Ziobro o umorzeniu postępowania TK: Orzeczenie kompromitujące dla PO i RPO [U OLEJNIK]

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

- To orzeczenie jest w jakiś sposób kompromitujące dla posłów PO, którzy skarżyli te ustawy wiedząc, że TK nie może w ich sprawie orzekać - ocenił w programie "Kropka nad i" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W programie "Kropka nad i" na antenie TVN24 Monika Olejnik pytała ministra sprawiedliwości o opublikowane dziś postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o umorzeniu postępowania w sprawie uchwał o stwierdzeniu nieważności wyboru sędziów TK przez poprzedni Sejm.

- Dobrze, że w ten sposób Trybunał potwierdził de facto legalność wyboru pięciu sędziów, od których zaprzysiężenie przyjął pan prezydent - stwierdził Ziobro. - Skoro TK uznał, że nie jest organem kompetentnym by dokonać oceny tych decyzji, to znaczy, że jedynym kompetentnym organem jest Sejm - ocenił minister sprawiedliwości.

Jednak w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu postępowania TK zwraca uwagę, że uchwały Sejmu o "stwierdzeniu braku mocy prawnej" wyboru sędziów przez poprzedni Sejm "należy zakwalifikować jako prawnie niewiążące" i "nie wpłynęły one na moc prawną" wyboru sędziów przez Sejm VII kadencji. Nie jest to zatem - jak twierdzi minister Ziobro - potwierdzenie legalność wyboru pięciu sędziów przez nowy Sejm.

Posiedzenie w składzie 10 sędziów? "To spotkanie kolegów i koleżanek"

- To orzeczenie jest w jakiś sposób kompromitujące dla posłów PO, którzy zdecydowali się skarżyć te uchwały, choć nie miały charakteru normatywnego. To też kompromitacja rzecznika praw obywatelskich, który przyłączeniem się do tej skargi pokazał pewną zapalczywość i upartyjnienie - dodał Ziobro.

Ziobro odniósł się też do tego, w jakim składzie powinien orzekać Trybunał, gdy będzie badał zgodność ostatniej nowelizacji ustawy o TK. - Trybunał powinien orzekać w składzie 13 sędziów, zgodnie z obowiązująca ustawą - stwierdził Ziobro. - A jeśli będzie orzekał w składzie 10 sędziów? - dopytywała Olejnik. - To będzie to spotkanie kolegów i koleżanek i nie będzie miało mocy obowiązującej - powiedział minister sprawiedliwości.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Kto - według Czarneckiego - zrobił najwięcej, by zatrzymać Putina? Tak, dobrze się domyślacie
 • Jarosław Gowin Gowin chwali kibiców za ostry transparent na meczu z Niemcami
 • Wicepremier , minister rozwoju Mateusz Morawiecki Wicepremier Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. Ma udziały w WBK i kredyt hipoteczny
Komentarze (319)
Ziobro o umorzeniu postępowania TK: Orzeczenie kompromitujące dla PO i RPO [U OLEJNIK]
Zaloguj się
 • jo_2811

  0

  Panie Zbyszku Pan nie zrozumiał wypowiedzi. Boże, ale teraz mamy ministrów. I on chce rządzić?!

 • ryszardkuc

  0

  Jak może tak "fatalnie kompromitować się Minister sprawiedliwości", który komentuje umorzenie sprawy przez TK w sprawie uchwał Sejmu, jako wyrok. To pokazuje jakie będą działania tego ministra w sprawie wymiaru sprawiedliwości. W jego mniemaniu liczy się układ polityczny, do które należy a nie przepisy prawa.

 • daimona

  0

  Widze, że cięzko pracują PiSowskie trolle, minusując :)

  Kochane trolle, weźcie pod uwagę, ze wasz Ziobro się wygłupił. Tk stwierdził NIEWAŻNOŚĆ wyboru 5 sędziów przez nowy Sejm, bo uchwały o wyborze nowych 5 sedziów, oraz tą uchylającą wybór Sejmu poprzedniej kadencji, "należy zakwalifikować jako prawnie niewiążące" i "nie wpłynęły one na moc prawną" - czyli możliwość wyboru legalnie aż 5 sędziów - przez Sejm VII kadencji.

 • edza4

  Oceniono 1 raz 1

  Z rana wstaję od razu żle się czuję,zdając sobie sprawę że do rządzenia krajem dorwali się szaleńcy,jak do tego dodamy ludzi sprzyjającym takiej nacji,a mianowicie faceta,który w dosadny sposób wyraża swoją nienawiść do krajan i chętnie by z kałacha bił,to mamy obraz pogardy dla ludzi zdrowo myślących.

 • owski7491

  Oceniono 3 razy 3

  Wypowiedź tego mniej niż zero świadczy tylko o jego znajomości prawa i poziomie inteligencji. To naprawdę jest dno w rządzie Szydło!

 • sdc3

  Oceniono 1 raz -1

  KOD broni Trybunału, a Trybunał wspiera PiS Tylko. Rzepliński jak Chińczyk z "Wesela" trzyma
  się "mocno".

 • artur702

  Oceniono 27 razy -17

  Ziobro nie rozumie słowa pisanego. Przecież Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zgodnie z Konstytucją RP uchwały Sejmu nie stanowią aktów prawa powszechnie obowiązującego, więc nie mogły być podstawą prawną dla wyboru pięciu nowych sędziów TK. Sędziowie wybrani zostali zatem bez podstawy prawnej, a prezydent niepotrzebnie ich zaprzysięgał. Ich po prostu nie ma. Jakiekolwiek forsowanie zdania przeciwnego będzie dalszym łamaniem prawa przez pisopatów.

 • mappi123

  Oceniono 22 razy -18

  szybkie usta, mokry laptop - to dwie rzeczy z którymi się kojarzy. Krowa która dużo ryczy mało mleka daje a ten jak nie ma nic madrego do powiedzenia to mówi dużo i szybko - tak, żeby mu nie przerwać bo wątek straci a sam nic nie wymyśli.

 • czysty.harry

  Oceniono 18 razy -4

  Taki pasztet szykuje dla Polaków PiS - www.niebezpiecznik.pl/post/nowelizacja-ustawy-o-policji-i-kontrowersje-w-sprawie-wprowadzanych-zmian/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje