TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru sędziów i powołaniu 5 nowych

11.01.2016 16:33
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

1. Sejm 5 uchwałami unieważnił wybór sędziów TK w poprzedniej kadencji
2. Posłowie PO zgłosili te uchwały do Trybunału
3. Teraz TK umorzył postępowanie w tej sprawie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dzisiejsze umorzenie sprawy jest jednym z ważniejszych momentów długiego i złożonego sporu o TK. Przypomnijmy, czego dokładnie dotyczy ta decyzja:

1. Sejm poprzedniej kadencji (głosami PO)zmienił prawo, co umożliwiło posłom wybranie nie tylko trzech sędziów TK na miejsce tych, których kadencja wygasała przed wyborami, ale też dwóch dodatkowych - na miejsce sędziów, którzy mieli ustąpić już po wyborach
2. 25 listopada Sejmowa większość Prawa i Sprawiedliwości przyjęła uchwały o "stwierdzeniu braku mocy prawnej" wyboru pięciu sędziów TK przez poprzedni Sejm. PiS argumentowało, że zostali oni wybrani niezgodnie z prawem
3. Niedługo później podjęto uchwały o wyborze pięciu nowych sędziów na miejsce odwołanych. Zostali oni natychmiast zaprzysiężeni przez prezydenta Andrzeja Dudę
4. 4 grudnia 2015 r. grupa posłów PO zaskarżyła zarówno uchwały o unieważnieniu wyboru sędziów, jak i o powołaniu nowych
5. Zbadanie zgodności uchwał z konstytucją miało wyjaśnić, które w z wybranych osób zgodnie z prawem są sędziami TK
6.Siódmego stycznia, na niejawnym posiedzeniu pełnego składu TK (10 sędziów), Trybunał podjął decyzję o umorzeniu postępowania w sprawie uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru przez poprzedni Sejm 5 sędziów TK oraz o powołaniu 5 nowych osób w ich miejsce.

Trybunał nie może orzekać o aktach, które nie tworzą prawa

Oceniając uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów przez poprzedni Sejm, TK ustalił, że nie mogą być one uznane za akty normatywne - a tylko takie może oceniać TK. W związku z tym umorzono postępowanie w ich sprawie.

Podobnie uchwały o ponownym wyborze 5 sędziów TK zaliczył do kategorii "uchwał nieprawotwórczych", które nie są aktami prawa i Trybunał nie może orzekać w ich zakresie.

Sejm, prezydent Andrzej Duda oraz PiS podkreślali, że TK nie może badać uchwał Sejmu, bo dotyczą one indywidualnego wyboru sędziów, a TK "nie jest sądem faktów, ale prawa". PO i część prawników uważała, że TK ma prawo badać te uchwały, bo są normatywne.

Postępowania nie będzie, ale... uchwały Sejmu "prawnie niewiążące"

TK nie będzie prowadził postępowania w sprawie uchwał Sejmu, jednak uzasadnienie tej decyzji było okazją do nieformalnej oceny tych uchwał. I tak TK stwierdził, że uchwały o braku mocy prawnej wyboru 5 sędziów "należało zaliczyć do kategorii uchwał nieprawotwórczych oraz zakwalifikować je jako prawnie niewiążące".

Ponadto w uzasadnieniu czytamy, że uchwały o unieważnieniu sędziów "mające cechy częściowo oświadczenia, częściowo zaś rezolucji", a "z prawnego punktu widzenia" ich treścią jest "przedstawienie politycznego stanowiska Sejmu w konkretnej sprawie".

"Uchwały z 25 listopada 2015 r. i zawarte w nich stwierdzenia (oświadczenia) z definicji nie wpłynęły zatem na moc prawną uchwał Sejmu VII kadencji w sprawie wyboru sędziów Trybunału", czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Komentatorzy zwracają też uwagę, że TK obradował w składzie 10-osobowym, a nie 13-osobowym i bez zachowania porządku spraw wg. kolejności zgłaszania, jak wymaga tego ostatnia nowelizacja autorstwa PiS.

Zdania odrębne trzech sędziów TK, w tym prezesa Rzeplińskiego

Sędziowie Andrzej Rzepliński, Andrzej Wróbel i Marek Zubik złożyli "zdania odrębne" do wyroku. Ich zdaniem TK mógł zbadać sprawę uchwał Sejmu. W swym zdaniu odrębnym prezes TK prof. Andrzej Rzepliński napisał, że uchwały Sejmu doprowadziły do "uchyleniu mandatów wybranych sędziów", co nie leży w kompetencji izby i nie jest przewidziane w konstytucji i ustawach.

"Biorąc to pod uwagę, skoro uchwałami Sejm przyznał sobie oraz prezydentowi nowe kompetencje, nieprzewidziane w konstytucji i ustawie o TK, to w tym obszarze miały one charakter przepisów prawa, wydawanych przez centralne organy państwa, a więc podlegają kognicji Trybunału Konstytucyjnego" - dodał prezes TK.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (708)
TK umorzył postępowanie w sprawie uchwał Sejmu o unieważnieniu wyboru sędziów i powołaniu 5 nowych
Zaloguj się
 • 0

  Skąd wy w ogóle się bierzecie, LUDZIE. Nie widzicie jawnych szkód jakie ostatnie lata przyniosły dla polaków a w szczególności 8 lat po. Poczytajcie inne fora zobaczcie co tam piszą a nie tylko lemingi. Jestem zszokowany jak możecie żyć w takiej niewiedzy. Państwo i prawo ma być dla narodu a nie dla samych swoich i przeciwko dobru narodowemu. Kukiz Braun i Kowalski mieli racje płaczecie tak jak by zabierało się wam koryto. Powiem tak jak PIS nie zrobi z wami porządku tak aby nie było dalszej szkody dla narodu polskiego to naród im tego nie wybaczy! A jak im się to nie uda to przyjdą wyżej wymienieni anty systemowi i narodowcy i rozwalą do końca tą farsę PO i .nowoczesnej. Lemingi wiem, że nie ma sensu was reformować bo to nie możliwe. Ale jakim wy dobrem się kierujecie swoim czy narodu. Szkoda że dopiero teraz Kukiz chce zgłosić wniosek o referendum w sprawie uchodźców czy ich chcemy czy nie. Mówiłem o tym od dawna!!! Szkoda bo PIS jakoś Słabo działa z waszymi idolami. Kukiz niech złoży wniosek o kolejne referendum o odwołanie immunitetów tej starej mafii z Tuskiem, Komorowskim, Sikorskim, Kopaczową, Schetyną, Neumanem, Gronkiewicz-Walc i innymi lemingami i lewalami. I przed sąd z nimi i do więzienia. Po wyjściu do kamieniołomów lub do łopaty aby choć w tysięcznej części zadość uczynili narodowi co zrobili!!!

 • ministrant15

  Oceniono 2 razy 2

  Patrzac na zamieszczone zdjecie odnosze wrazenie, ze Rzeplinski wchodzi ostroznie i czujnie, jakby sie bal, ze ktos mu naklepie po ryju.

 • felekstankiewicz

  Oceniono 1 raz -1

  Skoro uchwala sejmu niema mocy prawnej,to nocne zaprzysierzenie 5 ciu pisowskich sedziow,tez niema mocy,prawnej,a zatem nie moga oni orzekac......he,he,sprytne i eleganckie.

 • dryl1

  Oceniono 13 razy 9

  No i co dalej maturzysto, o przepraszam PZPR cy. Nadal 1:2 w pojedynku Rzepliński Piotrowski. Czy zmienić wynik, bo nie wiem. ale generalnie PZPR po 27 latach nadal rządzi. Jaka szkoda, że tylu ludzi w tamtych czasach lało ciepłym moczem na tych czerwonych pająków. O przepraszam większość miało gdzieś idee syfilityka Lenina.

 • radon13

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety tych 7 sędziów którzy schowali głowę w piasek pieczętuje los TK. Prawnie niby jest OK , TK nie może orzekać o uchwałach które NIE MAJĄ mocy prawnej a te uchwały jej nie mają - bo są bezprawne. Tyle że to powoduje pata w działaniu samego TK a to zmienia stan prawny. PIS będzie olewał teraz wszelkie kolejne orzeczenia twierdząc że są niezgodne z ustawą której TK nie obalił. Brak w tym wszelkiej logiki , która jest podstawą prawa.

 • tekameka

  Oceniono 5 razy 1

  Cała prawda o Petru:
  1. Ryszard Petru bierze kredyt we frankach.
  2. Sierpień 2008, Petru:
  - Kredyty we frankach jeszcze długo pozostaną bezpieczne i opłacalne (!) .
  3. Wrzesień/Październik 2008 Petru przewalutował swój kredyt. Jak powiedział Wyborczej:
  - Kredyt we frankach przewalutowałem po upadku Lehman Brothers, to był przełom września i października.
  4. Marzec 2009, Petru:
  - Jest duża szansa, że poziomu 3,20 zł za franka już nie zobaczymy (...). Jesteśmy w takiej sytuacji, że spać możemy wszyscy spokojnie.
  Faktycznie, Petru już mógł spać spokojnie
  5. 2014, frank prawie po 4zł. Petru:
  - Zbytnie umocnienie franka zabije szwajcarską gospodarkę. Obstawiam, że w dłuższej perspektywie czasu frank w relacji
  do złotego wróci do normalnego poziomu.
  Kilka tygodni później frank przebija 4zł.
  Pytania brzmią:
  1. Petru jest tak „dobrym ekspertem", że nie ufa własnym prognozom?
  2. Czy raczej jest nową kopią Sorosa, który publicznie mówił coś innego niż robił, w efekcie wykorzystał swoją pozycję?
  do zrobienia fortuny i do dziś ma zakaz wjazdu do UK?
  3. Dacie się nabrać? Jeśli tak to jesteście megafrajerami.
  Polacy to na prawdę zadziwiający naród...
  Kiedy podnoszono wiek emerytalny - nie protestowali.
  Kiedy ukradziono im dziesiątki milionów pod okiem władzy z Amber Gold - Nie protestowali.
  Kiedy ukradziono im 150 miliardów z OFE - nie protestowali.
  Kiedy usłyszeli na taśmach prawdę o swoim państwie - nie protestowali.
  Kiedy ceny ropy na świecie spadły a władza wprowadziła nowy podatek paliwowy - nie protestowali.
  Protestują natomiast w obronie Trybunału Konstytucyjnego, który nie stał w obronie obywateli kiedy rząd PO-PSL dokonywał tych absurdów.
  /z sieci/

 • tekameka

  Oceniono 6 razy 2

  znów kasujecie wpisy bez podania przyczyny

 • nino.rota

  Oceniono 22 razy 10

  Ponieważ ustały przesłanki, które legły u podstaw zawiązania KOD-u,
  niniejszym ogłaszam jego samorozwiązanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje