Rzecznik rządu Niemiec: Nie przewidujemy sankcji wobec Polski

11.01.2016 16:46
Angela Merkel i Andrzej Duda

Angela Merkel i Andrzej Duda (GERO BRELOER/AP)

1. Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert: "chcemy pogłębiać relacje z Polską"
2. - Nie rozważamy sankcji wobec RP - zaznaczył Seibert
3. Rzecznik: "Niemcy i Polacy są przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy w historii"

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Niemcy i Polacy są sąsiadami, partnerami i przyjaciółmi tak bliskimi jak nigdy przedtem w historii - powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie. - Chcemy ten skarb zachować, kontynuować i w miarę możliwości pogłębić - zapewnił, wypowiadając się w imieniu kanclerz Angeli Merkel.

Seibert poinformował, że obie strony uzgadniają termin pierwszej wizyty premier Beaty Szydło w Berlinie. Ma to być kolejny krok w kierunku umocnienia relacji między państwami. Rzecznik nie podał konkretnej daty wizyty, tygodnik "Der Spiegel" pisał wcześniej o 12 lutego.

Rzecznik odmówił ustosunkowania się do wypowiedzi niemieckich polityków zajmujących stanowiska w UE, uznanych przez władze w Warszawie za antypolskie. - To dobry i sensowny zwyczaj, że nie oceniamy wypowiedzi polityków europejskich niezależnie od ich pochodzenia - wyjaśnił.

Pytany o sprawę wdrożenia przez Komisję Europejską postępowania dotyczącego praworządności w Polsce, Seibert odmówił komentarza. - Śledzimy uważnie wydarzenia w Polsce, nie widzę jednak powodu, abym miał je w imieniu niemieckiego rządu komentować - powiedział.

"Nie będzie sankcji"

- Gdy pojawiają się pytania, stawia je Komisja Europejska i to ona rozmawia z polskim rządem - wyjaśnił rzecznik. - To nie są sprawy bilateralne (polsko-niemieckie), lecz problem KE jako strażniczki traktatów, która musi wyjaśnić problemy z państwem członkowskim - mówił. - To właściwa europejska droga - podkreślił rzecznik Merkel.

Na pytanie, czy niemiecki rząd rozważa zastosowanie sankcji wobec Polski, rzecznik odpowiedział krótko: "nie".

Tymczasem w sobotę szef klubu CDU/CSU w niemieckim Bundestagu Volker Kauder opowiedział się za sankcjami wobec Polski, "jeśli kraj ten będzie w dalszym ciągu lekceważył normy państwa prawa". - Polski rząd musi wiedzieć: pewnych podstawowych wartości nie wolno w Europie naruszać - powiedział Kauder w wywiadzie dla "Spiegla". Wyraził też zadowolenie, że Komisja Europejska "dokładnie przyjrzy się teraz" sytuacji w Polsce.

Tygodnik poinformował, że również przewodniczący grupy CDU/CSU w Parlamencie Europejskim Herbert Reul opowiedział się za karami finansowymi przeciwko Polsce.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (144)
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 60 razy 28

  A Gazeta na to: ,,Niemożliwe".

  Ciekawa jestem, kto sie odważył zaakceptować upublicznienie wiadomosci niezgodnej z linia programowa w redakcji... odważny człowiek, albo głupi.

 • PJan Pokorny

  Oceniono 53 razy 21

  A my nie przewidujemy sankcji wobec Republiki Federalnej mimo ze Ciocia Angela ( vel Angela Akbar ) bardzo zasmiecila sasiadujace z nami podworko.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 31 razy 15

  Niemcy spekali.Ktos przeciez musi bronic ich kobiet ;)
  (brzydkie te ich Helgi, ale Polak dzentelmenem przeciez jest!)
  ____________________________

  niezalezna.pl/74793-transparent-polskich-kibicow-robi-furore-w-europie-niemiecka-policja-wsciekla-wideo

 • epudwjuhc

  Oceniono 15 razy 9

  a kto złamał wszystkie traktaty Schengen & Dublin? No wlasnie Rzesza to zrobila. wiec prosimy teraz grzecznie MORDA W KUBEL I NIE BULGOTAC.

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 25 razy 9

  rzecznik polskiego rządu powinien odpowiedzieć "my też nie planujemy sankcji wobec niemiec".
  i byłby remis.
  :)

 • putinh0ilo

  Oceniono 41 razy 7

  Oj coś się sypie PełOwski zamach stanu :-)))

  "Zacznijmy od sprawy najważniejszej - w żaden sposób nie podważam idei KOD-u i sensu jego istnienia. Moim zdaniem to jeden z najwspanialszych ruchów społecznych, jakie kiedykolwiek w Polsce powstały, jednoczący dziesiątki tysięcy Polaków pod wspólnym szyldem. Jestem dumna z tego, że byłam w wąskim gronie, które ten ruch tworzyło i tego nic nie zmieni. Pozostaje jedno - KOD od środka przypomina skrzyżowanie bagna z PZPN-em, na dodatek zarządzanego z drugiego fotela.

  Przez ostatnie kilka tygodni byłam koordynatorem KOD na województwo warmińsko-mazurskie. W listopadzie dostałam dwie rzeczy - namaszczenie i grupę na FB założoną przez zastępcę Mateusza Kijowskiego, Jarka Marciniaka. Marciniak to bardzo ważna postać w KOD i o nim będzie jeszcze mowa. To ten człowiek, nie Mateusz, posiada „klucze” do FB wszystkich grup KOD w Polsce. Gdyby odskoczył Marciniak, regionalne struktury KOD pozostałyby przy nim. To on je zakładał i tylko on może je zlikwidować. Tak działa FB."

  (...)

  Jak to wygląda od środka? Dramatycznie. Szefowa grupy POLONIA Ania Krok dostała zawalu - w jej grupie rozpisano wybory na nowego koordynatora. Kiedy okazało się, ze Ania wygrała je w przedbiegach, wybory unieważniono i prowadzono tam nowego koordynatora. Grupa się rozpadła. Dramatem Ani nikt się nie przejął, zrobiono z niej wariatkę i rozłamowca, podkładając pod to fałszywe papiery dotyczące jakiegoś listu do PE w sprawie wstąpienia Polski z Unii.

  Wiedziałam o tym, ale nic z tym nie zrobiłam - KOD był najważniejszy. Kolejna koordynatorka od kilkunastu dni siedzi na psychotropach. Nie wytrzymała. Dziś posypała się grupa poznańska, wcześniej Łódź. Na monity, że dzieje się coś złego, zarząd nie reaguje

 • iraklis1

  Oceniono 23 razy 5

  i co wyszlo ze szczucia? gowno......stwarzanie poczucia zagrozenia, orzedstawianie morza demostrantow w obronie demokracji ktorej nikt nijak ruszyc nie moze.......nawet Tomus cos juz cienko piszczy........musicie wziasc tego spindoktra od pani Ewy on w tych okularkach pociagnie za soba tlumy........

 • as.pik

  Oceniono 15 razy 5

  Ciekawe

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje