Orędzie premier Szydło: "Zmiany są trudne do zaakceptowania". I dodaje: "Nie zrezygnujemy z naprawy państwa"

12.01.2016 21:45
1. Premier Beata Szydło we wtorek wieczorem wygłosiła orędzie
2. Mówiła w nim o zmianach, które wprowadza Prawo i Sprawiedliwość
3. Poruszyła też temat pozycji Polski w Europie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Szydło wygłosiła we wtorek wieczorem orędzie transmitowane m.in. w TVP. Powiedziała w nim, że jej rząd chce, aby nie tylko polska gospodarka rozwijała się dynamicznie, ale żeby z owoców tego sukcesu mogli korzystać wszyscy Polacy, a nie tylko wybrane grupy.

Wiele o zmianach

"Zmiany, które wprowadzamy, są dla wielu sfer, także za granicą, trudne do zaakceptowania, bo naruszają ich interesy, ale nie zrezygnujemy z naprawy państwa" - mówiła we wtorkowym orędziu premier Beata Szydło.

Apelowała też do opozycji, by własne sprawy rozwiązywać w kraju. Cieszę się, że cała opozycja jest w obliczu zagrożenia gotowa stanąć ramię w ramię z rządzącymi - dodała.

"Zmiany, które wprowadzamy, są dla wielu wpływowych sfer, także poza granicami naszego kraju, trudne do zaakceptowania, przede wszystkim dlatego, że naruszają ich interesy, ograniczają wpływy. Do tej pory wiele zagranicznych firm, banki i sieci hipermarketów płaciły niewspółmiernie niskie podatki, w niewielkim stopniu dzieliły się z Polakami zyskami ze swojej działalności. Zmieniamy to" - zadeklarowała premier.

Praca nad projektami

"Rząd PiS jest dzisiaj atakowany z tego powodu, właśnie dlatego, że nasz program realizujemy skutecznie i z determinacją. Spodziewaliśmy się oporu i ataku pewnych środowisk, ale nie poddamy się; nie zrezygnujemy z naprawy państwa" - dodała.

Premier powiedziała, że przez osiem tygodni działania rządu rozpoczęto realizację programu, zapowiadanego przez PiS w kampanii wyborczej.

"Poprawiamy sytuację w mediach publicznych, przywróciliśmy rodzicom prawo do decydowania o edukacji sześciolatków, szybko wprowadzamy program wsparcia dla rodzin '500 złotych na dziecko', uruchomiliśmy procedury związane z podatkiem dla banków i hipermarketów" - wymieniała Szydło.

Dodała, że jej rząd pracuje nad projektami dotyczącymi darmowych leków dla seniorów po 75. roku życia, podwyższenia minimalnej stawki godzinowej za pracę. Chwaliła swoją ekipę za "skończenie z zawstydzającą państwo procedurą odbierania rodzinom dzieci z powodu biedy". Powołaliśmy Radę ds. Innowacyjności oraz rozpoczęliśmy debatę w radzie Dialogu Społecznego - mówiła.

"Własne sprawy należy rozwiązywać samodzielnie"

Premier nawiązała do wtorkowego spotkania z szefami klubów parlamentarnych poświęconemu polityce zagranicznej. "Razem musimy potępić wypowiedzi zagranicznych polityków, którzy używając nieprawdziwych, wyolbrzymionych tez, godzą w autorytet naszego państwa" - podkreśliła Szydło. Jak powiedziała, zwróciła się do wszystkich liderów partii o "wspólne powstrzymanie takich złych praktyk".

"Spierajmy się, ale tu, w kraju. Nasza demokracja działa. Polska to praworządny, wolny kraj. Jeśli opozycja chce, niech protestuje, nawet wychodzi na ulice, jej prawo. Jeśli chce merytorycznie dyskutować, tym bardziej jesteśmy na to gotowi i otwarci, taki dialog jest Polsce potrzebny" - mówiła premier. "Jestem przekonana, że porozumienie wokół takich najważniejszych dla naszego państwa kwestii jest możliwe" - dodała.

"Nasza historia uczy nas tego, żeby własne sprawy rozwiązywać samodzielnie, w naszym polskim domu. Kiedy włączały się inne kraje, zawsze przynosiło to negatywne skutki" - mówiła.

Mowa o "silnej Polsce"

Premier zwróciła uwagę, że obecna sytuacja w Europie jest trudna, m.in. ze względu na kwestie imigrantów. "Nasi zachodni sąsiedzi zmagają się z poważnymi kłopotami wynikającymi ze swojego wcześniejszego podejścia do polityki imigracyjnej. Dziś w UE toczy się spór, który może mieć wpływ na bezpieczeństwo Polaków, to dyskusja o tym, czy nasz spokój i styl życia zostanie zachowany, czy zostanie zburzony tak, jak ma to miejsce w wielu krajach zachodniej Europy" - powiedziała premier Szydło.

Szydło podkreśliła, że jej rząd buduje regionalną pozycję i siłę Polski. "Wzmacniamy nasze relacje z Grupą Wyszehradzką, chcemy być architektem i liderem tego dobrego sojuszu, chcemy mieć znaczący głos przy decyzjach UE, bo będą one dotyczyć rzeczy strategicznej, jaką jest bezpieczeństwo Polaków" - powiedziała.

Szefowa rządu podkreśliła, że Polska jest nowoczesnym, silnym, suwerennym państwem w sercu zjednoczonej Europy. "Przynależność do UE to wielka wartość, ale nasza pozycja w Europie w dużej mierze zależy od nas, silna Polska w Europie to nasz wspólny cel i nasza wspólna odpowiedzialność" - podkreśliła szefowa polskiego rządu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (964)
Orędzie premier Szydło: "Zmiany są trudne do zaakceptowania". I dodaje: "Nie zrezygnujemy z naprawy państwa"
Zaloguj się
 • przyganiacz

  0

  Orędzie premier Szydło: "Nie zrezygnujemy z naprawy państwa"

  Każdy szewc musi wiedzeć jak należy używać szydła przy naprawie butów. Jeśli nie wie, a tylko chce naprawiać, lepiej niech się za to nie bierze, bo tylko spieprzy. Dotyczy to także premier polskiego rządu. Przed rozpoczęciem napraw należałoby spisać to, co jest zepsute i poddać tę listę pod osąd publiczny. A PiS rozpoczął od psucia tego, co było dobre, bo mu podobno mogo przeszkadzać w realizacji obiecanek wyborczych, choć niczego jeszcze do końca nie doprowadził, a nawet porządnie nie zaczął...

 • Hanna Zaczek

  0

  a czy Maciarewicz z Fotygą jadąc do Stanów w sprawie TU154 nie naruszał naszego wizerunku POLSKI na arenie miedzynarodowej???

 • Janek Kos

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo Pani Premier. Tylko tak dalej. Kochamy PiS za to, że obnaża bez skrupułów tych szczekających złodziei. Niech sobie psy szczekają a karawana niechaj jedzie dalej.

 • lob1

  Oceniono 13 razy -13

  Co naprawiać,wszystko jest w porządku,tylko koryto mogłoby być wymyte,wydezynfekowane i oczyszczone z różnych gnid i nierobów,którzy za nasze pieniądze siedzą i pierdzą w stołek.Reszta jest dobra.Kraj się rozwija,tylko trzeba by dobrego gospodarza,nie takiego co tylko chce się zemścić,ale chce być prawdziwym patriotą.Nie wiem czy tacy istnieją w Polsce.

 • awers777

  Oceniono 12 razy -12

  naprawa państwa ala naprawa Rosji przez Lenina. Rozpi....ć wszystko, podporządkować wszystkie nowo tworzone instytucje bolszewikom, przejąc wszystkie media a zwłaszcza kino, wszędzie wprowadzić etatyzm, zlikwidować samorządność. Piękna perspektywa dla Polski

 • obywatel_nienumerowanej_rp

  Oceniono 15 razy -13

  przetłumaczyła, z piSSlamskiego na nasze, znaczenie zrujnowania polskiej polityki, gospodarki, pozycji na arenie międzynarodowej, roli w Europie, poddaństwo wobec kościelnego szamba i kremlowskiej szui, zbratanie się z węgierskim kretynem i grzebanie w smoleńskim bagnie?

  bo po co innego miałaby wygłaszać "orędzie"?
  i do kogo gadała? do 18% oczadziałych, zzombiałych moherów i goowniarstwa otumanionego przez katechetów-pedofilów?

 • halirod

  Oceniono 18 razy -14

  Ja myślałam,że takie brednie to tylko Trwam puszcza na swojej antenie a zapomniałam ,że teraz mamy TVP TRWAM na wszystkich kanałach. Ciekawe czy puszczą wywiad z biskupem Pieronkiem co na nich suchej nitki nie zostawia.

 • halirod

  Oceniono 18 razy -14

  My chyba żyjemy w innym kraju niż pani Szydło. Co ona chrzani ? Jakie dobre zmiany? Jak by były dobre to by sie nie musiały siłą po nocach odbywać i ludzie wyszliby na ulicę je chwalić. A jak na razie to idą na ulice , bo się wstydzą za to co PiS robi i przeciw temu protestują. Komentarze Polakom nie szkodzą tylko wasze rządy nie liczące się z Konstytucją ., nie wykonujące postanowień Trybunału i wasz prezydent przekraczający swoje uprawnienia , uwalniając od kary kumpla i nie odbierając przysięgi od legalnie wybranych 3 sędziów a odbierając od wybranych wbrew prawu. To szkodzi Polsce. Wstyd i żenada. Jak można tak stanąć i bredzić od rzeczy.

 • magdolot

  Oceniono 7 razy -3

  Pierdu, pierdu, a walizka sama skacze po peronie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje