"Wprost" na okładce zrobił z niego Mussoliniego. Teraz belgijski polityk odpowiada

11.01.2016 20:08
Członek PE Guy Verhofstadt na okładce

Członek PE Guy Verhofstadt na okładce "Wprost" (facebook.com/GuyVerhofstadt)

"Ta okładka jest oburzająca, podobnie jak uwagi polskiego ministra sprawiedliwości" - napisał na Facebooku Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim. Chodzi o wypowiedzi Zbigniewa Zbiory, porównujące komentarze niemieckich polityków do działań nazistów.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W tym tygodniu na okładce "Wprost" umieszczono przerobione zdjęcie ze spotkania Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego. "Doklejono" do niego twarze czołowych europejskich polityków - Hitlerem została kanclerz Angela Merkel, a Mussolinim Guy Verhofstadt, lider liberałów w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii.

Verhofstadt zamieścił zdjęcie okładki na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, pisząc, że "tak wyglądała dziś okładka polskiego czasopisma 'Wprost', podpisana 'oni chcą znów kontrolować Polskę'".

"Według mnie, to obywatele Polski wpływają na przyszłość swojego kraju i robią to, wychodząc na ulice, by zaprotestować przeciwko szkodliwym krokom rządu Prawa i Sprawiedliwości", napisał belgijski polityk.

"Ta okładka jest oburzająca, podobnie jak uwagi polskiego ministra sprawiedliwości, który w weekend porównywał krytykę polskiego rządu ze stroni Niemiec do "nadzoru" nazistów nad Polską w czasie II wojny światowej", ocenił europarlamentarzysta.

This is the front cover of Polish magazine Wprost today, stating " these people want to control Poland again". For me,...

Posted by Guy Verhofstadt on 11 stycznia 2016


"Musimy mówić głośno, gdy rząd atakuje demokratyczne instytucje"

"Nasza Unia Europejska jest wspólnotą wartości - wolności myśli i wolności słowa, pełnoprawnego Trybunału Konstytucyjnego jako części demokratycznego systemu równoważenia się władzy", czytamy we wpisie Verhofstadt.

"Jest obowiązkiem nas wszystkich, Komisarzy Europejskich, kanclerzy i innych - mówić głośno, gdy rząd naraża te zasady i atakuje demokratyczne instytucje", zwraca uwagę polityk.

"Wypowiadałem się otwarcie o decyzjach rządu Orbana na Węgrzech i nie mam zamiaru przepraszać za robienie tego samego w stosunku do decyzji polskiego rządu", zakończył Verhofstadt.

"Narodowo-socjalistyczny rząd PiS wyręcza Putina"

Guy Verhofstadt to ważna postać w Brukseli, weteran europejskiej polityki. W latach 1999-2008 był premierem Belgii, obecnie jest liderem liberałów z ALDE - czwartej co do wielkości frakcji w Parlamencie Europejskim.

Pod koniec grudnia w ostrych słowach napisał o polskich władzach, twierdząc m.in., że "narodowo-socjalistyczny rząd PiS (...) wyręcza Putina w robocie przeciw jedności UE". Dodał, że "Polacy sami sobie poradzą", ale "Unia powinna działać".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (423)
Zaloguj się
 • piasek9

  Oceniono 120 razy 66

  Uwazam, ze ta okladka jest SKANDALICZNA!. Taka okladke i takie wypowiedzi ( np pana Ziobro)moga byc tylko autorstwa ludzi o bardzo malym rozumku!

 • dublet

  Oceniono 170 razy 54

  Cały Świat będzie pluł na Pisiorow a oni, że deszcz pada! Czym PiS różni się pod narodowych socjalistów? Ten sam styl, ten sam krok, ten sam cel!

 • piasek9

  Oceniono 88 razy 48

  Wsydze sie za tygodnik "Wprost", miejsce takiej gazety jest na smietniku!

 • stop.pek

  Oceniono 103 razy 47

  Kto się przezywa ten sam się tak nazywa:)))

  Jak ktoś porównuje do nazistów to niech się spodziewa, że inni też uzyją tak samo górnolotnych argumentów.

 • jarekpoznan43

  Oceniono 75 razy 39

  powinni wynająć najlepszych prawników i zniszczyć finansowo tego szmatławca jakim jest Wprost

 • kawusia_z_palacu

  Oceniono 60 razy 36

  Niemcy wiedzą, bo doświadczyli tego koszmaru, jak rodzi się narodowy socjalizm, do jakich zbrodni prowadzi i jaką cenę płaci za niego naród, który się dał ogłupić.
  I mają prawo, a nawet - obowiązek ostrzegać przed totalitarną zarazą.

 • korniszon65

  Oceniono 41 razy 19

  Mimo wszystko niesmaczne.Niemcy to jednak nasz najwiekszy partner gospodarczy i ma swoja pozycje w swiecie.Nie raz pokazali ze im zalezy na Polsce.Piowinismy wstrzegac sie pierwszych reakcji bo moga byc szczere;)Troche dyplomacji finezji.Wkurzaja mnie komentarze politykow niemieckich moze tym bardziej ze mieszkam w Austrii i czesto musze bronic dobrego imienia Polski ale ta okladka to jednak buractwo i proba zrobienia kasy na sprzedazy.Niemcy nie zasluzyli na nia!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje