AP: Amerykanie zbombardowali skarbiec dżihadystów z IS na północy Iraku

12.01.2016 07:09
Lotnictwo USA przeprowadziło udano nalot na skarbiec dżihadystów na północy Iraku

Lotnictwo USA przeprowadziło udano nalot na skarbiec dżihadystów na północy Iraku (Mass Communication Specialist 2nd Class M. J. Lieberknecht/U.S. Navy via AP) MANDATORY CREDIT/Middle East Eye/Twitter)

1. Lotnictwo Stanów Zjednoczonych w nalocie zniszczyło skarbiec tzw. Państwa Islamskiego
2. Do zniszczenia skarbca użyto dwóch bomb po 900 kg każda

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Rozmówca AP, anonimowy przedstawiciel resortu obrony USA, określił zbombardowany obiekt jako "budynek do przechowywania gotówki". Podkreślił, że do zniszczenia skarbca wykorzystano dwie ważące po 900 kg bomby. Szacuje się, że w wyniku nalotu zniszczeniu uległy miliony dolarów przechowywane przez dżihadystów z IS. Dokładna suma nie jest jednak znana - dodaje AP.AP przypomina, że był to co najmniej drugi atak na tego typu cel. Amerykanie podkreślają, że takie bombardowania mają na celu podkopanie fundamentów finansowych dżihadystów. W ramach tych działań lotnictwo atakuje także pola naftowe i infrastrukturę wykorzystywaną do wydobywania ropy.

W zeszły weekend premier Iraku Hajder al-Abadi informował, że obecnie ponad 60 proc. nalotów na pozycje IS na terytorium kraju przeprowadzają irackie siły powietrzne, a resztę międzynarodowa koalicja pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.

W zeszłym miesiącu wojska Iraku odniosły pierwszy poważny sukces w walkach z IS. Żołnierzom udało się odbić miasto Ramadi. Operację przeprowadzono przy wsparciu sił powietrznych międzynarodowej koalicji.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (148)
Zaloguj się
 • za.czwartym.kalafiorem.w.lewo

  Oceniono 45 razy 21

  Rzecznik prasowy dżihadystów zapewnia, że cudowna lampa Aladyna ocalała.

 • zalogujsie00

  Oceniono 52 razy 16

  Zamiast bombardowania zbiorniki na nawozy samolotów rolniczych wypełnić świńskim tłuszczykiem i dobrze ich spryskać. Na pewno wtedy już nie pójdą do swojego nieba.

 • koniectegodobrego

  Oceniono 45 razy 15

  czyli z jednej strony drukujemy dolary a z drugiej wycofujemy z obiegu, sprytnie

 • jack3yp

  Oceniono 78 razy 14

  Może podkopanie fundamentów finansowych dżihadystów powinno zacząć się od wzięcia za pysk CIA, kacyków Arabii Saudyjskiej i Erdogana...?

 • pan_zer_faust

  Oceniono 26 razy 12

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podaje, że w nalocie na skarbiec w północnym Iraku Amerykanie zniszczyli 1.767.327,39 dolarów amerykańskich oraz:347.779,67 euro, 427.222,11 jenów i 47,14 polskich złotych.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 24 razy 6

  Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka nie podaje ilu zginęło niewinnych cywilów w tym nalocie ?

 • Przemek Brożek

  Oceniono 38 razy 6

  Zagrywka propagandowa. Niestety rzeczywiste fundamenty finansowe Państwa Islamskiego podkopuje aktualnie jedynie Rosja bo regularnie bombarduje ich konwoje z ropą, które codziennie i bez żadnych przeszkód wjeżdżają sobie do Turcji.

 • orzelek2004

  Oceniono 20 razy 6

  Brawo US Air Force. Pewnie dostali donos agenta, że akurat liczą pieniądze przed włożeniem do sejfu.

 • artaj

  Oceniono 6 razy 4

  Inteligentne amerykańskie bomby zlikwidowały tylko dolary, funty i osoby w mundurach. Cywile oraz gotówka w złotych pozostali nienaruszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje