Rzecznik rządu Niemiec: Nie przewidujemy sankcji wobec Polski

11.01.2016 16:46
Angela Merkel i Andrzej Duda

Angela Merkel i Andrzej Duda (GERO BRELOER/AP)

1. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert: "chcemy pogłębiać relacje z Polską"
2. - Nie rozważamy sankcji wobec RP - zaznaczył Seibert
3. Rzecznik: "Niemcy i Polacy są przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy w historii"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Niemcy i Polacy są sąsiadami, partnerami i przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy przedtem w historii - powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - Chcemy ten skarb zachować, kontynuować i w miarę możliwości pogłębić - zapewnił, wypowiadając się w imieniu kanclerz Angeli Merkel.

Seibert poinformował, że obie strony uzgadniają termin pierwszej wizyty premier Beaty Szydło w Berlinie. Ma to być kolejny krok w kierunku umocnienia relacji między państwami. Rzecznik nie podał konkretnej daty wizyty, tygodnik "Der Spiegel" pisał wcześniej o 12 lutego.

Rzecznik odmówił ustosunkowania się do wypowiedzi niemieckich polityków zajmujących stanowiska w UE, uznanych przez władze w Warszawie za antypolskie. - To dobry i sensowny zwyczaj, że nie oceniamy wypowiedzi polityków europejskich niezależnie od ich pochodzenia - wyjaśnił.

Pytany o sprawę wdrożenia przez Komisję Europejską postępowania dotyczącego praworządności w Polsce, Seibert odmówił komentarza. - Śledzimy uważnie wydarzenia w Polsce, nie widzę jednak powodu, abym miał je w imieniu niemieckiego rządu komentować - powiedział.

"Nie będzie sankcji"

- Gdy pojawiają się pytania, stawia je Komisja Europejska i to ona rozmawia z polskim rządem - wyjaśnił rzecznik. - To nie są sprawy bilateralne (polsko-niemieckie), lecz problem KE jako strażniczki traktatów, która musi wyjaśnić problemy z państwem członkowskim - mówił. - To właściwa europejska droga - podkreślił rzecznik Merkel.

Na pytanie, czy niemiecki rząd rozważa zastosowanie sankcji wobec Polski, rzecznik odpowiedział krótko: "nie".

Tymczasem w sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". - Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać - powiedział Kauder w wywiadzie dla "Spiegla". Wyraził też zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

Tygodnik poinformował, że również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (144)
Rzecznik rządu Niemiec: Nie przewidujemy sankcji wobec Polski
Zaloguj się
 • muzyk_barokowy

  Oceniono 9 razy -7

  Wiadomości TVP 1 pokazują, jak Bartosz Wieliński z wyborczej wzywa Niemców na łamach "Süddeutsche Zeitung" do ostrego kursu przeciw Polsce. A wyborcza się tym chlubi:
  Cały tekst: wyborcza.pl/1,75477,19451098,nie-milczcie-prosze-bartosz-wielinski-wzywa-niemcow-na.html#ixzz3x3oaPF5z

  Komentarz zbędny. Tak wygląda "polska" gazeta i tak działa "polski" dziennikarz.

 • marekzy

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego?

 • piasek9

  Oceniono 2 razy -2

  pan o bardzo malym rozumku

 • jrb11

  Oceniono 6 razy -4

  A moze przy okazji "europejskie wartosci" zostana nagrodzone w Turcji u
  Sultana Attak-Er-Dog-gone,a.
  800 dziennikarzy wyrzyconych w 2015 - 146 zamknietych.

  Ten psychopata oczywiscie zaraz obwini Putina lub Asada o wybuch w Istamble.
  Falszywa flaga pokrywajaca "genoside" Kurdow.

  A Polska nic-jak przyjemnie byc w jednym gangu z takim panialym gangsterem.
  Hypokryci "ZJEDNOCZONEJ EUROPY". - Brawo

 • lp05

  Oceniono 2 razy 2

  Cóż za nagły zwrot wypadków. Okazuje się, że wokół mamy samych przyjaciół, a słowa dostojników europejskich zostały opacznie zinterpretowane. O żadnych sankcjach nie było mowy, co najwyżej o dobrych radach. Niby wszystko jest cacy, tylko że jeszcze niektóre portale nie zdążyły usunąć kompromitujących je artykułów, jak chociażby poniższy link do jeszcze świeżego artykułu sprzed kilku dni:
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19454217,procedura-bomby-atomowej-wobec-polski-juz-pewna-f-a-z.html

  Mielimy mieć sankcje pewne jak w banku, żaden kraj nie chciał nas bronić. Dostojnicy PO pewnie już mrozili szampany na tę okazję. Do kogóż to teraz udadzą się z prośbą o pomoc, gdy zostali wystawieni do wiatru przez "swój" TK. Cóż, sędziowie z TK wolą dostawać dalej po 20 tys. co miesiąc za nic nie robienie niż umierać za skompromitowanych graczy PO.

 • js2014

  Oceniono 7 razy -7

  A szkoda.

 • ak-rb

  Oceniono 5 razy -1

  Ale się PiSioròw nalęgło na tym forum. Płacą wam za te wypociny, czy jesteście tak skretyniali, że sami to wszystko wymyślacie?

 • awitold

  Oceniono 47 razy -3

  No przeciez nie beda wprowadzali sankcji przeciwko samym sobie. Dostali miliard euro kredytu od MFW, zeby pobudowac u nas te wszystkie lidle, kauflandy, biedronki, lirojmerliny, oszony, mediamarkty, skrecalnie zderzakow do opli i fabryki tapicerek do mercedesow, a odsetki ktos musi przeciez splacac...

 • leonleonidas

  Oceniono 64 razy -4

  Nie boj, nie boj. Trawa urosnie na probie tuszowania Arabskich Obmacywanek Sylwestrowych i wroca do nawracania Polakow na jedyna wlasciwa i POprawna droge demokracji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje