PiS przygotował katalog prasy dla sądów. Tytuły nie zaskakują

11.01.2016 11:52
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta)

Resort Zbigniewa Ziobry przygotował nowy katalog tytułów prasowych, które mają być dostępne dla pracowników sądów apelacyjnych w Polsce. Znalazł się w nim m.in. "Nasz Dziennik" i "W sieci", zabrakło natomiast "Newsweeka" czy "Gazety Wyborczej".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- "Newsweek", "Polityka" czy "Gazeta Wyborcza" stały się tytułami zakazanymi. W sądzie oficjalnie już ich nie uświadczysz - dowiedział się od pracownika jednego ze śląskich sądów katowicki oddział "Gazety Wyborczej".

Jak do tego doszło? Najpierw unieważniono przetarg na prenumeratę prasy - którą do tej pory zajmowało się Centrum Zakupów dla Sądownictwa w Krakowie - opiewający na sumę ok. 4 mln zł. Stwierdzono, że "cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia".

W związku z wygaszeniem przetargu Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS, wystosował 30 grudnia pismo do dyrektorów wszystkich sądów w Polsce, zezwalające na samodzielną prenumeratę prasy. Do decyzji resortu załączono listę 146 dozwolonych pozycji, z czego aż 140 to specjalistyczne tytuły prawnicze. Oprócz nich sądy mogą kupować jeszcze: "Nasz Dziennik", "Rzeczpospolitą", "Dziennik Gazetę Prawną", dziennik regionalny oraz "W sieci" i "Do rzeczy".

Jakie było kryterium doboru pozycji w najnowszym katalogu? - W kwestii doboru tytułów kierowałem się pluralizmem. Skoro przez ostatnie 10 lat preferowane były tytuły takie jak "Wyborcza", to teraz czas na inną prasę - argumentuje Jaki w rozmowie z serwisem wyborcza.pl i dodaje: - Lista tytułów prasowych nie jest żadną nowością, ona funkcjonowała zawsze.

Jak pisze katowicka "Wyborcza", faktycznie już wcześniej istniał katalog tytułów, które mogły kupować sądy. W zeszłym roku liczył on jednak aż 322 pozycje. Zawierał on prawie wszystkie ogólnopolskie dzienniki i tygodniki wydawane na rynku. Także "Nasz Dziennik.

Jaki odniósł się do nowych wytycznych również na Twitterze, gdzie zamieścił kilka wpisów na temat wprowadzonej zmiany.Jak nie trudno się domyślić, regulacje dotyczące tytułów prasowych prenumerowanych w sądach spotkały się z natychmiastową reakcją w Internecie.

Dziennikarz "Newsweeka":Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2013-2015:

Dziennikarz działu zagranicznego "Gazety Wyborczej":Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (404)
Zaloguj się
 • fukibo

  Oceniono 172 razy 86

  Z takimi pomysłami to PIS nie dociągnie do końca kadencji tego sejmu. Będzie powtórka z 2007 r. i przyspieszone wybory.

  Polacy jednego nigdy nie zaakceptują, ataku na swoją wolność.

  Już po PISie

 • fukibo

  Oceniono 155 razy 77

  Gdyby to zarządów Platformy wprowadzono taki spis gazet zakazanych to PIS interpelowałby w samym Watykanie.

  Przecież Polska staje się państwem policyjnym. Brakuje jeszcze w kulturze przywrócenia zawodu CENZORA , przysięgam

 • PJan Pokorny

  Oceniono 74 razy 58

  Zbyszkowi "Zerze" slabo kiepela pracuje. Powinien od razu nakazac prenumerate "Naszego Dziennkia", "W Sieci" "W Rzyci" itd.
  Moze rowniez pojcs za przykladem S.P. Nicolea C. i nakazac indywidualna prenumerate przenajmniej jednego tytulu z listy kazdemu pracownikowi sadownictwa. W Rumunii to bylo rozwiazane w ten sposob ze oplate potracano kazdemu zatrudnionemu na etat , we szystkich sektorach, przy wyplacie.

 • tom_aszek

  Oceniono 52 razy 40

  "Do decyzji resortu załączono listę 146 dozwolonych pozycji, z czego aż 140 to specjalistyczne tytuły prawnicze."

  Mamy w Polsce aż 140 gazet i czasopism prawniczych?! Nasze sądownictwo powinno być wzorem dla całego świata!

 • fukibo

  Oceniono 112 razy 38

  Wyobraźcie sobie TEN LAMENT PISu gdyby za rządów PO-PSL w resorcie sprawiedliwości odgórnie wprowadzono, co należy kupować i czytać!

 • p0p0ropopo

  Oceniono 98 razy 34

  zioberr0 miszczem świata :)
  może od razu pokasuj im prasę i wstaw do sądów szczekaczki...
  będziesz się w nich produkował jak Goebbels :O)

 • 1pirat2

  Oceniono 78 razy 20

  Po trochu wszyscy sie dowiemy, co mamy czytać, słuchać czy oglądać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje