Lotnisko w Radomiu będzie rozbudowane? Dokumenty już u wojewody

11.01.2016 18:29
Lotnisko w Radomiu

Lotnisko w Radomiu (Fot. Andrzej Michalik/ Agencja Gazeta)

1. Port Lotniczy Radom planuje nowe inwestycje na radomskim lotnisku
2. Wnioski o zezwolenie na budowę trafiły do wojewody mazowieckiego

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

W planach jest m.in. wydłużenie pasa startowego i budowę systemu precyzyjnego lądowania ILS. Dokumenty na biurko wojewody mazowieckiego trafiły w ramach tzw. specustawy lotniczej.

Przebudowa pasa i budowa oświetlenia

Jeden z wniosków, jak tłumaczy rzecznik Portu Lotniczego Radom (PLR) Kajetan Orzeł, związany jest z planami rozbudowy lotniska; m.in. chodzi o wydłużenie drogi startowej, budowę oświetlenia nawigacyjnego, systemu precyzyjnego lądowania ILS. Planowana jest również przebudowa istniejącego pasa startowego, który do końca 2017 r. musi być dostosowany do wymogów unijnych. Drugi wniosek złożony przez PLR dotyczy sieci uzbrojenia terenu wokół lotniska.

Specustawa lotniskowa

Do połowy lutego służby wojewody mazowieckiego mają sprawdzić złożone przez PLR dokumenty pod kątem formalnym. "Jeśli wniosek będzie kompletny, zostanie wszczęte postępowanie sprawdzające, które zakończy się wydaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji" - podało biuro prasowe wojewody mazowieckiego.

Wojewoda - zgodnie z tzw. specustawą lotniskową, która upraszcza procedury związane z pozyskaniem gruntów pod inwestycje lotniskowe, ma trzy miesiące na wydanie decyzji o zezwoleniu na budowę.

Rozmowy trwają

Według wstępnych szacunków rozbudowa lotniska miałaby kosztować ok. 100 mln zł.

Obecnie z radomskiego lotniska trzy razy w tygodniu odbywają się loty pasażerskie do Pragi. Nadal - jak podkreśla rzecznik - prowadzone są rozmowy z innymi przewoźnikami, w celu uruchomienia dodatkowych połączeń lotniczych w sezonie wiosenno-letnim.

Loty z lotniska w Radomiu wznowiono pod koniec grudnia 2015 roku. Port Lotniczy od początku istnienia zmaga się z problemem braku pasażerów, a w rezultacie i przewoźników. Oddany do użytku w 2014 roku port, kosztował 120 milionów złotych i zatrudnia ponad 140 pracowników. Przewoźnicy na radomskim lotnisku pojawiają się po długich negocjacjach, uruchamiają połączenia i po kilku miesiącach rezygnują z powodu braku zainteresowania ze strony pasażerów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (227)
Zaloguj się
 • idiomka.blog.pl

  Oceniono 84 razy 80

  Czyli "wtopiliśmy publiczną kasę w nieudany pomysł, więc najlepiej będzie, jak dopompujemy jeszcze trochę"?

 • geotrupes_stercorarius

  Oceniono 82 razy 76

  Jeśli czujesz się niepotrzebny, pomyśl jak czuje się lotnisko w Radomiu :).

 • u-204

  Oceniono 57 razy 53

  Dzwonił do mnie kumpel pracujący na lotnisku we Frankfurcie - u nich niewesoła sytuacja, władze lotniska na wieść o rozbudowie Radomia zapowiedziały zwolnienia grupowe...

 • co_noc_dudapomoc

  Oceniono 56 razy 50

  Prezes: Powiedz mi po co jest to lotnisko?
  Wojewoda: Właśnie, po co?
  Prezes: Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi to lotnisko? Ono odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest lotnisko na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym lotniskiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest lotnisko narodowe, w oparciu o sześć instytucji, które sobie zniszczeje, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
  Wojewoda: Protokół zniszczenia...
  Prezes: Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach!

  no i jak tu wątpić w to, że Prezes to geniusz?

 • dante_waw

  Oceniono 57 razy 49

  mam nadzieje ze w koncu dostanie za patrona Lecha Kaczynskiego, wowczas dopiero naprawde rozwinie skrzydla i stanie sie lotniskiem o znaczeniu interkontynentalnym

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 54 razy 44

  Wujek Dudorajdy już zaczął działać jako Wojewoda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje