Wicepremier Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. Ma udziały w WBK i kredyt hipoteczny

Wicepremier , minister rozwoju Mateusz Morawiecki

Wicepremier , minister rozwoju Mateusz Morawiecki (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

1. Minister rozwoju Mateusz Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe
2. Początkowo minister miał nie upubliczniać oświadczenia
3. Posiada m.in. 3 mln zł oszczędności i akcje bank BZ WBK

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, a także Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, mieli nie upubliczniać informacji o swoim majątku. Ostatecznie jednak minister Morawiecki zmienił zdanie i zgodził się na opublikowanie swojego oświadczenia majątkowego.

Co znajdujemy w oświadczeniu majątkowym ministra i byłego prezesa zarządu Banku Zachodniego WBK? Morawiecki jest właścicielem trzech nieruchomości: dwóch domów, działki rolnej oraz 50 proc. własności segmentu w domu szeregowym.Minister Morawiecki ma ponad trzy miliony złotych oszczędności oraz papiery wartościowe na kwotę 3,8 mln zł. Z tytułu akcji, posiadanych w banku BZ WBK osiągnął w zeszłym roku prawie 40 tys. zł przychodu.

Wśród "mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. zł" wicepremier wymienił meble oraz zabudowę kuchni. Poza tym w oświadczeniu znalazła się też informacja o uprawnieniach do akcji BZ WBK o wartości 350 tys. zł oraz prawo do dwóch polis ubezpieczeniowych.

Poza majątkiem, w oświadczeniu majątkowym Morawiecki wykazał też zobowiązania pieniężne: kredyt hipoteczny wysokości niemal 700 tys. zł oraz pożyczkę 300 tys. zł dla członka rodziny.Oświadczenia ministrów można znaleźć nastronie Kancelarii Premiera .

Ministrowie nie muszą ujawniać swoich oświadczeń majątkowych

Przymus składania oświadczeń wynika z tzw. ustawy antykorupcyjnej z 1997 roku. Głosi ona, że osoba pełniąca funkcje publiczne może wyrazić zgodę na ujawnienie oświadczenia.

- Dyrektor szkoły musi ujawnić majątek, a radny, jeśli tego nie zrobi, traci mandat. Ale ministra konstytucyjnego już to nie dotyczy - powiedziała "Rz" Grażyna Kopińska, dyrektor programu Stop Korupcji w Fundacji Batorego. Dodała, że oświadczenia muszą ujawniać też parlamentarzyści. Jej zdaniem taki zapis jest "niesprawiedliwy".

W rozmowie z "Rz" biuro prasowe ministra powołało się na zapis ustawy mówiący o dobrowolności publikacji oświadczenia i napisało, że "z tego uprawnienia, składając swoje oświadczenie majątkowe, skorzystał wicepremier".Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Prezydent Andrzej Duda Duda podpisał ustawę medialną. A kilka lat temu prezydent tak mówił o niezależności mediów
 • Jacek Kurski wchodzi do Ministerstwa Skarbu po nominację Jacek Kurski prezesem TVP. PiS ma już rząd, Sejm, prezydenta - a teraz telewizję
 • Jarosław Kaczyński na pierwszej w 2016 r. miesięcznicy smoleńskiej Kaczyński na smoleńskiej miesięcznicy o "uszczęśliwianiu Polaków" i niemieckim "pohukiwaniu"
Komentarze (140)
Wicepremier Morawiecki ujawnił swoje oświadczenie majątkowe. Ma udziały w WBK i kredyt hipoteczny
Zaloguj się
 • lfo44

  Oceniono 7 razy -7

  Petru ze swoim majątkiem to przy nim małe miki, ale pisowcy krzyczą, że u nich sami biedni...

 • jo_2811

  0

  Nie rozumiem jak ktoś kto ma gotówkę bierze kredyt i płaci bankowi odsetki. Nie mogę tego pojąć.

 • mg_40

  0

  Kołodko obniżył CIT kapitałowi do 19% (podobno miało to pomóc firmom się rozwijać a docelowo podnieść zamożność pozostałych Polaków; efekt jest taki, że kapitał zwłaszcza zagraniczny i tak nie płaci w Polsce CIT, nie widać też wpływu obniżki CIT na zasobność przeciętnego Polaka), wprowadził też PIT liniowy 19% na działalności czego efektem jest, że nawet piłkarze grają już jako jednoosobowa działalność gospodarcza
  Kaczyński 10 lat temu zlikwidował trzecią stawkę podatkową, znowu ulga dla najzamożniejszych
  Braki budżetowe PO łatało za to podwyżką VAT i zamrażaniem kwoty wolnej czyli podwyżkami podatków dla najuboższych najbardziej dotkliwymi.
  I tak mamy banana republic of Boland gdzie bieda utrzymuje państwo

 • pandzik

  0

  Dziwne bo zarobił 30 mln w ostatnich latach... Ciekawe na kogo przepisał

 • klarb

  0

  Panie Morawiecki, nie sądzi pan, że pana bogactwo nie pozostaje bez związku z biedą innych rodaków?

 • zd46

  Oceniono 7 razy -7

  Panie Morawiecki, czy placisz ZUS czy KRUS? Szydlo czy placisz ZUS czy KRUS? Wojciechowski czy placisz ZUS czy KRUS? llu poslow i senatorow PiSu jest ubezpieczonych w KRUS???? Tacy prawi i sprawiedliwi a cwaniaki?

 • hager52

  Oceniono 1 raz 1

  członkowie rad nadzorczych i zarządów banków dostają milionowe kredyty na preferencyjnych warunkach i kolosalne pensje. Koszty tych kredytów i pensji pokrywają klienci banków i frankowicze. Rząd i sejm powinni podnieść podatki najbogatszym do średniego poziomu w U.E. bo obecnie mamy najniższe podatki dla najbogatszych, ale najwyższe dla najbiedniejszych. Skandalicznie niska kwota wolna od podatku to wstyd i hańba dla katolików rządzących od 25 lat Polską. Na zachodzie na miliardowe fortuny pracowało kilka pokoleń, a w Polsce powstały one w ciągu kilku lat. Czy uczciwie ? Dlaczego jesteś biedny ? Bo nie umiesz kraść. Katolicy głoszą, że pierwszy milion trzeba ukraść co też czynią wzorując się na swoim kościele

 • sztucznamgla

  Oceniono 13 razy -7

  gdzie wyparowało 20 milionów z 33,5???????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje