Ziobro o umorzeniu postępowania TK: Orzeczenie kompromitujące dla PO i RPO [U OLEJNIK]

11.01.2016 21:04
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta)

- To orzeczenie jest w jakiś sposób kompromitujące dla posłów PO, którzy skarżyli te ustawy wiedząc, że TK nie może w ich sprawie orzekać - ocenił w programie "Kropka nad i" minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W programie "Kropka nad i" na antenie TVN24 Monika Olejnik pytała ministra sprawiedliwości o opublikowane dziś postanowienie Trybunału Konstytucyjnego o umorzeniu postępowania w sprawie uchwał o stwierdzeniu nieważności wyboru sędziów TK przez poprzedni Sejm.

- Dobrze, że w ten sposób Trybunał potwierdził de facto legalność wyboru pięciu sędziów, od których zaprzysiężenie przyjął pan prezydent - stwierdził Ziobro. - Skoro TK uznał, że nie jest organem kompetentnym by dokonać oceny tych decyzji, to znaczy, że jedynym kompetentnym organem jest Sejm - ocenił minister sprawiedliwości.

Jednak w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu postępowania TK zwraca uwagę, że uchwały Sejmu o "stwierdzeniu braku mocy prawnej" wyboru sędziów przez poprzedni Sejm "należy zakwalifikować jako prawnie niewiążące" i "nie wpłynęły one na moc prawną" wyboru sędziów przez Sejm VII kadencji. Nie jest to zatem - jak twierdzi minister Ziobro - potwierdzenie legalność wyboru pięciu sędziów przez nowy Sejm.

Posiedzenie w składzie 10 sędziów? "To spotkanie kolegów i koleżanek"

- To orzeczenie jest w jakiś sposób kompromitujące dla posłów PO, którzy zdecydowali się skarżyć te uchwały, choć nie miały charakteru normatywnego. To też kompromitacja rzecznika praw obywatelskich, który przyłączeniem się do tej skargi pokazał pewną zapalczywość i upartyjnienie - dodał Ziobro.

Ziobro odniósł się też do tego, w jakim składzie powinien orzekać Trybunał, gdy będzie badał zgodność ostatniej nowelizacji ustawy o TK. - Trybunał powinien orzekać w składzie 13 sędziów, zgodnie z obowiązująca ustawą - stwierdził Ziobro. - A jeśli będzie orzekał w składzie 10 sędziów? - dopytywała Olejnik. - To będzie to spotkanie kolegów i koleżanek i nie będzie miało mocy obowiązującej - powiedział minister sprawiedliwości.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (319)
Zaloguj się
 • grobelozaur

  Oceniono 129 razy 71

  Pan Zbyszek "zero" Ziobro zwyczajnie kłamie:
  TK nie zajmie się tymi uchwałami, bo one zwyczajnie nie mają mocy prawnej, czyli
  5 pisowskich "sędziów" nie istnieje z punktu widzenia prawa.
  Fajtłapa nadal musi zaprzysiąc 3 legalnie wybranych sędziów

 • nemo1946

  Oceniono 128 razy 64

  Pan prawnik i nie rozumiesz wyroku......TK ustalił, że nie mogą być one uznane
  za akty normatywne. "Uchwały te należało zaliczyć do kategorii uchwał
  nieprawotwórczych oraz zakwalifikować je jako prawnie niewiążące"
  ....więc nie normatywne i nieprawotwórcze.....chyba jasno i wyraźnie....:)
  to nawet sołtys z sioła czy osady rozumie....:)))))))))))))

 • Kultura Prawna

  Oceniono 56 razy 44

  Warto zwrócić uwagę, że Trybunał, wydając orzeczenie, pominął niekonstytucyjne przepisy "ustawy naprawczej" z 22 grudnia 2015 r. i orzekł bezpośrednio na podstawie Konstytucji; świadczą o tym następujące okoliczności:
  - orzeczenie zapadło w pełnym składzie,przy czym liczył on 10 sędziów, a nie 13, jak wymagała tego ustawa z 22 grudnia 2015 r.;
  - wniosek został poddany pod rozpoznanie Trybunału, mimo że art. 80 ust. 2 ustawy o TK (po nowelizacji) nakazywał rozpoznawanie spraw wszczynanych na wniosek według kolejności wpływu;
  - orzeczenie zapadło zapewne zwykłą większością głosów, mimo że "ustawa naprawcza" wymagała większości 2/3

  Cały komentarz na:

  kulturaprawna.pl
  Zapraszam na bloga

 • halirod

  Oceniono 101 razy 41

  Ziobro jak zwykle sie kompromituje. Nie przeczytał uzasadnienia i głupoty gada. W uzasadnieniu wyraźnie napisano ,że wybór 3 sędziów przez PO był zgodny z konstytucją . A wybór dokonany przez PiS nowych 5 sędziów był konstytucyjny tylko w zakresie 2 sędziów.

 • fabricated

  Oceniono 42 razy 38

  A ja Panie Ziobro zrozumiałem inaczej.
  Te uchwały są jak papier w toalecie. Tylko do tego się nadają.
  A TK nie zajmuje się czymś co nie ma mocy prawnej.
  O czym jako prawnik powinien Pan wiedzieć.
  Aha.. zapomniałem, że dyplom Pan kupił a nie na niego zasłużył.

 • langenbrunner1

  Oceniono 40 razy 36

  Pan minister każdą swoją wypowiedzią zawstydza cyfrę zero. Odkrycie godne medalu Fieldsa. Jak się okazuje można być bardziej zerem niż zero.

 • obywalet

  Oceniono 95 razy 35

  pan Zbyszek jak zwykle nie zrozumiał o co chodzi w decyzji TK - no niestety nie dała bozia rozumku, chociaż dała tupecik:) nie ma też mu co tego tłumaczyć, bo i tak dalej nie pojmie! aż się dziwię, że takie zero intelektualne mogło dostać dyplom na UJ?

 • branja

  Oceniono 31 razy 31

  Jeśli ktoś nie wiedział dlaczego to zero nie mogło zdać egzaminu na aplikację to już chyba jasne..

 • zywczanin

  Oceniono 31 razy 31

  Tego niedouczonego d...a i bufona szkoda o cokolwiek z zakresu prawa pytać - nie mogę sobie wyobrazić że on i ten "prezydent" kończyli prawo na UJ. Nie wiem ile razy egzaminatorzy się pomylili - stawiając im pozytywne oceny na zaliczeniach i egzaminach.Nie przynoszą im te pomyłki chwały!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje