Niemcy po Kolonii: Będzie zwrot w polityce migracyjnej?

10.01.2016 17:47
1. Niemcy analizują wydarzenia z sylwestrowej nocy w Kolonii
2. Publicyści przekonują, że to "punkt zwrotny w historii Niemiec"
3. Politycy planują m.in. zaostrzenie prawa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną. Politycy koalicji rządowej prześcigają się w propozycjach zaostrzenia przepisów wobec azylantów naruszających prawo. Komentatorzy mówią o zwrocie w polityce migracyjnej.

"Punkt zwrotny"

Jeden z czołowych niemieckich publicystów, komentator dziennika "Die Welt" Jacques Schuster nie ma najmniejszych wątpliwości, że wydarzenia w Kolonii, gdzie w sylwestra doszło do brutalnych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety na masową skalę, stanowią punkt zwrotny w historii Niemiec.

"6 stycznia - dzień, w którym poznaliśmy raport policyjny opisujący w prawdziwy sposób wydarzenia w okolicach katedry w Kolonii, przejdzie do historii RFN. Od tego raportu rozpoczął się zwrot w polityce wobec uchodźców i imigrantów" - pisze Schuster na stronie tytułowej weekendowego wydania swojej gazety.

Od tego dnia - wskazuje komentator - coraz więcej Niemców zaczęło zwracać uwagę nie tylko, jak dotychczas, na pozytywne strony imigracji, lecz także na zagrożenia wynikające z masowego napływu osób z krajów muzułmańskich. Dodaje, że Niemcy przestali traktować ten aspekt jak tabu.

Co więcej - stwierdza Schuster - niemieccy politycy przestali "gadać" o kanonie wartości, lecz "wreszcie zabrali się na poważnie za wprowadzanie z determinacją tego kanonu w życie".

"Deklaracja z Moguncji"

Kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie, a także wszystkie trzy partie tworzące koalicję rządową, najwidoczniej wzięli sobie do serca rady Schustera i innych komentatorów.

CDU, największa partia koalicji rządowej, przyjęła na zakończonym w sobotę spotkaniu w Moguncji szereg postulatów zmierzających w kierunku zaostrzenia prawa.

Władze partii w przyjętej podczas spotkania "Deklaracji z Moguncji" zapowiadają szybsze deportacje imigrantów, którzy weszli w kolizję z prawem i zwiększenie liczby policjantów przeprowadzających prewencyjne kontrole w miejscach publicznych, a także zwiększenie liczby kamer w miejscach publicznych. CDU chce też zaostrzyć kary za ataki na policjantów.

SPD w zgodzie z chadecją

Zwykle bardzo sceptyczna wobec postulatów podnoszenia kar SPD sygnalizuje w tym przypadku zgodę na propozycje chrześcijańskich demokratów. Minister sprawiedliwości Heiko Maas z własnej inicjatywy opracował projekt ustawy zaostrzającej prawo chroniące przed molestowaniem seksualnym.

Szef SPD Sigmar Gabriel zaproponował, by naruszający prawo imigranci odsiadywali wyroki w więzieniach w krajach swego pochodzenia, gdzie jest "mniej przyjemnie niż w zakładach karnych w Niemczech".

CDU chce kuć żelazo póki gorące - pierwsza runda rozmów z SPD ma się odbyć już w poniedziałek. - Musimy działać szybko - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann.

Merkel ma "plan B"

Merkel nadal zdecydowanie odrzuca wprowadzenie górnego pułapu liczby imigrantów, nie zważając na coraz silniejsze naciski premiera Bawarii Horsta Seehofera. Bawarski polityk uważa, że Niemcy mogą rocznie przyjąć nie więcej niż 200 tys. migrantów.

Pani kanclerz konsekwentnie powtarza, że problemu migrantów nie da się rozwiązać w skali jednego państwa, budując płoty i zasieki, lecz jedynie na poziomie całej UE, we współpracy z Turcją. W Moguncji Merkel przyznała, że forsowane przez nią rozwiązanie europejskie nie posuwa się naprzód.

"Der Tagespiegel" pisze w niedzielę, że w kuluarach spotkania w Moguncji mówiono otwarcie o "planie B" - na wypadek, gdyby partnerzy z UE odmówili Niemcom współpracy.

"Pogłoski o kresie kariery Merkel są mocno przesadzone"

Z najnowszego sondażu telewizji publicznej ARD wynika, że Merkel udało się zahamować spadek poparcia spowodowany kryzysem migracyjnym. Popiera ją obecnie 58 proc. ankietowanych; w listopadzie odsetek jej zwolenników spadł do 49 proc. Również jej CDU cieszy się rosnącym poparciem - 39 proc., o dwa punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Pogłoski o kresie kariery Merkel są mocno przesadzone - podkreślają niemieccy komentatorzy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (266)
Zaloguj się
 • shipa

  Oceniono 86 razy 62

  Mozna komentować?

  To jednym zdaniem: ,,Za późno, za późno prosze państwa, juz dawno straciliscie nad tym kontrole, życzę powodzenia, bo baaardzo bedzie wam potrzebne".

 • kamill2001

  Oceniono 75 razy 59

  Co za brak tolerancji ze strony Niemców, przecież ci biedni uchodźcy, którzy uciekli od bomb i pocisków powinni się czuć jak u siebie w domu i powinni się Niemcy dostosować do ich obyczajów i kultury. Tego wymaga tolerancja. I jeszcze gazeta do tego przykłada rękę pozwalając ksenofobicznym Polakom komentować... straszne. Mam nadzieje że to tylko pomyłka i inne wiadomości o imigrantach będą już zablokowane.

 • husyta1

  Oceniono 60 razy 56

  Kiedy w Sylwestra imigranci muzułmańscy brutalnie molestowali niemieckie kobiety, policja nie reagowała; prorządowe media milczały i próbowały zatuszować sprawę.
  Kiedy na ulicę Kolonii wyszli ludzie, aby zaprotestować przeciwko tym wydarzeniom, niemiecka policja spacyfikowała ich armatkami wodymi i psami.
  Niemcy są chore.

 • nino.rota

  Oceniono 64 razy 56

  I co ty na to, lewico?
  Dalej bedziecie bezmyslnie pokazywac dyrne kartku z napisem refugees welcome?
  Zenada

 • facio60

  Oceniono 65 razy 49

  Musimy mieć na uwadze, że nie ma i nie będzie większego problemu dla Europy niż kwestia uchodźcza. My podniecamy się doniesieniami o gwałtach w Kolonii czy Hamburgu, a jak otworzy się prasę niemiecką czy austriacką, szwedzką, pierwsze strony zajmują dzień w dzień informacje o uchodźcach. Od sierpnia do listopada włącznie, do Niemiec via Austria przybywało 10-12 tys. uchodźców dziennie. W grudniu tempo osłabło do 3 tys dziennie. Media niemieckie informują na podstawie pewnych źródeł informacyjnych, że do skoku na Europę w roku 2016 przygotowuje się DZIESIĘĆ DO DWUNASTU MILIONÓW LUDZI Z AFRYKI, Afganistanu, Iraku, Pakistanu. Nadal nikt nie zniósł zapisów o prawie do łączenia rodzin co daje lekko licząc 20 kilka milionów przybyszy w najbliższych dwóch-trzech latach.
  Kto nad tym zapanuje, kto da tym ludziom pracę i kwaterę. NIKT nie będzie w stanie. A to oznacza agresję, bo jak się wsłucha w oczekiwania tych ludzi, to liczą na mieszkanie (nawet domki jednorodzinne!), samochody i godziwe pieniądze. Jeszcze gorsze jest to, że w takich Niemczech, Francji, Skandynawii, krajach Beneluxu już znajduje się grubo ponad DZIESIĘĆ Milionów ludzi wyznających islam. Oni są w przeważającej mierze bezrobotni i rozczarowani. A jak może być inaczej, kiedy nie kształcą się i oczekują pracy lekkiej i przyjemnej. A takiej dla wtórnych analfabetów nie ma. Na 170 sprawdzonych w Niemczech Afgańczyków na okoliczność umiejętności posługiwania się komputerem TRZECH to potrafiło. Poziom wiedzy dzieci syryjskich szczycących się ukończeniem w Syrii 8 klasy, odpowiada wiedzy niemieckich 3 cio klasistów. Nie potrafią rozwiązać najprostszych zadań z matematyki. W Wiedniu funkcjonuje 150 przedszkoli muzułmańskich finansowanych przez państwo austriackie, w których dzieci nie znają zdania po niemiecku !!! Uczą się Koranu i zasad ...........dżihadu:)))
  Poruszanie się miejskimi środkami komunikacji w dużych miastach niemieckich, a podejrzewam że we Francji jest podobnie, to stałe narażanie się na natarczywe zaczepki przez Arabów ale i murzynów. Dzisiaj czytałem w focus.de, jak to dziennikarka wybrała się w podróż kolejką miejską i od razu była napastowana przez takiego gościa i mimo przesiadania się i stanowczej odmowy, tamten nie ustępował.
  Teraz zachodzi pytanie, czy niemieckie zapowiedzi surowego karania i odsyłania przestępców powiodą się.
  OTÓŻ NIE POWIODĄ SIĘ BO:
  1) policja jest nie doinwestowana i brakuje lekko licząc kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy od już.
  2) policjanci mają nieformalne i formalne zalecenia aby być ostrożnym w postępowaniu wobec uchodźców, bo mogą być oskarżenie o ......rasizm (!)
  3) prawo jest dostosowane do postępowania z normalnymi obywatelami a nie z takimi jacy napłynęli
  4) sądy orzekają śmieszne kary wobec złapanych przez policję, w praktyce każdy oskarżony jest zwalniany
  5) 80% uchodźców nie ma żadnych papierów, podają fałszywe dane. Nie wiadomo do jakiego kraju ich odesłać. Zresztą państwa Afryki jak jeden mąż odrzuciły możliwość przyjmowania swoich obywateli z powrotem. To samo zrobił Pakistan.
  Nie chcę was zanudzać statystykami i innymi informacjami popartymi twardymi dowodami, ale wszystko to wskazuje na to, że Europy bez podjęcia radykalnych działań nic nie uchroni przed katastrofą o skali przez nas niewyobrażalnej.
  Przytoczę opinię dość znaczącego przedstawiciela policji z Nadrenii, który na moje pytanie co czeka Niemcy i jaka jest recepta, długo milczał, po czym ponuro powiedział WOJNA DOMOWA.

 • Kamil Borowski

  Oceniono 42 razy 42

  To wszystko co dzieje się w Europie to wina takich poprawnych politycznie oszołomów jak wasza cała GW. Tacy jak wy mają krew na rękach. Co więcej będą mieć na sumieniu koniec Europy jaką znamy, to już przesądzone. Europy już nie ma, choć może ona jeszcze o tym nie wie. Wyrok wydany, wykonanie za 15 czy 30 lat - nieważne ale to już pewne.

 • wilma.flintstone

  Oceniono 43 razy 39

  To nagle mozna komentowac? Zwrot w polityce gazecianej?

  A w temacie - no fajnie, ale co zrobic z juz przybylymi? Na kurs savoir vivre ich wyslac? Mieszkam w Szwecji i ostanie raporty pokazuja, ze przybysze ze swiata maja tu 5-krotna przewage w statystyce gwaltow nad lokalsami. I teraz nagle wszyscy wrzeszcza, ze cos trzeba z tym zrobic. Ale co? I jak...? Any ideas?

 • panzerfaust39

  Oceniono 32 razy 32

  Wyraźnie widać że politycy w NRDefenie zaczęli sr... w gacie bo ludzie mogą poprzeć prawice a wtedy CDU SPD Lewica Zieloni z Makrel na czele polecą w pizdu Jeszcze kilka takich ekscesów może jakiś zamach ze strony ubogacających pastuchów i liberalno/lewackie rządy szybko się skończą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX