"Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie". Polityczne aluzje na Paszportach "Polityki"

12.01.2016 20:32
Piotr Gliński i Jerzy Baczyński

Piotr Gliński i Jerzy Baczyński (Fot. Gazeta.pl)

Polityka zdominowała galę wręczenia Paszportów tygodnika "Polityka". - Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie - mówił do reżysera Roberta Glińskiego podczas gali Paszportów "Polityki" naczelny tygodnika, Jerzy Baczyński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ostro jadą. Grażyna Torbicka i naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński od początku nawiązują do słabej sytuacji politycznej - relacjonuje nasz reporter Tomasz Golonko. - Cieszymy się, że jeszcze są z nami widzowie TVP - mówiła Grażyna Torbicka. A Baczyński stwierdził:

- Przeważnie lożę honorową tworzyli politycy, ale ostatnio za bardzo interesują się kulturą, dlatego mała zmiana. W tym roku są to sami twórcy - mówił naczelny ''Polityki'' i wśród wspomnianych gości wymienił reżysera Roberta Glińskiego: - Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie - podkreślił Baczyński. [w pierwotnej wersji tekstu znalazł się błędny cytat z tego przywitania, za który przepraszamy - redakcja Gazeta.pl].

Widzowie witali polityczne aluzje brawami. W pewnym momencie nagrodę odebrał reżyser filmu "Intruz". Stwierdził, że jest imigrantem, ale myśli i mowi po polsku. Z kolei dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska wspominała o atakach na Olgę Tokarczuk. - Olga jest z nami i bardzo sie cieszymy - podkreśliła. Na koniec gali Baczyński kpiąco stwierdził, że jej uczestnicy zobaczą się "pewnie za cztery lata".

"Chciałbym podziękować Polsce - jestem imigrantem"

Laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok zostali Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowsk.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również tytuł Kreatora Kultury.

W kategorii "film" nagrodę otrzymał Magnus von Horn, który - choć przyjechał do Polski ze Szwecji - uważa się za polskiego reżysera. Artystę wyróżniono za film "Intruz" oraz za "dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia, za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby". Wśród nominowanych znaleźli się także Karolina Bielawska oraz Kuba Czekaj. - Chciałbym podziękować Polsce - jestem imigrantem - powiedział von Horn. - Mogę pracować, istnieć, mieszkać, płacić podatki - dodał.

"Paszport" za "poruszające, zapadające w pamięć studium zła"

W dziedzinie literatury "Paszport" otrzymał Łukasz Orbitowski. Jak napisano w laudacji, pisarza nagrodzono za "doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej oraz za precyzyjne i poruszające, zapadające w pamięć studium zła", jakie stanowiło jego ostatnia powieść "Inna dusza". Za swoją pracę w teatrze jury wyróżniło reżyserkę Ewelinę Marciniak, autorkę m.in. spektakli "Morfina", "Portret damy" czy "Śmierć i dziewczyna". Marciniak otrzymała nagrodę za "pracowitość, rozmach inscenizacyjny, poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru".

"Paszport" za muzykę

W dziedzinie muzyki poważnej zwyciężył Marcin Świątkiewicz. Wyróżniono "wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu być zarówno wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie". Za dokonania na polu muzyki popularnej "Paszportem Polityki" nagrodzono multiinstrumentalistę i wokalistę Kubę Ziołka za "wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki, za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk". Sztuki wizualne podczas tegorocznej gali reprezentowali Honorata Martin, Piotr Łakomy i Tymek Borowski. "Paszport" otrzymał Borowski, za "nieustanne poszukiwanie nowych sposobów komunikowania się z widzem; za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs".

Twórcy "Wiedźmina" "Kreatorami Kultury"

Tytułem "Kreatora Kultury" w tym roku wyróżniono grupę CD Projekt Red - zespół twórców, odpowiedzialnych za stworzenie serii gier "Wiedźmin", które odniosły wielki sukces na świecie. Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. W tym roku "Paszporty" wręczono po raz 23.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (305)
"Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie". Polityczne aluzje na Paszportach "Polityki"
Zaloguj się
 • 0

  Tokarczuk nienawidza, bo wydalo sie, ze wiekszosc tzw. szlachty kresowej ma ZYDOWSKIE KORZENIE. Szkoda, ze nie podala jakie to sa nazwiska, tylko niewiele z nich. Ja wiem. Taki WASKO jak Hrecko od Tokarczuk jako neofita zmienil sobie nazwisko na WASZCZ-ykowski i udaje szlachciure bedac jedynie niedawnym neofita o aparycji fryzjera zse sztetl pieknego LOLO.

 • jacek-1111

  Oceniono 1 raz -1

  antypolskość dalej modna ! w żadnym zachodnim kraju nie mieli by szans istnieć! ,LEMINGI!!!!a u nas nie ma wolności !!!!!kpiny!

 • bilinski53

  Oceniono 5 razy -1

  Rakowski, Urban i dziesiątki innych gnid dekowało się i nadal dekuje w tym gnieździe ubectwa.......Jak to jest możliwe, że POLITYKA będąca sowiecka tubą propagandową od lat 50, wierną suką PZPR przez całe dekady, gdzie skład redaktorów ubeków nie zmienił się wcale po 89 roku, pozwala sobie teraz na takie dowcipasy z POLSKIEGO NARODU, który wreszcie zrzucił z siebie jarzmo postkomuny i kłamstwa pookrągłowego. Jak to jest możliwe, że uzurpujecie sobie prawo do demoralizacji młodzieży i kreowania postaw w dziedzinach sztuki, będąc pismem politrucko - politycznym, kompletnym ignorantem w sztuce. ........Wstyd panowie , nie możecie zapomnieć , że wasz wielki protektor CCCP już dawno nie istnieje........chamstwo tej politycznej soldateski niema granic.

 • bilinski53

  Oceniono 5 razy 1

  Jak to jest możliwe, że POLITYKA będąca sowiecka tubą propagandową od lat 50, wierną suką PZPR przez całe dekady, gdzie skład redaktorów ubeków nie zmienił się wcale po 89 roku, pozwala sobie teraz na takie dowcipasy z POLSKIEGO NARODU, który wreszcie zrzucił z siebie jarzmo postkomuny i kłamstwa pookrągłowego. Jak to jest możliwe, że uzurpujecie sobie prawo do demoralizacji młodzieży i kreowania postaw w dziedzinach sztuki, będąc pismem politrucko - politycznym, kompletnym ignorantem w sztuce. ........Wstyd panowie , nie możecie zapomnieć , że wasz wielki protektor CCCP już dawno nie istnieje.

 • Lech Kuc

  Oceniono 1 raz 1

  To kto wręcza te paszporty niezależna prasa czy PiS

 • fa13

  Oceniono 7 razy 1

  Panie Michnik proszę pozdrowić brata

 • guga15

  Oceniono 5 razy 3

  Widze, ze nawet Baczynski bierze sie za zbiorowa odpowiedzialnosc rodzinna...Koniec swiata.

 • Oceniono 2 razy 0

  Wypowiedź Magnusa von Horna miała jeszcze jedno świetne nawiązanie- do wypowiedzi Andrzeja Wajdy podczas gali w LA kiedy odbierał Oskara, Wajda wtedy powiedział, że będzie mówił po polsku, bo myśli też po polsku. Podziękowanie von Horna było naprawdę dobre!

 • tksiazek

  Oceniono 31 razy -29

  A gdzie ja napisałem że dostał?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje