Ziobro do Timmermansa: "Proszę o zachowanie powściągliwości w pouczaniu władz suwerennego państwa"

12.01.2016 12:53
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (KUBA ATYS / AG, Zbigniew Ziobro / twitter)

1. Wiceszef KE wysłał w grudniu list do Ziobry i Waszczykowskiego
2. Wezwał w nim do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o TK
3. Ziobro: list to "próba nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd"
4. Ziobro apeluje o "powściągliwość w pouczaniu władz suwerennego państwa"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, że jego list ws. zmian w TK odebrał jako "próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd". Ziobro przedstawił list otwarty do wiceszefa KE w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej, która dotyczyć będzie Polski.

23 grudnia Timmermans napisał list do szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości. Zwrócił się w nim o informacje ws. reformy Trybunału Konstytucyjnego oraz wezwał do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale.

"Ze zdumieniem przyjąłem list, który był Pan uprzejmy do mnie skierować. Jego treść świadczy o braku wiedzy związanej z Trybunałem", napisał Ziobro. Dodał, że Timmermans miał możliwość uzyskania rzetelnych informacji na ten temat od niego, np. "wykorzystując rutynowe robocze kontakty pomiędzy Ministerstwem a Komisją Europejską".

"Ubolewam, że Pan tego nie zrobił. O Pańskich nieuzasadnionych zarzutach i nieuprawnionych wnioskach dowiedziałem się najpierw z mediów, a później z oficjalnej korespondencji. Z tych powodów odebrałem Pana list jako próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa, jakim jest Polska", podkreślił Ziobro.

"Stabilność i właściwe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, które dopiero dziś jest przedmiotem Pańskiej troski, zostało drastycznie zakłócone już latem zeszłego roku wskutek zmian w ustawie o Trybunale dokonanych przez ówczesną koalicję rządową", przypomiał polityk PiS. Minister pisał o tym, że celem koalicji PO i PSL było "zmonopolizowanie instytucji".

"Intencji tych nie krył poseł PO Robert Kropiwnicki. Referując w Sejmie zmiany w ustawie o Trybunale, wprost deklarował, że chodzi między innymi o to, by pięciu sędziów zostało wybranych za 'naszej' kadencji (w trakcie której PO-PSL miało większość)", napisał Ziobro. Dodał, że tym samym rządzący złamali "podstawową zasadę pluralizmu sądów konstytucyjnych obowiązującą w demokratycznych państwach". W tym miejscu Ziobro zaznaczył, że instytucji Trybunału Konstytucyjnego w ogóle nie ma w Holandii, ojczystym kraju Timmermansa.

"Rzepliński zachowuje się jak polityk"

Zdaniem Ziobry, poprzedni parlament naruszył również konstytucyjny obyczaj "wyznaczając w pośpiechu pięciu nowych sędziów na miejsce członków Trybunału, których kadencja miała upłynąć dopiero po wyborze nowego Sejmu".

"Postępowanie rządowej większości nie miało przy tym precedensu", podkreślił Ziobro. Przywołał podobną sytuację z 1997 roku. Wtedy upływ kadencji parlamentu zbiegł się w czasie z upływem kadencji części sędziów Trybunału. "Decyzję o wyborze ich następców tracąca wtedy władzę lewica pozostawiła nowej większości sejmowej. Sejm ustanowił wówczas konstytucyjny obyczaj, który został złamany przez rządzącą większość PO-PSL", napisał polityk.

Ziobro zaznaczył też, że "zaledwie 5 z 15 obecnych członków TK to osoby wskazane przez nową parlamentarną większość". Sędziowie ci zostali wybrani na miejsce tych, których poprzedni parlament wyznaczył na mocy ustawy o Trybunale. Ustawy, jak dodał minister, "sprzecznej częściowo z konstytucją, co potwierdził w orzeczeniu sam Trybunał".

Pięciu nowo wybranych sędziów zostało "bezpodstawnie odsuniętych od orzekania wskutek arbitralnej decyzji przewodniczącego TK". Zdaniem Ziobry, "polityczne ambicje Andrzeja Rzeplińskiego są dziś największym zagrożeniem dla niezawisłości Trybunału, a także równowagi władz: sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej w Polsce". Minister sprawiedliwości ocenił, że Rzepliński, którego obowiązkiem jako sędziego jest bezstronność, "deklaruje się jako sympatyk opozycyjnej PO i zachowuje jak polityk".

KE będzie debatować ws. sytuacji w Polsce

Ziobro prosił o "zachowanie na przyszłość większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa". Nawet, jak podkreślił, jeśli Timmermans jako przedstawiciel lewicy "różni się z nami ideowo".

Na zakończenie listu minister sprawiedliwości oświadczył, że "troską polskiego rządu jest dziś przywrócenie ładu prawnego, zapewnienie właściwego funkcjonowania TK, a przede wszystkim jego pluralizmu". Jest to, dodał Ziobro, "wyrazem głębokiej wiary rządu w zasady demokratycznego państwa prawa".

Kilka dni temu minister sprawiedliwości napisał też list otwarty do unijnego komisarza ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Guenthera Oettingera. "Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców", napisał w nim.

Środowa debata KE o Polsce ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami. Jak informował rzecznik Komisji, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze kontroli praworządności. Konsekwencją tej procedury może być m.in. zawieszenie prawa kraju członkowskiego do uczestnictwa w głosowaniach Rady UE.

Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem spotkania mają być m.in. kwestie przyjętej w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o mediach oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (97)
Ziobro do Timmermansa: "Proszę o zachowanie powściągliwości w pouczaniu władz suwerennego państwa"
Zaloguj się
 • 0

  O, facecik o mentalności Josepha Goebbelsa dał głos.
  Ziobro - ponieważ ja jestem uczciwy, to oni mnie niszczą, zwalczają (cytat jest niedokładny, lecz dobrze wyraża sens zdania). Ziobro dobrze wie, że cechy osobowe takie jak uczciwość, mądrość, dobroć, patriotyzm określają inni ludzie, ale też wie, że lud tego nie wie i swoją niechęć skieruje na onych złych i ulituje się nad biednym, spostponowanym, uczciwym Ziobrem. Innym razem - Palikot niszczy wartości chrześcijańskie, co jest zamierzonym kłamstwem, ponieważ, Palikot dąży do rozdziału Kościoła od Państwa, a to nie jest to samo.
  Kurski (po przegranym procesie) - "byłem niesprawiedliwie oskarżony". Cwaniaczek. Nie powiedział - osądzony, bo by się naraził na oskarżenie o obrazę sądu. Lud, jednak, takich niuansów propagandowej nawijki, wziętych z repertuaru propagandzistów bolszewickich lub "gebelsowskich", nie załapuje. Widać wyrażnie, że są to ludzie specjalnie przeszkoleni. Im kto bardziej "gebelsopodobny", tym bardziej ważny w kaczyżmie.
  "Kaczyzm jak hitleryzm - niszczy naród polski"

 • jacek1965.65

  Oceniono 3 razy -1

  Pisałem o tym wcześniej, teraz się powtórzę. Pan Ziobro to KURDUPEL. MENTALNY. Kurduple na ogól nie potrafią normalnie rozmawiać. Kiedy mówią starają się krzyczeć.

 • jvm410h

  0

  Państwo niby suwerenne, tylko co to za państwo jeszcze...?

 • kroliklesny

  Oceniono 2 razy 2

  Pan ZERO zachowuje sie jak imigrant w EU. Szmal od EU bierze i to ochoczo, ale obowiazujacym zwyczajom podporzadkowac sie nie chce. Co prawda burki nie nosi jeszcze, ale wszystkiego sie po nim mozna spodziewac, przy takim parciu na wladze!

 • spluwa-orginal

  Oceniono 7 razy -1

  Ziobro ,ty byles ,jestes i bedziesz ,a kim mozesz sie domyslec .

 • katolib

  Oceniono 2 razy 0

  proszę kogoś aresztować, może znowu dojdzie do jakiegoś samobójstwa bo nic pan narazie oprócz kłapania jadaczką nie robi

 • senior2244

  Oceniono 13 razy -1

  Synuś sekretarza PZPR w Krynicy nie mający większego pojęci o prawie Zbyszek ,zdenerwował się na Niemców za to że Unia Europejska ma dość bredni wyczynianych przez Polski Rząd i Prezydenta kierowanych przez Świrosława.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje