Niemcy po Kolonii: Będzie zwrot w polityce migracyjnej?

10.01.2016 17:47
1. Niemcy analizują wydarzenia z sylwestrowej nocy w Kolonii
2. Publicyści przekonują, że to "punkt zwrotny w historii Niemiec"
3. Politycy planują m.in. zaostrzenie prawa

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Wydarzenia w noc sylwestrową w Kolonii wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną. Politycy koalicji rządowej prześcigają się w propozycjach zaostrzenia przepisów wobec azylantów naruszających prawo. Komentatorzy mówią o zwrocie w polityce migracyjnej.

"Punkt zwrotny"

Jeden z czołowych niemieckich publicystów, komentator dziennika "Die Welt" Jacques Schuster nie ma najmniejszych wątpliwości, że wydarzenia w Kolonii, gdzie w sylwestra doszło do brutalnych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety na masową skalę, stanowią punkt zwrotny w historii Niemiec.

"6 stycznia - dzień, w którym poznaliśmy raport policyjny opisujący w prawdziwy sposób wydarzenia w okolicach katedry w Kolonii, przejdzie do historii RFN. Od tego raportu rozpoczął się zwrot w polityce wobec uchodźców i imigrantów" - pisze Schuster na stronie tytułowej weekendowego wydania swojej gazety.

Od tego dnia - wskazuje komentator - coraz więcej Niemców zaczęło zwracać uwagę nie tylko, jak dotychczas, na pozytywne strony imigracji, lecz także na zagrożenia wynikające z masowego napływu osób z krajów muzułmańskich. Dodaje, że Niemcy przestali traktować ten aspekt jak tabu.

Co więcej - stwierdza Schuster - niemieccy politycy przestali "gadać" o kanonie wartości, lecz "wreszcie zabrali się na poważnie za wprowadzanie z determinacją tego kanonu w życie".

"Deklaracja z Moguncji"

Kanclerz Angela Merkel i jej ministrowie, a także wszystkie trzy partie tworzące koalicję rządową, najwidoczniej wzięli sobie do serca rady Schustera i innych komentatorów.

CDU, największa partia koalicji rządowej, przyjęła na zakończonym w sobotę spotkaniu w Moguncji szereg postulatów zmierzających w kierunku zaostrzenia prawa.

Władze partii w przyjętej podczas spotkania "Deklaracji z Moguncji" zapowiadają szybsze deportacje imigrantów, którzy weszli w kolizję z prawem i zwiększenie liczby policjantów przeprowadzających prewencyjne kontrole w miejscach publicznych, a także zwiększenie liczby kamer w miejscach publicznych. CDU chce też zaostrzyć kary za ataki na policjantów.

SPD w zgodzie z chadecją

Zwykle bardzo sceptyczna wobec postulatów podnoszenia kar SPD sygnalizuje w tym przypadku zgodę na propozycje chrześcijańskich demokratów. Minister sprawiedliwości Heiko Maas z własnej inicjatywy opracował projekt ustawy zaostrzającej prawo chroniące przed molestowaniem seksualnym.

Szef SPD Sigmar Gabriel zaproponował, by naruszający prawo imigranci odsiadywali wyroki w więzieniach w krajach swego pochodzenia, gdzie jest "mniej przyjemnie niż w zakładach karnych w Niemczech".

CDU chce kuć żelazo póki gorące - pierwsza runda rozmów z SPD ma się odbyć już w poniedziałek. - Musimy działać szybko - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann.

Merkel ma "plan B"

Merkel nadal zdecydowanie odrzuca wprowadzenie górnego pułapu liczby imigrantów, nie zważając na coraz silniejsze naciski premiera Bawarii Horsta Seehofera. Bawarski polityk uważa, że Niemcy mogą rocznie przyjąć nie więcej niż 200 tys. migrantów.

Pani kanclerz konsekwentnie powtarza, że problemu migrantów nie da się rozwiązać w skali jednego państwa, budując płoty i zasieki, lecz jedynie na poziomie całej UE, we współpracy z Turcją. W Moguncji Merkel przyznała, że forsowane przez nią rozwiązanie europejskie nie posuwa się naprzód.

"Der Tagespiegel" pisze w niedzielę, że w kuluarach spotkania w Moguncji mówiono otwarcie o "planie B" - na wypadek, gdyby partnerzy z UE odmówili Niemcom współpracy.

"Pogłoski o kresie kariery Merkel są mocno przesadzone"

Z najnowszego sondażu telewizji publicznej ARD wynika, że Merkel udało się zahamować spadek poparcia spowodowany kryzysem migracyjnym. Popiera ją obecnie 58 proc. ankietowanych; w listopadzie odsetek jej zwolenników spadł do 49 proc. Również jej CDU cieszy się rosnącym poparciem - 39 proc., o dwa punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu.

Pogłoski o kresie kariery Merkel są mocno przesadzone - podkreślają niemieccy komentatorzy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (266)
Niemcy po Kolonii: Będzie zwrot w polityce migracyjnej?
Zaloguj się
 • aniechtowas

  0

  "Popiera ją obecnie 58 proc. ankietowanych; w listopadzie odsetek jej zwolenników spadł do 49 proc. Również jej CDU cieszy się rosnącym poparciem - 39 proc., o dwa punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu."
  >>> Klamstwo i nieprawda oraz manipulacja. Niemcy jej nie popieraja a te sondaze, jak tym podobne, to bzdura!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • 1pirat2

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli to prawda, że jeszcze 58% Niemców popiera Merkel, to by znaczyło, że sami chca być tak traktowani, przez tych biednych migrantów.

 • rikol

  Oceniono 2 razy 2

  Jest jedno rozwiazanie: DEPORTACJA wszystkich nielegalnych imigrantow oraz deportacja wszystkich, ktorzy popełnili JAKIEKOLWIEK przestepstwo.

 • coelka

  Oceniono 4 razy -2

  ,,Deklaracji z Moguncji" zapowiadają szybsze deportacje imigrantów, którzy weszli w kolizję z prawem i zwiększenie liczby policjantów przeprowadzających prewencyjne kontrole w miejscach publicznych, a także zwiększenie liczby kamer w miejscach publicznych. CDU chce też zaostrzyć kary za ataki na policjantów"
  Wiadomo wprowadza szybko prawo i samo to, ze konflikt z prawem i wylatujesz juz podejrzewam bardzo ostudzi muzułmanow o jakieś 60%.A Niemcy sa skuteczni , n ie beda sie pierdzielic a polandi dyskusje, gadki , ale zeby cos sensownego zrobic to nie tylko ksenofobiczne pierdzielenie władz a tam jestesmy nowoczesni, fajni , tolerancyjni przyjmujemy ,ale jak ktos nie umie sie dostosowac to wypad i tyle tak robi rzad , który mysli a takie pis cos tam w polandii.

 • skedok

  0

  Co do Sylwestra w Koloni to i tak w końcu okaże się po dokładnym śledztwie że to byli Polacy........

 • bengal

  Oceniono 1 raz 1

  nawet liberalny NYT pisze ze Angela Merkel musi odejsc:

  If you believe that an ageing, secularized, heretofore-mostly-homogeneous society is likely to peacefully absorb a migration of that size and scale of cultural difference, then you have a bright future as a spokesman for the current German government.

  You’re also a fool. Such a transformation promises increasing polarization among natives and new arrivals alike. It threatens not just a spike in terrorism but a rebirth of 1930s-style political violence. The still-imaginary France Michel Houellebecq conjured up in his novel “Submission,” in which nativists and Islamists brawl in the streets, would have a very good chance of being realized in the German future.

  This need not happen. But prudence requires doing everything possible to prevent it. That means closing Germany’s borders to new arrivals for the time being. It means beginning an orderly deportation process for able-bodied young men. It means giving up the fond illusion that Germany’s past sins can be absolved with a reckless humanitarianism in the present.

  It means that Angela Merkel must go — so that her country, and the continent it bestrides, can avoid paying too high a price for her high-minded folly.


  nytimes.com/2016/01/10/opinion/sunday/germany-on-the-brink.html?smid=tw-share&_r=0

 • val_drakul

  Oceniono 2 razy 2

  Za pozno
  teraz rozpoczna dzialania gangi,przemyt narkotykow i terrorysci
  niemcy maja przechlapane..

 • 2-julita

  Oceniono 1 raz 1

  a u nas zaczynają już ich przyjmować
  czy mają na to zgodę społeczeństwa ???????????????
  chcą doprowadzić do tego co jest u niemców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  a Polacy na wszystko się zgadzają

 • kkes

  Oceniono 1 raz 1

  Pod artykułem dot. zapytania polskiego MSZ o to czy ofiarami sylwestrowych ekscesów były Polki można było komentować do bulu natomiast pod artykułem informującym o odpowiedzi Niemców była już blokada? Może mi ktoś wyjaśnić ten paradoks? Czy to ma jakiś związek z walką o wolność słowa i demokrację?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje