Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu

10.01.2016 20:35
Spotkanie Ligi Arabskiej w Kairze

Spotkanie Ligi Arabskiej w Kairze (AHMED OMAR/AP)

1. W Kairze zwołano nadzwyczajną sesję Ligi Arabskiej
2. Kraje Ligi potępiły Iran
3. Powodem jest atak na misję dyplomatyczną Arabii Saudyjskiej

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Podczas nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej zwołanego na niedzielę w związku z napięciem między Rijadem a Teheranem szefowie MSZ krajów arabskich oskarżyli Iran o podważanie systemu bezpieczeństwa regionalnego. Wsparcie dla Rijadu obiecał Pakistan.

Narastające napięcia między szyickim Iranem i sunnickim Królestwem Saudyjskim są wynikiem egzekucji wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra, który został stracony w Arabii Saudyjskiej 2 stycznia.

Iran i Saudyjczycy rywalizują o wpływy w regionie, angażując się w wojny w Syrii i Jemenie; oba kraje są wielkimi eksporterami ropy.

Otwierając nadzwyczajną sesję Ligi Arabskiej w Kairze, szef dyplomacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejk Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan powiedział, że spotkanie to zostało zorganizowane "ze względu na niebezpieczną eskalację" napięć w regionie.

"Potępiamy ataki Iranu na misje dyplomatyczne"

- Zdecydowanie potępiamy ataki Iranu na misje dyplomatyczne i absolutnie odrzucamy uprawianą przez Iran politykę ingerencji w sprawy królestwa (Saudyjskiego) i innych państw arabskich - powiedział Nahajan, odnosząc się do ataków na saudyjskie placówki dyplomatyczne, do jakich doszło w Iranie po śmierci al-Nimra.

Nahajan dodał też, że Iran "nie waha się wykorzystywać napięć na tle religijnym, by zyskać kontrolę nad regionem".

Saudyjski minister spraw zagranicznych Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir powiedział, że ataki na placówki dyplomatyczne "są odzwierciedleniem polityki Iranu" wobec świata arabskiego; dodał, że Teheran wznieca "konflikty religijne i wstrząsa (systemem) bezpieczeństwa i stabilności regionu".

Groźba "zdecydowanej reakcji" wobec Teheranu

Dodał też, że jeśli Iran będzie nadal popierał "terroryzm, konflikty religijne i akty agresji" to spotka się ze zdecydowaną reakcją i potępieniem ze strony wszystkich krajów arabskich.

W komunikacie wydanym po zakończeniu spotkania ministrów Ligi Arabskiej poinformowano, że powołana została komisja, której zadaniem będzie monitorowanie konfliktu między Rijadem a Teherenem i konsultowanie ewentualnych dalszych posunięć Ligi wobec Iranu.

Zbliżenie Saudów z Pakistanem

Następcę tronu Arabii Saudyjskiej i zarazem jej ministra obrony, księcia Muhammada ibn Nadżifa as-Sauda przyjęli we wtorek premier Pakistanu Nawaz Sharif i szef pakistańskich sił zbrojnych gen. Raheel Sharif.

Premier Sharif odniósł się pośrednio do kwestii konfliktu między Arabią Saudyjską a Iranem mówiąc, że "Pakistan zawsze wyrażał gotowość zaoferowania pomocy sąsiednim, bratnim krajom muzułmańskim, aby różnice zdań można było rozwiązać na drodze dialogu".

Dowódca pakistańskich sił zbrojnych ostrzegł zaś, że Islamabad na wszelkie zagrożenia dla integralności terytorialnej saudyjskiego królestwa zareaguje "zdecydowaną odpowiedzią".

Agencja AP zwraca uwagę, że jest to już druga wizyta, jaką książę as-Saud złożył w Pakistanie od początku kryzysu związanego z zabiciem al-Nimra.

W sobotę podczas nadzwyczajnego spotkania poświęconego temu kryzysowi Arabię Saudyjską poparły kraje Zatoki Perskiej, zrzeszone w Radzie Współpracy Zatoki.

Co z rozmowami ws. Syrii?

W Teheranie szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif oskarżył w niedzielę Arabię Saudyjską o to, że wykorzystuje konflikt dyplomatyczny z jego krajem, by "negatywnie wpłynąć" na negocjacje pokojowe w Syrii.

Saudyjski minister spraw zagranicznych zareagował zapewnieniem, że nieporozumienia między Rijadem a Teheranem nie odbiją się na przebiegu rozmów pokojowych dotyczących syryjskiego konfliktu.

Konflikt ten nazywany jest wojną, jaką Rijad i Teheran prowadzą między sobą poprzez pośredników.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (20)
Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu
Zaloguj się
 • genocidezionism

  0

  Iran zagraża pokojowi ? To dlaczego w Saudów Arabii stacjonuje 10 tyś US Marines ?
  W Iranie ich nie ma .Jak wskazuje historia to głównie Israel i USA wywołują wojny na Bliskim Wschodzie. A IS za czyje pieniądze i gdzie był szkolony ! czyje to ręce były nie syjonistów ?

 • haaag

  Oceniono 5 razy -1

  Jak wkręcają Pakistan to zaraz odezwa się Indie, też mają ze 100 milionów muzułmanów. Przez ten islamski syf zdarzy się nieszczęście.

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 69 razy -3

  Liczę, że Arabia S. zaatakuje Iran a z drugiej strony ruszy Pakistan a oba kraje wesprze USA.
  Wojna będzie straszna, potrwa kilka lat ale Arabia skończy jak Irak i Saddam na śmietniku historii.
  A Iran będzie jeszcze silniejszy. Tak jak wzmocniła ten kraj i skonsolidowała wojna z Irakiem i międzynarodową bandą.

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 12 razy 4

  "Szefowie MSZ krajów Ligi Arabskiej: Iran zagraża bezpieczeństwu regionu"

  Tak jakby kiedys hitler powiedzial, ze Polska zagraza bezpieczenstwu regionu. A moze powiedzial?

 • radekzbydgoszcza

  Oceniono 15 razy 1

  Saudy, Irańczyki i szejkanaty-emiraty próbują jedynie podbić ceny ropy rozkręcając kolejny "kryzys w Zatoce".

 • boguslawbch6808

  Oceniono 76 razy 0

  Wsparcie dla Rijadu obiecał Pakistan.
  ===================================================================
  Pakistan wspiera ISIS to co mu szkodzi wesprzeć Arabię Saudyjską.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje