Rzepliński: Nie cofnę się nawet o milimetr. Prezes TK zapowiada rozprawę w składzie 10 sędziów [U LISA]

11.01.2016 23:31
Prezes TK Andrzej Rzepliński

Prezes TK Andrzej Rzepliński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W połowie lutego Trybunał Konstytucyjny może zająć się ostatnią nowelizacją ustawy o TK autorstwa PiS - zapowiedział prezes Trybunału prof. Andrzej Rzepliński w programie "Tomasz Lis na żywo". Zaznaczył tez, że TK będzie obradował w składzie 10 sędziów, a nie 13 - co wynikałoby z nowelizacji.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Gościem Tomasza Lisa na antenie TVP2 był prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego (co jeszcze przed programem wywołało pewne kontrowersje). Rzepliński mówił m.in. opublikowanym dziś orzeczeniu TK w sprawie umorzenia postępowania w sprawie uchwał Sejmu o stwierdzeniu nieważności wyboru sędziów Trybunału przez poprzedni Sejm.

- TK nie usankcjonował swoim orzeczeniem wyboru pięciu nowych sędziów przez obecny Sejm - powiedział Rzepliński i przypomniał, że zgodnie z wcześniejszym wyrokiem TK wybór trzech sędziów przez poprzedni parlament był zgodny z konstytucją i obowiązuje.

- Jeśli przeczytają państwo uzasadnienie orzeczenia o tym, by nie badać uchwał Sejmu, to zobaczą państwo, że TK 'nie zostawił suchej nitki' na jakości tych uchwał - powiedział Rzepliński. - TK może tylko ocenić te uchwały, nie może o nich orzekać. A ta ocena jest jednoznacznie negatywna, ale ona nie wywiera skutków prawnych - dodał.

Co dalej ze sporem ws. TK? "Piłka jest po stronie prezydenta'"

Rzepliński przyznał, że zgodnie z obecnym stanem prawnym wybranych jest 18 sędziów TK, a konstytucja przewiduje tylko 15. - To jest problem przed którym stoję i nie cofnę się nawet o milimetr - oświadczył prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- Rozmawiałem z trzema sędziami wybranymi przez poprzedni Sejm i z tymi, wybranymi przez nowy parlament i zaprzysiężonymi przez prezydenta. Dla mnie i tych trzech sędziów i tych jest legalnie wybranymi sędziami - powiedział Rzepliński. - Można powiedzieć, że 'piłka jest po stronie prezydenta' i to do niego należy ostateczna decyzja - dodał.

- Żeby jakaś decyzja miała charakter prawny, to musi być na piśmie. Trybunał jeszcze nie otrzymał od prezydenta odpowiedzi, czy ten zorganizuje ślubowania trzech sędziów - stwierdził prezes Trybunału Konstytucyjnego.

TK ma orzekać o ostatniej nowelizacji autorstwa PiS w połowie lutego

Choć prezes Rzepliński nie sprecyzował, kiedy dokładnie TK zajmie się ostatnią nowelizacją ustawy o Trybunale autorstwa PiS, to zdradził, że dał uczestnikom postępowania czas do 29 stycznia na złożenie swoich stanowisk w sprawie i spodziewa się, że rozprawa mogłaby się odbyć w połowie lutego.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego dał też do zrozumienia, że dopóki prezydent oficjalnie nie ustosunkuje się do kwestii zaprzysiężenia trzech sędziów, TK będzie orzekał w składzie 10 sędziów.

Tomasz Lis przypomniał, że Jacek Sasin z PiS mówił, że - jego zdaniem - Kancelaria Premiera nie opublikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podjętego w składzie 10 sędziów, gdyż będą one niezgodne z obowiązująca ustawą.

- Już mieliśmy przykład, że naczelny naczelnik państwa powiedział w telewizji prywatnej, że nie może absolutnie zostać opublikowany wyrok w sprawie k34 (dot. nowelizacji ustawy o TK - red.), a został - stwierdził Rzepliński.

- Trybunał nie widzi tej ustawy i nie będzie jej widział tak długo, jak nie wyda w jej sprawie wyroku - zapowiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Petru: "Apelowałem do premier Szydło: dajcie nam jakąkolwiek ustawę..."

Gościem Tomasza Lisa był także Ryszard Petru, który m.in. tłumaczył się z oskarżeń, że Nowoczesna nie zgłasza żadnych własnych projektów i tylko krytykuje partię rządzącą.

- Proszę pamiętać o jednej rzeczy. My jesteśmy w opozycji i ja muszę szukać porozumienia z PiS-em, żeby oni to byli skłonni poprzeć. Ja apelowałem do premier Szydło: dajcie nam jakąkolwiek ustawę, którą będziemy mogli poprzeć. A tu po kolei: Trybunał, media, inwigilacja... - opowiadał lider Nowoczesnej. Zapowiedział jednak zgłoszenie projektów ustaw jeszcze w tym tygodniu.

Petru podkreślał, że nie planuje sojuszu z PO, jednak ważna jest współpraca opozycji, by większość parlamentarna nie mogą wprowadzić zmian w konstytucji, gdy posłowie opozycji będą poza Sejmem. - Ważne, żebyśmy wszyscy byli na miejscu. Tutaj jest pełna współpraca z mojej strony z wszystkimi partiami opozycyjnymi, w tym z częścią klubu Kukiza - powiedział.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (455)
Zaloguj się
 • tomaszglinka

  Oceniono 118 razy 86

  zastanawiam się ostatnio po co zwolennicy pisowskiej historii Polski wchodzą na stronę gazeta.pl, po co wpisują oczywiste poglądy, mają przecież wspaniałe portale kipiące swojskimi rewelacjami, niech się tam nawzajem nakręcają :-)

 • janboden49

  Oceniono 78 razy 62

  sprawa jest prosta jak konstrukcja cepa:
  Podstawową zasadą nowoczesnej demokracji państwa jest : Rząd i Parlament muszą się trzymać zasad konstytucyjnych. Ten obowiązek stanowi o pierszeństwie interesów Państwa nad interesami innych grup społecznych lub politycznych. Strażnikiem Konstytucji jest Prezydent. W końcu: Organem Kontrolnym jest TK, do którego może się zwrócić także Prezydent, lub inna strona.
  Jak mamy, każdy widzi:
  Jedna grupa polityczna usiłuje przeprowadzić ustawy niezgodne z Konstytucją.
  Prezydent reaguje popierając te stawy, choć wie, że niezgodne z Ustawą Zasadniczą.
  Prezydent usiłuje kontrolować i blokować TK w imie interesów grupy politycznej, której jest bezwolnym narzędziem.
  Wniosek. ten Rząd i ten prezydent łamią prawo, pogwałcając Konstytucję!
  w historii kończyło sią to zawsze ingerencją z zewnątrz poprzez rozbiory, łącznie z 1939 rokiem kiedy rozebrano Polskę między Niemcy i Rosję.
  Historia kałem się tuczy.

 • zimnabuka2016

  Oceniono 58 razy 44

  teraz juz chyba wezmą TK głodem, odetną prąd, fundusze itp, albo roboty drogowe rozkopią wejście do budynku, ktos bedzie dzwonil z alarmem bombowym co godzina - mozliwosci sa nieskonczone i skutek zamierzony niby jest - paraliż, ale w kiepskim stylu, znaczy sie jeszcze gorszym niz mial by by byc ... no chyba, ze naślą policję, zeby na rekach wynieśli .... ale trzeba by zdjac immunitet ... nad ranem .....

 • amg53

  Oceniono 50 razy 34

  z aktywności trollowego ścieku z Nowogrodzkiej na tym forum widać,że Achim Srutututu dał podwyżki za hejt.

 • podlyczlowiek

  Oceniono 26 razy 22

  To ciekawe, żaden zwolennik PiS nie komentuje a ile głosów na minus :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje