AP: Amerykanie zbombardowali skarbiec dżihadystów z IS na północy Iraku

12.01.2016 07:09
Lotnictwo USA przeprowadziło udano nalot na skarbiec dżihadystów na północy Iraku

Lotnictwo USA przeprowadziło udano nalot na skarbiec dżihadystów na północy Iraku (Mass Communication Specialist 2nd Class M. J. Lieberknecht/U.S. Navy via AP) MANDATORY CREDIT/Middle East Eye/Twitter)

1. Lotnictwo Stanów Zjednoczonych w nalocie zniszczyło skarbiec tzw. Państwa Islamskiego
2. Do zniszczenia skarbca użyto dwóch bomb po 900 kg każda

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rozmówca AP, anonimowy przedstawiciel resortu obrony USA, określił zbombardowany obiekt jako "budynek do przechowywania gotówki". Podkreślił, że do zniszczenia skarbca wykorzystano dwie ważące po 900 kg bomby. Szacuje się, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy miliony dolarów przechowywane przez dżihadystów z IS. Dokładna suma nie jest jednak znana - dodaje AP.AP przypomina, że był to co najmniej drugi atak na tego typu cel. Amerykanie podkreślają, że takie bombardowania mają na celu podkopanie fundamentów finansowych dżihadystów. W ramach tych działań lotnictwo atakuje także pola naftowe i infrastrukturę wykorzystywaną do wydobywania ropy.

W zeszły weekend premier Iraku Hajder al-Abadi informował, że obecnie ponad 60 proc. nalotów na pozycje IS na terytorium kraju przeprowadzają irackie siły powietrzne, a resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym miesiącu wojska Iraku odniosły pierwszy poważny sukces w walkach z IS. Żołnierzom udało się odbić miasto Ramadi. Operację przeprowadzono przy wsparciu sił powietrznych międzynarodowej koalicji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (148)
AP: Amerykanie zbombardowali skarbiec dżihadystów z IS na północy Iraku
Zaloguj się
 • stachu44

  Oceniono 4 razy 2

  "Szacuje się, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy miliony dolarów przechowywane przez dżihadystów z IS. Dokładna suma nie jest jednak znana" - a więc nikt nie wie, czy tam były jakiekolwiek dolary?

 • artaj

  Oceniono 6 razy 4

  Inteligentne amerykańskie bomby zlikwidowały tylko dolary, funty i osoby w mundurach. Cywile oraz gotówka w złotych pozostali nienaruszeni.

 • petroniuchacz

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba będzie dodrukować te dolary! QE4?

 • cichwoda

  Oceniono 60 razy 0

  no tak alr tym razem nie zginela zadna kobieta ani dzieciak jak to jest podczas nalotow soldatow Wolodii, zginely tylko dolarki, panie...

 • wojtas_z_pozka

  Oceniono 12 razy -8

  Swoista metoda zdjecia choc czesci "nawisu inflacyjnego". Pozostaje miec nadzieje, ze Antek na cos takiego nie wpadnie w PL.

 • kocurxtr

  Oceniono 14 razy -8

  eee tam, zaraz wujek Emiratów przyśle trochę drobnych...
  to robactwo trzeba załatwić.... żeby 'biedni uchodźcy' wrócili do kraju a nie wysadzali się w Europie

 • mocno_kwasny

  Oceniono 5 razy 1

  wwwNiemcy: "Rapefugees not welcome". Manifestacja antyimigrancka w Lipsku [VIDEO+ZDJĘCIA]www

 • indianski

  Oceniono 14 razy -8

  wydrukują nowe

 • Oceniono 10 razy -2

  ***

  Jeżeli bombardowały jankeskie swołocze zbrodnicze, to można być pewnym co najmniej dwóch rzeczy - nie było tam żadnych dolarów i żadnemu fundamentaliście islamskiemu ani wahabickiemu terroryście nie stała się krzywda.

  Jankeskie łajdaki to znani wspólnicy islamskich łajdaków oraz ISIS więc na 100% można założyć, że to tylko gadzinowe kłamstwa ich czerezwyczajki z Czerskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje