyjnego więzienia w bazie Guantanamo. - Jest kosztowne, zbędne i służy jedynie jako narzędzie rekrutacji dla naszych wrogów - mówił. Zamknięcie więzienia to obietnica wyborcza Obamy sprzed 8 lat.

3. Walka ze zmianami klimatu

- Walka ze zmianami klimatycznymi jest szansą dla amerykańskiej gospodarki - przekonywał Obama. Prezydent podkreślił, że tego typu działania otwierają ogromne możliwości dla amerykańskich firm, które będę mogły produkować i sprzedawać "energię przyszłości".

- Od stanu Iowa po Teksas energia uzyskiwana z siły wiatru jest tańsza od zanieczyszczającej środowisko energii konwencjonalnej - mówił.

4. USA znajdą lekarstwo na raka

Obama zapowiedział również, że jego kraj podejmie jeszcze większe wysiłki, by znaleźć lekarstwo na raka. Amerykański przywódca oświadczył, że na czele misji wspomagającej naukowców z Narodowego Instytutu Zdrowia USA stanie wiceprezydent Joe Biden. - Dla wszystkich bliskich, których zabrała choroba, dla rodzin, które możemy uratować; zróbmy Amerykę krajem, który może pokonać raka raz na zawsze - zaapelował.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (109)
Zaloguj się
 • sunim

  Oceniono 33 razy 19

  Po ataku hord arabów i murzynów na Europę Amerykanie jakby trochę odżyli

 • tupolew71

  Oceniono 18 razy 2

  A jak wiadomo liczy się siła, a nie demokracja. Tylko silny może kreować rzeczywistość. Słaby może sobie poszczekać

 • 1group

  Oceniono 9 razy 1

  Murzyn się rozszalał i rozmarzył.

 • Robert J

  Oceniono 39 razy 1

  Dajcie Obamie jeszcze jedną kadencję, a USA utracą rolę najsilniejszego. To mięczak, którego działania nie różnią się niczym od działań polityków UE. Jakby jedną szkołę kończyli :)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 7 razy 1

  III wojnę światową przypomina zupełnie inny konflikt, który obecnie się toczy, ale on też III wojną światową nie jest.

  To tylko drobna dogrywka do Zimnej Wojny, tak dla formalności, bo jednej ze stron, zupełnie bezpodstawnie, wydaje się, że Zimnej Wojny nie przegrała.

 • ksks3

  Oceniono 11 razy 1

  "Wciąż jeszcze najsilniejsi" - ale już nie długo.
  Potencjał ekonomiczny , naukowy i demograficzny pokazuje że palmę pierwszeństwa mogłaby przejąć Zjednoczona Europa. Niestety partykularne interesy narodowe i brak politycznej wizji sprowadzają Europę na margines polityki światowej.
  Teraz czas na Azję.
  Trudno będzie Europejczykom nauczyć się mentalności azjatyckiej, ale dla słabych i głupich nie ma innego wyjścia. Kultura europejska stanie się za sto lat tylko elementem historii jak inne wymarłe kultury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje