TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru sędziów i powołaniu 5 nowych

11.01.2016 16:33
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. Sejm 5 uchwałami unieważnił wybór sędziów TK w poprzedniej kadencji
2. Posłowie PO zgłosili te uchwały do Trybunału
3. Teraz TK umorzył postępowanie w tej sprawie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzisiejsze umorzenie sprawy jest jednym z ważniejszych momentów długiego i złożonego sporu o TK. Przypomnijmy, czego dokładnie dotyczy ta decyzja:

1. Sejm poprzedniej kadencji (głosami PO)zmienił prawo, co umożliwiło posłom wybranie nie tylko trzech sędziów TK na miejsce tych, których kadencja wygasała przed wyborami, ale też dwóch dodatkowych - na miejsce sędziów, którzy mieli ustąpić już po wyborach
2. 25 listopada Sejmowa większość Prawa i Sprawiedliwości przyjęła uchwały o "stwierdzeniu braku mocy prawnej" wyboru pięciu sędziów TK przez poprzedni Sejm. PiS argumentowało, że zostali oni wybrani niezgodnie z prawem
3. Niedługo później podjęto uchwały o wyborze pięciu nowych sędziów na miejsce odwołanych. Zostali oni natychmiast zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę
4. 4 grudnia 2015 r. grupa posłów PO zaskarżyła zarówno uchwały o unieważnieniu wyboru sędziów, jak i o powołaniu nowych
5. Zbadanie zgodności uchwał z konstytucją miało wyjaśnić, które w z wybranych osób zgodnie z prawem są sędziami TK
6.Siódmego stycznia, na niejawnym posiedzeniu pełnego składu TK (10 sędziów), Trybunał podjął decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu 5 nowych osób w ich miejsce.

Trybunał nie może orzekać o aktach, które nie tworzą prawa

Oceniając uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów przez poprzedni Sejm, TK ustalił, że nie mogą być one uznane za akty normatywne - a tylko takie może oceniać TK. W związku z tym umorzono postępowanie w ich sprawie.

Podobnie uchwały o ponownym wyborze 5 sędziów TK zaliczył do kategorii "uchwał nieprawotwórczych", które nie są aktami prawa i Trybunał nie może orzekać w ich zakresie.

Sejm, prezydent Andrzej Duda oraz PiS podkreślali, że TK nie może badać uchwał Sejmu, bo dotyczą one indywidualnego wyboru sędziów, a TK "nie jest sądem faktów, ale prawa". PO i część prawników uważała, że TK ma prawo badać te uchwały, bo są normatywne.

Postępowania nie będzie, ale... uchwały Sejmu "prawnie niewiążące"

TK nie będzie prowadził postępowania w sprawie uchwał Sejmu, jednak uzasadnienie tej decyzji było okazją do nieformalnej oceny tych uchwał. I tak TK stwierdził, że uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów "należało zaliczyć do kategorii uchwał nieprawotwórczych oraz zakwalifikować je jako prawnie niewiążące".

Ponadto w uzasadnieniu czytamy, że uchwały o unieważnieniu sędziów "mające cechy częściowo oświadczenia, częściowo zaś rezolucji", a "z prawnego punktu widzenia" ich treścią jest "przedstawienie politycznego stanowiska Sejmu w konkretnej sprawie".

"Uchwały z 25 listopada 2015 r. i zawarte w nich stwierdzenia (oświadczenia) z definicji nie wpłynęły zatem na moc prawną uchwał Sejmu VII kadencji w sprawie wyboru sędziów Trybunału", czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Komentatorzy zwracają też uwagę, że TK obradował w składzie 10-osobowym, a nie 13-osobowym i bez zachowania porządku spraw wg. kolejności zgłaszania, jak wymaga tego ostatnia nowelizacja autorstwa PiS.

Zdania odrębne trzech sędziów TK, w tym prezesa Rzeplińskiego

Sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik złożyli "zdania odrębne" do wyroku. Ich zdaniem TK mógł zbadać sprawę uchwał Sejmu. W swym zdaniu odrębnym prezes TK prof. Andrzej Rzepliński napisał, że uchwały Sejmu doprowadziły do "uchyleniu mandatów wybranych sędziów", co nie leży w kompetencji izby i nie jest przewidziane w konstytucji i ustawach.

"Biorąc to pod uwagę, skoro uchwałami Sejm przyznał sobie oraz prezydentowi nowe kompetencje, nieprzewidziane w konstytucji i ustawie o TK, to w tym obszarze miały one charakter przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwa, a więc podlegają kognicji Trybunału Konstytucyjnego" - dodał prezes TK.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (708)
Zaloguj się
 • ssaassaa

  Oceniono 195 razy 73

  Jakby nie patrzeć z punktu widzenia TK prawidłowo postąpił, bo nie mogą decydować o samych uchwałach.
  Natomiast 3 sędziów wybranych za czasów PO powinna po prostu złożyć ślubowanie listownie Dudzie (potwierdzone notarialnie) i po prostu zacząć orzekać. Niestety ponieważ to są poważni ludzie (w przeciwieństwie do co najmniej części polityków wybranych przez PiS) to raczej tak nie zrobią.
  Mam tylko nadzieję, że Rzepliński nadal nie będzie przydzielał spraw tym pisowskim sędziom, ponieważ nie są oni sędziami TK zgodnie z konstytucją (jako 16, 17 i 18 sędzia). Tyle że oni z kolei raczej nie będą mieć skrupułów aby zażądać udziału w sprawach.

 • chloe7611

  Oceniono 112 razy 36

  TK nie mogl podjac innej decyzji, bo rola TK nie jest ingerowanie w wewnetrzne sprawy instytucji panstwowej. Sejm mogl rownie dobrze uchwalic ze Ziemia jest plaska, w Smolensku byl zamach, a Jaroslaw Kaczynski jest krolem Polski.

 • gr_ub_y

  Oceniono 81 razy 31

  Mój Boże, co za niefartowny dzień.

  1. Komisarz Węgier na 100% zablokuje ewentualne postanowienia komisarzy Niemiec z którymi kolaboruje 3-ci sort KODu, PO i Nowoczesnej, dementując tym samym doniesienia niemieckich mediów.

  2. TK wyrzucił do śmieci wniosek PO o zbadanie zgodności z Konstytucją uchwały sejmu.

  3. Gazeta Wyborcza wyrzucona z państwowych urzędów.

  To mną wstrząsnęło.

 • do_podziwu

  Oceniono 55 razy 29

  Coz - "No i w pizdu, i wylądował i caly misterny plan tez w pizdu"- szkoda

 • radzio5

  Oceniono 46 razy 26

  Unijni urzędnicy nieoficjalnie przyznają, że szef Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker upomniał komisarza Guenthera Oettingera za krytykę Polski. Zdaniem Junckera, takie słowa nie powinny paść. Więcej na dziennik pl Ciekawe jak to durnym leminga będzie tłumaczone, że przecież nic się nie stało

 • interneuta_kosmonauta

  Oceniono 74 razy 24

  Mam nadzieję, że Parlament Europejski zajmie się skandaliczną decyzją Trybunału! Decyzja Trybunału to zamach na demokrację! Unio pomóż! Niemce pomóżcie!

  Ryszardzie, Ryszardzie Rwie Swetru, pomóż!

 • tadeusz-1d

  Oceniono 45 razy 21

  Jak może kilku sędziów kwestionować ustawy wybrane przez większość sejmową. Następnym posunięciem powinno być rozwiązanie całego TK. Ale mogę się mylić, są mądrzejsi, ja jestem tylko ciemną masą, tak mnie określiła p. A. Holland.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje