Ziobro do Timmermansa: "Proszę o zachowanie powściągliwości w pouczaniu władz suwerennego państwa"

12.01.2016 12:53
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (KUBA ATYS / AG, Zbigniew Ziobro / twitter)

1. Wiceszef KE wysłał w grudniu list do Ziobry i Waszczykowskiego
2. Wezwał w nim do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o TK
3. Ziobro: list to "próba nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd"
4. Ziobro apeluje o "powściągliwość w pouczaniu władz suwerennego państwa"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro napisał do wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, że jego list ws. zmian w TK odebrał jako "próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd". Ziobro przedstawił list otwarty do wiceszefa KE w przeddzień debaty w Komisji Europejskiej, która dotyczyć będzie Polski.

23 grudnia Timmermans napisał list do szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości. Zwrócił się w nim o informacje ws. reformy Trybunału Konstytucyjnego oraz wezwał do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale.

"Ze zdumieniem przyjąłem list, który był Pan uprzejmy do mnie skierować. Jego treść świadczy o braku wiedzy związanej z Trybunałem", napisał Ziobro. Dodał, że Timmermans miał możliwość uzyskania rzetelnych informacji na ten temat od niego, np. "wykorzystując rutynowe robocze kontakty pomiędzy Ministerstwem a Komisją Europejską".

"Ubolewam, że Pan tego nie zrobił. O Pańskich nieuzasadnionych zarzutach i nieuprawnionych wnioskach dowiedziałem się najpierw z mediów, a później z oficjalnej korespondencji. Z tych powodów odebrałem Pana list jako próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd suwerennego państwa, jakim jest Polska", podkreślił Ziobro.

"Stabilność i właściwe funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego, które dopiero dziś jest przedmiotem Pańskiej troski, zostało drastycznie zakłócone już latem zeszłego roku wskutek zmian w ustawie o Trybunale dokonanych przez ówczesną koalicję rządową", przypomiał polityk PiS. Minister pisał o tym, że celem koalicji PO i PSL było "zmonopolizowanie instytucji".

"Intencji tych nie krył poseł PO Robert Kropiwnicki. Referując w Sejmie zmiany w ustawie o Trybunale, wprost deklarował, że chodzi między innymi o to, by pięciu sędziów zostało wybranych za 'naszej' kadencji (w trakcie której PO-PSL miało większość)", napisał Ziobro. Dodał, że tym samym rządzący złamali "podstawową zasadę pluralizmu sądów konstytucyjnych obowiązującą w demokratycznych państwach". W tym miejscu Ziobro zaznaczył, że instytucji Trybunału Konstytucyjnego w ogóle nie ma w Holandii, ojczystym kraju Timmermansa.

"Rzepliński zachowuje się jak polityk"

Zdaniem Ziobry, poprzedni parlament naruszył również konstytucyjny obyczaj "wyznaczając w pośpiechu pięciu nowych sędziów na miejsce członków Trybunału, których kadencja miała upłynąć dopiero po wyborze nowego Sejmu".

"Postępowanie rządowej większości nie miało przy tym precedensu", podkreślił Ziobro. Przywołał podobną sytuację z 1997 roku. Wtedy upływ kadencji parlamentu zbiegł się w czasie z upływem kadencji części sędziów Trybunału. "Decyzję o wyborze ich następców tracąca wtedy władzę lewica pozostawiła nowej większości sejmowej. Sejm ustanowił wówczas konstytucyjny obyczaj, który został złamany przez rządzącą większość PO-PSL", napisał polityk.

Ziobro zaznaczył też, że "zaledwie 5 z 15 obecnych członków TK to osoby wskazane przez nową parlamentarną większość". Sędziowie ci zostali wybrani na miejsce tych, których poprzedni parlament wyznaczył na mocy ustawy o Trybunale. Ustawy, jak dodał minister, "sprzecznej częściowo z konstytucją, co potwierdził w orzeczeniu sam Trybunał".

Pięciu nowo wybranych sędziów zostało "bezpodstawnie odsuniętych od orzekania wskutek arbitralnej decyzji przewodniczącego TK". Zdaniem Ziobry, "polityczne ambicje Andrzeja Rzeplińskiego są dziś największym zagrożeniem dla niezawisłości Trybunału, a także równowagi władz: sądowniczej, ustawodawczej i wykonawczej w Polsce". Minister sprawiedliwości ocenił, że Rzepliński, którego obowiązkiem jako sędziego jest bezstronność, "deklaruje się jako sympatyk opozycyjnej PO i zachowuje jak polityk".

KE będzie debatować ws. sytuacji w Polsce

Ziobro prosił o "zachowanie na przyszłość większej powściągliwości w pouczaniu i upominaniu parlamentu oraz rządu suwerennego, demokratycznego państwa". Nawet, jak podkreślił, jeśli Timmermans jako przedstawiciel lewicy "różni się z nami ideowo".

Na zakończenie listu minister sprawiedliwości oświadczył, że "troską polskiego rządu jest dziś przywrócenie ładu prawnego, zapewnienie właściwego funkcjonowania TK, a przede wszystkim jego pluralizmu". Jest to, dodał Ziobro, "wyrazem głębokiej wiary rządu w zasady demokratycznego państwa prawa".

Kilka dni temu minister sprawiedliwości napisał też list otwarty do unijnego komisarza ds. gospodarki i społeczeństwa cyfrowego Guenthera Oettingera. "Nie mam Pańskiego tupetu, żeby pouczać Niemców", napisał w nim.

Środowa debata KE o Polsce ma odbyć się za zamkniętymi drzwiami. Jak informował rzecznik Komisji, będzie ona miała charakter orientacyjny i nie będzie pierwszym krokiem w procedurze kontroli praworządności. Konsekwencją tej procedury może być m.in. zawieszenie prawa kraju członkowskiego do uczestnictwa w głosowaniach Rady UE.

Kolegium komisarzy, czyli cały skład KE, ma przeprowadzić debatę orientacyjną na temat zmian zachodzących w Polsce. Tematem spotkania mają być m.in. kwestie przyjętej w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o mediach oraz sytuacja wokół Trybunału Konstytucyjnego.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (97)
Zaloguj się
 • mmgazeta

  Oceniono 35 razy 9

  Drodzy Pisowcy, zanim zaczniecie wypowiadać się w stylu "a u was biją murzynów" zastanówcie się. Ja wiem, że Prezes tak kazał, ale to straszny wstyd! Bo już wiele lat temu cały świat śmiał się z takiej metody polemiki, który wprowadzili sowieci mniej więcej za Chruszczowa, albo i wcześniej.

 • 1pirat2

  Oceniono 15 razy 7

  Jaki to "niezależny rząd", który nie podlega ani Premier ani Prezydentowi, tylko szeregowemu posłowi, który jest prezesem parti.

 • a100

  Oceniono 19 razy 5

  Niewielu o tym mówi, ale prezes zawiesił w Polsce nie tylko Konstytucję i Trybunał, ale praktycznie zlikwidował urzędy Prezydenta, Premiera, a także całkowicie wyciszył marszałków Sejmu i Senatu. To mokra robota na kosmiczną skalę!.

 • alderaan

  Oceniono 15 razy 5

  "(...)Timmermans miał możliwość uzyskania RZETELNYCH informacji na ten temat od niego (...)"
  Ale ze Zbysia jajcarz jest jednak.... Filutek.

 • kry3cha

  Oceniono 6 razy 4

  Do wyborów "pan Zbyszek" z kolegami uważali, że Polska to nie jest suwerenny kraj. Kiedy to się zmieniło, bo nigdzie nie wyjeżdżałem a już jest suwerenny. CZyżby "pan Zbyszek" z kolegami uruchomili funkcję ukrytą C-U-D-A?.

 • Black Swan

  Oceniono 27 razy 3

  Panie ministrze Ziobro.... Zbysiu... Przestań się zajmować pierdołami, które wydalają z siebie lewacy bo to co oni wyrzygują na PIS nie ma dla waszego elektoratu najmniejszego nawet znaczenia i zajmij się Zbyszku ważnymi dla Polaków sprawami...
  Na przykład bardzo bym chciał byś odsłuchał zapisy z przesłuchania ekspertów sejmowej komisji ds. katastrofy pana Macierewicza i porównał je z tymi protokołami, które po tych przesłuchaniach pani Kublik Agnieszka opublikowała w ramach (moim zdaniem ) ustawki z polską prokuraturą... Panowie eksperci twierdzili, że byli przesłuchiwani przez 5 czy 6 godzin ale w protokołach po tych przesłuchaniach znalazło sie tylko parę kompromitujących tych ekspertów dygresji, które w sumie zajęłyby jakiś kwadrans rozmowy..
  W moim głębokim, wewnętrznym przekonaniu ten prokurator specjalnie tak prowadził przesłuchanie by, na zamówienie mediów i pani red. Agnieszki Kublik, skompromitować Antoniego i jego ekspertów bo uważam, że nie da się rozmawiać przez pięć godzin o wybuchach w szopach czy o oglądaniu falujących w czasie lotu skrzydeł samolotu...

  Tym się zajmij Zbysiu (a nie bzdurami lewaków) bo ja chcę wiedzieć czy media wraz ze służbami manipulowały w tej sprawie opinia publiczną czy tez Antonii faktycznie oparł prace swojej komisje na idiotach... A ponieważ nie sądzę by prof. Binieda był idiotą to przesłuchaj te taśmy i daj znać o wynikach bym uzyskał pewność w tej materii...

 • 31.februarius

  Oceniono 35 razy 3

  "Ziobro do Timmermansa: "Proszę o zachowanie powściągliwości w pouczaniu władz suwerennego państwa"

  I w tym wypadku Ziobro ma absolutną rację!
  Niestety....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje