"Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie". Polityczne aluzje na Paszportach "Polityki"

12.01.2016 20:32
Piotr Gliński i Jerzy Baczyński

Piotr Gliński i Jerzy Baczyński (Fot. Gazeta.pl)

Polityka zdominowała galę wręczenia Paszportów tygodnika "Polityka". - Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie - mówił do reżysera Roberta Glińskiego podczas gali Paszportów "Polityki" naczelny tygodnika, Jerzy Baczyński.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Ostro jadą. Grażyna Torbicka i naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński od początku nawiązują do słabej sytuacji politycznej - relacjonuje nasz reporter Tomasz Golonko. - Cieszymy się, że jeszcze są z nami widzowie TVP - mówiła Grażyna Torbicka. A Baczyński stwierdził:

- Przeważnie lożę honorową tworzyli politycy, ale ostatnio za bardzo interesują się kulturą, dlatego mała zmiana. W tym roku są to sami twórcy - mówił naczelny ''Polityki'' i wśród wspomnianych gości wymienił reżysera Roberta Glińskiego: - Witamy i prosimy pozdrowić brata serdecznie - podkreślił Baczyński. [w pierwotnej wersji tekstu znalazł się błędny cytat z tego przywitania, za który przepraszamy - redakcja Gazeta.pl].

Widzowie witali polityczne aluzje brawami. W pewnym momencie nagrodę odebrał reżyser filmu "Intruz". Stwierdził, że jest imigrantem, ale myśli i mowi po polsku. Z kolei dziennikarka "Polityki" Justyna Sobolewska wspominała o atakach na Olgę Tokarczuk. - Olga jest z nami i bardzo sie cieszymy - podkreśliła. Na koniec gali Baczyński kpiąco stwierdził, że jej uczestnicy zobaczą się "pewnie za cztery lata".

"Chciałbym podziękować Polsce - jestem imigrantem"

Laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok zostali Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowsk.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również tytuł Kreatora Kultury.

W kategorii "film" nagrodę otrzymał Magnus von Horn, który - choć przyjechał do Polski ze Szwecji - uważa się za polskiego reżysera. Artystę wyróżniono za film "Intruz" oraz za "dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia, za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby". Wśród nominowanych znaleźli się także Karolina Bielawska oraz Kuba Czekaj. - Chciałbym podziękować Polsce - jestem imigrantem - powiedział von Horn. - Mogę pracować, istnieć, mieszkać, płacić podatki - dodał.

"Paszport" za "poruszające, zapadające w pamięć studium zła"

W dziedzinie literatury "Paszport" otrzymał Łukasz Orbitowski. Jak napisano w laudacji, pisarza nagrodzono za "doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej oraz za precyzyjne i poruszające, zapadające w pamięć studium zła", jakie stanowiło jego ostatnia powieść "Inna dusza". Za swoją pracę w teatrze jury wyróżniło reżyserkę Ewelinę Marciniak, autorkę m.in. spektakli "Morfina", "Portret damy" czy "Śmierć i dziewczyna". Marciniak otrzymała nagrodę za "pracowitość, rozmach inscenizacyjny, poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru".

"Paszport" za muzykę

W dziedzinie muzyki poważnej zwyciężył Marcin Świątkiewicz. Wyróżniono "wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu być zarówno wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie". Za dokonania na polu muzyki popularnej "Paszportem Polityki" nagrodzono multiinstrumentalistę i wokalistę Kubę Ziołka za "wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki, za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk". Sztuki wizualne podczas tegorocznej gali reprezentowali Honorata Martin, Piotr Łakomy i Tymek Borowski. "Paszport" otrzymał Borowski, za "nieustanne poszukiwanie nowych sposobów komunikowania się z widzem; za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs".

Twórcy "Wiedźmina" "Kreatorami Kultury"

Tytułem "Kreatora Kultury" w tym roku wyróżniono grupę CD Projekt Red - zespół twórców, odpowiedzialnych za stworzenie serii gier "Wiedźmin", które odniosły wielki sukces na świecie. Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. W tym roku "Paszporty" wręczono po raz 23.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (305)
Zaloguj się
 • alex1w

  Oceniono 282 razy 192

  Szacunek dla inteligencji, twórców, ludzi szczerych i z poczuciem humoru.
  Przetrzymaliśmy PRL, przetrzymamy i KRL (Kaczyńską Republikę Ludową). :))

 • chi-neng

  Oceniono 213 razy 131

  Przypuszczam, ze od 2016 wejdzie nowa tradycja:

  Tradycja wreczania Paszportow TRWAM, ktora bedzie trwala tak dlugo dokad sekta smolenska bedzie rzadzila krajem...

 • miszung

  Oceniono 116 razy 94

  Trzeba sie pogodzic z faktami:Polska rzadza oszolomy.
  Jak jest recepta na wariatow, tego chyba nikt nie wie.

 • kryweg

  Oceniono 82 razy 60

  Ja myślę, że rozsypią się dużo wcześniej i za rok odbędą się kolejne "Paszporty" - już bez nagonki pisowskiej junty.
  Brawo prowadzący ! Gratulacje zwycięzcy i wszyscy nominowani !

 • alex1w

  Oceniono 135 razy 57

  Rodzinie Glińskich Order za wkład w kulturę wolską należy się jak psu buda... Amen! Q..a.

 • qast

  Oceniono 127 razy 49

  Do trolli

  Myślicie, że dla grosików można opluć każdego.
  Mylicie się. Do ludzi wybitnych wasza ślina nie sięga - za wielcy są,.
  A wy plując do góry, opluwacie sami siebie

  PS. Jak tam, dał wam Szefernaker tę obiecaną premię ?pbs.twimg.com/media/CX01gROUsAAio63.png

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 114 razy 48

  Najbardziej boli satrapę (satrapa, to nie tylko Kaczor, ale wszyscy, którzy są kaczorami = rządem), jak z niego kpią.
  I bardzo dobrze. Aluzje, żarty, kpina - to najlżejszy kaliber, jaki przeciwko temu gnojowi, wysunięto. A i miejsce oraz sytuacja, nie sprzyjała czemuś wiecej.
  Morda PIS dy kamienia się prosi.

 • katolib

  Oceniono 117 razy 43

  dziękujemy ci Ojcze Dyrektorze za radiowe poparcie bo bez woli narodu nie moglibyśmy teraz upartyjniać państwa na nasze potrzeby, Bóg zapłać !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje