Afera podsłuchowa. Zakończył się audyt w KG Policji. W sprawie pojawiają się dziennikarze i ich rodziny

12.01.2016 13:46
Policja

Policja (Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta)

1. "Rzeczpospolita" dotarła do wyników audytu zleconego przez KG Policji
2. Dwie grupy policji, które zajmowały się aferą taśmową
3. Wśród ich zainteresowań byli m.in. dziennikarze i ich rodziny
KG Policji: Nie ma dowodów na inwigilację, nagrania zniszczono

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Audyt, który zlecił komendant główny policji insp. Zbigniew Maj, miał potwierdzić lub zaprzeczyć medialnym przypuszczeniom, że z naruszeniem procedur podsłuchiwanych było kilkadziesiąt osób, które miały związek z ujawnieniem afery taśmowej.

"Rzeczpospolita" powołując się na wyniki audytu twierdzi, że funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych (BSW), czyli policji w policji nie dość, że podsłuchiwali dziennikarzy, inwigilowali również ich rodziny - podaje "Rzeczpospolita".

Jak ustaliła "Rz", wobec siedmiu policjantów zamieszanych w inwigilację już wszczęto postępowania dyscyplinarne. W sumie w inwigilację na niejasnych zasadach było zamieszanych 29 osób pracujących w dwóch grupach.

Pierwsza z nich powołana w połowie 2014 r. miała wspierać prokuratorów prowadzących śledztwo ws. nielegalnego nagrywania polityków w warszawskich restauracjach.

Specgrupa

Miesiąc po utworzeniu pierwszej grupy powołano kolejną "grupę specjalną" działająca na niepisanych zasadach - złożoną już wyłącznie z funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych. Wyniki audytu wskazują, że funkcjonariusze tej specgrupy przez rok rozpoczęli kilkadziesiąt prac operacyjnych, w tym inwigilacji wobec dziennikarzy i ich rodzin.

KG Policji: nagrania zostały zniszczone, nie ma dowodów na inwigilację

Marcin Szyndler, p.o. rzecznika komendanta głównego policji poinformował, że podczas audytu kontrolerzy natrafili na materiały, które świadczą, że w zainteresowaniu śledczych pojawiali się dziennikarze i ich rodziny.

- Z analizy kontrolowanych dokumentów wynika, że przeprowadzono kilkadziesiąt kontroli operacyjnych wobec NN osób. Z racji upływu czasu i zgodnie z prawem prowadzona dokumentacja (w tym nagrania) została zniszczona - wskazał. Jak wyjaśnił, na tym etapie nie ma dowodu na podsłuchiwanie dziennikarzy, chociaż czynności kontrolne za względu na dużą ilość zgromadzonej dokumentacji jeszcze trwają.

Kulisy 24: Podsłuchiwano dziennikarzy "Wprost"

O aferze z podsłuchiwaniem dziennikarzy przy okazji afery taśmowej napisały m.in. Kulisy24.pl.Według portalu, inwigilacji poddana była czwórka dziennikarzy piszących wówczas dla "Wprost" - Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor i dwaj podpisani pod tym tekstem, czyli Sylwester Latkowski i Michał Majewski.

Pod koniec roku Radio ZET informowało, że policjanci podsłuchiwali nie tylko dziennikarzy, ale i prawników - w sumie inwigilowanych miało być prawie 80 osób. Według Radia ZET chodziło o to, by dowiedzieć się, kto stał za głównym podejrzanym w sprawie afery taśmowej, czyli Markiem Falentą.

"GW": Za aferą podsłuchową stoją byli szefowie służb

W lutym 2015 r. "Gazeta Wyborcza" pisała, że tajna grupa utworzona latem 2014 r. badała, czy za aferą taśmową stoją byli szefowie ABW, SKW i BOR oraz urzędujący szef CBA. Według "GW" ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz miał ich podejrzewać o spisek i nadzorować grupę, w której mieli być policjanci z Biura Spraw Wewnętrznych KGP oraz oficerowie SKW. "GW" twierdzi, że m.in. wystąpili oni do sądu o zgodę na podsłuchy "numerów nieznanych", tzw. NN - mimo że było im wiadomo, iż należą do generałów służb.

Sienkiewicz stanowczo zaprzeczał

Sienkiewicz zaprzeczył wtedy, jakoby wiedział o działaniu grupy w MSW. - Podane w artykule informacje dotyczące rzekomo mojej osoby są nieprawdziwe i stanowczo im zaprzeczam. Nie jest prawdą, abym powołał taką grupę albo ją nadzorował. Nie wiem również nic o jej utworzeniu i działalności - mówił wówczas, odnosząc się do publikacji "GW".

W maju warszawska prokuratura okręgowa odmówiła podjęcia śledztwa w związku z publikacją "GW". Prokuratura zwróciła się z pytaniami w tej sprawie do Komendy Głównej Policji i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, BOR, ABW, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Prokuratury Generalnej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej, Komendy Stołecznej Policji i resortu spraw wewnętrznych.

Prokuratura informowała, że ze zgromadzonego materiału dowodowego nie wynikało, aby został popełniony czyn, polegający na podejmowaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych wobec szefa CBA, rzecznika Biura i byłych szefów trzech innych służb przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych KGP i SKW.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (240)
Afera podsłuchowa. Zakończył się audyt w KG Policji. W sprawie pojawiają się dziennikarze i ich rodziny
Zaloguj się
 • Polak Polski

  Oceniono 1 raz -1

  Z prawdziwych najprawdziwszych źródeł najbardziej poszkodowanym jest Aadam Mimimichnik a także wyborcza.RP nie wypłaci się za utracone mienie.

 • kuma1

  Oceniono 15 razy -13

  Zrobią wszystko by nie wykryć sprawców podsłuchów przeciwników politycznych. Sprawiedliwość wg PIS. Nasi przestępcy i złodzieje to Patrioci. Jednych już ochrzcili tych z maczetami, pałkami , sztyletami na stadionach . Prawdziwi Patrioci gdy leją innych. ONR w Kukiz15 to najbardziej zaufana opcja PIS. Czekamy na nowy teatr w TV z ich udziałem!.

 • kluska11

  Oceniono 16 razy -16

  Sienkiewicz to była zwykła pi...!

 • elkipan

  Oceniono 63 razy -5

  Takie dobre wpisy tu pod tym tematem były... Co się z nimi stało???

 • cucurucu

  Oceniono 63 razy -9

  W TV nic o niszczeniu dowodow nie mowili wiec kto klamie?

 • turkiestan

  Oceniono 19 razy -15

  A może zlecił to Czesiu Cenckiewicz.Takie doświadczenie operacyjne.Oficer -od 1945r UB,potem SB potem MSW jaki piękny życiorys!!!!Dlatego nie dziwcie się że jego wnuka PiS nazywa największym bohaterem.Obecnie dla Antosia sprząta w tajnych archiwach wojskowych.A wszystko dla prawdziwych Polaków-oprawców opozycji a nie dla gorszego sortu Polaków.Nie mieści ci się to w głowie-sprawdź u wujka Wiki.

 • sir_fred

  Oceniono 20 razy -18

  To skandal, że podsłuchiwano ruskiego agenta, który dał kaczorowi władzę...

 • elkana777

  Oceniono 62 razy -2

  to KOD podsłuchiwał

 • j.w23

  Oceniono 7 razy -3

  I co pislamiści? Dalej jedziecie na PO? Za moje pieniądze? Sku...syny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje