Wicepremier Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. Ma udziały w WBK i kredyt hipoteczny

11.01.2016 18:58
Wicepremier , minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier , minister rozwoju Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe
2. Początkowo minister miał nie upubliczniać oświadczenia
3. Posiada m.in. 3 mln zł oszczędności i akcje bank BZ WBK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, a także Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, mieli nie upubliczniać informacji o swoim majątku. Ostatecznie jednak minister Morawiecki zmienił zdanie i zgodził się na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego.

Co znajdujemy w oświadczeniu majątkowym ministra i byłego prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK? Morawiecki jest właścicielem trzech nieruchomości: dwóch domów, działki rolnej oraz 50 proc. własności segmentu w domu szeregowym.Minister Morawiecki ma ponad trzy miliony złotych oszczędności oraz papiery wartościowe na kwotę 3,8 mln zł. Z tytułu akcji, posiadanych w banku BZ WBK osiągnął w zeszłym roku prawie 40 tys. zł przychodu.

Wśród "mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł" wicepremier wymienił meble oraz zabudowę kuchni. Poza tym w oświadczeniu znalazła się też informacja o uprawnieniach do akcji BZ WBK o wartości 350 tys. zł oraz prawo do dwóch polis ubezpieczeniowych.

Poza majątkiem, w oświadczeniu majątkowym Morawiecki wykazał też zobowiązania pieniężne: kredyt hipoteczny wysokości niemal 700 tys. zł oraz pożyczkę 300 tys. zł dla członka rodziny.Oświadczenia ministrów można znaleźć nastronie Kancelarii Premiera .

Ministrowie nie muszą ujawniać swoich oświadczeń majątkowych

Przymus składania oświadczeń wynika z tzw. ustawy antykorupcyjnej z 1997 roku. Głosi ona, że osoba pełniąca funkcje publiczne może wyrazić zgodę na ujawnienie oświadczenia.

- Dyrektor szkoły musi ujawnić majątek, a radny, jeśli tego nie zrobi, traci mandat. Ale ministra konstytucyjnego już to nie dotyczy - powiedziała "Rz" Grażyna Kopińska, dyrektor programu Stop Korupcji w Fundacji Batorego. Dodała, że oświadczenia muszą ujawniać też parlamentarzyści. Jej zdaniem taki zapis jest "niesprawiedliwy".

W rozmowie z "Rz" biuro prasowe ministra powołało się na zapis ustawy mówiący o dobrowolności publikacji oświadczenia i napisało, że "z tego uprawnienia, składając swoje oświadczenie majątkowe, skorzystał wicepremier".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (140)
Zaloguj się
 • szlag

  Oceniono 40 razy 38

  Kredyt chyba taki dla kolegów, bank połowę mu spłaci. Bo kto z takimi oszczędnościami bierze kredyt hipoteczny.

 • stachud

  Oceniono 22 razy 20

  A co ze Streżyńską? Czyżby TP jej sypało za przymykanie oczu i teraz boi się tego wyjawić?

 • jack_black_75

  Oceniono 19 razy 17

  Czy na pewno jest dobrym finansistą jeśli ma spory kredyt i jeszcze większe oszczędności? Po spłacać odsetki?

 • hager52

  Oceniono 16 razy 16

  Niech podniosą wysokość podatków dla najbogatszych do średniego poziomu w U.E. bo obecnie mamy najniższe podatki dla najbogatszych, ale najwyższe dla najbiedniejszych. Skandalicznie niska kwota wolna od podatku to wstyd i hańba dla katolików rządzących od 25 lat w Polsce. Na zachodzie na miliardowe fortuny pracowało kilka pokoleń, a w Polsce powstały one w ciągu kilku lat. Czy uczciwie ? Dlaczego jesteś biedny ? Bo nie umiesz kraść. Katolicy wszak twierdzą, że pierwszy milion trzeba ukraść i czynią to biorąc przykład ze swojego kościoła.

 • katolib

  Oceniono 21 razy 13

  Pani Witek wyszła z domu z jednym banknotem na orkiestre, znaczy na msze gdzie zbierali na jakieś dzieci, zarabiając 10 tys miesięcznie, biedna katoliczka wzięła jeden banknot.....

 • wj_2000

  Oceniono 7 razy 7

  Dobrze by bylo sprawdzić, czy ten kredyt i "środki pieniężne" nie są w banku którego był szefem, skoro na lokatach zarabia więcej niż placi za kredyt!!!!!!!!! Bo przeciez inaczej nie robil by takiej "głupoty".

 • Darek Kontakt

  Oceniono 5 razy 5

  I to jest dobre Prawo I Sprawiedliwość dla
  każdego CIEMNEGO LUDA !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje