Rzepliński: Nie cofnę się nawet o milimetr. Prezes TK zapowiada rozprawę w składzie 10 sędziów [U LISA]

W połowie lutego Trybunał Konstytucyjny może zająć się ostatnią nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS - zapowiedział prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński w programie ?Tomasz Lis na żywo?. Zaznaczył tez, że TK będzie obradował w składzie 10 sędziów, a nie 13 - co wynikałoby z nowelizacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Gościem Tomasza Lisa na antenie TVP2 był prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego (co jeszcze przed programem wywołało pewne kontrowersje). Rzepliński mówił m.in. opublikowanym dziś orzeczeniu TK w sprawie umorzenia postępowania w sprawie uchwał Sejmu o stwierdzeniu nieważności wyboru sędziów Trybunału przez poprzedni Sejm.

- TK nie usankcjonował swoim orzeczeniem wyboru pięciu nowych sędziów przez obecny Sejm - powiedział Rzepliński i przypomniał, że zgodnie z wcześniejszym wyrokiem TK wybór trzech sędziów przez poprzedni parlament był zgodny z konstytucją i obowiązuje.

- Jeśli przeczytają państwo uzasadnienie orzeczenia o tym, by nie badać uchwał Sejmu, to zobaczą państwo, że TK 'nie zostawił suchej nitki' na jakości tych uchwał - powiedział Rzepliński. - TK może tylko ocenić te uchwały, nie może o nich orzekać. A ta ocena jest jednoznacznie negatywna, ale ona nie wywiera skutków prawnych - dodał.

Co dalej ze sporem ws. TK? "Piłka jest po stronie prezydenta'"

Rzepliński przyznał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym wybranych jest 18 sędziów TK, a konstytucja przewiduje tylko 15. - To jest problem przed którym stoję i nie cofnę się nawet o milimetr - oświadczył prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Rozmawiałem z trzema sędziami wybranymi przez poprzedni Sejm i z tymi, wybranymi przez nowy parlament i zaprzysiężonymi przez prezydenta. Dla mnie i tych trzech sędziów i tych jest legalnie wybranymi sędziami - powiedział Rzepliński. - Można powiedzieć, że 'piłka jest po stronie prezydenta' i to do niego należy ostateczna decyzja - dodał.

- Żeby jakaś decyzja miała charakter prawny, to musi być na piśmie. Trybunał jeszcze nie otrzymał od prezydenta odpowiedzi, czy ten zorganizuje ślubowania trzech sędziów - stwierdził prezes Trybunału Konstytucyjnego.

TK ma orzekać o ostatniej nowelizacji autorstwa PiS w połowie lutego

Choć prezes Rzepliński nie sprecyzował, kiedy dokładnie TK zajmie się ostatnią nowelizacją ustawy o Trybunale autorstwa PiS, to zdradził, że dał uczestnikom postępowania czas do 29 stycznia na złożenie swoich stanowisk w sprawie i spodziewa się, że rozprawa mogłaby się odbyć w połowie lutego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego dał też do zrozumienia, że dopóki prezydent oficjalnie nie ustosunkuje się do kwestii zaprzysiężenia trzech sędziów, TK będzie orzekał w składzie 10 sędziów.

Tomasz Lis przypomniał, że Jacek Sasin z PiS mówił, że - jego zdaniem - Kancelaria Premiera nie opublikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podjętego w składzie 10 sędziów, gdyż będą one niezgodne z obowiązująca ustawą.

- Już mieliśmy przykład, że naczelny naczelnik państwa powiedział w telewizji prywatnej, że nie może absolutnie zostać opublikowany wyrok w sprawie k34 (dot. nowelizacji ustawy o TK - red.), a został - stwierdził Rzepliński.

- Trybunał nie widzi tej ustawy i nie będzie jej widział tak długo, jak nie wyda w jej sprawie wyroku - zapowiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Petru: "Apelowałem do premier Szydło: dajcie nam jakąkolwiek ustawę..."

Gościem Tomasza Lisa był także Ryszard Petru, który m.in. tłumaczył się z oskarżeń, że Nowoczesna nie zgłasza żadnych własnych projektów i tylko krytykuje partię rządzącą.

- Proszę pamiętać o jednej rzeczy. My jesteśmy w opozycji i ja muszę szukać porozumienia z PiS-em, żeby oni to byli skłonni poprzeć. Ja apelowałem do premier Szydło: dajcie nam jakąkolwiek ustawę, którą będziemy mogli poprzeć. A tu po kolei: Trybunał, media, inwigilacja... - opowiadał lider Nowoczesnej. Zapowiedział jednak zgłoszenie projektów ustaw jeszcze w tym tygodniu.

Petru podkreślał, że nie planuje sojuszu z PO, jednak ważna jest współpraca opozycji, by większość parlamentarna nie mogą wprowadzić zmian w konstytucji, gdy posłowie opozycji będą poza Sejmem. - Ważne, żebyśmy wszyscy byli na miejscu. Tutaj jest pełna współpraca z mojej strony z wszystkimi partiami opozycyjnymi, w tym z częścią klubu Kukiza - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (455)
Rzepliński: Nie cofnę się nawet o milimetr. Prezes TK zapowiada rozprawę w składzie 10 sędziów [U LISA]
Zaloguj się
 • Ed De

  0

  Nie cofaj sie pan! trzymaj i nie puszczaj,a na końcu wygłoszą ci przemówienie,pewien ksiądz z Podbeskidzia ma gotowy teks.,,Zyłes jak pies,zdechłeś jak pies,chowamy cie jak psa.Amen".

 • Paweł M

  0

  Dlaczego Rzepliński jest taki wspaniały?
  Rózia Rzeplińska córka Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego i Zosia Komorowska córka byłego Prezydenta RP zasiadają w zarządzie fundacji Stowarzyszenie61, w którego promocję aktywnie zaangażowała się „Gazeta Wyborcza”, a teksty o inicjatywie pisała dziennikarka z Czerskiej Dominisia Wielowieyska. Stowarzyszenia61 na sam tylko portal „Mam prawo wiedzieć” otrzymało 300 tys. dolarów dotacji. Portal rozsławił tatuś Zosi machając przed nosem wydrukiem w debacie prezydenckiej twierdząc, że to niezależne i niezaangażowane politycznie opracowanie.
  Tatuś Zosi w grudniu 2010, już jako Prezydent RP mianował tatusia Rózi Prezesem TK. W 2015 Po przegranych wyborach (prezydenckich) tatuś Rózi i Mai (drugiej córeczki z tej samej fundacji), napisał z panami z TK ustawę dającą instytucji (na czele której stoi) prawo blokowania każdej ustawy nowej władzy.
  I jeszcze jeden drobiazg. Rózia ma męża, mąż ma pracę. Jest sekretarzem Miasta Stołecznego Warszawy i pracuje u Hani na fajnym etacie. Nazywa się Marcin Wojdat. Wszyscy są apolityczni, niezależni i uczciwi.
  źródło; net

 • plautilla

  0

  Precz z tą rzeplińską kreaturą bezprawną i niekonstytucyjną i buntownikiem wobec władzy ustawodawczej mającej mandat Narodu.

 • krop-ka4

  Oceniono 1 raz 1

  klikam minus i zamiast dodania nastepuje wyzerowanie ! dotyczy to 3. pierwszych komentarzy, dalej nie chciałam ryzykować !

 • andrzej23195

  Oceniono 16 razy 2

  Mój dziadek przeżył dwa obozy koncentracyjne zawsze mówił {uczony szkolony a gamoń pierniczony } .Dziadek politykuje od czasów przed drugą wojną wyraził opinie że ten człowiek nigdy nie powinien zostać sędzią , bo w imię łasnych ambicji próbuje szkodzić Polsce .

 • andrzej23195

  Oceniono 16 razy 2

  Wygląda na to że ambicjre i brak honoru przewodniczącego zaszkodzą rozwiązaniem tego problemu , który co tu dożo mówić sam poprzez uczestnictwo w mataczeniu spowodował .

 • andrzej23195

  Oceniono 16 razy 2

  Hitler też tak mówił i na śmierć wysyłał swoich Hitlerjugen . Panie sam pan brałeś udział w przekręcie PO i podejrzewam że by przeszedł gdyby nie kontrakcja PISu . Sam powinieneś pan ustapić i dać możliwość rozwiązania sporu pozostałym sędziom Trubunału . Wyglada na to że mniej politykujacym jak pan . Najtańszym i honorowym wyjściem jest rezygnacja pana i tego drugiego sędziego który brał udział w mataczeniu .

 • palo_ma1

  Oceniono 24 razy -20

  Jak się teraz nazywa to rządowe stanowisko,
  gdzie dają komputer i każą klepać posty na forum GW?

 • totylkoja000

  Oceniono 7 razy 3

  Sp=i=er-d-al=aj do BRONKA stary capie !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX